Рішення від 16.02.2026 по справі 161/18843/25

Справа № 161/18843/25

Провадження № 2/161/353/26

ЗАОЧНЕРІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 лютого 2026 року м. Луцьк

Луцький міськрайонний суд Волинської області

в складі: головуючого - судді Філюк Т.М.,

за участю секретаря судового засідання Романюк М.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Луцького спеціального комунального автотранспортного підприємства "Луцькспецкомунтранс" до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 про стягнення заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач комунальне підприємство "Луцькводоканал" в особі директора Марценюка В.В. звернулося до суду з позовом до відповідачів ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 про стягнення заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг.

Свої вимоги обґрунтовує тим,відповідачі, які зареєстровані за адресою: АДРЕСА_1 , є споживачами послуг з управління з побутовими відходами, що надаються позивачем. Плата за послугу з поводження з побутовими відходами розраховується як добуток встановленого виконавчим комітетом тарифу на зазначену послугу на кількість зареєстрованих осіб.

Однак, відповідачі свого обов'язку по оплаті житлово-комунальних послуг належним чином не виконують. Станом на дату подання позову виникла заборгованість за послуги з поводження з побутовими відходами, що надаються позивачем, в розмірі 19063,02грн.

На підставі викладеного, просить суд стягнути з відповідачів на користь ЛСКАП «Луцькспецкомунтранс» заборгованість за надані послуги житлово-комунальних послуг в розмірі 19063,02 грн. та понесені судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 3028,00 грн.

Ухвалою судді від 01 жовтня 2025 року ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін та запропоновано відповідачу подати відзив на позов протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення вказаної ухвали.

Станом на 16 лютого 2026 року відзив на позов від відповідачів до Луцького міськрайонного суду Волинської області не надійшов.

Від представника позивача надійшла заява, в якій вона просить розгляд справи здійснювати без участі представника позивача, позов підтримує, просить задовольнити. Не заперечує щодо ухвалення заочного рішення.

Відповідачі в судове засідання не з'явились, хоча належним чином повідомлялись про дату, час та місце розгляду справи.

Будь-яких заяв від відповідачів не надходило, у зв'язку з чим суд позбавлений можливості встановити їх правову позицію щодо предмета спору.

У зв'язку з неявкою відповідачів та неповідомленням про поважні причини такої неявки в судове засідання, в порядку статті 280 ЦПК України, зі згоди представника позивача, суд ухвалив провести розгляд справи за відсутності відповідача та постановити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, що відповідає положенням ст.223 ЦПК України.

У відповідності до вимог ч.2 ст.247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши письмові матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення з таких підстав.

Правовідносини щодо споживання житлово-комунальних послуг регулюються Законом України «Про житлово-комунальні послуги», відповідно до ст. 4 якого законодавство України у сфері житлово-комунальних послуг базується на Конституції України і складається з нормативно-правових актів у галузі цивільного, житлового законодавства, цього Закону та інших нормативно-правових актів, що регулюють відносини у сфері житлово-комунальних послуг.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» комунальні послуги - це результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг.

Згідно з ст. ст. 7, 8 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначені права та обов'язки споживача й виконавця житлово-комунальних послуг. Зокрема, правом споживача є одержувати своєчасно та належної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством і умовами укладених договорів, а обов'язком - оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами. Обов'язком виконавця, зокрема, є забезпечення своєчасності надання, безперервності і відповідної якості комунальних послуг згідно із законодавством та умовами договорів про їх надання, у тому числі шляхом створення системи управління якістю відповідно до національних або міжнародних стандартів.

Відповідно до ст. 9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором. Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору. За бажанням споживача оплата житлово-комунальних послуг може здійснюватися шляхом внесення авансових платежів згідно з умовами договору про надання відповідних житлово-комунальних послуг. Дієздатні особи, які проживають та/або зареєстровані у житлі споживача, користуються нарівні зі споживачем усіма житлово-комунальними послугами та несуть солідарну відповідальність за зобов'язаннями з оплати житлово-комунальних послуг.

Перелік житлово-комунальних послуг визначений ст. 5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги».

Комунальні послуги - комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, управління побутовими відходами (п. 2 ч.1 ст. 5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»).

Згідно з ч. 3 ст. 9 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги», яка кореспондується із приписами ст. 64 ЖК України, дієздатні особи, які проживають та/або зареєстровані у житлі споживача, користуються нарівні зі споживачем усіма житлово-комунальними послугами та несуть солідарну відповідальність за зобов'язаннями з оплати житлово-комунальних послуг.

Згідно з ч. 2 ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», споживачі зобов'язані укласти договір з управління побутовими відходами (поводження з побутовими відходами) з особою, визначеною у встановленому законодавством порядку.

ЛСКАП «Луцькспецкомунтранс» є єдиним виконавцем послуг з управління з побутовими відходами, що визначений на конкурсних засадах на території Луцької територіальної громади відповідно до рішення виконавчого комітету Луцької міської ради від 17.06.2015 року № 336-1 «Про Визначення виконавців послуг з вивезення побутових відходів у місті Луцьку» та рішення виконавчого комітету Луцької міської ради від 20.11.2019 року № 731-1 «Про визначення виконавців послуг з вивезення побутових відходів у місті Луцьку», рішення виконавчого комітету Луцької міської ради від 01.12.2021 року № 973-1 «Про визначення виконавців послуг з вивезення побутових відходів у Луцькій міській територіальній громаді».

За змістом п. 5 ч. 2 ст. 7 ЗУ "Про житлово-комунальні послуги" індивідуальний споживач зобов'язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.

Таким чином, згідно із зазначеними нормами закону споживачі зобов'язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними.

Відсутність договору про надання житлово-комунальних послуг сама по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі.

Аналогічний висновок викладений у постановах Верховного Суду від 26.09.2018 року в справі № 750/12850/16-ц і від 06.11.2019 року в справі № 642/2858/16.

Рішеннями виконавчого комітету Луцької міської ради від 04.07.2018 року № 408-1, від 17.07.2019 року № 422-1, вiд 15.06.2022 року № 276-1, вiд 23.11.2022 року № 585-1, вiд 19.07.2023 року № 389-1, від 31.08.2023 року № 491-1, від 15.05.2024 року № 265-1 - затверджено тарифи на послуги із вивезення твердих побутових відходів та послугу з поводження з побутовими відходами та згідно з якими, нарахування плати за послугу з вивезення побутових відходів здійснюється за кількістю зареєстрованих осіб.

Тарифи на послуги із вивезення твердих побутових відходів та послугу з управління з побутовими відходами затверджуються рішенням виконавчого комітету, які відповідно ч. 11 ст. 59 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» підлягають обов'язковому оприлюдненню. Відтак, усі вказані рішення розміщенні на сайті Луцької міської ради.

Згідно з відомостями Реєстру Луцької міської територіальної громади до складу задекларованих/зареєстрованих осіб за адресою: АДРЕСА_1 , входять ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 .

Таким чином, судом встановлено, що між сторонами даного спору існують правовідносини з приводу надання ЛСКАП «Луцькспецкомунтранс» послуги з управління побутовими відходами, якими користуються відповідачі ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 .

Відповідачі належним чином не виконували свій обов'язок щодо оплати житлово-комунальних послуг, у зв'язку з чим станом на дату подання позовної заяви виникла заборгованість по оплаті послуг з управління з побутовими відходами у сумі 19063,02 грн.

Проаналізувавши зібрані та дослідженні по справі докази, суд приходить до висновку, що розрахунок, проведений позивачем ЛСКАП «Луцькспецкомунтранс», є обґрунтованим, будь-які підстави ставити під сумнів даний доказ у суду відсутні.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що відповідачами були порушені умови надання житлово-комунальних послуг з управління з побутовими відходами, позовні вимоги ЛСКАП «Луцькспецкомунтранс» є обґрунтованими, а тому з ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 слід стягнути солідарно на користь позивача заборгованість в сумі 19063,02 грн.

Крім того, на підставі ч. 1 ст. 141 ЦПК України з відповідачів на користь ДКП «Луцьктепло» підлягають стягненню судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 3028 грн.

На підставі ст.ст. 11, 15, 16, 509, 625 ЦК України, ЗУ «Про житлово-комунальні послуги», керуючись ст. ст. 10, 12, 13, 77-81, 141, 247, 259, 263-268, 280, 352, 354 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позов Луцького спеціального комунального автотранспортного підприємства «Луцькспецкомунтранс» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 про стягнення заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг - задовольнити.

Стягнути солідарно з ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 в користь Луцького спеціального комунального автотранспортного підприємства «Луцькспецкомунтранс» заборгованість за послуги з поводження з побутовими відходами в розмірі 19063 (дев'ятнадцять тисяч шістдесят три) гривеі 02 копійки.

Стягнути з ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 в користь Луцького спеціального комунального автотранспортного підприємства «Луцькспецкомунтранс» судові витрати по справі, а саме, 3 028 (три тисячі двадцять вісім) гривень судового збору, по 504 (п'ятсот чотири) гривні 67 копійок з кожного.

Заочне рішення може бути переглянуте Луцьким міськрайонним судом Волинської області за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення, в разі проголошення вступної та резолютивної частини рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного тексту рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Позивач: Луцьке спеціальне комунальне автотранспортне підприємство «Луцькспецкомунтранс», (адреса місцезнаходження: Волинська обл., м. Луцьк, вул. Дубнівська, 64, код ЄДРПОУ: 30659101).

Відповідачі:

- ОСОБА_1 , ( зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 );

- ОСОБА_2 , ( зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 )

- ОСОБА_3 , ( зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 )

- ОСОБА_4 , ( зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 )

- ОСОБА_5 , ( зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 )

- ОСОБА_6 ( зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 )

Дата складення повного тексту заочного рішення 19 лютого 2026 року.

Суддя Луцького міськрайонного суду

Волинської області Т. М. Філюк