Постанова від 18.02.2026 по справі 159/595/26

Справа № 159/595/26

Провадження № 3/159/513/26

КОВЕЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 лютого 2026 року м. Ковель

Суддя Ковельського міськрайонного суду Волинської області Денисюк Т.В, розглянувши матеріали справи, які надійшли від ІНФОРМАЦІЯ_1 про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , військовослужбовця військової частини НОМЕР_1 , інспектора прикордонної служби 3 категорії,

за вчинення правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-15 КУпАП,

УСТАНОВИВ:

Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії СхРУ №276914 від 29.01.2026, ОСОБА_1 ставиться у провину те, що він як військовослужбовець військової частини НОМЕР_1 в період з 26.01.2026 до 28.01.2026 був безпідставно відсутній в розташуванні військової частини, що призвело до невиконання ним покладених на нього службових обов'язків.

Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч.2 ст.172-15 КУпАП, як недбале ставлення військової службової особи до військової служби, вчинене в умовах особливого періоду.

ОСОБА_1 до суду не з'явився, відповідно до заяви клопотав про розгляд справи у його відсутності.

Керуючись положеннями статті 268 КУпАП суддя вважає можливим розглянути справу у відсутності особи.

Вивчивши матеріали справи, суддя дійшов такого висновку.

Адміністративне правопорушення (проступок) - це протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свобод громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність (стаття 9 КУпАП).

Притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише за умови наявності юридичного складу адміністративного правопорушення, в тому числі вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними та допустимими доказами.

Особа вважається невинуватою до тих пір, поки її вина не буде доведена у встановленому законом порядку. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь (стаття 62 Конституції України).

Відповідно до вимог статей 245, 280 КУпАП завданням провадження в справі про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин, вирішення їх в точній відповідності з законом. При розгляді справи про адміністративне правопорушення в обов'язковому порядку має бути з'ясовано: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують чи обтяжують її відповідальність, тощо.

Суд з'ясовує усі обставини справи на підставі поданих доказів.

Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

ОСОБА_1 ставиться у провину вчинення правопорушення за ч.2 ст.172-15 КУпАП, яке передбачає відповідальність за недбале ставлення військової службової особи до військової служби, вчинене в умовах особливого періоду.

З об'єктивної сторони таке правопорушення характеризується суспільно-небезпечною бездіяльністю у вигляді недбалого ставлення до служби та суспільно-небезпечними наслідками, які можуть настати в результаті цього. Недбале ставлення до служби означає невиконання або неналежне виконання військовою службовою особою своїх службових обов'язків через недбале чи неналежне ставлення до них.

При цьому, диспозиція статті 172-15 КУпАП передбачає спеціальний суб'єкт адміністративного правопорушення це військова службова особа.

Поняття «військова службова особа» міститься в примітці до статті 172-13 КУпАП, де зазначено, що військовими службовими особами розуміються військові начальники, а також інші військовослужбовці, які обіймають постійно чи тимчасово посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських обов'язків, або виконують такі обов'язки за спеціальним дорученням повноважного командування.

Відповідно до частини другої статті 251 КУпАП, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративне правопорушення.

На підтвердження провини ОСОБА_1 суду надані: протокол про адміністративне правопорушення серії СхРУ №276914 від 29.01.2026, пояснення військовослужбовців про відсутність ОСОБА_1 в розташуванні військової частини, наказ №129-ОС про особовий склад, витяги з наказів №581- ВВ і №1227-ОС про особовий склад, письмові пояснення та заява ОСОБА_1 .

Однак до матеріалів протоколу не додано жодного належного і допустимого доказу того, що ОСОБА_1 дійсно є суб'єктом правопорушення - військовою службовою особою, яка може нести відповідальність за такий проступок, зокрема, обіймає постійно чи тимчасово посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських обов'язків, або виконує такі обов'язки за спеціальним дорученням повноважного командування.

Відповідно до протоколу серії СхРУ №276914 від 29.01.2026 та наказів начальника НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України №581- ВВ і №1227-ОС ОСОБА_1 є солдатом.

З огляду на викладене в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-15 КУпАП, а тому провадження у справі необхідно закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП.

Дії, які поставлені у провину ОСОБА_1 підпадають під адміністративну відповідальність передбачену ст.172-11 КУпАП - самовільне залишення військової частини або місця служби.

Проте суд не уповноважений самостійно змінювати обвинувачення.

Керуючись статтями 247, 283, 284 КУпАП, суддя

УХВАЛИВ:

Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої ч.2 ст.172-15 КУпАП закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду через Ковельський міськрайонний суд Волинської області особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, або прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 КУпАП, протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

СуддяТ. В. Денисюк