Подільський районний суд міста Полтави
Справа № 553/4780/25
Провадження № 2/553/481/2026
Іменем України
19.02.2026м. Полтава
Подільський районний суд м. Полтави в складі
головуючого судді Ткачука Ю.А.
за участі секретаря Чоповди А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Полтаві в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Полтавагаз» до ОСОБА_1 про свідшкодування витрат, пов'язаних з проведення експертизи ЗВТ,
Позивач АТ «Оператор газорозподільної системи «Полтавагаз» звернувся до суду із позовною заявою до відповідача ОСОБА_1 про стягнення витрат, пов'язаних з проведенням експертизи ЗВТ у сумі 1283,35 грн. та 3028 грн. судового збору.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Полтавагаз» є оператором газорозподільної системи, суб'єктом господарювання, що на підставі ліцензії (постанова №778 від 15.06.2017 р. Про видачу ліцензії на розподіл природного газу АТ «Полтавагаз» та постанови № 941 від 04.06.2019 р. Про внесення змін до постанови НКРЕКП від 15.06.2017 року №778»), виданої Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, здійснює діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління.
Відповідач ОСОБА_1 являється побутовим споживачем із послуг розподілу природного газу за адресою: АДРЕСА_1 , з якою укладено договір розподілу природного газу. На виконання вимог договору позивачем надані послуги з розподілу газу.
Лічильник газу, який був демонтований у відповідача, за результатами проведеної експертизи визнаний таким, що зазнав несанкціонованого втручання в його роботу та є непридатним до експлуатації, тому є підстави для стягнення з відповідача витрат на проведення експертизи, що і стало підставою для звернення до суду.
Ухвалою суду від 18.12.2025 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
Представник позивача до суду не з'явився, позивач надав заяву, в якій просить справу розглянути у відсутність свого представника, на задоволенні позову наполягає
Відповідач повторно у судове засідання не з'явився, про місце та час слухання справи повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив. Заяви про розгляд справи за його відсутності від відповідача не надходило. Відповідач не подав відзив.
Суд вважає можливим розглянути справу у відсутність представника позивача та відповідача, на підставі наявних у справі даних і доказів.
За змістом ч.4 ст.223 ЦПК України, у разі повторної неявки в судове засідання відповідача, повідомленого належним чином, суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних чи доказів (постановляє заочне рішення).
Відповідно до вимог ч.1 ст.280 ЦПК України, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; відповідач не з'явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; відповідач не подав відзив; позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
За таких обставин, проводиться заочний розгляд справи.
Зважаючи на те, що всі учасники справи в засідання не з'явилися, відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
Правові засади функціонування ринку природного газу України, заснованого на принципах вільної конкуренції, належного захисту прав споживачів та безпеки постачання природного газу, а також здатного до інтеграції з ринками природного газу держав - сторін Енергетичного Співтовариства, у тому числі шляхом створення регіональних ринків природного газу, визначає Закон України «Про ринок природного газу».
Відповідно дост. 1 Закону України «Про ринок природного газу» побутовий споживач - це фізична особа, яка придбаває природний газ з метою використання для власних побутових потреб, у тому числі для приготування їжі, підігріву води та опалення своїх жилих приміщень, що не включає професійну та комерційну діяльність.
Розподіл природного газу - господарська діяльність, що підлягає ліцензуванню і пов'язана з переміщенням природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки споживачам, але що не включає постачання природного газу (Закон України «Про ринок природного газу»).
Статтею 40 Закону України «Про ринок природного газу»передбачено, що розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами. За договором розподілу природного газу оператор газорозподільної системи зобов'язується забезпечити замовнику послуги розподілу природного газу на період та умовах, визначених договором розподілу природного газу, а замовник зобов'язується сплатити оператору газорозподільної системи вартість послуг розподілу природного газу. Типовий договір розподілу природного газу затверджується Регулятором. Оператор газорозподільної системи має забезпечити додержання принципу недискримінації під час укладення договорів розподілу природного газу з замовниками. Договір розподілу природного газу є публічним.
Встановлено, що Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Полтавагаз» здійснює діяльність з розподілу природного газу.
В свою чергу, побутовому споживачу ОСОБА_1 в установленому порядку було присвоєно персональний код ідентифікації споживача ЕІС-код 56XM26I01005243В, адреса газоспоживання м.Полтава, вул.Охтирський Шлях, 60, що підтверджується карткою споживача в інформаційній базі АТ «Полтавагаз».
Згідно Інформаційної бази, за адресою споживача періодично вносилася плата за надані послуги розподілу природного газу. Також, споживач ОСОБА_1 , за адресою: АДРЕСА_1 , фактично отримувала послугу із забезпечення цілодобового доступу до ГРМ для можливості споживання ним відповідних об'ємів природного газу, виділених постачальником природного газу (розподілу природного газу).
Крім того, ОСОБА_1 , періодично передавала фактичні показники газового лічильника. Також була ініціатором внесення змін в проектно-технічну документацію за адресою: АДРЕСА_1 та отримувала інструктаж з безпечного користування газовими приладами, що додатково свідчить про вчинення нею дій, які притаманні виключно споживачу.
Відповідно до пункту 5 глави 3 розділу VI Кодексу ГРМ у разі незгоди споживача приєднуватися до умов договору розподілу природного газу споживач не має права використовувати природний газ із газорозподільної мережі та має подати до Оператора ГРМ письмову заяву про припинення розподілу природного газу на його об'єкт. Із заявою про розірвання договору розподілу природного газу за адресою: АДРЕСА_1 та, відповідно, вилучення ЕС-коду (56XM26I01005243В) ОСОБА_1 до АТ «Полтавагаз» не зверталась.
Таким чином, приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу (акцептування договору) фактично відбулося.
Отже, ОСОБА_1 (адреса об'єкта споживача: АДРЕСА_1 ) - побутовий споживач природного газу, якому в установленому законом порядку присвоєно персональний код ідентифікації споживача ЕС-код 56XM26I01005243В, особовий рахунок НОМЕР_1 .
Згідно з пунктом 3 частини 2 статті 13 Закону України «Про ринок природного газу» споживач зобов'язаний не допускати несанкціонованого відбору природного газу.
У разі порушення або невиконання своїх обов'язків споживач несе відповідальність згідно із законом.
Відповідно до пункту 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРМ: несанкціонований відбір природного газу - відбір (споживання) природного газу з газорозподільної системи з порушенням вимог чинного законодавства, зокрема цього Кодексу; несанкціоноване втручання в роботу 3ВТ лічильника газу - втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об?єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу; пошкодження пломб - відсутність чи пошкодження цілісності пломб, пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломби (дріт, кордова нитка тощо), гвинтів, на яких закріплено пломбувальний матеріал, у тому числі відсутність чи пошкодження на ЗВТ (лічильнику газу) пломб з відбитками тавр про їх повірку або індикаторів дії впливу постійного магнітного поля (далі - магнітні індикатори), або підтверджений факт підробки пломби за умови наявності акта про пломбування (іншого документа, що підтверджує факт пломбування і передачу на збереження ЗВТ/лічильника газу та установлених пломб і магнітних індикаторів; експертиза засобу вимірювальної техніки/експертиза пломб - комплекс заходів, які здійснюються комісією з проведення експертизи 3ВТ та пломб, яка затверджується наказом Оператора ГРМ, або суб'єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється
Законом України «Про судову експертизу», з метою отримання даних щодо відповідності засобу вимірювальної техніки/пломб параметрам, визначеним їх виробниками, умовам монтажу та експлуатації, їх цілісності чи відповідності метрологічним характеристикам, а також пересвідчення у відсутності інших ознак впливу на засіб вимірювання техніки/пломбу, які можуть свідчити про втручання в засіб вимірювальної техніки/пломбу та викривлення результатів вимірювання.
Відповідно до пункту 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРМ, до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належать, зокрема несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу).
Таким чином, несанкціоноване втручання в роботу газового лічильника с порушенням (несанкціонованим відбором природного газу з ГРМ), внаслідок якого споживачу здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу.
Відповідно до пункту 1 глави 9 розділу Х Кодексу ГРМ суміжні суб'єкти ринку природного газу, суміжні суб'єкти ринку природного газу, зокрема Оператор ГРМ та споживач, під час введення в експлуатацію або протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових, у тому числі в разі позаштатної ситуації чи виникнення спірних питань щодо результатів вимірювань об'єму природного газу, мають право здійснювати з дотриманням вимог цього Кодексу перевірку комерційного ВОГ та його складових щодо:
1) відповідності умовам експлуатації та узгодженій проектній документації чи умовам договору;
2) працездатності та/або придатності 3ВТ до застосування на підставі результатів перевірки їх метрологічних характеристик, зокрема загальної похибки вимірювання;
3) відсутності ознак пошкодження 3ВТ та/або пошкодження пломб.
Пунктом 1 глави 10 розділу Х Кодексу ГРМ визначено порядок проведення експертизи ЗВТ та пломб. Зокрема, якщо під час перевірки (обстеження) комерційного ВОГ або при контрольному огляді вузла обліку за домовленістю сторін або ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) буде ініційована експертиза щодо перевірки пошкодження пломб/3ВI чи несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, вони мають діяти з урахуванням положень цієї глави.
Після зняття 3ВТ пломба або 3ВТ пакується в пакет з поліетилену чи з іншого цупкого матеріалу (або в транспортну тару, що передбачена заводом-виробником та зазначена в паспорті на 3ВТ), який опломбовується пломбою Оператора ГРМ з унікальним номером та, за бажанням, пломбою споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу). При цьому представник Оператора ГРМ складає протокол щодо направлення 3В та/або пломби на експертизу.
Під час складання протоколу щодо направлення ЗВІ та/або пломби на експертизу сторона, яка ініціювала експертизу, визначає, ким буде здійснюватися така експертиза (комісією з проведення експертизи 3ВТ та пломб, яка затверджується наказом Оператора ГРМ, або суб'єктом судово-експертної діяльності, діяльність якого регулюється Законом України «Про судову експертизу»).
Сторона, відповідальна за доставку 3В та/або пломби, визначається за домовленістю сторін (в іншому разі - Оператором ГРМ). Сторона, відповідальна за доставку ЗВТ та/або пломби на експертизу, персонально відповідає за цілісність пломби, встановленої на пакеті Експертизу 3ВТ та/або пломби проводить комісія, до складу якої має входити не менше трьох представників Оператора ГРМ зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів.
Крім того, Оператор ГРМ офіційним листом має запросити для участі на постійній основі у складі комісії по одному уповноваженому представнику від метрологічної організації та територіального органу Регулятора.
У разі відмови метрологічної служби або територіального органу Регулятора в делегуванні свого представника для участі на постійній основі у складі комісії комісія без участі таких представників.
Остаточний склад комісії з проведення експертизи 3ВТ та пломб затверджується наказом Оператора ГРМ.
За рішенням комісії може здійснюватися додаткова експертиза пломби чи 3ВТ у частині дослідження матеріалів, речовин, з яких виготовлений ЗВТ чи пломба, відповідними органами та установами, передбаченими законодавством.
Результати огляду фіксуються в акті експертизи. Акт експертизи підписується всіма членами комісії, а також споживачем (суміжним суб'єктом ринку природного газу) або його уповноваженою особою. Якщо споживач (суміжний суб'єкт ринку природного газу) або його уповноважена особа чи член комісії мають окрему думку з приводу експертизи, вона має бути відображена в акті експертизи.
За адресою ОСОБА_1 12.10.1998 року було встановлено газовий лічильник РЛ «Красилів» G6 заводський №0982761, що підтверджується актом приймання в експлуатацію газового лічильника від 12.10.1998.
За ініціативою Оператора ГРМ, лічильник газу РЛ «Красилів» G6 заводський №0982761 був направлений на експертизу в АТ «Полтавагаз», що підтверджується відповідним протоколом про направлення лічильника газу на експертизу від 11.03.2025.
Комісією по проведенню експертизи АТ «Полтавагаз» 13.03.2025, здійснено експертизу лічильника газу РЛ «Красилів» G6 заводський №0982761. Результати проведення експертизи зафіксовано в Акті експертизи лічильника газу №115 від 13.03.2025.
За результатами проведення експертизи лічильника газу РЛ «Красилів» G6 заводський №0982761 встановлено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (лічильника газу) шляхом пошкодження пломби заводу-виробника на корпусі лічильника. Метрологічні характеристики не відповідають вимогам ДСТУ 9035:2020. Лічильник не відповідає вимогам ДСТУ 9035:2020.
При цьому експертизою встановлено, що пломба заводу-виробника на відліковому механізмі (суматорі) лічильника пошкоджена, на її місце встановлено предмет невідомого походження схожий на пломбу, пошкодження болтів кріплення на корпусі лічильника.
Крім того, Державним підприємством «Полтавський регіональний науково-технічний центр стандартизації, метрології та сертифікації» видано довідку про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки №13-Т4По/115 від 13.03.2025, згідно якої похибка вимірювань перевищує допустиму п. 11.4 ДСТУ 9035:2020.
Згідно з пунктами 1, 2, 4 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 20 до цього Кодексу. Акт про порушення після пред'явлення представником Оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об'єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами.
У разі якщо комерційний вузол обліку, на якому сталося порушення, знаходиться на території (в приміщенні) Оператора ГРМ, останній повинен завчасно попередити споживача про час і місце складання акта про порушення. У разі відмови споживача (несанкціонованого споживача) від підписання акта про порушення він вважається дійсним, якщо його підписали:
- або більше одного представника Оператора ГРМ, а відмова споживача (несанкціонова-ного споживача) від підпису акта про порушення підтверджується відеозйомкою;
- або представник Оператора ГРМ та одна незаінтересована особа (представника влас-ника/користувача, на території чи об'єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення цієї особи.
У разі відмови споживача (несанкціонованого споживача) від підписання акта про порушення про це робиться відмітка в обох примірниках акта про порушення, один з яких надсилається споживачу (несанкціонованому споживачу) рекомендованим поштовим відправленням протягом п'яти робочих днів з дня складання такого акта.
На підставі висновку експертизи №115 від 13.03.2025 складено акт про порушення №68Л/25 від 16.04.2025 в зв'язку з виявленням несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу РЛ «Красилів» G6 заводський №0982761.
Відповідно до Акту про порушення №68Л/25 від 16.04.2025 споживача ОСОБА_2 запрошено на 06.05.2025 на засідання комісії з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ.
Витрати, пов'язані з експертизою 3ВТ, складають 1283,35 грн. Рахунок №У0000000219 від 06.05.2025 був надісланий споживачу листом з описом вкладення.
На засіданні Комісії з розгляду актів про порушення, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування об'ємів природного газу та зміни їх режиму нарахування споживачу (несанкціонованому споживачу) АТ «Полтавагаз» 06.05.2025 акт про порушення №68Л/25 від 16.04.2025 розглянутий та задоволений частково, прийнято рішення щодо виконання споживачем вимог пункту 8, глави 9, розділу Х Кодексу ГРМ та направлення рахунку бухгалтерією АТ «Полтавагаз» для відшкодування витрат на експертизу ЗВТ.
Відповідно до пункту 8 глави 9 розділу Х Кодексу ГРМ, якщо за результатами експертизи або позачергової чи експертної повірки ЗВТ буде підтверджений факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, у всіх випадках витрати, пов?язані з демонтажем, транспортуванням, монтажем ЗВТ, та витрати, пов?язані з експертизою або позачерговою чи експертною повіркою ЗВТ, компенсуються за рахунок споживача (сторони, відповідальної за збереження ЗВТ).
Враховуючи, що лічильник газу, який були демонтовано у відповідача, за результатами проведеної експертизи визнаний таким, що зазнав несанкціонованого втручання в його роботу та є непридатним до експлуатації, суд вважає, що є всі підстави для стягнення з відповідача зазначених витрат.
Саме по собі втручання в роботу 3ВТ/лічильника газу шляхом пошкодження пломб заводу виробника на корпусі, чи суматорі лічильника може здійснюватися тільки з однією ціллю-змешити або взагалі припинити облік природного газу. Так як, на відміну від пломб з дроту чи паперових пломб-наклейок пошкодити з необережності пломби заводу-виробника, які виконан з твердого матеріалу (металу, твердих смол, тощо), неможливо.
Відповідно до ДСТУ 9035:2020 «Метрологія. Лічильники газу для побутових потреб та комерційного обліку. Методика повірки» під час проведення повірки лічильників виконують операції: Зовнішній огляд, Перевірка роботоздатності, Перевірка герметичності лічильників. Визначення відносної похибки, Визначення втрат тиску на лічильниках, Перевірка передавального відношення (коефіцієнта перетворення) між вимірювальними механізмами та відліковим пристроями лічильників (пункт 5.1). При перевірці зовнішнього вигляду лічильника перевіряються: відповідність відлікового пристрою вимогам ЕД; відсутність пошкоджень, що ускладнюють зчитування марковання лічильника; наявність та цілісність пломбування у місцях, що визначені ЕД на лічильник; відсутність пошкоджень і дефектів, в тому числі лакофарбового покриття, які можуть перешкоджати роботі лічильника чи впливати на його роботоздатність.
Результати зовнішнього оглядання вважають позитивними, якщо зовнішній вигляд лічильників відповідає вимогам ЕД (пункт 11.1).
Результати повірки 3ВТ вважають позитивними, якщо їхні метрологічні й технічні характеристики відповідають установленим вимогам (пункт 13.1).
Відповідно до пункту 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРМ пошкодження 3ВТ/лічильника газу - механічне пошкодження цілісності конструкції комерційного ВОГ та/або його складо-вих, зокрема корпусу, скла, кріплення, захисних елементів, ліній з'єднання.
З системного аналізу вищевказаних норм можна дійти висновку, що лічильник з пошкодженими захисними елементами (пломбами), корпусом, захисним склом, непрацюючим відлі-ковим механізмом (суматором) є пошкодженим та не відповідає вимогам ДСТУ 9035:2020, що унеможливлює його подальше використання як комерційний вузол обліку/комерційний ВОГ. В свою чергу, відповідно до пункту 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРМ комерційний вузол об-ліку/комерційний ВОГ - вузол обліку природного газу, організований відповідно до вимог цього Кодексу для комерційного обліку природного газу при визначенні об?єму (обсягу) передачі та розподілу (споживання/постачання) природного газу в точці комерційного обліку.
Додатково, відповідно до довідки про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № 13-Т4По/115 від 13.03.2025 - похибка вимірювань перевищує допустиму п. 11.4 ДСТУ 9035:2020. Даною довідкою підтверджено наслідки втручання в роботу лічильника газу, а саме витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства).
Довідкою про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № 13-Т4По/115 від 13.03.2025 встановлено неможливість подальшої експлуатації лічильника газу, а також свідчить про викривлення даних обліку природного газу у разі продовження використання такого лічильника.
Отже, враховуючи пошкодження захисних елементів (пломб), що встановлені заводом-виробником неможлива подальша експлуатація лічильника газу як комерційного вузла обліку газу.
Таким чином, при здійснені демонтажу, експертизи, складанні акту про порушення, розгляду акту про порушення на комісії, складанні акту-розрахунку АТ «Полтавагаз» діяло у спосіб та порядок, встановлені Законом України «Про ринок природного газу», Законом України «Про метрологію і метрологічну діяльність», Постановою НКРЕКП від 30.09.2015 №2494 «Про затвердження Кодексу газорозподільних систем» зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 06.11.2015 за N? 1379/27824.
У відповідності до ч. 1 ст. 59 Закону України «Про ринок природного газу» суб'єкти ринку природного газу, які порушили законодавство, що регулює функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом.
Пунктом 2 ч. 2 ст. 59 Закону України «Про ринок природного газу» визначено, що правопорушенням на ринку природного газу, зокрема є несанкціонований відбір природного
Відповідно до пункту 1 глави 2 розділу XI Кодексу ГРМ до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об?ємів (обсягів) природного газу, належить, зокрема несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема, лічильника газу).
У відповідності до ч.2 ст. 11 ЦК України, підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Частиною 3 ст. 11 ІК України визначено, що цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства. Кодекс ГРМ затверджений Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 N? 2494 «Про затвердження Кодексу газорозподільних систем», зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 06.11.2015 за №1379/27824, а отже є актом цивільного законодавства.
Відповідно до вимог ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до вимог договору та вимог ЦК України.
Згідно з ст. 611 ЦК України у випадку порушення зобов'язання, настають правові наслідки, передбачені договором або законом, зокрема, відшкодування збитків.
Отже, споживач несе відповідальність за порушення законодавства у сфері функціонування ринку природного газу, тобто за порушення передбачене спеціальним законом, а саме Кодексом ГРМ, яким визначено порядок донарахування та відшкодування вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу та компенсацію витрат пов'язаних з експертизою 3ВТ.
З метою досудового врегулювання спору АТ «Полтавагаз» на адресу споживача ОСОБА_1 листом направлена Вимога щодо сплати боргу від 05.08.2025 №57-3/09990. Окрім інформації щодо суми боргу у Вимозі була інформація щодо можливості укласти з АТ «Полтавагаз» договір реструктуризації боргу. Але із заявою про укладення договору реструктуризації споживач до АТ «Полтавагаз» не звертався.
Станом на час звернення із позовною заявою до суду витрати, пов'язані з експертизою ЗВТ в сумі 1283,35 грн. (Одна тисяча двісті вісімдесят три грн., 35 копійок) відповідачем несплачені, що єпідставою для стягнення їх в примусовому порядку.
На підставі викладено, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі.
Відповідно доположень ст.141 ЦПК України з відповідачана користь позивача слід стягнути понесені судові витрати в сумі 3028 гривень.
Керуючись ст.ст. 12,13,81,141,263-265 ЦПК України, ст.ст.16,525,526,541 ЦК України, суд -
Позов Акціонерного товариства «Оператор газорозподівльної системи «Полтавагаз» до ОСОБА_1 про відшкодування витрат повязаних з проведенням експертизи - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Полтавагаз» витрати повязані з проведенням експертизи в розмірі 1283,35 грн. (Одна тисяча двісті вісімдесят три грн., 35 копійок).
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Полтавагаз» сплачений судовий збір у сумі 3028 (три тисячі двадцять вісім) грн.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене відповідачем в апеляційному порядку.
Рішення може бути оскаржено позивачем шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Полтавського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Позивач: Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Полтавагаз», місцезнаходження: м.Полтава, вул.Козака,2А; код ЄДРПОУ 03351912;.
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , місце реєстрації та проживання: АДРЕСА_2 .
Суддя Подільського районного суду міста Полтави Ю. А. Ткачук