про притягнення особи до адміністративної відповідальності
Справа №766/18135/25
Пров. №3/766/364/26
18.02.2026
Херсонський міський суд Херсонської області у складі судді Арчакова Д.В.,
за участі секретаря судового засідання - Яковійчук М.Ю.,
прокурора - Гальченка В.М.,
особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,
громадянки України, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , та фактично проживаючої за адресою: АДРЕСА_2 ,
місце роботи, на день вчинення правопорушення: комірник автотранспортного відділення центру забезпечення Головного управління Національної поліції,
за частиною першою ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),
безпосередньо після закінчення судового розгляду виніс постанову про таке:
І. Опис обставин, установлених під час розгляду справи
1. До Херсонського міського суду Херсонської області надійшли протоколи про адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, складені відносно ОСОБА_1 , а саме протокол від 05.12.2025 року № 25/2025, в якому зазначено, що ОСОБА_1 , звільнившись 09.10.2023 року з місця служби, тобто припинивши діяльність пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, на території, на якій ведуться активні бойові дії, була зобов'язана подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування «при звільненні», до 23:59 годин 31.03.2024 року включно.
Проте, ОСОБА_1 подала відповідну декларацію до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування лише 04.04.2024 об 11 годині 07 хвилини, тобто несвоєчасно, чим порушив вимоги абзацу другого частини другої ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», за що відповідальність передбачена за частиною першою ст. 172-6 КУпАП.
ІІ. Пояснення осіб, які беруть участь у провадженні в справі про адміністративне правопорушення
2. Щодо причин несвоєчасного подання декларації ОСОБА_1 в поясненнях зазначила, що поважних причин несвоєчасної подачі декларації не мала, про обов'язок забула, витратила певний час на оновлення цифрового електронного підпису у зв'язку з недійсністю старого ключа.
ІІІ. Досліджені в судовому засіданні докази
3. На підтвердження вини ОСОБА_1 у вчиненні вказаного адміністративного правопорушення надано такі докази:
-протокол про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 05.12.2025 року № 25/2025, складений за частиною першою ст. 172-6 КУпАП;
-матеріали НАЗК;
-витяг декларацій з ЄДР;
-декларація ОСОБА_1 ;
-запит до ГУНП;
-відповідь з ГУНП;
-витяг з ЄДРПОУ;
-пояснення ОСОБА_1 ;
-листи НАЗК;
-повідомлення про складення протоколу.
ІV. Оцінка Суду
4. Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
5. Адміністративна відповідальність за частиною першою ст. 172-6 КУпАП настає за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави (надалі - декларація).
6. Ознаками цього складу правопорушення є спеціальний суб'єкт правопорушення, в обов'язок якого входить своєчасне подання декларації.
Відповідно до абзацу другого частини другої ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік. Відповідно до пункту 1 частини першої ст. 3 Закону суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
7. Відповідно до пункту 1 частини першої ст. 255 КУпАП уповноваженими посадовими особами, які мають право складати протоколи про адміністративні правопорушення, передбачені ст. 172-6 КУпАП є посадові особи органів Національної поліції України.
8. Суд звертає увагу, що диспозиція частини першої ст. 172-6 КУпАП передбачає наявність обов'язку в уповноваженої особи встановити поважність/неповажність причин несвоєчасного подання декларації.
9. Дії уповноважених осіб щодо встановлення поважності цих причин несвоєчасного подання декларації і, відповідно, складання протоколу про адміністративне правопорушення, обмежені часовими рамками відповідно дочастини четвертої ст. 38 КУпАП, згідно з якою адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
10. Вирішуючи питання щодо строків притягнення до відповідальності в контексті наведеної норми ст. 38 КУпАП, зокрема в частині вживання такої конструкції «…накладено протягом шести місяців з дня його виявлення…», Суд звертається до висновків Верховного Суду.
11. У справі №522/12566/18 колегія суддів Верховного Суду з огляду на приписи статей 254, 256, 268 КУпАП зробила висновок, що притягнення до адміністративної відповідальності починається з моменту складання протоколу та його пред'явлення особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Прийняття ж постанови за результатами розгляду справи про адміністративне правопорушення є вирішенням такої справи по суті, яка передбачає встановлення наявності складу адміністративного правопорушення або його відсутності та, відповідно, застосування санкції, закриття справи, що відповідає положенням статті 284 КУпАП.
Подібний висновок щодо застосування норм права у спірних правовідносинах викладений у постановах Верховного Суду від 27 травня 2021 року у справі №824/1164/18-а, від 22 лютого 2022 року у справі N 260/511/19, від 18 травня 2022 року у справі N 813/4354/17 та від 01 червня 2022 року у справі N 440/698/20, від 27 липня 2022 року у справі N 1340/5822/18. (постанова Верховного Суду від 18 січня 2024 року, адміністративне провадження N К/9901/1742/20)
У справі №149/2498/17 колегія суддів Верховного Суду зазначила, що початок перебігу строку накладення адміністративного стягнення слід пов'язувати з днем виявлення правопорушення саме органом, який уповноважений на складання відповідного протоколу про адміністративне правопорушення, як початкового етапу процедури притягнення особи до адміністративної відповідальності. Днем виявлення правопорушення слід також вважати і день, коли до уповноваженого органу надійшли будь-які відомості про можливе вчинення адміністративного правопорушення. (постанова Верховного Суду від 28 лютого 2019 року, адміністративне провадження №К/9901/4274/18)
12. Отже, враховуючи викладене, Суд дійшов висновку, що в цій справі строк притягнення до адміністративної відповідальності, а відтак і накладення стягнення, починається з моменту складання протоколу уповноваженими посадовими особами органу Національної поліції.
13. Відповідно до приписів ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів тощо, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
14. Заслухавши у судовому засіданні позиції прокурора і особи, що притягується до адміністративної відповідальності (пункт 2), дослідивши вищезазначені докази (пункт 3), Суд дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою ст. 172-6 КУпАП, оскільки поясненнями і доказами підтверджується відсутність поважності причин несвоєчасного подання ОСОБА_1 зазначених вище декларацій, невжиття вичерпних заходів щодо дотримання законодавства у сфері декларування.
V. Накладення адміністративного стягнення
15. Санкція частини першої ст. 172-6 КУпАП передбачає накладення штрафу від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
16. Вирішуючи питання про накладення стягнення за адміністративне правопорушення, суд враховує мету адміністративного стягнення, яка відповідно до ст. 23 КУпАП полягає у вихованні особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами, а також характер вчиненого правопорушення, особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, ступінь її вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують та обтяжують адміністративну відповідальність (ч. 2 ст. 33 КУпАП).
17. Обставин, що пом'якшують відповідальність за адміністративне правопорушення відповідно до статті 34 КУпАП не встановлено.
18. Обставини, що обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення відповідно до статті 35 КУпАП не встановлено.
19. Отже, виходячи з наведеного, заслухавши думку прокурора, Суд вважає за доцільне призначити особі адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян
20. Відповідно до статті 40-1 КУпАП у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення, особою, на яку накладено таке стягнення, сплачується судовий збір на користь держав у розмірі, встановленому відповідно до ст. 4 Закону України «Про судовий збір».
З цих підстав,
керуючись статтями 1, 9, 23, 33, 172-6, 247, 276-279,283-285, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, Суд
1. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення та призначити їй адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 грн. 00 коп. (вісімсот п'ятдесят гривень 00 коп.).
(Номер рахунку(IBAN): UA668999980313010106000021451, Одержувач-ГУК у Херсонській обл./Херсонський район 21081100, Код отримувача(код за ЄДРПОУ) - 37959517, Банк отримувач - Казначейство України (ЕАП), Код класифікації доходів бюджету: 21081100)
2. Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , судовий збір на користь держави в розмірі 665 грн 60 коп. (шістсот шістдесят п'ять гривень 60 коп.).
(Отримувач коштів : ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, Код отримувача(код за ЄДРПОУ) - 37993783, Банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету: 22030106)
3. Роз'яснити, що відповідно до статей 307, 308 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому цієї постанови.
Документ, що підтверджує сплату штрафу, або його копія не пізніше трьох робочих днів після закінчення п'ятнадцятиденного строку, надсилається правопорушником до органу (посадовій особі), який виніс постанову про накладення цього штрафу.
У разі несплати правопорушником штрафу у встановлений строк, у порядку примусового виконання цієї постанови з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу зазначеного у цій постанові.
4. Постанова може бути оскаржена до Херсонського апеляційного суду через Херсонський міський суд Херсонської області протягом десяти днів з дня її винесення.
5. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. В разі подачі апеляційної скарги, постанова набирає чинності після прийняття судом апеляційної інстанції відповідного рішення.
СуддяД. В. Арчаков