Рішення від 18.02.2026 по справі 620/2326/24

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 лютого 2026 року м. Чернігів Справа № 620/2326/24

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді - Бородавкіної С.В.,

розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення (виклику) сторін справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправної бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) 13.02.2024 (відповідно до відбитку штампу на конверті) звернулась до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (далі - ГУПФУ у Київській області, відповідач), у якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача у зарахуванні в пільговому полуторному обчисленні до страхового стажу період роботи в зоні відчуження ЧАЕС з 03.11.2006 по 12.07.2007 на посаді інженера з якості у ВАТ "БМУ Київська ТЕЦ 6" та з 01.07.2012 по 30.08.2019 у компанії "Вінсі Кострюксьон Гран Проже"/Компанії "Буйг Траво Пюблік" на посаді спеціаліста з документообігу, як роботу за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах у відповідності до ст. 55, ч. 1 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";

- зобов'язати відповідача зарахувати в пільговому полуторному обчисленні до страхового стажу періоди роботи в зоні відчуження ЧАЕС з 03.11.2006 по 12.07.2007 на посаді інженера з якості у ВАТ "БМУ Київська ТЕЦ 6", та з 01.07.2012 по 30.08.2019 у Компанії "Вінсі Кострюксьон Гран Проже"/Компанії "Буйг Траво Пюблік" на посаді спеціаліста з документообігу, як роботу за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах у відповідності до ст.55, ч.1 ст.56 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та перерахувати розмір пенсії з 02.10.2020 - часу призначення пенсії за віком з послідуючою виплатою її недоплаченої частини, виходячи з розміру загального страхового стажу, відповідно до відомостей трудової книжки НОМЕР_1 від 16.09.1991, який станом на 27.12.2023 є не менш ніж 45 років 03 місяці 27 днів, до складу якого входить стаж роботи за Списком 1 з урахуванням кратності 1,5 - не менш ніж 16 років 03 місяці 13 днів, та понаднормовий стаж не менш ніж 30 років, розрахованого відповідно до вимог статті 13 Закону України ''Про пенсійне забезпечення''.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідачем протиправно не зараховано період роботи в зоні відчуження ЧАЕС з 03.11.2006 по 12.07.2007 на посаді інженера з якості у ВАТ «БМУ Київський ТЕЦ6» та з 01.07.2012 по 30.08.2019 в компанії «Вінсі Кострюксьон Гран Проже»/Компанії «Буйг Траво Пюблік» на посаді спеціаліста з документообігу як роботу за Списком №1, що у свою чергу впливає на суттєве зменшення загального, спеціального стажу та розміру пенсії.

Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 02.05.2024, залишеним постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 06.08.2024 без змін, адміністративний позов задоволено частково.

Постановою Верховного Суду від 14.10.2025 рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 02.05.2024 та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 06.08.2024 скасовано, а справу направлено на новий розгляд.

Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями, матеріали адміністративної справи №620/2326/24 передано на розгляд судді Бородавкіній С.В.

Ухвалою судді від 13.11.2025 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, установлено відповідачу 15-денний строк для подання відзиву на позов.

Ухвалою суду від 07.01.2026 позовну заяву залишено без руху та надано позивачу 5-денний термін з дня вручення копії ухвали суду для усунення недоліків.

Ухвалою суду від 18.02.2026 продовжено розгляд справи.

Відповідач надав відзив на позов, у якому зазначено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні та одержує пенсію за віком, яка призначена відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 02.10.2020, зі зниженням пенсійного віку згідно п. 2 ст. 55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Отже відповідач не вбачає в своїх діях порушення діючого пенсійного законодавства і вважає, що зарахування періодів роботи позивача здійснено правомірно на підставі наявних у пенсійній справі документів.

Від позивача надійшла відповідь на відзив, у якій зазначено, що належними доказами підтверджується відпрацьовані періоди з 03.11.2006 по 12.07.2007 у ВАТ БМУ Київський ТЕЦ6" та з 01.07.2012 по 30.08.2019 в Компанії "Вінсі Констрюксьон гран Проже "/Компанії "Буйг Траво Пюблік", а тому відповідач протиправно не зарахував його до розміру загального стажу у полуторному розміру - тобто з коефіцієнтом 1,5.

Розглянувши подані документи і матеріали, судом встановлено такі обставини.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Київській області та з 02.10.2020 отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зі зниженням пенсійного віку відповідно до п. 2 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Не погоджуючись із діями відповідача щодо зарахування не всього спірного періоду до пільгового стажу, ОСОБА_1 у 2021 році звернулась до Київського окружного адміністративного суду із позовом, у якому просила:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 06.10.2020 №103230000719 у відмові в: 1) зарахуванні в пільговому обчисленні до страхового стажу період роботи в зоні відчуження з 03.11.2006 по квітень 2007 включно, у ВАТ "БМУ Київська ТЕЦ 6" на посаді інженера якості, та період з липня по серпень 2012 року включно, та з вересня 2015 року по серпень 2019 року включно, в компанії "Вінсі Кострюксьон Гран Проже"/Компанії "Буйг Траво Пюблік" на посаді спеціаліста з документообігу як роботу по списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, затвердженими Кабінетом Міністрів України, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах у відповідності до абзацу 10 частини 3 статті 24 Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"; 2) призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту "а" частини першої статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", статей 55-56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з урахуванням проведеного розрахунку страхового стажу та періоду роботи з особливо шкідливими умовами праці у пільговому обчисленні у полуторному розмірі до страхового стажу, що дає право на зменшення пенсійного віку, у зоні відчуження Чорнобильської АЕС;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області: 1) зарахувати у пільговому обчисленні до страхового стажу період роботи в зоні відчуження з 03.11.2006 по квітень 2007 включно, у ВАТ "БМУ Київська ТЕЦ 6" на посаді інженера якості, та період з липня по серпень 2012 року включно, та з вересня 2015 року по серпень 2019 року включно, в компанії "Вінсі Кострюксьон Гран Проже"/Компанії " ОСОБА_2 " на посаді спеціаліста з документообігу як роботу по списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, затвердженими Кабінетом Міністрів України, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, як це передбачено абзацом 10 частини 3 статті 24 Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"; 2) призначити та виплачувати з 02.10.2020 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту "а" частини першої статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", статей 55-56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з урахуванням проведеного розрахунку страхового стажу та періоду роботи з особливо шкідливими умовами праці у пільговому обчисленні у полуторному розмірі до страхового стажу, що дає право на зменшення пенсійного віку, у зоні відчуження Чорнобильської АЕС.

Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 31.05.2022 у справі № 320/2413/21, залишеним постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 15.11.2022 без змін, позов задоволено частково, визнано протиправним та скасовано рішення ГУ ПФУ у Київській області від 06.10.2020 № 03230000719 та зобов'язано відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 02.10.2020 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту «а» частини першої статті 13 Закону № 1788-XIІ з урахуванням Рішення Конституційного Суду України № 1-р/2020 від 23 січня 2020 року і статей 55, 56 Закону № 796-XII, прийняти рішення з урахуванням висновків суду (а.с.47-63 т.1).

На виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 31.05.2022 у справі № 320/2413/21 відповідач ухвалив рішення №103230000719 від 18.07.2022 щодо первісної заяви ОСОБА_1 про призначення пенсії.

Не погоджуючись із вказаним рішенням, ОСОБА_1 у 2023 році звернулась до Київського окружного адміністративного суду із позовом, у якому просила:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області у прийнятті рішення №103230000719 від 18 липня 2022 року про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах на підставі заяви №2430 від 02 жовтня 2020 року;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області скасувати в повному обсязі прийняте рішення №103230000719 від 18 липня 2022 року про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, та призначити і виплачувати з 02 жовтня 2020 року пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. "а" ч. 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 23.01.2020 №1-р/2020.

Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 05.07.2023 у справі №320/3514/23, яке набрало законної сили 11.12.2023, адміністративний позов задоволено, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо прийняття рішення №103230000719 від 18 липня 2022 року про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах на підставі заяви ОСОБА_1 №2430 від 02 жовтня 2020 року; визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області №103230000719 від 18 липня 2022 року про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 ; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області з 02 жовтня 2020 року призначити і виплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. «а» ч. 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 23.01.2020 №1-р/2020 (а.с.64-79).

На виконання зазначених судових рішень відповідачем зараховано позивачу 2 роки до страхового стажу за Списком №1.

Проте, спірні періоди роботи, а саме: з 03.11.2006 по 12.07.2007 у ВАТ «БМУ Київська ТЕЦ 6» на посаді інженера якості та з 01.07.2012 по 30.08.2019 в компанії «Вінсі Кострюксьон Гран Проже»/Компанії «Буйг Траво Пюблік» відповідачем не зараховано до пільгового стажу за Списком №1.

На звернення ОСОБА_1 відповідач листом від 25.12.2023 повідомив, що на виконання рішення Київського ОАС від 05.07.2023 у справі №320/3514/23 позивачу розпорядженням від 15.12.2023 №103230000719 призначено пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. «а» ч. 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 23.01.2020 №1-р/2020 з 02.10.2020 (а.с.93-94 т.1).

09.01.2024 ОСОБА_1 звернулась до відповідача із вимогою, в якій просила виконати рішення Київського ОАС від 05.07.2023 по справі №320/3514/23 в повному обсязі, яким було зобов'язано призначити та виплачувати пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. «а» ч. 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 23.01.2020 №1-р/2020, якими передбачена лише єдина умова призначення пенсії за віком на пільгових умовах - наявність у відповідному обсязі пільгового стажу, який повинен бути врахований відповідачем при розрахунку пенсії в певному розмірі, який підтверджено судом (а.с.95-98 т.1).

16.01.2024 відповідач листом повідомив, що Рішення Київського ОАС від 05.07.2023 по справі №320/3514/23 виконано в межах повноважень. На виконання вищевказаного рішення суду перерахунок пенсії проведено. Пенсію розраховано згідно чинного законодавства та на підставі документів, які містяться в матеріалах пенсійної справи (а.с.99 т.1).

Вважаючи, що відповідачем протиправно не зараховані спірні періоди роботи, ОСОБА_1 звернулась до суду з відповідним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд виходить із такого.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 8 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Конституція України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.

За приписами статі 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Починаючи з жовтня 2017 року призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 здійснювалось на підставі положень Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-XIІ (далі - Закон №1788-XIІ) та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IV (далі Закон №1058-IV), які містили ідентичні вимоги та положення.

Рішенням Конституційного Суду України від 23.01.2020 №1-р/2020 у справі за конституційним поданням 49 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень розділу I, пункту 2 розділу III «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213-VIII (справа №1-5/2018(746/15)), визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), статтю 13, частину другу статті 14, пункти «б»-«г» статті 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-XII зі змінами, внесеними Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03. 2015 №213-VIII.

Конституційний Суд України вирішив, що застосуванню підлягають стаття 13, частина друга статті 14, пункти «б»-«г» статті 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-XII в редакції до внесення змін Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213-VIII для осіб, які працювали до 1 квітня 2015 року на посадах, визначених у вказаних нормах, а саме: «На пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: а) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах; жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах. Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи із особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці жінкам».

Отже, з моменту прийняття Конституційним Судом України рішення від 23.01.2020 №1-р/2020, призначення на пільгових умовах пенсії за віком за Списком №1 також здійснюється на підставі обох вищезгаданих Законів №1788-XIІ та №1058-IV, проте які, з урахуванням зазначеного рішення, містять різні вимоги щодо вікового цензу, а саме: Закон №1788-XIІ встановлює, зокрема, за списком №1, для жінок досягнення 45 років, у той час, як Закон №1058-IV досягнення 50-річного віку.

Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду у рішенні від 21.04.2021 у справі №360/3611/20 дійшов висновку, що ґрунтуючись на юридичній позиції Рішення Конституційного Суду України від 23.01.2020 №1-р/2020, суд вважає, що ідентична правова норма, яка міститься в Законі України від 03.10.2017 №2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», не відповідає Конституції України, а тому не підлягає застосуванню.

Отже, на час виникнення спірних правовідносин була наявна колізія між нормами Законів №1788-XIІ та №1058-IV в частині визначення віку набуття права на пенсію на пільгових умовах.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 03.11.2021 у зразковій справі №360/3611/20 дійшла висновку, що на час виникнення спірних правовідносин була наявна колізія між нормами Закону №1788-XIІ з урахуванням Рішення №1-р/2020 з одного боку, та Законом №1058-IV - з іншого в частині віку набуття права на пенсію на пільгових умовах. Оскільки норми вказаних законів регулюють одне і те ж коло відносин, Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку, що вони явно суперечать один одному. Таке регулювання порушує вимогу «якості закону», передбачену Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 та не забезпечує адекватний захист від свавільного втручання публічних органів державної влади у майнові права заявника. Отже у цій справі застосуванню підлягають саме норми Закону №1788-XIІ з урахуванням Рішення №1-р/2020, а не Закону №1058-IV.

Таким чином, в даній справі за предметом спору підлягають застосуванню норми Закону №1788-XIІ з урахуванням Рішення №1-р/2020, а не Закону №1058-IV.

Враховуючи рішення Конституційного Суду України від 23.01.2020 №1-р/2020, згідно із положенннями п. «а» ст. 13 Закону №1788-XIІ право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, незалежно від місця останньої роботи мають працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць, зокрема, жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 №796-XII (далі Закон №796-XII), потерпілим від Чорнобильської катастрофи, які відпрацювали на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 (чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше), вік виходу на пенсію зменшується додатково на два роки понад передбачений цією статтею.

Згідно ч. 1 ст. 56 Закону №796-XII час роботи, служби (в тому числі державної) з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у зоні відчуження зараховується до стажу роботи, стажу державної служби, вислуги років, яка надає право на пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»: до 1 січня 1988 року - у потрійному, а з 1 січня 1988 року до 1 січня 1993 року - у полуторному розмірі (у тому числі за списком № 1). З 1 січня 1993 року та в наступні роки пільги з обчислення стажу роботи у зоні відчуження визначаються Кабінетом Міністрів України.

Постановами Кабінету Міністрів України від 29.02.1996 №250, від 30.06.1998 №982, від 07.02.2000 №223, від 29.01.2003 №137, від 27.04.2006 №571, від 10.09.2008 №831 (з наступними змінами) було встановлено, зокрема, що особам, які і постійно працюють або виконують службові обов'язки у зоні відчуження, час роботи або служби зараховується до стажу роботи та вислуги років у полуторному розмірі (в тому числі за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість яких повний робочий день дає право на пенсію на віком на пільгових умовах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 року №36).

З урахуванням наведеного, дія наведених норм поширюється на осіб, які постійно працюють або виконують службові обов'язки у зоні відчуження, в тому числі, а не виключно, на осіб, зайнятість яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до Списку №1, та як наслідок, стаж роботи в особливо шкідливих умовах праці за Списком №1, і за результатами атестації робочих місць враховується при визначенні права на пенсію на пільгових умовах із зниженням пенсійного віку відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Щодо позовних вимог у частині незарахування у пільговому обчисленні до страхового стажу періоду роботи в зоні відчуження ЧАЕС з 03.11.2006 по 12.07.2007 на посаді інженера з якості у ВАТ "БМУ Київська ТЕЦ 6", суд зазначає таке.

Відповідно до записів трудової книжки серії НОМЕР_2 від 30.07.1974 ОСОБА_1 у період з 03.11.2006 по 12.07.2007 працювала на посаді інженера з якості у ВАТБ Київської ТЕЦ6 (а.с.28).

Згідно із довідкою Будівельно-монтажного управління Київської ТЕЦ-6 (ліквідатор) від 05.08.2019 Вих.№05/2 ОСОБА_2 , 1974 р.н., дійсно була прийнята у ВАТ «Будівельно-монтажне управління Київської ТЕЦ-6» на посаду інженера з якості з 03.11.2006 за наказом №116к від 03.11.2006. Звільнена з роботи 12.07.2007 згідно наказу №97к від 12.07.2007. Наказом Міненерго СРСР №549 від 30.12.1985 «Будівельно-монтажне управління Київської ТЕЦ-6» перейменовано у Будівельно-монтажне управління Київської ТЕЦ-6. Наказом Міненерго України від 06.06.1994 №143 Будівельно-монтажне управління перетворено у Відкрите акціонерне товариство «Будівельно-монтажне управління Київської ТЕЦ-6» (а.с.130 т.1).

Відповідно до листа Державного спеціалізованого підприємства «Чорнобильська АЕС» від 23.07.2020 №2938/01090250-2020 згідно з наявною в лабораторії ІДК ЦРБ інформацією доза зовнішнього опромінення ОСОБА_1 , 1974 р.н., отримана за період виконання робіт на ДСП ЧАЕС в складі сторонніх організацій, становить 15,27 мЗв (п'ятнадцять цілих двадцять сім сотих мЗв), а саме:

- «Струм-Славутич» (з квітня 2004 року по серпень 2006 року) - 9,20 мЗв;

- ВАТ БМУ Київської ТЕЦ 6 ( з листопада 2006 року по квітень 2007 року) - 2,18 мЗв;

- СП «НОВАРКА» (липень, серпень 2012 року та з вересня 2015 року по серпень 2019 року) - 3,89 мЗв (а.с.126 т.1).

Відповідно до листа Державного агентства України з управління зоною відчуження (ДАЗВ) від 24.07.2020 №01-2428/3.1-20 ВАТ «Будівельно-монтажне управління Київської ТЕЦ-6» у період з 2006 року по 2007 року ДАЗВ видало спеціальний дозвіл від 08.02.2006 №000332 з терміном дії до 31.12.2007. Згідно із ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та відповідно до постанови КМУ «Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах» від 24.06.2016 №461 затверджено Списки №1 та №2. Працівники підприємств, установ та організацій, зайняті на роботах у зоні відчуження, мають право на пенсію за віком на пільгових умовах за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці, відповідно до Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою КМУ від 01.08.1992 №442 (а.с.127-128 т.1).

Відповідно до Списку № 1, затвердженого постановою Міністрів СРСР від 22.08.1956 року № 1173, час роботи повний робочий день у зоні відчуження дає право на пенсію на пільгових умовах.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року №36 затверджено Список №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Пунктом 22.1-1г вказаного Списку №1 передбачено право на пенсію на пільгових умовах для працівників, які зайняті повний робочий день у зоні відчуження на підприємствах, в установах і організаціях, перелік яких затверджується Мінприроди за погодженням з Мінсоцполітики та Міністерством охорони здоров'я в позиції 22.1-1г працівникам призначається пенсія за віком на пільгових умовах, починаючи з 1 січня 2010 року, згідно з постановою КМУ №173 від 24.02.2010.

Виходячи з наведеного, суд вважає, що позивачем було надано відповідачу всі необхідні документи, які підтверджують наявність спірного стажу роботи в зоні відчуження з 03.11.2006 по 12.07.2007 на посаді інженера з якості ВАТ "БМУ Київська ТЕЦ 6", який для обчислення пенсії підлягав зарахуванню як стаж роботи за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим постановою КМУ від 16 січня 2003 року №36.

Щодо позовних вимог у частині зарахування у пільговому обчисленні до страхового стажу періоду роботи з 01.07.2012 по 30.08.2019 у Компанії "Вінсі Кострюксьон Гран Проже"/Компанії "Буйг Траво Пюблік" на посаді спеціаліста з документообігу, з суд зазначає наступне.

Статтею 62 Закону № 1788-XII передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Питання призначення пенсій на пільгових умовах згідно зі Списками № 1 деталізоване у Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженому наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383 (далі - Порядок № 383).

Пунктом 10 Порядку № 383 визначено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок № 637).

Відповідно до пунктів 1, 2 Порядку № 637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Пунктом 4 постанови ЦК КПРС Ради Міністрів СРСР та ВЦРПС від 29.12.1987 № 1497-378 встановлено, що у період 1988-1990 років: час роботи робітників, задіяних на експлуатації Чорнобильської АЕС та ліквідації наслідків аварії в зоні відселення, зараховується у полуторному розмірі в трудовий стаж та в стаж роботи, що дає право на пільгову пенсію по Списку № 1, затвердженому постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 № 1173.

Дію вказаної постанови було пролонговано пунктом 1 постанови Ради Міністрів СРСР № 1136 «Про продовження на 1991-1995 роки строку дії постанови ЦК КПРС Ради Міністрів СРСР та ВЦРП від 29.12.1987 року № 1497». У подальшому зазначена норма про те, що робота у зоні відчуження ЧАЕС зараховується до трудового стажу у полуторному розмірі (в тому числі за Списком № 1) безперервно продовжується в часі.

Пунктами 1 і 3 постанови Кабінету Міністрів України «Про доплати і компенсації особам, які працюють у зоні відчуження і зоні безумовного (обов'язкового) відселення після повного відселення жителів» від 29.01.2003 № 137 визначено - у період з 1 січня 2003 року до 1 січня 2006 року особам, які постійно працюють або виконують службові обов'язки у зоні відчуження: час роботи або служби зараховується до трудового стажу, до вислуги років у полуторному розмірі (в тому числі за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком, на пільгових умовах, який затверджується Кабінетом Міністрів України).

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 10.09.2008 № 831 «Про доплати особам, які працюють у зоні відчуження» - особам, які постійно працюють або виконують службові обов'язки у зоні відчуження, час роботи або служби зараховується до стажу роботи і вислуги років у полуторному розмірі (в тому числі за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року № 36).

Відповідно до Списку № 1, затвердженому постановою Міністрів СРСР від 22.08.1956 року № 1173, час роботи повний робочий день у зоні відчуження дає право на пенсію на пільгових умовах.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року № 36 затверджено Список № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Пунктом 22.1-1г вказаного Списку № 1 передбачено право на пенсію на пільгових умовах для працівників, які зайняті повний робочий день у зоні відчуження на підприємствах, в установах і організаціях, перелік яких затверджується Мінприроди за погодженням з Мінсоцполітики та Міністерством охорони здоров'я, в позиції 22.1-1г працівникам призначається пенсія за віком на пільгових умовах починаючи з 1 січня 2010 року згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 173 від 24.02.2010.

Міністерство надзвичайних ситуацій України наказом від 13.03.2012 № 576 затвердило Перелік підприємств, установ і організацій зони відчуження, працівники яких зайняті повний робочий дань, мають право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 (далі - Перелік підприємств № 576).

03.08.2016 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 № 461 "Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах" (далі - Постанова № 461), згідно з якою постанови Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 № 36 та від 24.02.2010 № 173 втратили чинність.

При цьому у Постанові № 461 відсутні положення, які передбачають таку умову для зарахування періоду роботи до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1, як наявність підприємства у Переліку, затвердженому МНС за погодженням з Мінпраці та МОЗ.

За змістом пункту 3 Порядку № 383 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків.

Таким чином, починаючи з 03.08.2016 відсутня умова щодо необхідності включення підприємства зони відчуження до Переліку підприємств, установ і організацій зони відчуження, працівники яких зайняті повний робочий дань, мають право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1.

Судом встановлено та не заперечується відповідачем, що відомостями трудової книжки позивача та архівних довідок, які надавались органу Пенсійного фонду України, підтверджується її робота у зоні відчуження.

Крім того, рішенням Київського окружного адміністративного суду від 31.05.2022 у справі №320/2413/21 було встановлено, що довідкою організації, що забезпечує реалізацію програми (проекту) міжнародної технічної допомоги Компанії "Вінсі Кострюксьон Гран Проже"/"Буйг Траво Пюблік" (NOVARKA) від 09.09.2019 №304, підтверджено, що позивач з 26.10.2009 по 30.08.2019 працювала в зоні відчуження в Компанії "Вінсі Кострюксьон Гран Проже"/Компанії "Буйг Траво Пюблік" (а.с.47-63 т.1).

Як вбачається із записів трудової книжки серії НОМЕР_2 від 30.07.1974 ОСОБА_1 :

- з 26.10.2009 прийнята в компанію «Вінсі Кострюксьон Гран Проже"/Компанії "Буйг Траво Пюблік" на виконання проекту «Грантова угода (Чорнобильський фонд «Укриття»: Новий безпечний конфайнмент» (Франція) в Україні на посаду асистента;

- з 01.01.2012 переведена на посаду спеціаліста (з документообігу);

- з 01.07.2017 переведена на посаду фахівця;

- з 30.08.2019 звільнена за п.2 ст.36 КЗпП України (закінчення строку трудового договору) (а.с.29-30 т.1).

Вказані записи підтверджуються витягами із наказів дирекції «Інпредкадри» від 28.10.2009 №122і, від 03.01.2012 №1і (а.с.122, 123 т.1) та наказом компанії «Вінсі Кострюксьон Гран Проже"/Компанії "Буйг Траво Пюблік" від 07.09.2015 №134/1 (а.с.124 т.1).

В матеріалах справи також наявна довідка РБ СП «НОВАРКА» від 02.09.2019 №340-19, відповідно до змісту якої за даними інформаційно-довідкової системи індивідуального дозиметричного контролю ЦРБ ГСП ЧАЄМ доза зовнішнього опромінення ОСОБА_1 за період роботи в СП «Новарка» в зоні відчуження ЧАЕС склала: у 2012 році - 0,12 мЗв; у 2013 році - -; з 2014 році - -; у 2015 році - 0,32 мЗв; у 2016 році - 1,40 мЗв; у 2017 році- 0,49 мЗв; у 2018 році - 0,92 мЗв; у 2019 році - 0,57 мЗв (а.с.121 т.1).

З огляду на викладене, суд висновує про наявність у позивача права на зарахування стажу роботи з 01.07.2012 по 30.08.2019 в Компанії «Вінсі Констрюксьон Гран Проже/Буйг Траво Пюблік» до пільгового стажу за Списком № 1.

Крім того, суд враховує правовий висновок Великої Палати Верховного Суду, викладений у справі №520/15025/16-а від 19.02.2020, згідно з яким особи, які зайняті на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 1, але з вини власника на таких підприємствах не було проведено атестацію робочого місця, мають право на зарахування стажу роботи на таких посадах до спеціального стажу, необхідного для призначення пенсії за віком на пільгових умовах Списком № 1, відповідно до пункту «а» статті 13 Закону № 1788-XII.

Щодо невключення підприємства зони відчуження до Переліку підприємств, установ і організацій зони відчуження, працівники яких зайняті повний робочий дань, мають право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1, суд зазначає, що у постанові Верховного Суду від 09 лютого 2021 року у справі №743/683/17, касаційний суд погодився із висновком судів попередніх інстанцій про необхідність зарахування до пільгового стажу роботи період роботи в Компанії «Вінсі Констрюксьон Гран Проже/ ОСОБА_3 » з 03.11.2009 по 05.11.2013 та з 11.04.2014 по 05.12.2014 за заявою про призначення пенсії з 01.04.2017, тобто після набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 № 461. У зазначеній справі суд встановив, що постановою Деснянського районного суду міста Чернігова від 10.11.2016 у справі №750/4715/16-а визнано неправомірною бездіяльність Державного агентства України з управління зоною відчуження щодо подання на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України наказу Міністерства екології та природних ресурсів України "Про затвердження переліку підприємств, установ і організацій, працівники яких зайняті повний робочий день у зоні відчуження та мають право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1".

Отже, бездіяльність Державного агентства України з управління зоною відчуження не може позбавляти права позивача на зарахування стажу роботи в пільговому обчисленні, що забезпечене Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи", як наслідок й права на призначення пенсії.

Також суд враховує оцінку Верховного Суду, висловлену у постанові від 15 листопада 2023 року № 620/7043/22, щодо подібності правовідносин зі справою № 750/4715/16-а (постанова Верховного Суду від 17 травня 2021 року).

У справі № 620/7043/22 Верховний Суд зазначив, що особа має право на пенсію за віком на пільгових умовах за умови, що підприємство, на якому вона працювала, включено до Переліку-підприємств № 576, проте у вказаній справі (№ 750/4715/16-а) позивач звернувся до органу Пенсійного фонду із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 № 461. Отже, правовідносини у справі, в якій оскаржено рішення суду апеляційної інстанції, та правовідносини у справі, в якій ухвалено постанову Верховного Суду від 17 травня 2021 року у справі № 750/4715/16-а, не є подібними.

Враховуючи висновки Верховного Суду від 15 листопада 2023 року у справі №620/7043/22, які обов'язкові для врахування судом відповідно до частини 5 статті 242 КАС України, суд зазначає, що Компанія «Вінсі Кострюксьон Гран Проже/Буйг Траво Пюблік" відсутня у Переліку підприємств, установ і організацій зони відчуження, працівники яких зайняті повний робочий день, мають право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1, затвердженого наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 13.03.2012 №576, однак позивачка звернулась із заявою про призначення пенсії з 02.10.2020, тобто після набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 № 461, у якій відсутні положення, що передбачають таку умову для зарахування періоду роботи до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1, як наявність підприємства у Переліку, затвердженому МНС за погодженням з Мінпраці та МОЗ.

З урахуванням викладеного, враховуючи, що дані трудової книжки позивача, вищезазначені довідки, рішення судів підтверджують період роботи ОСОБА_1 з 01.07.2012 по 30.08.2019 в Компанії "Вінсі Кострюксьон Гран Проже"/Компанії "Буйг Траво Пюблік" у зоні відчуження, суд дійшов висновку, що позивач має право на зарахування вищевказаного стажу роботи до пільгового стажу за Списком №1.

Відповідно до частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, з'ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи основні засади адміністративного судочинства, вимоги законодавства України, суд вважає, що наявні правові підстави для задоволення адміністративного позову.

Відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 227, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправної бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо відмови в зарахуванні ОСОБА_1 в пільговому обчисленні до страхового стажу період роботи в зоні відчуження ЧАЕС з 03.11.2006 по 12.07.2007 на посаді інженера з якості у ВАТ "БМУ Київська ТЕЦ 6" та з 01.07.2012 по 30.08.2019 у компанії "Вінсі Кострюксьон Гран Проже"/Компанії "Буйг Траво Пюблік" на посаді спеціаліста з документообігу, як роботу за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці у відповідності до ст. 55, ч. 1 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області зарахувати ОСОБА_1 в пільговому обчисленні до страхового стажу період роботи в зоні відчуження ЧАЕС з 03.11.2006 по 12.07.2007 на посаді інженера з якості у ВАТ "БМУ Київська ТЕЦ 6" та з 01.07.2012 по 30.08.2019 у Компанії "Вінсі Кострюксьон Гран Проже"/Компанії "Буйг Траво Пюблік" на посаді спеціаліста з документообігу, як роботу за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці у відповідності із ст.55, ч.1 ст.56 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та здійснити перерахунок пенсії з 02.10.2020.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області на користь ОСОБА_1 судові витрати в сумі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн. 20 коп.

Рішення суду може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня виготовлення повного тексту. Апеляційна скарга подається безпосередньо до адміністративного суду апеляційної інстанції.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення виготовлено 18 лютого 2026 року.

Позивач: ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , АДРЕСА_1 ).

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (код ЄДРПОУ 22933548, вул. Андрія Саєнка, буд. 10, м. Фастів, Київська область, 08500).

Суддя С.В. Бородавкіна