Справа №766/18077/25
н/п 3/766/363/26
18.02.2026 року м.Херсон
Суддя Херсонського міського суду Херсонської області Дорошинська В.Е., розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання захисника - адвоката Бреславець Марини Григорівни про зупинення провадження у справі по матеріалам, які надійшли з Відділення поліції №1 Херсонського РУП Головного управління Національної поліції в Херсонській області про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП) відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , не працюючого,-
13.01.2026 року захисник Бреславець М.Г. подала до суду на електронну адресу клопотання про зупинення провадження у даній справі до звільнення ОСОБА_1 з військової служби, окільки, останній є військовослужбовцем Збройних Сил України та перебуває на військовій службі у військовій частині НОМЕР_2 , що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_3 та військовим квитком серії НОМЕР_4 .
Оскільки Кодекс України про адміністративні правопорушення не містить норму, яка б передбачала дії та рішення суду у випадку, коли особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, перебуває у Збройних Силах України у зв'язку з мобілізацією, а також враховуючи ті обставини, що ОСОБА_1 бажає особисто приймати участь у розгляді даної справи, просить застосувати аналогію закону, а саме норми КПК України та зупинити судове провадження до звільнення ОСОБА_1 з військової служби або припинення чи скасування воєнного стану в Україні .
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, про причину неявки суд не сповістив, про день та час слухання справи повідомлявся у встановленому законом порядку, надав повноваження захиснику - Бреславець М.Г.
Захисник Бреславець М.Г. в судовому засіданні підтримала раніше подане клопотання про зупинення провадження та просила його задовольнити .
Вислухавши захисника, проаналізувавши матеріали справи, суд вважає, що в задоволенні клопотання захисника про зупинення провадження в справі про адміністративне правопорушення слід відмовити з наступних підстав.
У провадженні суду перебуває справа по матеріалам, які надійшли з Відділення поліції №1 Херсонського РУП Головного управління Національної поліції в Херсонській області про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП) відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідно до ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно з ст. 246 КУпАП порядок провадження у справах про адміністративні правопорушення у районних, районних у містах, міських чи міськрайонним судах визначається цим Кодексом та іншими законами України.
Як вбачається з положень п. 7 ч. 2 ст. 129 Конституції України, однією з основних конституційних засад судочинства є розумність строків розгляду справи судом.
Розгляд справи протягом розумного строку гарантовано і ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Недотримання строків розгляду цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення порушує конституційне право на судовий захист, гарантований ст. 55 Конституції України, і негативно впливає на ефективність правосуддя та на авторитет судової влади.
Відповідно до рішення Європейського суду з прав людини від 08 листопада 2005 року у справі «Смірнов проти України» згідно з положеннями частини першої статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмет спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи, є порушенням пункту 1 статті 6 даної Конвенції.
Верховним Судом в пункті 34 постанови від 12 березня 2019 року по справі № 910/9836/18 також зазначено, що вжиття заходів для прискорення процедури розгляду є обов'язком не тільки для держави, а й в осіб, які беруть участь у справі. Так, Європейський суд з прав людини в рішенні від 07 липня 1989 року у справі «Юніон Аліментаріа Сандерс С.А. проти Іспанії» зазначив, що заявник зобов'язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосуються безпосередньо його, утримуватись від використання прийомів, які пов'язані із зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання.
За приписами ст. 1 КУпАП, завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
У клопотанні захисник просить застосувати за аналогією закону положення КПК України. Проте, у КУпАП такі зміни не були внесені, що свідчить про те, що законодавець мав на меті врегулювати виключно питання щодо зупинення в умовах воєнного стану у зв'язку із призовом на військову службу за мобілізацією, які розглядаються в порядку КПК України, що виключає можливість застосування норм КПК до правовідносин у даній справі за аналогією закону.
Крім того, положеннями Кодексу України про адміністративні правопорушення не передбачено зупинення провадження у справі у зв'язку з призовом особи, що притягується до адміністративної відповідальності, для проходження військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, до звільнення такої особи з військової служби.
Відповідно до ч. 3 ст. 268 КУпАП, при розгляді справ про адміністративні правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 130 КУпАП, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності не є обов'язковою.
Вирішуючи клопотання, суд також бере до уваги те, що в матеріалах справи відсутні докази того, що перебуваючи на службі ОСОБА_1 позбавлений можливості реалізувати свої права належним чином, а саме: не позбавлений можливості його участі в розгляді справи в режимі відеоконференції, а також письмового висловлення своєї позиції як особисто, так і за посередництвом захисника, який бере участь у справі.
Відтак об'єктивної неможливості розгляду справи суд не вбачає.
КУпАП не врегульовує випадки ухвалення постанов про зупинення провадження у справі, але ухвалення судового рішення у такій формі не суперечить положенням статей 1 та 2 КУпАП, відповідає вимогам розумності й справедливості, представником подано вказане клопотання до початку судового розгляду, що є у відповідності до норм КУпАП правом осіб.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення клопотання про зупинення провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 .
Керуючись ст.ст. 1, 7, 245-246, 268, 276-278, 280, 283, 284, 294, ч. 1 ст. 130 КУпАП, суд,-
В задоволенні клопотання адвоката Бреславець Марини Григорівни про зупинення провадження у справі по матеріалам, які надійшли з Відділення поліції №1 Херсонського РУП Головного управління Національної поліції в Херсонській області про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП) відносно: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до звільнення ОСОБА_1 з військової служби - відмовити.
Постанова оскарженню не підлягає.
СуддяВ. Е. Дорошинська