Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
19 лютого 2026 р. Справа № 520/25821/24
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді - Мороко А.С., розглянувши у порядку письмового провадження без виклику сторін звіт про виконання рішення суду від 30.01.2025 по справі № 520/25821/24 за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов.2,м. Харків, Харківський р-н, Харківська обл., 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 30.01.2025 у справі №520/25821/24, адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, Харківський р-н, Харківська обл., 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії виходячи із восьми мінімальних пенсії за віком з 01 липня 2021 року. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ 14099344) здійснити перерахунок основної пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за період з 01 липня 2021 року у розмірі 8 (восьми) мінімальних пенсій за віком та провести відповідні виплати з урахуванням раніше виплачених сум.
В іншій частині позовних вимог - відмовлено.
Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 30.05.2025 по справі №520/25821/24 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області - залишено без задоволення. Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 30.01.2025 по справі № 520/25821/24 - залишено без змін.
Вказане судове рішення у справі набрало законної сили.
Представником позивача через підсистему "Електронний суд" 30.07.2025 подано заяву про встановлення судового контролю за виконанням судового контролю у справі № 520/25821/24, в якій просить суд встановити судовий контроль за виконанням Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 30.01.2025 у справі №520/25821/24 з поданням відповідачем звіту.
Ухвалою суду від 22.08.2025 у справі №520/25821/24 заяву представника позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду по справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області подати у місячний термін звіт про виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 30.01.2025 у справі № 520/25821/24 із детальним розрахунком проведеного перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.07.2021.
Ухвалою суду від 29.09.2025 по справі №520/25821/24 прийнято звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 30.01.2025 по справі № 520/25821/24.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду в Харківській області подати протягом двох місяців з дня отримання цієї ухвали новий звіт про виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 30.01.2025 по справі № 520/25821/24.
Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 22.12.2025 апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задоволено частково.
Ухвалу Харківського окружного адміністративного суду від 29.09.2025 по справі № 520/25821/24 - змінено в частині підстав та мотивів для встановлення нового строку подання звіту на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 30.01.2025 року у справі №520/25821/24.
В іншій частині ухвалу Харківського окружного адміністративного суду від 29.09.2025 у справі 520/25821/24 залишити без змін.
Справа №520/25821/24 надійшла до Харківського окружного адміністративного суду 06.02.2026.
28.11.2025 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області подано до суду звіт про виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 30.01.2025 у справі №520/25821/24.
В обґрунтування звіту зазначено, що відділом перерахунків пенсій №4 управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.07.2021.
Крім того зазначено, що рішення Харківського окружного адміністративного суду від 30.01.2025 по справі №520/25821/24 внесено в електронний реєстр судових рішень відповідно до Порядку ведення обліку рішень суду у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 26.09.2018 №20-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22.10.2018 за № 1189/32641, судові рішення виконуються органами Пенсійного фонду України в межах покладених зобов'язань та виплата коштів на виконання зазначеного рішення буде здійснюватися в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
Відповідно до ст.129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування зобов'язані діяти тільки на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст.13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд у межах повноважень, наданих йому законом. Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом.
За приписами ч.2, 3 ст.14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Відповідно до ст.370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Так, Конституційний Суд України, розглядаючи справу N 1-7/2013 у рішенні від 26.06.2013 року звернув увагу, що вже неодноразово вказував на те, що виконання судового рішення є невід'ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави (пункт 2 мотивувальної частини Рішення від 13.12.2012 року N 18-рп/2012); невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом (пункт 3 мотивувальної частини Рішення від 25.04.2012 року N 11-рп/2012).
У Рішенні від 30 червня 2009 року №16-рп/2009 Конституційний Суд України зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (абзац перший підпункту 3.2 пункту 3, абзац другий пункту 4 мотивувальної частини).
Отже, обов'язок виконати судове рішення виникає з моменту набрання ним законної сили.
Згідно частин 1, 2 статті 381-1 КАС України судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції. Суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому статтями 287, 382-382-3 і 383 цього Кодексу.
За приписами частин 2 та 3 статті 382-2 КАС України, суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.
Звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення має містити: 1) найменування суду першої інстанції, до якого подається звіт; 2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) особи, яка подає звіт, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв'язку та електронної пошти (за наявності), відомості про наявність або відсутність електронного кабінету; 3) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); 4) номер справи, в межах якої ухвалено відповідне судове рішення; 5) відомості про виконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, строк, порядок та спосіб його виконання; 6) у разі невиконання судового рішення: орієнтовні строки виконання такого рішення та їх обґрунтування; відомості про обставини, які ускладнюють виконання судового рішення суб'єктом владних повноважень, які заходи вжито та вживаються ним для їх усунення; 7) перелік документів та інших матеріалів, що додаються до звіту та підтверджують обставини, зазначені у ньому.
До звіту додаються: 1) довіреність або інший документ, що посвідчує повноваження представника, якщо звіт поданий представником і такі документи раніше не подавалися; 2) докази направлення копій звіту та доданих до нього матеріалів іншим учасникам справи з урахуванням положень статті 44цього Кодексу (частини друга, третя статті 382-2 КАС України).
Згідно із частиною 1 статті 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1цього Кодексу.
Відповідно до частини 2 статті 382-3 КАС України, суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення. Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин 2 та/або 3 статті 382-2цього Кодексу.
Як встановлено зі звіту, відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача, на підставі рішення суду у справі № 520/25821/24, основний розмір пенсії позивача, обчислений у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком станом на 01.07.2021, який складає 14832,00 грн. (1854х8).
Відповідно до протоколу від 06.06.2025 на підставі рішення суду від 30.01.2025 у справі №520/25821/24 позивачу здійснено перерахунок пенсії (а.с.140-143).
Розмір пенсії з 01.07.2021 - 14832, 00 грн, у тому числі 741,60 грн. - підвищення інваліду армії, прирівняному до інваліда війни ІІ групи (40% від 1854 грн.); цільова допомога інвалідам війни ІІ група - 50 грн. Всього 15623, 60 грн.
Розмір пенсії з 01.12.2021 - 14832, 00 грн, у тому числі 773,60 грн. - підвищення інваліду армії, прирівняному до інваліда війни ІІ групи (40% від 1934грн.); цільова допомога інвалідам війни ІІ група - 50 грн. Всього 15655, 60 грн.
Розмір пенсії з 01.01.2022 - 14832, 00 грн, у тому числі 773,60 грн. - підвищення інваліду армії, прирівняному до інваліда війни ІІ групи (40% від 1934грн.); цільова допомога інвалідам війни ІІ група - 50 грн. Всього 15655, 60 грн.
Розмір пенсії з 01.03.2022 - 14832, 00 грн, у тому числі 773,60 грн. - підвищення інваліду армії, прирівняному до інваліда війни ІІ групи (40% від 1934грн.); цільова допомога інвалідам війни ІІ група - 50 грн. Всього 15655, 60 грн.
Розмір пенсії з 01.07.2022 - 14832, 00 грн, у тому числі 810,80 грн. - підвищення інваліду армії, прирівняному до інваліда війни ІІ групи (40% від 2027грн.); цільова допомога інвалідам війни ІІ група - 50 грн. Всього 15692,80 грн.
Розмір пенсії з 01.10.2022 - 14832, 00 грн, у тому числі 810,80 грн. - підвищення інваліду армії, прирівняному до інваліда війни ІІ групи (40% від 2027грн.); цільова допомога інвалідам війни ІІ група - 50 грн. Всього 15692,80 грн.
Розмір пенсії з 01.12.2022 - 14832, 00 грн, у тому числі 837,20 грн. - підвищення інваліду армії, прирівняному до інваліда війни ІІ групи (40% від 2093грн.); цільова допомога інвалідам війни ІІ група - 50 грн. Всього 15719,20 грн.
Розмір пенсії з 01.01.2023 - 14832, 00 грн, у тому числі 837,20 грн. - підвищення інваліду армії, прирівняному до інваліда війни ІІ групи (40% від 2093грн.); цільова допомога інвалідам війни ІІ група - 50 грн. Всього 15719,20 грн.
Розмір пенсії з 01.03.2023 - 14832, 00 грн, у тому числі 837,20 грн. - підвищення інваліду армії, прирівняному до інваліда війни ІІ групи (40% від 2093грн.); цільова допомога інвалідам війни ІІ група - 50 грн. Всього 15719,20 грн.
Розмір пенсії з 01.01.2024 - 14832, 00 грн, у тому числі 837,20 грн. - підвищення інваліду армії, прирівняному до інваліда війни ІІ групи (40% від 2093грн.); цільова допомога інвалідам війни ІІ група - 50 грн. Всього 15719,20 грн.
Розмір пенсії з 01.03.2024 - 14832, 00 грн, у тому числі 944,40 грн. - підвищення інваліду армії, прирівняному до інваліда війни ІІ групи (40% від 2361грн.); цільова допомога інвалідам війни ІІ група - 50 грн. Всього 15826,40 грн.
Розмір пенсії з 01.04.2024 - 14832, 00 грн, у тому числі 944,40 грн. - підвищення інваліду армії, прирівняному до інваліда війни ІІ групи (40% від 2361грн.); цільова допомога інвалідам війни ІІ група - 50 грн. Всього 15826,40 грн.
Розмір пенсії з 17.09.2024 - 14832, 00 грн, у тому числі 944,40 грн. - підвищення інваліду армії, прирівняному до інваліда війни ІІ групи (40% від 2361грн.); цільова допомога інвалідам війни ІІ група - 50 грн. Всього 15826,40 грн.
Розмір пенсії з 01.01.2025 - 14832, 00 грн, у тому числі 944,40 грн. - підвищення інваліду армії, прирівняному до інваліда війни ІІ групи (40% від 2361грн.); цільова допомога інвалідам війни ІІ група - 50 грн. Всього 15826,40 грн.
Розмір пенсії з 01.03.2025 - 14832, 00 грн, у тому числі 944,40 грн. - підвищення інваліду армії, прирівняному до інваліда війни ІІ групи (40% від 2361грн.); цільова допомога інвалідам війни ІІ група - 50 грн. Всього 15826,40 грн.
Тобто, відповідачем здійснено нарахування позивачу пенсії із розрахунку восьми пенсій станом на дату, з якої проведено перерахунок, а саме: 01.07.2021 у розмірі 14 832,00 грн (1854 грн х 8) і після цього пенсію обчислено виходячи з основного розміру пенсії 14 832,00 грн.
Слід звернути увагу, що відповідно до ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Так, Законом України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» установлено розмір прожиткового мінімуму осіб, які втратили працездатність станом на 1 липня - 1854 гривні, з 1 грудня - 1934 гривні.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» установлено розмір прожиткового мінімуму осіб, які втратили працездатність станом на 1 січня - 1934 гривні, з 1 липня - 2027 гривень, з 1 грудня - 2093 гривні.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» установлено розмір прожиткового мінімуму осіб, які втратили працездатність станом на 01.01.2023 - 2093 грн.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» установлено розмір прожиткового мінімуму осіб, які втратили працездатність станом на 01.01.2024 - 2361 грн.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» установлено розмір прожиткового мінімуму осіб, які втратили працездатність станом на 01.01.2025 - 2361 грн.
Отже, враховуючи визначення Законами про бюджет розміру прожиткового мінімуму у кожному році, суд вважає, що відповідач має обов'язок перераховувати та виплачувати пенсію відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з урахуванням зміни розміру мінімальної пенсії за віком за увесь час проведення перерахунку.
Суд зазначає, що при розрахунку пенсії позивача у подальшому застосуванню підлягає розрахункова величина розміру мінімальної пенсії за віком, який дорівнює розміру прожиткового мінімуму осіб, які втратили працездатність, визначена Законами України «Про Державний бюджет України» станом на 01.07.2021 (1854 грн), 01.12.2021 (1934грн), 01.01.2022 (1934 грн.) 01.07.2022 (2027 грн), 01.12.2022 (2093 грн), 01.01.2023 (2093 грн), 01.01.2024 (2361 грн), 01.01.2025 (2361 грн), а не станом на 01.07.2021 року (1854 грн).
Враховуючи те, що відповідачем здійснено невірний перерахунок пенсії позивачу, проте ГУ ПФУ в Харківській області не відмовляється від виплати нарахованої заборгованості і зазначає, що заборгованість буде виплачена після надходження коштів, суд вважає, що відсутні підстави для неприйняття цього звіту та визнання невиконання судового рішення відповідачем без поважних причин, оскільки відповідне фінансове забезпечення не залежить від відповідача особисто, у зв'язку з чим, суд вважає можливим прийняти звіт відповідача про виконання рішення суду.
Згідно частин 10 та 11 статті 382-3 КАС України, у разі неподання звіту у строк, встановлений судом, або у разі подання звіту з порушенням такого строку та за відсутності поважних причин, які унеможливили його вчасне подання, суд встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини 3 статті 382-1 цього Кодексу, а також накладає штраф на керівника такого суб'єкта владних повноважень.
Якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини 3 статті 382-1 цього Кодексу.
Відповідно до ч.3 ст. 382-1 КАС України, встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.
Суд вважає за можливе прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 30.01.2025 по справі №520/25821/24.
Оскільки рішення Харківського окружного адміністративного суду 30.01.2025 по справі № 520/25821/24 виконано не в повному обсязі, не здійснено виплати позивачу перерахованої пенсії, суд не припиняє здійснення судового контролю та вважає за необхідне встановити новий строк для подання звіту про виконання судового рішення - два місяці з дня отримання копії цієї ухвали.
При цьому, підстав для застосування штрафу немає, оскільки звіт судом прийнятий, а невиконання судового рішення обумовлене причинами, які не залежать від волевиявлення відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 241-243, 248, 253, 256, 374, 382 КАС України, суд, -
Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 30.01.2025 по справі № 520/25821/24.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду в Харківській області подати протягом трьохмісячний строк з дня отримання цієї ухвали новий звіт про виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 30.01.2025 по справі № 520/25821/24.
Попередити відповідача, що відповідно до ч.10 ст. 382-3 КАС України, у разі неподання звіту у строк, встановлений судом, або у разі подання звіту з порушенням такого строку та за відсутності поважних причин, які унеможливили його вчасне подання, суд встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу, а також накладає штраф на керівника такого суб'єкта владних повноважень.
Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд, з подачею її копії до суду апеляційної інстанції. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Суддя А.С. Мороко