Рішення від 18.02.2026 по справі 620/13872/25

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 лютого 2026 року Чернігів Справа № 620/13872/25

Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючої судді Тихоненко О.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) за допомогою системи ''Електронний суд'' звернувся до суду з адміністративним позовом (зі змінами) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач), в якому просить:

визнати протиправним та скасувати рішення комісії з перевірки наявності прав громадян від призову на військову службу під час мобілізації ІНФОРМАЦІЯ_1 (адреса: АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ) в частині відмови ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_2 ) у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період відповідно до Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію";

зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 (адреса: АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_2 ) від 16.12.2025 року про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п. 24 ч. 1 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" та прийняти відповідне рішення з урахуванням висновків суду, викладених у цьому рішенні.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що він звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 через ЦНАП м. Чернігова з заявою про оформлення відстрочки від мобілізації на підставі пункту 24 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», за яким відстрочка надається, зокрема, іншим військовозобов'язаним або окремим категоріям громадян у передбачених законом випадках. 22.12.2025 позивачем було отримано СМС від ЦНАПу про те, що останньому було відмовлено у наданні відстрочки. При цьому, позивач вказує, що він засуджений за ч.2 ст. 15, п.п. 4, 6, 9, 12 ч. 2 ст. 115, ст. ст. 152 ч. 3, 187 ч. 4, 364 ч.3, 366 ч. 1 КК. Таким чином, відповідно до діючого законодавства позивач не підлягає мобілізації, оскільки засуджений за скоєння злочину, передбаченого переліком вище, судимість останнього не погашена та не знята в установленому законом порядку, а, отже, позивач має право на надання відстрочки.

Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 29.12.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами в електронній формі. Ухвалою суду надано термін для подачі відзиву на позовну заяву, відповіді на відзив та заперечень.

Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому просить в задоволенні позову відмовити та зазначає про відсутність правових підстав для надання позивачу відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.

Представником позивача подана відповідь на відзив, в якій зазначені аналогічні обставини, викладені в позові.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 засуджений за ч.2 ст. 15, п.п. 4, 6, 9, 12 ч. 2 ст. 115, ст. ст. 152 ч. 3, 187 ч. 4, 364 ч.3, 366 ч. 1 КК України до 15 років позбавлення волі, що підтверджується вироком Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області від 29.11.2013.

Згідно довідки про звільнення серії ЧРН №04737 позивача звільнено умовно-достроково по ухвалі Менського районного суду від 26.06.2025 на невідбутий строк покарання 2 роки 4 місяці 08 днів.

Згідно витягу з інформаційно-аналітичної системи «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості» відносно позивача наявні відомості про наявність незнятої чи непогашеної судимості.

Як зазначає позивач він 16.12.2025 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 через ЦНАП м. Чернігова з заявою про оформлення відстрочки від мобілізації на підставі пункту 24 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», однак 22.12.2025 ним було отримано СМС від ЦНАПу про те, що останньому відмовлено у наданні відстрочки.

Листом від 21.09.2025 №6/4734 відповідач, зокрема, повідомив позивача, що позивач підлягає взяттю на військовий облік військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_3 . У частині 6 статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» станом на дату надання цієї відповіді відсутня підстава для виключення із військового обліку засудження за вчинення тяжкого, особливо тяжкого кримінального правопорушення.

Листом від 06.11.2025 №14/254 відповідач повідомив позивача, що згідно ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» військовозобов'язаний після повідомлення до територіального центру комплектування та соціальної підтримки про причини неявки по повістці, зобов'язаний прибути у строк, що не перевищує сім календарних днів. У разі неприбуттям до ІНФОРМАЦІЯ_4 , в ЄДРПВР автоматично з'явиться інформація про порушення позивачем норм законодавства та оголошення останнього в розшук. Анулювати повістку можливо при особистому візиті в ІНФОРМАЦІЯ_2 в кабінет №28. З собою обов'язково мати оригінал паспорта та військово-облікового документа.

Згідно з витягом з протоколу № 95 від 17.12.2025 засідання комісії для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період ІНФОРМАЦІЯ_1 , розглянувши заяви та документи, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу по мобілізації, на особливий період комісія ухвалила рішення відмовити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 у наданні відстрочки. Відсутні підстави для надання відстрочки, визначені у пункті 24 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та документи, які надають право на відстрочку визначені у додатку 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560 до пункту 24 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Вважаючи протиправним та таким, що підлягає скасуванню рішення комісії з перевірки наявності прав громадян від призову на військову службу під час мобілізації ІНФОРМАЦІЯ_1 в частині відмови ОСОБА_1 у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період, останній звернувся до суду з відповідним позовом за захистом своїх прав та інтересів.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини 1 статті 106 Конституції України, Закону України “Про правовий режим воєнного стану» постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Одночасно, військовому командуванню (Генеральному штабу Збройних Сил України, Командуванню об'єднаних сил Збройних Сил України, командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань, командирам військових з'єднань, частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України) разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування постановлено запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України “Про правовий режим воєнного стану» заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.

Указами Президента України № 133/2022 від 14.03.2022, № 259/2022 від 18.04.2022, № 341/2022 від 17.05.2022, № 573/2022 від 12.08.2022, № 757/2022 від 07.11.2022, № 58/2023 від 06.02.2023, № 254/2023 від 01.05.2023, № 451/2023 від 26.07.2023, № 734/2023 від 06.11.2023, № 49/2024 від 05.02.2024, № 271/2024 від 06.05.2024, № 469/2024 від 23.07.2024, № 740/2024 від 28.10.2024, № 26/2025 від 14.01.2025 строк дії режиму воєнного стану продовжувався.

Законом України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 № 3543-XII (далі - Закон № 3543-XII) встановлено правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, визначає засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів.

Так, статтею 1 Закону № 3543-XII визначено, що мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.

Статтею 23 Закону № 3543-XII визначені категорії громадян, для яких встановлена відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації.

Як встановлено судом та слідує з матеріалів справи, позивач 16.12.2025 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 через ЦНАП м. Чернігова з заявою про оформлення відстрочки від мобілізації на підставі пункту 24 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Підставою надання відстрочки від мобілізації, на думку позивача, є факт, що останній був засуджений за вчинення особливо тяжкого злочину.

Однак, суд зазначає, що законодавством України визначено перелік осіб та обставин, відповідно до яких у таких осіб з'являється право на відстрочку від мобілізації.

Так, пункт 24 частини 1 статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» встановлює, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації інші військовозобов'язані або окремі категорії громадян у передбачених законом випадках.

Відповідно до додатку № 5 “Перелік документів, що подаються військовозобов'язаним для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації» відповідно до підстав, зазначених у статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» для пункту 24 передбачено:

для військовозобов'язаних, зазначених у пункті 7-1 глави ХІІ “Прикінцеві положення» Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу», - військово-обліковий документ з відміткою про звільнення в запас військовослужбовців строкової військової служби відповідно до Указу Президента України від 7 березня 2024 р. № 149;

для військовозобов'язаних, зазначених в абзаці восьмому підпункту 1 пункту 2 розділу II “Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 11 квітня 2024 р. № 3633-IX “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку», - довідка про займану посаду, засвідчена в установленому законодавством порядку.

Згідно з пунктом 7-1 глави ХІІ “Прикінцеві положення» Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу»: установити, що під час проведення загальної мобілізації, оголошеної Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 65/2022 "Про загальну мобілізацію", затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про загальну мобілізацію" від 3 березня 2022 року № 2105-IX, та дії воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, військовослужбовці базової військової служби, строк військової служби яких, встановлений частиною першою статті 23 цього Закону, закінчився під час дії воєнного стану та військову службу яких продовжено понад встановлені строки відповідно до частини дев'ятої статті 23 цього Закону, як виняток з положень частини дев'ятої статті 23 цього Закону звільняються з військової служби в запас у строки, визначені Указом Президента України. Такі особи не можуть бути призвані на військову службу під час мобілізації протягом дванадцяти місяців з дня звільнення з військової служби в запас, якщо вони не висловили бажання продовжувати військову службу.

Відповідно до абзацу 8 підпункту 1 пункту 2 розділу II “Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 11 квітня 2024 р. № 3633-IX “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» військовозобов'язані працівники центрального органу виконавчої влади із спеціальним статусом, на який покладається попередження, виявлення, припинення, розслідування та розкриття корупційних та інших кримінальних правопорушень, віднесених до його підслідності, та державного правоохоронного органу, на який покладаються завдання щодо запобігання, виявлення, припинення, розкриття та розслідування кримінальних правопорушень, віднесених до його компетенції, не підлягають призову на військову службу під час мобілізації.

Аналізуючи вказані норми законодавства, суд дійшов висновку, що позивач не є такою особою, на яку розповсюджується право на відстрочку на підставі вищевказаної норми, як наслідок відмова відповідача у наданні позивачу відстрочки від призову на військову службу є правомірною.

Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги про визнання протиправним та скасування рішення комісії з перевірки наявності прав громадян від призову на військову службу під час мобілізації ІНФОРМАЦІЯ_1 в частині відмови ОСОБА_1 у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період відповідно до Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію"; зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 16.12.2025 року про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п. 24 ч. 1 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" та прийняти відповідне рішення з урахуванням висновків суду, викладених у цьому рішенні є безпідставними та задоволенню не підлягають.

Судом враховується, що згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що в задоволенні позову ОСОБА_1 необхідно відмовити повністю.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 72-74, 77, 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_5 , АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_2 ).

Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_4 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ).

Повне судове рішення складено 18.02.2026.

Суддя Оксана ТИХОНЕНКО