19 лютого 2026 року справа 280/390/25
Третій апеляційний адміністративний суду складі колегії:
головуючий суддя Суховаров А.В.
судді Головко О.В., Ясенова Т.І.,
розглянувши у письмовому провадженні в м.Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 07.07.2025 (суддя Стрельнікова Н.В.) в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про переведення на пенсію державного службовця
ОСОБА_1 17.01.2025 звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, в якому просить: визнати протиправною відмову у переведенні та здійсненні нарахування і виплати з 25.12.2024 пенсії державного службовця за віком відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ від 16.12.1993 зобов'язати перевести та здійснити нарахування і виплату з 25.12.2024 пенсію державного службовця за віком відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ від 16.12.1993 зарахувавши до стажу державної служби період служби в органах державної податкової служби з 27.11.1995 по 05.05.2000, з 06.05.2000 по 10.09.2002, з 15.04.2003 по 02.07.2013, з 24.12.2013 по 03.10.2018 та з урахуванням довідок про складові заробітної плати від 24.12.2024 №322/15-32-10-02-12 та №323/15-32-10-02-12.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 07.07.2025 позов задоволений частково: визнано протиправним та скасовано рішення ГУ ПФУ в Запорізькій області №951330127792 від 02.01.2025 про відмову у переведенні та здійсненні нарахування і виплати ОСОБА_1 з 25.12.2024 пенсії державного службовця за віком відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ від 16.12.1993; зобов'язано ГУ ПФУ в Запорізькій області зарахувати до стажу державної служби ОСОБА_1 період служби в органах державної податкової служби з 27.11.1995 по 05.05.2000, з 06.05.2000 по 10.09.2002, з 15.04.2003 по 02.07.2013, з 24.12.2013 по 03.10.2018, а саме до стажу роботи, який дає право на призначення пенсії державного службовця, відповідно до статті 37 Закону України “Про державну службу» №3723 XII від 16.12.1993, Закону України “Про державну службу» №889-VIII від 10.12.2015 та перевести ОСОБА_1 на пенсію державного службовця за віком відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ від 16.12.1993 з 25.12.2024, у зв'язку із чим здійснити з 25.12.2024 перерахунок пенсії з урахуванням довідок про складові заробітної плати від 24.12.2024 №322/15-32-10-02-12 та №323/15-32-10-02-12; в іншій частині позовних вимог відмовлено.
В апеляційній скарзі ГУ ПФУ в Запорізькій області просить рішення суду скасувати та відмовити в задоволені позовних вимог. Апеляційна скарга фактично обґрунтована правомірністю рішення про відмову в переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» у зв'язку із відсутністю стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ від 16.12.1993 та актами Кабінету Міністрів України, у порядку визначеному для осіб, які мають не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Переглядаючи справу, колегія суддів виходить з наступного:
ОСОБА_1 25.12.2024 звернувся до ГУ ПФУ в Одеській області із заявою про переведення з пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» на пенсію зі віком відповідно до Закону України «Про державну службу» №889-VIII від 10.12.2015.
Рішенням ГУ ПФУ в Запорізькій області №951330127792 від 02.01.2025, прийнятим за принципом екстериторіальності, відмовлено у призначенні пенсії, оскільки стаж державної служби становить лише 3 роки 3 місяці 23 дні. Не зараховано до стажу роботи на посадах віднесених до категорії посад державних службовців періоди роботи з 27.11.1995 по 05.05.2000, з 06.05.2000 по 10.09.2002, з 15.04.2003 по 02.07.2013, з 24.12.2013 по 03.10.2018, оскільки, оскільки посадовим особам контролюючих органів згідно зі статтею 343.1 Податкового кодексу України присвоюються спеціальні звання і, відповідно ці посади не налужать до посад, віднесених до категорій державної служби, і відповідно, робота на цих посадах не враховується для обчислення стажу державної служби.
Згідно статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат для догляду, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до пункту 2 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державну службу» №889-VIII, з 01 травня 2016 року втратив чинність Закон України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пункті 10 і 12 цього розділу.
Пунктами 10, 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VІІІ передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» №3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» №3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» №3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» №3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Таким чином, за наявності в особи станом на 01 січня 2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» №3723-XII, але за такої умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 28.01.2025 року прийнятої у справі №560/2123/24.
Відповідно до частини 1 статті 37 Закону України «Про державну службу» №3723-XII встановлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом 1 частини 1 статті 28 згаданого Закону, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
При цьому, суд апеляційної інстанції зауважує, що частиною 1 статті 25 Закону України «Про державну службу» №3723-XII було визначено, що основними критеріями класифікації посад державних службовців є організаційно-правовий рівень органу, який приймає їх на роботу, обсяг і характер компетенції на конкретній посаді, роль і місце посади в структурі державного органу.
Відповідно до пункту 1 «Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №637 від 12.08.1993, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Згідно трудової книжки серії НОМЕР_1 від 12.10.1984 та серії НОМЕР_1 від 11.08.2004 позивач у періоди з 01.06.1995 по 05.05.2000 та з 11.08.2004 по 03.10.2018 працював в органах Державної податкової служби, а саме з 27.11.1995 по 05.05.2000 працював в органах Державної податкової служби. Починаючи з 06.05.2000 по 10.09.2002 працював на посаді головного спеціаліста з комп'ютерного забезпечення в Управлінні Пенсійного фонду України Татарбунарського району Одеської області. З 15.04.2003 по 01.07.2013 працював на посаді старшого державного податкового інспектора відділу оподаткування фізичних осіб, як такий, що пройшов за конкурсом на період відсутності основного працівника. З 24.12.2013 по 03.10.2018 працював на посаді головного державного інспектора Татарбунарського відділу Саратської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів в Одеській області.
Трудова книжка позивача містить відомості про присвоєння рангів державного службовця, відомості щодо переведення звільнення, змін в штатному розписі.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про державну службу» №3723-XII, який був діючим протягом тривалих періодів роботи позивача на відповідних посадах в органах податкової служби, - державна служба в Україні - це професійна діяльність осіб, які займають посади в державних органах та їх апараті щодо практичного виконання завдань і функцій держави та одержують заробітну плату за рахунок державних коштів. Ці особи є державними службовцями і мають відповідні службові повноваження.
Спеціальним законом, що визначав статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності у період роботи позивача на відповідних посадах, був Закон України «Про державну податкову службу в Україні» №509-XII від 04.12.1990.
Відповідно до частин 5, 7, 8 статті 15 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» №509-XII, правовий статус посадових осіб органів державної податкової служби, їх права та обов'язки визначаються Конституцією України, цим Законом, а в частині, що не регулюється ним, - Законом України «Про державну службу».
Посадові особи органів державної податкової служби підлягають атестації. Порядок атестації визначається центральним органом державної податкової служби.
Посадовим особам органів державної податкової служби присвоюються спеціальні звання: головний державний радник податкової служби, державний радник податкової служби I рангу, державний радник податкової служби II рангу, державний радник податкової служби III рангу, радник податкової служби I рангу, радник податкової служби II рангу, радник податкової служби III рангу, інспектор податкової служби I рангу, інспектор податкової служби II рангу, інспектор податкової служби III рангу.
Частиною 4 статті 15 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» №509-XII передбачено, що службові особи державних податкових інспекцій не мають права займатися підприємницькою діяльністю, а також працювати за сумісництвом на підприємствах, в установах і організаціях (крім наукової та викладацької діяльності).
Зазначеною нормою було установлено умови, за яких особи не можуть бути службовцями податкових органів, які кореспондуються з вимогами статті 12 Закону України «Про державну службу» №3723-XII щодо обмежень, пов'язаних із прийняттям на державну службу та її проходженням.
Відповідно до статті 6 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» №509-XII видатки на утримання органів державної податкової служби визначаються Кабінетом Міністрів України і фінансуються з державного бюджету.
З системного аналізу вказаних норм вбачається, що посадові особи державної податкової служби, яким за наслідками атестації присвоєно спеціальні звання та які обіймають посади в державних органах для виконання завдань і функцій держави (зокрема у сфері податкової політики), одержують заробітну плату за рахунок державного бюджету, - дійсно перебувають на державній службі та є державними службовцями.
Відповідно до пункту 8 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» №889-VIII, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.
Порядком обчислення стажу державної служби» затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України №283 від 03.05.1994, також було передбачено зарахування до стажу державної служби роботи (служби) на посадах суддів, слідчих, а також час служби на посадах рядового та начальницького складу осіб, яким присвоєно встановлені законодавством спеціальні звання міліції, в органах внутрішніх справ, що входили або входять до структури Міністерства внутрішніх справ.
Відповідно до абзацу 2 пункту 2 «Порядку обчислення стажу державної служби» (чинного до набрання законної сили Закону України «Про державну службу» №889-VIII) до стажу державної служби зараховується робота (служба) на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті органів прокуратури, судів, нотаріату, дипломатичної служби, митного контролю, внутрішніх справ, служби безпеки, розвідувальних органів, інших органів управління військових формувань, Держспецзв'язку, Адміністрації Держспецтрансслужби, державної податкової та контрольно-ревізійної служби, Держфінінспекції, її територіальних органів.
Таким чином, як Законом України «Про державну службу» №889-VIII, так і нормами діючих до нього профільних Законів України «Про державну службу» №3723-XII та Закону України «Про державну податкову службу в Україні» №509-XII, «Порядку обчислення стажу державної служби», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №283 передбачено зарахування до стажу державної служби роботу (службу) на посадах керівних працівників і спеціалістів в органах державної податкової служби та її територіальних органів.
Враховуючи викладене, періоди роботи позивача в органах Державної податкової служби з 27.11.1995 по 05.05.2000, з 06.05.2000 по 10.09.2002, з 15.04.2003 по 02.07.2013, з 24.12.2013 по 03.10.2018 підлягають зарахуванню до стажу державної служби позивача.
Відповідно до пункту 3 Порядку №622 право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням стажу державної служби, передбаченого пунктом 2 цього Порядку, якщо до набрання чинності Законом України від 10 грудня 2015 року №889-VIII «Про державну службу» не призначалася пенсія відповідно до Закону, мають, зокрема, жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Пункт 4 Порядку №622 передбачає, що пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому:
посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);
розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;
у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 року, середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 року на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 року, а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 року. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 року як за повний місяць;
матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.
За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 року, за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.
Відповідно до пунктом 5 Порядку №622 форма довідки, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.
Постановою Правління Пенсійного Фонду України від 17.01.2017 №1-3 затверджені форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI “Прикінцеві та перехідні положення» Закону України №889-VIII від 10.12.2015 “Про державну службу» пенсії відповідно до статті 37 Закону України №3723-XII від 16.12.1993 “Про державну службу».
12.07.2024 постановою Кабінету Міністрів України №823, яка застосовується з 01.01.2024 внесені до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №622 від 14.09.2016 “Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб» та додатками 1-6 затверджено нові форми довідок про складові заробітної плати державних службовців для призначення пенсії.
ГУ ДПС в Одеській області складено довідки про заробітну №323/15-32-10-02-12 від 24.12.2024 (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років станом на грудень 2024 року) та №322/15-32-10-02-12 від 24.12.2024 (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за період з грудня 2019 року по листопад 2024 року).
Як зазначено у довідках вони видані для призначення пенсії згідно із пунктами 10, 12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VIII, відповідно до статті 37 Закону України “Про державну службу» №3723; на всі види оплати праці, які включені у довідки, нарахований єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Довідка видана на підставі особових рахунків, платіжних відомостей.
Таким чином, форми довідок відповідають вимогам постанови Правління Пенсійного Фонду України №1-3 від 17.01.2017.
З урахуванням доводів і заперечень сторін, наданих ними доказів, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статтями 241-244, 315, 316, 321, 322 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області залишити без задоволення, а рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 07.07.2025 - без змін.
Постанова набирає законної сили з 19.02.2026 та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом 30 днів у випадках, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 КАС України.
Головуючий суддя А.В. Суховаров
судді О.В. Головко
судді Т.І. Ясенова