Постанова від 19.02.2026 по справі 200/7112/25

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 лютого 2026 року справа №200/7112/25

м. Дніпро

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді-доповідача Казначеєва Е.Г., суддів Блохіна А.А., Гаврищук Т. Г., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 16 жовтня 2025 р. у справі № 200/7112/25 (головуючий І інстанції Голошивець І.О.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною відмову та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ), звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач, ГУПФ), в якому просила:

Визнати протиправною відмову Головного управління ПФУ в Донецькій області у здійсненні перерахунку та виплати пенсії з 01.02.2020, 01.02.2021, 01.02.2022 та 01.02.2023 на підставі довідок Головного управління СБ України в Донецькій та Луганській областях від 21.05.2025 № 15/151, від 21.05.2025 № 15/152, від 21.05.2025 № 15/153, від 21.05.2025 № 15/154 про розміри грошового забезпечення за посадою, яку позивач займав на день звільнення з УСБУ в Донецькій області, станом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 та 01.01.2023, з урахуванням раніше виплачених сум;

Зобов'язати Головне управління ПФУ в Донецькій області перерахувати та виплатити пенсію з 01.02.2020, 01.02.2021, 01.02.2022 та 01.02.2023 на підставі довідок Головного управління СБ України в Донецькій та Луганській областях від 21.05.2025 № 15/151, від 21.05.2025 № 15/152, від 21.05.2025 № 15/153, від 21.05.2025 № 15/154 про розміри грошового забезпечення за посадою, яку позивач займала на день звільнення з УСБУ в Донецькій області, станом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 та 01.01.2023.

Стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ПФУ в Донецькій області суму сплаченого мною судового збору.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 16 жовтня 2025 року задоволено позовні вимоги, а саме суд:

Визнав протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ: 13486010) щодо відмови здійснити перерахунок і виплату пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) з 01.02.2020 року на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення виданої Головним управлінням СБ України в Донецькій та Луганській областях від 21.05.2025 року №15/151 станом на 01.01.2020.

Зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ: 13486010) здійснити перерахунок і виплату пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) з 01.02.2020 року на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення виданої Головним управлінням СБ України в Донецькій та Луганській областях від 21.05.2025 року №15/151 станом на 01.01.2020 року, з урахуванням раніше проведених виплат.

Визнав протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ: 13486010) щодо відмови здійснити перерахунок і виплату пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) з 01.02.2021 року на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення виданої Головним управлінням СБ України в Донецькій та Луганській областях від 21.05.2025 року №15/152 станом на 01.01.2021.

Зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ: 13486010) здійснити перерахунок і виплату пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) з 01.02.2021 року на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення виданої Головним управлінням СБ України в Донецькій та Луганській областях від 21.05.2025 року №15/152 станом на 01.01.2021 року, з урахуванням раніше проведених виплат.

Визнав протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ: 13486010) щодо відмови здійснити перерахунок і виплату пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) з 01.02.2022 року на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення виданої Головним управлінням СБ України в Донецькій та Луганській областях від 21.05.2025 року №15/153 станом на 01.01.2022.

Зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ: 13486010) здійснити перерахунок і виплату пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) з 01.02.2022 року на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення виданої Головним управлінням СБ України в Донецькій та Луганській областях від 21.05.2025 року №15/153 станом на 01.01.2022 року, з урахуванням раніше проведених виплат.

Визнав протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ: 13486010) щодо відмови здійснити перерахунок і виплату пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) з 01.02.2023 року на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення виданої Головним управлінням СБ України в Донецькій та Луганській областях від 21.05.2025 року №15/154 станом на 01.01.2023.

Зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ: 13486010) здійснити перерахунок і виплату пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) з 01.02.2023 року на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення виданої Головним управлінням СБ України в Донецькій та Луганській областях від 21.05.2025 року №15/154 станом на 01.01.2023 року, з урахуванням раніше проведених виплат.

Стягнув за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (адреса: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, площа Соборна, буд.3, ЄДРПОУ: 13486010) на користь ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 969 (дев'ятсот шістдесят дев'ять) гривень 00 коп.

Відповідач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове судове рішення, яким відмовити у задоволені позовних вимог.

В обґрунтування скарги зазначено, що пункти 1, 2 постанови КМУ № 103 та зміни до пункту 5 Порядку № 45, додатка 2 до Порядку № 45 визнані протиправними та нечинними рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18. Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року у справі № 826/3858/18 рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року залишено без змін.

Після визнання протиправним та скасування пунктів 1,2 Постанови № 103 інших рішень Кабінетом Міністрів України не приймалося. Враховуючи це, а також, що асигнування з Державного бюджету України Пенсійному фонду України не збільшувались після набрання законної сили рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18, пенсії виплачуються в розмірах, що склались станом на день набрання законної сили судовим рішенням, з урахуванням бюджетних асигнувань, визначених на цю мету.

Таким чином, станом на момент розгляду даної справи, законодавчо не врегульовано питання проведення перерахунку, у зв'язку із скасуванням пунктів 1,2 постанови КМУ №103, підстави для задоволення позовних вимог відсутні.

Головне управління наголошує на тому, що довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, є підставою для перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом №2262, проте за умови, якщо її видача державним органом, з якого особи були звільнені із служби, як що інше не передбачено Порядком № 45, обумовлена зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

20 травня 2023 року набула чинності постанова Кабінету Міністрів України від 12 травня 2023 року № 481 «Про скасування підпункту 1 пункту 3 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103, та внесення зміни до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704».

Пунктом 2 вказаної постанови внесені зміни до пункту 4 Постанови № 704 і абзац перший цього пункту був викладений в такій редакції: «4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб розраховуються виходячи з розміру 1762 гривні та визначаються шляхом множення на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.».

Умови та розмір грошового забезпечення військовослужбовців встановлюються Кабінетом Міністрів України відповідно до Закону України від 27 лютого 2014 № 794- VII «Про Кабінет Міністрів України» та Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Відповідно до частини 1 статті 49 Закону України від 27 лютого 2014 року № 794-VII «Про Кабінет Міністрів України» Кабінет Міністрів України на основі та на виконання Конституції і законів України, постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, видає обов'язкові для виконання акти - постанови і розпорядження. Частиною другою цієї ж статті встановлено, що акти Кабінету Міністрів України нормативного характеру видаються у формі постанов Кабінету Міністрів України.

У постанові від 12.11.2019 року у справі № 826/3858/18 Верховний Суд виснував, що розмір грошового забезпечення може змінюватись Кабінетом Міністрів України.

Отже, постанова від 12 травня 2023 року № 481 прийнята Кабінетом Міністрів України на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Тобто, жодних змін грошового забезпечення, яке визначене постановою КМУ №704, а ні з 01 лютого 2020 року, а ні в подальшому не відбулося.

Таким чином, Головне управління не порушувало прав позивача на отримання пенсії, а тому суд безпідставно задовольнив позовні вимоги щодо перерахунку та виплати пенсії.

Від позивача надійшов відзив на скаргу в якому просив залишити її без задоволення, а рішення суду без змін.

В обґрунтування зазначено, зокрема, що у скарзі відповідач вказує на визнання протиправними і нечинними пунктів 1,2 постанови КМУ № 103, а також змін до пункту 5 Порядку № 45, додатку 2 до Порядку № 45. У цьому ж контексті відповідач зазначає про те, що після визнання протиправними та нечинними зазначених норм, Кабінет Міністрів України не приймав нових рішень. Відтак, на думку відповідача, на момент розгляду справи начебто законодавчо не врегульовано питання проведення перерахунку пенсій.

Рішенням Окружного адміністративного суду від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, була визнані протиправними та нечинними вищевказані норми, у т.ч. зазначені положення Порядку № 45.

Унаслідок прийняття цього судового рішення відновили дію попередні редакції цих норм Порядку № 45.

У зв'язку із зростанням прожиткових мінімумів для працездатних осіб з 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 та 01.01.2023, грошове забезпечення військовослужбовців Служби безпеки України підлягало підвищенню з 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 та 01.01.2023.

Таким чином, на підставі вищевказаних правових норм суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку щодо наявності підстав для перерахунку пенсії з 01.02.2020, 01.02.2021, 01.02.2022 та 01.02.2023.

Отже відповідач безпідставно посилається на відсутність правового регулювання, як на обставину яка начебто перешкоджає здійсненню перерахунку пенсії.

Щодо посилання відповідача на відсутність збільшення асигнувань з Державного бюджету України Пенсійному фонду України, позивач зазначає, що обмежене фінансування Пенсійного фонду України жодним чином не впливає на моє право отримати належні мені суми пенсії.

Щодо посилання на відсутність змін грошового забезпечення з 01.01.2020, позивач зазначає, що Закони України «Про Державний бюджет України на 2020 рік», «Про Державний бюджет України на 2021 рік», «Про Державний бюджет України на 2022 рік», «Про Державний бюджет України на 2023 рік», прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01.01.2020 становить 2101 грн, з 01.01.2021 - 2270 грн, з 01.01.2022 - 2481 грн, з 01.01.2023 - 2684 грн.

Відтак, у зв'язку із зростанням прожиткових мінімумів для працездатних осіб з 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 та 01.01.2023, грошове забезпечення військовослужбовців Служби безпеки України підлягало підвищенню з 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 та 01.01.2023.

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Таким чином вважає, що призначена їй пенсія підлягає перерахунку з 01.02.2020, 01.02.2021, 01.02.2022 та 01.02.2023.

Відповідно до частини 1 статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Суд, заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, здійснюючи апеляційний перегляд у межах доводів та вимог апеляційної скарги, відповідно до частини 1 статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України, встановив наступне.

Позивач є одержувачем пенсії відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262 від 09 квітня 1992 року, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 21 листопада 2024 року у справі №200/6567/24 задоволено повністю адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ; АДРЕСА_2 ) до Головного управління Служби безпеки України у Донецькій та Луганській областях (ідентифікаційний код: 20001504) про визнання протиправними дій і зобов'язання вчинити певні дії, а саме судом:

Визнано протиправними дії Головного управління Служби безпеки України у Донецькій та Луганській областях щодо відмови підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області оновлені довідки про розміри грошового забезпечення ОСОБА_1 за посадою, яку вона займала на день звільнення з УСБУ в Донецькій області, станом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 та 01.01.2023 у відповідності до вимог ст.43 і 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови КМУ від 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу та окладу за військовим званням, які розраховані шляхом множення прожиткових мінімумів для працездатних осіб, встановлених законом відповідно на 01.01.2020 (2102 грн), 01.01.2021 (2270 грн), 01.01.2022 (2481 грн), 01.01.2023 (2684 грн), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно додатків 1, 14 до Постанови №704, надбавок за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій, в розмірах у відсотках, встановлених для відповідної категорії військовослужбовців за відповідною посадою та обчислених з урахуванням розмірів встановлених окладів станом на 2020, 2021, 2022 та 2023 роки, для здійснення перерахунку пенсії з 01.02.2020, 01.02.2021, 01.02.2022 та з 01.02.2023.

Зобов'язано Головне управління Служби безпеки України у Донецькій та Луганській областях підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області оновлені довідки про розміри грошового забезпечення ОСОБА_1 за посадою, яку вона займала на день звільнення з УСБУ в Донецькій області, станом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 та 01.01.2023 у відповідності до вимог ст.43 і 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови КМУ від 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу та окладу за військовим званням, які розраховані шляхом множення прожиткових мінімумів для працездатних осіб, встановлених законом відповідно на 01.01.2020 (2102 грн), 01.01.2021 (2270 грн), 01.01.2022 (2481 грн), 01.01.2023 (2684 грн), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно додатків 1, 14 до Постанови №704, надбавок за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій, в розмірах у відсотках, встановлених для відповідної категорії військовослужбовців за відповідною посадою та обчислених з урахуванням розмірів встановлених окладів станом на 2020, 2021, 2022 та 2023 роки, для здійснення перерахунку пенсії з 01.02.2020, 01.02.2021, 01.02.2022 та з 01.02.2023.

Вищезазначене рішення набуло законної сили 22 грудня 2024 року.

На виконання зазначеного рішення Донецького окружного адміністративного суду, ГУ СБУ підготувало довідки від 28.11.2024 № 15/311, від 28.11.2024 № 15/312, від 28.11.2024 № 15/313, від 28.11.2024 № 15/314 для перерахунку пенсії Позивача із одночасним надсиланням на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області супровідним листом від 29.11.2024 № 78/8/3422.

Листом від 20.12.2024 №34581-31767/Р-02/8-0500/24 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області повідомлено про те, що на теперішній час постанов Кабінету Міністрів України щодо проведення перерахунку пенсій означеній категорії не приймалось. Інших умов проведення перерахунку законодавством не передбачено. Враховуючи зазначене, законодавчі підстави для проведення перерахунку пенсії на підставі Довідок, відсутні. Довідки залишені без розгляду.

Не погоджуючись із діями відповідача щодо не здійснення перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки, позивач звернулася до суду.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду по справі №200/9059/24 від 27.02.2025 року задоволено частково адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, а саме суд:

Визнав протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не здійснення ОСОБА_1 перерахунку та виплати пенсії на підставі довідок Головного управління СБ України в Донецькій та Луганській областях від 28.11.2024 № 15/311, від 28.11.2024 № 15/312, від 28.11.2024 № 15/313, від 28.11.2024 № 15/314 про розміри грошового забезпечення за посадою, яку Позивач займала на день звільнення з УСБУ в Донецькій області, станом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 та 01.01.2023.

Зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити з 01.02.2020, з 01.02.2021, з 01.02.2022 та з 01.02.2023 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідок Головного управління СБ України в Донецькій та Луганській областях від 28.11.2024 № 15/311, від 28.11.2024 № 15/312, від 28.11.2024 № 15/313, від 28.11.2024 № 15/314 про розміри грошового забезпечення за посадою, яку Позивач займала на день звільнення з УСБУ в Донецькій області, станом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 та 01.01.2023, з урахуванням раніше виплачених сум.

В задоволені решти позовних вимог відмовив.

Постановою Першого апеляційного адміністративного суду по справі №200/9059/24 від 15.05.2025 року залишено без задоволення апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 27 лютого 2025 року у справі № 200/9059/24, рішення Донецького окружного адміністративного від 27 лютого 2025 року у справі № 200/9059/24 - залишено без змін.

Головним управлінням Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях від 21.05.2025 року №78/8-787 було повідомлено Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про наступне: - “Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 21.11.2024 по справі № 200/6567/24 Головне управління СБ України в Донецькій та Луганській областях (далі - ГУ СБУ) зобов'язано: підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області оновлені довідки про розміри грошового забезпечення ОСОБА_1 за посадою, яку вона займала на день звільнення з УСБУ в Донецькій області, станом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 та 01.01.2023. На виконання даного судового рішення ГУ СБУ листом №78/8/3422 від 29.11.2024 направило до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області оновлені довідки для перерахунку пенсії. Водночас у цих довідках були зазначені невірні розміри надбавки за особливості проходження служби та преміювання. У зв'язку з наведеним, з метою належного виконання зазначеного судового рішення надсилаємо оновлені довідки (додаються) для перерахунку пенсії.».

З наявних в матеріалах справи відповідних копій оновлених довідок про розмір грошового забезпечення позивача виданих ГУ СБ України в Донецькій та Луганській областях, вбачається:

- довідка від 21.05.2025 року №15/151 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 встановленого за відповідною (аналогічною) посадою (на день звільнення зі служби) заступник начальника відділу станом на 01.01.2020, з урахуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2020 року становить: посадовий оклад: 9120,50 грн.; оклад за військовим званням полковник - 1770,00 грн.; надбавка за вислугу років 50% - 5445,25 грн.; глава 2 розділ ІІІ Надбавка за особливості проходження служби 72% - 11761,74 грн.; глава 3 розділ ІІІ Надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% - 1368,08 грн.; глава 15 розділ ІІІ преміювання - 6293,15 грн.; усього - 35 758,71 грн.;

- довідка від 21.05.2025 року №15/152 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 встановленого за відповідною (аналогічною) посадою (на день звільнення зі служби) заступник начальника відділу станом на 01.01.2021, з урахуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2021 року становить: посадовий оклад: 9850,14 грн.; оклад за військовим званням полковник - 1910,00 грн.; надбавка за вислугу років 50% - 5880,07 грн.; глава 2 розділ ІІІ Надбавка за особливості проходження служби 85% - 14494,18 грн.; глава 3 розділ ІІІ Надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% - 1477,52 грн.; глава 15 розділ ІІІ преміювання 20% - 1970,03 грн.; усього - 36 081,94 грн.;

- довідка від 21.05.2025 року №15/153 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 встановленого за відповідною (аналогічною) посадою (на день звільнення зі служби) заступник начальника відділу станом на 01.01.2022, з урахуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2022 року становить: посадовий оклад: 10767,12 грн.; оклад за військовим званням полковник - 2080,00 грн.; надбавка за вислугу років 50% - 6423,56 грн.; глава 2 розділ ІІІ Надбавка за особливості проходження служби 100% - 19270,68 грн.; глава 3 розділ ІІІ Надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% - 1615,07 грн.; глава 15 розділ ІІІ преміювання 66% - 7106,30 грн.; усього - 47262,73 грн.;

- довідка від 21.05.2025 року №15/154 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 встановленого за відповідною (аналогічною) посадою (на день звільнення зі служби) заступник начальника відділу станом на 01.01.2023, з урахуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2023 року становить: посадовий оклад: 11644,66 грн.; оклад за військовим званням полковник - 2250,00 грн.; надбавка за вислугу років 50% - 6947,33 грн.; глава 2 розділ ІІІ Надбавка за особливості проходження служби 100% - 20841,99 грн.; глава 3 розділ ІІІ Надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% - 1746,70 грн.; глава 15 розділ ІІІ преміювання 158% - 18398,56 грн.; усього - 61 829,24 грн.

Відповідач у своїй службовій записці від 19.06.2025 року зазначив: “…управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг, отримавши лист від 21.05.2025 №78/8-787 від Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях оновлені довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020 від 21.05.2025 №15/151, станом на 01.01.2021 від 21.05.2025 №15/152, станом на 01.01.2022 від 21.05.2025 №15/153 та станом на 01.01.2023 від 21.05.2025 №15/154 (далі - довідки ГЗ №15/151, №15/152, №15/153, №15/154), повідомляє наступне. Відповідно до статті 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-XII “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262) та пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України (далі КМУ) від 13.02.2008 №45 “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови КМУ від 17 липня 1992 р. №393 (далі - Порядок №45) перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262 пенсій проводиться у разі прийняття рішення КМУ про зміни розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262 або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, на умовах та в розмірах, передбачених КМУ. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому КМУ, у строки, передбачені частиною 2 статті 51 Закону №2262. Відповідно до пункту 2 Порядку №45, Пенсійний фонд України на підставі зазначеного в пункті 1 Порядку №45 рішення КМУ щодо перерахунку пенсій та після отримання відповідного повідомлення від Міністерства соціальної політики повідомляє своїм Головним управлінням в областях, м. Києві про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку та надсилає відповідну інформацію до уповноважених структурних підрозділів відповідних відомств. На теперішній час, повідомлень щодо необхідності підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахункам згідно постанов КМУ, від Пенсійного фонду України не надходило. Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 21.11.2024 у справі №200/6567/24, яке набрало законної сили 22.12.2024 (далі - Рішення), зобов'язано Головне управління Служби безпеки України підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області оновлені довідки про розмір грошового забезпечення гр. ОСОБА_1 , за посадою, яку вона займала на день звільнення з УСБУ в Донецькій області, станом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 та на 01.01.2023 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону №2262, положень Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу та окладу за військовим званням, які розраховані шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановлених законом відповідно на 01.01.2020 (2102 грн), 01.01.2021 (2270 грн), 01.01.2022 (2481 грн), 01.01.2023 (2684 грн), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно додатків 1, 14 до Постанови №704, надбавок за вислугу років та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій, в розмірах у відсотках, встановлених для відповідної категорії військовослужбовців за відповідною посадою та обчислених з урахуванням розмірів встановлених окладів станом на 2020, 2021, 2022 та 2023 роки, для здійснення перерахунку пенсії з 01.02.2020, 01.02.2021, 01.02.2022 та з 01.02.2023. Зобов'язання щодо перерахунку Головним управлінням пенсії гр. ОСОБА_1 з урахуванням грошового забезпечення, вказаного в довідці про розмір грошового забезпечення, відсутні. Враховуючи, що підстави для проведення перерахунку пенсії відсутні, довідки ГЗ №15/151, №15/152, №15/153, №15/154 залишені без розгляду. Пропозиції: повідомити Головне управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях.».

Позивач засобами веб-порталу органів ПФУ звернулася до відповідача від 28.05.2025 року, в якому зокрема просила виконати рішення суду по справі №200/9059/24 з урахуванням вже нових довідок №15/151, №15/152, №15/153 та №15/154 від 21.05.2025 року та повідомити її про прийняте рішення.

Відповідач надав відповідь від 23.06.2025 року наступного змісту: - “[…]. Рішення Донецького окружного адміністративного суду по справі № 200/9059/24 від 27.02.2025 (далі - Рішення № 200/9059/24), яке набрало законної сили 15.05.2025, виконано в повному обсязі в межах функціональних повноважень та чинного законодавства. За Рішенням № 200/9059/24 в травні 2025 року проведено перерахунок пенсії з 01.02.2020, з 01.02.2021, з 01.02.2022 та з 01.02.2023 на підставі довідок Головного управління СБ України в Донецькій та Луганській областях від 28.11.2024 № 15/311, від 28.11.2024 № 15/312, від 28.11.2024 № 15/313, від 28.11.2024 № 15/314 про розміри грошового забезпечення за посадою, яку Позивач займала на день звільнення з УСБУ в Донецькій області, станом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 та 01.01.2023, з урахуванням раніше виплачених сум. З 01.06.2025 розмір пенсії складає 31444,62 грн. Будь-яких зобов'язань щодо перерахунку пенсії виходячи з 80% сум грошового забезпечення у Рішенні № 200/9059/24 не зазначено. […]. Головним управлінням отримано лист від 21.05.2025 №78/8-787 від Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях оновлені довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020 від 21.05.2025 № 15/151, станом на 01.01.2021 від 21.05.2025 № 15/152, станом на 01.01.2022 від 21.05.2025 № 15/153 та станом на 01.01.2023 від 21.05.2025 № 15/154 (далі - довідки ГЗ). Відповідно до статті 63 Закону № 2262 та пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393 (далі - Порядок № 45) перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262 пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміни розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262 або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною 2 статті 51 Закону № 2262. Відповідно до пункту 2 Порядку № 45, Пенсійний фонд України на підставі зазначеного в пункті 1 Порядку № 45 рішення Кабінету Міністрів України щодо перерахунку пенсій та після отримання відповідного повідомлення від Міністерства соціальної політики повідомляє своїм Головним управлінням в областях, м. Києві про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку та надсилає відповідну інформацію до уповноважених структурних підрозділів відповідних відомств. На теперішній час, повідомлень щодо необхідності підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахункам згідно постанов Кабінету Міністрів України, від Пенсійного фонду України не надходило. Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 21.11.2024 у справі № 200/6567/24, яке набрало законної сили 22.12.2024 (далі - Рішення № 200/6567/24), зобов'язано Головне управління Служби безпеки України підготувати та надати до Головного управління оновлені довідки про розмір грошового забезпечення за посадою, яку Позивач займала на день звільнення з УСБУ в Донецькій області, станом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 та на 01.01.2023 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону №2262, положень Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу та окладу за військовим званням, які розраховані шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановлених законом відповідно на 01.01.2020 (2102 грн), 01.01.2021 (2270 грн), 01.01.2022 (2481 грн), 01.01.2023 (2684 грн), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно додатків 1, 14 до Постанови № 704, надбавок за вислугу років та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій, в розмірах у відсотках, встановлених для відповідної категорії військовослужбовців за відповідною посадою та обчислених з урахуванням розмірів встановлених окладів станом на 2020, 2021, 2022 та 2023 роки, для здійснення перерахунку пенсії з 01.02.2020, 01.02.2021, 01.02.2022 та з 01.02.2023. Будь-яких зобов'язання Рішення № 200/6567/24 щодо перерахунку Головним управлінням Вам пенсії з урахуванням грошового забезпечення, вказаного в довідках про розмір грошового забезпечення, відсутні. Враховуючи, що підстави для проведення перерахунку пенсії відсутні, довідки ГЗ залишені без розгляду.».

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області на підставі нових довідок про розмір грошового забезпечення позивача від 21.05.2025 року №15/151, №15/152, №15/153, №15/154, після надходження їх від ГУ СБ України у Донецькій та Луганській областях та особистого звернення позивача й надіслання ним цих довідок, не було проведено ані перерахунку, ані виплати пенсії.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та фактам, суд апеляційної інстанції зазначає наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Згідно з частиною 3 статті 43 Закону № 2262-ХІІ пенсії особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, оклади та/чи доплати за військове (спеціальне) звання, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України..

Відповідно до частин 1, 2, 4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Згідно з частинами 2, 3 статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ, визначений Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45), згідно із пунктом 1 якого пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Враховуючи наведені норми, підставою для проведення перерахунку пенсії особам, які отримують пенсію за нормами Закону № 2262-ХІІ, є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, проведені на підставі рішення Кабінету Міністрів України, оскільки саме цьому органу законодавчо надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів грошового забезпечення для такого перерахунку. Перерахунок пенсії здійснюється головними управліннями Пенсійного фонду після надходження від уповноваженого органу відповідної довідки та виключно з урахуванням тих складових грошового забезпечення, які вказані у такій довідці.

Аналогічний правовий висновок щодо застосування норм права у подібних правовідносинах міститься у постанові Верховного Суду від 27.02.2023 у справі №640/11131/21.

Частиною 4 статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011-XII (далі - Закон №2011-XII) грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.

Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.

Порядок і розміри грошового забезпечення військовослужбовців, відряджених до державних органів, підприємств, установ, організацій, а також державних та комунальних навчальних закладів для виконання завдань в інтересах оборони держави та її безпеки із залишенням на військовій службі, визначаються Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30 серпня 2017 року № 704 (далі - Постанова № 704) встановлено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.

Пунктом 2 Постанови № 704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Додатком 1 до Постанови № 704 визначено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.

Пунктом 4 Постанови № 704 (в первинній редакції на дату прийняття) встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

Також додатки 1, 12, 13, 14 до постанови № 704 містять примітки, відповідно до яких, зокрема посадові оклади за розрядами тарифної сітки та оклади за військовим (спеціальним) званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.

21 лютого 2018 року Кабінет Міністрів України ухвалив постанову № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103), пунктом 6 якої внесено зміни до постанов Кабінету Міністрів України, що додаються. Зокрема, у Постанові № 704 пункт 4 викладено в такій редакції: « 4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14».

Тобто, на момент набрання чинності Постановою № 704 (01 березня 2018 року) пункт 4 було викладено в редакції змін, передбачених пунктом 6 постанови № 103, а саме: « 4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14».

Отже, станом на 01 березня 2018 року пункт 4 Постанови № 704 визначав, що при обчисленні розмірів посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу використовується такий показник як розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року.

Проте з 29 січня 2020 року п. 6 Постанови № 103 (яким п. 4 постанови № 704 викладено у новій редакції) втратив чинність у зв'язку із набранням законної сили постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 20 січня 2020 року у справі № 826/6453/18, якою визнано протиправним та скасовано п. 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".

Суд зазначає, що Закон України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 05 жовтня 2000 року № 2017-III визначає правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій, згідно із положеннями статті 1 якого державні соціальні стандарти - це встановлені законами, іншими нормативно-правовими актами соціальні норми і нормативи або їх комплекс, на базі яких визначаються рівні основних державних соціальних гарантій.

У свою чергу базовим державним соціальним стандартом є прожитковий мінімум, встановлений законом, на основі якого визначаються державні соціальні гарантії та стандарти у сферах доходів населення, житлово-комунального, побутового, соціально-культурного обслуговування, охорони здоров'я та освіти (стаття 6 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії»).

Прожитковий мінімум щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік.

Проте, згідно із частиною другою статті 92 Конституції України виключно законами України встановлюються, Державний бюджет України і бюджетна система України (пункт 1) та порядок встановлення державних стандартів (пункт 3).

Колегія суддів звертає увагу, що законодавець делегував Кабінету Міністрів України повноваження на встановлення умов, порядку та розміру перерахунку пенсій особам, звільненим з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб.

Так, під «умовами» слід розуміти встановлення Кабінетом Міністрів України необхідних обставин, які роблять можливим здійснення перерахунку пенсії.

Під «порядком» розуміється, що Кабінет Міністрів України має право на встановлення певної послідовності, черговості, способу виконання, методики здійснення перерахунку пенсій у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.

Величина грошового забезпечення як виплати, що є визначальною при перерахунку пенсії, встановлюється Кабінетом Міністрів України в межах повноважень щодо визначення розміру перерахунку пенсій.

Отже, на думку суду зазначення у пункті 4 Постанови № 704 в формулі обрахунку розміру посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням базового державного соціального стандарту (прожиткового мінімуму для працездатних осіб) як розрахункової величини для їх визначення, не суперечить делегованим Уряду повноваженням щодо визначення розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Суд наголошує на тому, що Кабінет Міністрів України не уповноважений та не вправі установлювати розрахункову величину для визначення посадових окладів із застосуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який не відповідає нормативно-правовому акту вищої юридичної сили.

Пунктом 8 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» було установлено, що у 2019 році для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів як розрахункова величина застосовується прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений на 1 січня 2018 року.

У свою чергу, Закон України від 14.11.2019 року №294-IX «Про Державний бюджет України на 2020 рік» (далі по тексту - Закон №294-IX), Закон №1082-IX, Закон №1928-IX та Закон України від 03 листопада 2022 № 2710-IX «Про Державний бюджет України на 2023» таких застережень щодо застосування як розрахункової величини для визначення, зокрема грошового забезпечення, прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня 2018 року на 2020, 2021, 2022, 2023 роки, відповідно, не містять.

Тобто, положення пункту 4 Постанови № 704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення розмірів посадових окладів, розрахованих згідно з постановою № 704, прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року до 01 січня 2020 року - набрання чинності Законом України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» не входили в суперечність із актом вищої юридичної сили.

Частина третя статті 1-1 Закону № 2262-ХІІ містить безумовне застереження про те, що зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Юридична природа соціальних виплат, у тому числі пенсій, розглядається не лише з позицій права власності, але й пов'язує з ними принцип захисту «законних очікувань» (reasonable expectations) та принцип правової визначеності (legal certainty), що є невід'ємними елементами правової держави та принципу верховенства права.

У справі «Кечко проти України» (пункт 23, заява № 63134/00) ЄСПЛ наголосив, що в межах свободи дій держави перебуває право визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідних для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними.

Відповідно до статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України. У разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.

Верховний Суд неодноразово наголошував, що суди не повинні застосовувати положення нормативно-правових актів, які не відповідають Конституції та законам України, незалежно від того, чи оскаржувались такі акти в судовому порядку та чи є вони чинними на момент розгляду справи, тобто згідно з правовою позицією Верховного Суду такі правові акти (як закони, так і підзаконні акти) не можуть застосовуватися навіть у випадках, коли вони є чинними (постанови від 12 березня 2019 року у справі № 913/204/18, від 10 березня 2020 у справі № 160/1088/19).

З огляду на визначені в частині третій статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України правила, а також враховуючи на те, що положення пункту 4 Постанови № 704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення посадових окладів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений законодавцем на відповідний рік, у тому числі для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів, до спірних правовідносин підлягає застосуванню пункт 4 Постанови № 704 в частині, що не суперечить нормативно-правовому акту, який має вищу юридичну силу - Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» із використанням для визначення розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік).

Подібні правовідносини вже були предметом розгляду Верховним Судом у справі № 440/6017/21 (постанова від 02 серпня 2022 року).

Так, у постанові від 02 серпня 2022 року у наведеній справі Верховний Суд враховуючи наведені норми права дійшов таких правових висновків:

1) з 01 січня 2020 року положення пункту 4 Постанови № 704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з Постановою № 704 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений на відповідний рік у тому числі як розрахункова велична для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів;

2) через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, зокрема, згідно із Законом України «Про Державний бюджет України на 2021 рік», у осіб з числа військовослужбовців виникло право на отримання довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку № 45, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом застосування пункту 4 постанови № 704 із використанням для їх визначення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік);

3) встановлене положеннями пункту 3 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06 грудня 2016 року № 1774-VІІІ обмеження щодо застосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з постановою № 704 жодним чином не впливає на спірні правовідносини, оскільки такою розрахунковою величною є, прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня календарного року. Розмір мінімальної заробітної плати не є розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, а застосований з іншою метою - для визначення мінімальної величини, яка враховується як складова при визначенні розмірів посадових окладів та окладів за військовим (спеціальним) званням.

У подальшому такий висновок був підтриманий Верховним Судом у постановах від 13 грудня 2022 року у справі № 240/12647/21, від 27 лютого 2023 року у справі № 640/11131/21 від 10.01.2023 у справі № 120/8682/21-а, від 15.02.2023 у справі № 120/6288/21-а, від 27.03.2023 у справі №280/11480/21, від 07 червня 2023 року у справі № 340/2148/21, від 19 червня 2023 року у справі №380/17402/21, від 05 липня 2023 року у справі № 160/24227/21, від 31 серпня 2023 року у справі № 400/4063/22, 19 вересня 2023 року у справі № 280/4664/20, від 19 вересня 2023 року у справі № 160/15756/21, від 07 червня 2023 року у справі №340/2148/21, від 22 березня 2023 року у справі №340/10333/21.

При цьому, судом враховано, що постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2023 № 481 «Про скасування підпункту 1 пункту 3 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103, та внесення зміни до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704» (далі -Постанова 481), яка набрала чинності 20.05.2023, скасовано підпункт 1 пункту 3 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», та внесено зміни до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», шляхом викладення абзацу першого в такій редакції: «4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб розраховуються виходячи з розміру 1762 гривні та визначаються шляхом множення на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.».

Постанова № 481 набрала чинності 20.05.2023.

Отже, вказані зміни відбулися після виникнення спірних правовідносин.

За загальними правилами застосування норм права в часі, відповідний нормативно-правовий акт врегульовує правовідносини із дати набрання ним чинності (в залежності від обставин опублікування тощо), із дати значно пізніше від дати прийняття і набрання чинності, вказівку про що містить такий акт, або із дати, яка в календарному застосуванні передує даті прийняття акту, відомості у зв'язку із чим повинні зазначатися в останньому.

Так, згідно з частиною першою статті 52 Закону України «Про Кабінет Міністрів України», постанови Кабінету Міністрів України набирають чинності з дня їх офіційного опублікування, якщо інше не передбачено самими постановами, але не раніше дня їх опублікування.

При цьому, жодним із положень Постанови № 481 не надано зворотної дії в часі застосування її приписів, зокрема й у період з 29.01.2020 дня ухвалення Шостим апеляційним адміністративним судом постанови у справі №826/6453/18, якою залишено в силі рішення суду першої інстанції про визнання протиправним та скасування пункту 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 за № 103, яким внесено зміни до пункту 4 Постанови № 704.

Також, рішенням Київського окружного адміністративного суду від 14 березня 2025 року у справі № 320/29450/24, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 18 червня 2025 року, визнано дії Кабінету Міністрів України при прийнятті Постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.2023 № 481 неправомірними; визнано протиправним та нечинним пункт 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.2023 № 481 стосовно внесення змін до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Відповідно до частини другої статті 265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Відтак, пункт 2 постанови № 481 втратив чинність з 18 червня 2025 року - дня набрання законної сили рішенням суду.

Таким чином, через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.

Крім того, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути, як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган Пенсійного фонду України.

Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема у постанові Верховного Суду України від 22 квітня 2014 року у справі № 21-484а13, у постановах Верховного Суду від 10 жовтня 2019 року у справі № 553/3619/16-а, від 15 липня 2020 року у справі № 520/3360/19, від 21 вересня 2020 року у справі № 520/2990/19.

З огляду на вищевикладене, Порядком № 3-1 надано вичерпний перелік заяв, які можуть розглядатись органами Пенсійного фонду України та визначено перелік необхідних документів, які подаються заявником до органу, що призначає пенсію, до якого не відноситься заява про перерахунок, у разі зміни відповідних сум грошового забезпечення, оскільки вказаним Порядком № 3-1 передбачено подання заяв про перерахунку пенсії.

Судами встановлено, що уповноваженим органом на виконання рішення суду, складено довідки про розмір грошового забезпечення, які були спрямовані відповідачеві.

Отже, як вбачається з матеріалів справи, до відповідача було надіслано відповідні довідки від у уповноваженого органу, що у розумінні приписів законодавства встановлює у відповідача обов'язок здійснити перерахунку пенсії позивачу на підставі таких довідок.

У зв'язку з тим, що перерахунок пенсії у межах спірних правовідносин проводиться на підставі довідки про розмір грошового забезпечення позивача і така довідка була надана до Головного управління Пенсійного фонду України, відповідач повинен був здійснити відповідний перерахунок.

Отже, підлягає задоволенню позовна вимога про зобов'язання ГУ ПФУ здійснити перерахунок та виплату його пенсії, з 01.02 відповідного року (з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини) на підставі Довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії.

Зазначений висновок узгоджується з правовою позицією, висловленою Верховним Судом у постанові від 22 вересня 2022 року у справі № 500/2392/21 та від 16 березня 2023 року, від 13 грудня 2022 року справа № 380/14770/21, від 24 травня 2023 року у справі №160/19847/21, від 24.03.2023 у справі №160/19847/21.

За положенням ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі Серявін та інші проти України від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).

На підставі викладеного, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду не вбачається.

Керуючись ст. 308, 311, 313, 315, 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 16 жовтня 2025 р. у справі № 200/7112/25 - залишити без задоволення.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 16 жовтня 2025 р. у справі № 200/7112/25 - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її ухвалення та не підлягає касаційному оскарженню крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повне судове рішення складено та підписано колегією суддів 19 лютого 2026 року.

Суддя-доповідач Е.Г. Казначеєв

Судді А.А. Блохін

Т.Г. Гаврищук