Рішення від 19.02.2026 по справі 500/5031/25

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/5031/25

19 лютого 2026 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Баб'юка П.М., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Тернопільській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління ДПС у Тернопільській області, Державної податкової служби України, в якому просить:

визнати протиправними та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Тернопільській області:

№13068133/2961513036 від 11.07.2025 про відмову в реєстрації податкової накладної № 3 від 19.11.2024 року в Єдиному реєстрі податкових накладних;

№13068138/2961513036 від 11.07.2025 про відмову в реєстрації податкової накладної № 1 від 10.12.2024 року в Єдиному реєстрі податкових накладних;

№13068137/2961513036 від 11.07.2025 про відмову в реєстрації податкової накладної № 2 від 19.12.2024 року в Єдиному реєстрі податкових накладних;

№13068139/2961513036 від 11.07.2025 про відмову в реєстрації податкової накладної № 3 від 20.12.2024 року в Єдиному реєстрі податкових накладних;

№13068129/2961513036 від 11.07.2025 про відмову в реєстрації податкової накладної № 1 від 13.01.2025 року в Єдиному реєстрі податкових накладних;

№13068130/2961513036 від 11.07.2025 про відмову в реєстрації податкової накладної № 2 від 13.01.2025 року в Єдиному реєстрі податкових накладних;

№13068135/2961513036 від 11.07.2025 про відмову в реєстрації податкової накладної № 3 від 20.01.2025 року в Єдиному реєстрі податкових накладних;

№13068131/2961513036 від 11.07.2025 про відмову в реєстрації податкової накладної № 1 від 19.02.2025 року в Єдиному реєстрі податкових накладних;

№13068134/2961513036 від 11.07.2025 про відмову в реєстрації податкової накладної № 2 від 22.04.2025 року в Єдиному реєстрі податкових накладних;

№13068136/2961513036 від 11.07.2025 про відмову в реєстрації податкової накладної № 1 від 19.05.2025 року в Єдиному реєстрі податкових накладних;

зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні:

№ 3 від 19.11.2024 за №9364528044;

№ 1 від 10.12.2024 за №9394589174;

№ 2 від 19.12.2024 за №9394589788;

№ 3 від 20.12.2024 за №9394542777;

№ 1 від 13.01.2025 за №9005712670;

№ 2 від 13.01.2025 за №9007922751;

№ 3 від 20.01.2025 за №9017092464;

№ 1 від 19.02.2025 за №9041272507;

№ 2 від 22.04.2025 за №9121242425;

№ 1 від 19.05.2025 за №9148991032 датою їх фактичного подання.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що Між ФОП ОСОБА_1 та ТОВ "Терком Констракшн" укладено договір субпідряду від 14 грудня 2023 року відповідно до якого субпідрядник зобов'язується за завданням генерального підрядника виконати будівельні роботи на об'єктах замовника, відповідно до умов договору підряду №1 від 14 грудня 2023 року, а також додатків №1 та № 2.

Відповідно до цього договору ТОВ "Терком Констракшн" здійснило ряд авансових платежів, згідно з якими були виписані податкові накладні на передоплату. Документи на здійснення вказаних операцій додаються.

Внаслідок чого позивачем було складено податкові накладні та подано їх на реєстрацію в Єдиний реєстр податкових накладних, а саме: № 3 від 19.11.2024; № 1 від 10.12.2024; № 2 від 19.12.2024; № 3 від 20.12.2024; № 1 від 13.01.2025; № 2 від 13.01.2025; № 3 від 20.01.2025; № 1 від 19.02.2025; № 2 від 22.04.2025; № 1 від 19.05.2025, проте їх реєстрація була зупинена, а в подальшому позивач отримав рішення про відмову у реєстрації зазначених вище податкових накладних.

Проте позивач не погоджується із вказаними рішеннями та зазначає, що ним надано контролюючому органу усі необхідні документи для підтвердження господарських операцій щодо яких були сформовані дані податкові накладні.

Ухвалою судді від 01.09.2025 позовну заяву залишено без руху та надано позивачу десятиденний строк з моменту її отримання для усунення недоліків шляхом доплати судового збору у встановлено законом розмірі на належний рахунок та подання до суду належних доказів такої сплати у розмірі 27252,00 грн.

На виконання вимог вказаної ухвали, 08.09.2025 позивач подав до суду позовну заяву у новій редакції, в якій просить:

визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Тернопільській області №13068133/2961513036 від 11.07.2025 про відмову в реєстрації податкової накладної № 3 від 19.11.2024 року в Єдиному реєстрі податкових накладних;

зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладну № 3 від 19.11.2024 за №9364528044.

Ухвалою судді від 10.09.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Постановлено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.

25.09.2025 до суду надійшов відзив на позовну заяву (спільна позиція Головного управління ДПС у Тернопільській області та ДПС України), в якому представник просить відмовити в задоволенні позовних вимог та вказує, що ФОП ОСОБА_1 надав для реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №3 від 19.11.2024, виписану на ТОВ "Терком Констракшн" з описом товарів/послуг продавця: "Будівельно-монтажні роботи" на суму 87000,00 грн, в тому числі ПДВ 14500,00 грн.

За результатами автоматичної обробки поданих податкових накладних на реєстрацію, за отриманими квитанціями з автоматизованої системи "Єдине вікно подання податкової звітності" ДПС України, в залежності від поставлених товарів квитанції містили певну інформацію та позивачу було повідомлено, що документ збережено. Реєстрація зупинена. Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 14.06.2024 №36 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 43.29, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку).

Запропоновано надати пояснення та копії документів (договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі), достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.

Вказує, що позивач як активний учасник господарської діяльності на певному сегменті ринку обізнаний із тонкощами роботи на цьому ринку, а відтак має розуміння сутності та особливостей певних операцій, має усвідомлення не лише щодо базових документів, які супроводжують певні операції, а й щодо інших документів, які зазвичай супроводжують такого роду операції. Відтак, саме позивач має можливість визначити конкретний перелік документів, який наявний у нього та супроводжує певні операції з тим, щоб подати ці документи для реєстрації ПН.

Вказує, що зазначена у квитанціях про зупинення реєстрації податкових накладних інформація щодо відповідності господарської операції п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій надавала позивачу можливість надати контролюючому органу всі документи, які позивач мав у своєму розпорядженні та які підтверджують, як інформацію, зазначену у відповідних податкових накладних, так і інформацію, яка вимагалася згідно з рішеннями про зупинення реєстрації таких податкових накладних.

Зазначає, що за наслідками розгляду Повідомлення та копій документів, Комісією встановлено, що платником надано не в повному обсязі первинні документи, які б повністю розкрили зміст господарських операцій, надано не повний пакет документів на підтвердження інформації, зазначеній у податковій накладній, а саме: платником не надано акти звірки взаєморозрахунків з контрагентами; кошторис робіт; картки складського обліку запасів; договір та додатки оформлено з порушенням законодавства.

Ухвалою судді від 03.09.2025 у задоволенні клопотання представника Головного управління ДПС у Тернопільській області про розгляд справи №500/4799/25 за правилами загального провадження відмовлено.

Інших заяв по суті справи до суду не надходило.

Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд встановив наступні обставини.

ОСОБА_1 зареєстрований фізичною особою-підприємцем з 10.05.2017, платником податку на додану вартість з 01.04.2023. Основний вид діяльності 71.12 Діяльність у сфері інжинірингу, геології та геодезії, надання послуг технічного консультування в цих сферах.

14.12.2023 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Терком Констракшн" (генеральний підрядник) та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (субпідрядник) укладено договір субпідряду.

У відповідності до п. 1.1 договору, субпідрядник зобов'язується за завданням генерального підрядника виконати роботи на об'єктах замовника, відповідно до умов договору підряду №1 від 14.12.2023 який між ФО-П ОСОБА_1 (генеральний підрядник) та ТОВ "Сервіс-Агрозахід" (замовник), а генеральний підрядник зобов'язується належним чином прийняти виконані роботи згідно умов договору.

Згідно з п. 1.2 договору, обсяг, графік виконання та види робіт визначаються додатком №1 до даного договору.

Вартість робіт, доручених до виконання субпідряднику, розраховується відповідно до фактично виконаних робіт та включає ПДВ (п. 3.1 договору).

Оплата генеральним підрядником вартості виконаних субпідрядником робіт здійснюється шляхом передплати (п.3.3 договору).

У відповідності до додатку №1 до договору субпідряду від 14.12.2023 визначено наступні одиничні розцінки на виконання будівельно-монтажних робіт: облаштування бетонних промислових підлог, 670 грн за м.кв.

ТОВ "Терком Констракшн" здійснило ряд авансових платежів, згідно з якими були виписані податкові накладні на передоплату.

Внаслідок чого позивачем було складено, серед іншого, податкову накладну № 3 від 19.11.2024 та подано її на реєстрацію в Єдиний реєстр податкових накладних, проте її реєстрацію було зупинено з наступним мотивуванням: Обсяг постачання товару/послуги 43.29, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку).

Запропоновано надати пояснення та копії документів (договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання- передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі), достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.

Позивачем на виконання пропозиції, зазначеної у квитанціях №1 про зупинення реєстрації податкової накладної, повідомленням №1 від 26.06.2025 надано комісії контролюючого органу пояснення та ряд документів по податковій накладній №3 від 19.11.2025:

по взаємовідносинах із ТОВ "Терком Констракшн" надано: договір субпідряду від 14.12.2023, платіжка №31 від 17.12.2024, платіжка №18 від 10.01.2025, платіжка №417 від 29.04.2025, платіжна інструкція №123 віл 19.11.2024, платіжка №42 від 20.01.2025, платіжка №146 від 17.02.2025, платіжка №22 від 13.01.2025, платіжка №382 від 22.04.2025, платіжка №184 від 19.05.2025, платіжка №7 від 10.12.2024, платіжка №39 від 19.12.2024 ;

по взаємовідносинах із ПП "Юла" надано: договір поставки №8б від 15.05.2024, рахунок на оплату №124 від 20.08.2024, ТТН №Р127 від 19.08.2024, платіжна інструкція №431 від 28.08.2024, видаткова накладна №129 від 20.08.2024 ;

по взаємовідносинах із ФОП ОСОБА_2 надано: договір поставки №10 від 13.05.2024, ТТН від 15.05.2024, платіжна інструкція №293 віл 18.06.2024, накладна №05/2 від 15.05.2024;

по взаємовідносинах із ТОВ "Стілмет Тер" надано: договір поставки №Т-71 від 16.04.2024, видаткова накладна №79 віл 01.07.2024, ТТН №0000079 від 01.07.2024, платіжна інструкція №262 від 03.06.2024.

Комісією регіонального рівня було вирішено, що позивачем подано неповний пакет документів до пояснень та направлено позивачу Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та документів, зокрема, запропоновано надати копії: договорів, довіреностей, актів керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинних документів щодо постачання/придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунків-фактури / інвойсів, актів приймання- передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних; первинних документів щодо придбання товарів/послуг; транспортування продукції; інвентаризаційні описи; рахунки-фактури; актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки; інших документів, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних.

У додатковій інформація зазначено: додатково надати акти звірки взаєморозрахунків з контрагентами; проміжні акти виконаних робіт; дозвільні документи; кошторис робіт; картки складського обліку запасів.

У відповідь на повідомлення контролюючого органу позивачем надано повідомлення про подання додаткових пояснень разом з додатками по податковій накладній №3 від 19.11.2025: акт звірки взаєморозрахунків з ТОВ "Терком Констракшн"; додаток №1 до договору субпідряду від 14.12.2023; декларація №012201/22; акт надання послуг №8 від 20.05.2025.

За результатами розгляду Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено від, Повідомлення про надання додаткових пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівні рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та доданих копій документів від 03.06.2025, Комісією регіонального рівня прийнято рішення №13068133/2961513036 від 11.07.2025 про відмову в реєстрації податкової накладної № 3 від 19.11.2024 року в Єдиному реєстрі податкових накладних, у зв'язку з: ненаданням / частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.

В додатковій інформації зазначено: платником не надано акти звірки взаєморозрахунків з контрагентами; кошторис робіт; картки складського обліку запасів; договір та додатки оформлено з порушенням законодавства.

Позивачем було подано скаргу по вказаному рішенні до контролюючого органу вищого рівня, проте рішенням в її задоволенні відмовлено.

Не погоджуючись із вказаними рішеннями, вважаючи їх протиправними, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує такі нормативно-правові акти.

Згідно з ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Перевіряючи юридичну та фактичну обґрунтованість висновків відповідача і винесених на підставі них рішення на відповідність вимогам ч.2 ст.2 КАС України, суд виходить з наступного.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України).

Згідно з пп."а" п.185.1ст.185 ПК об'єктом оподаткування є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю.

Відповідно до п.187.1 ст.187 ПК України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Пунктом 201.10 ст.201 ПК України передбачено при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Відповідно до п.2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246 (далі Порядок № 1246) податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Як передбачено п.12 Порядку №1246, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки, зокрема наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування.

Згідно із п.13 Порядку №1246, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

Відповідно до п.201.16 ст.201 ПК України реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Так, на виконання вказаної норми, 11.12.2019 Кабінетом Міністрів України прийнята постанова №1165 "Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних", зокрема Порядок зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок №1165).

За правилами п.3 Порядку №1165, податкові накладні/розрахунки коригування (крім розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, складеної на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості хоча б одного з товарів/послуг їх постачальнику, та розрахунків коригування, складених на неплатника податку, за винятком розрахунку коригування, визначеного підпунктом 7 цього пункту), що подаються для реєстрації в Реєстрі, перевіряються щодо відповідності ознакам безумовної реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування (далі - ознаки безумовної реєстрації).

Згідно п.6 Порядку №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну / розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється.

Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.

У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Відповідно до п.10 Порядку №1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У п.11 Порядку №1165 передбачено, що у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної / розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів відповідно до Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Мінфіну від 12 грудня 2019 № 520.

Комісія центрального рівня приймає рішення про неврахування таблиці даних платника податку, розглядає скарги на рішення комісій регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, скарги на рішення комісій регіонального рівня про неврахування таблиці даних платника податку та скарги на рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку (п.25 Порядку №1165).

Комісія регіонального рівня діє в межах повноважень, визначених цим Порядком та Порядком прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим Мінфіном (п.26 Порядку №1165).

Як слідує зі змісту квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної у цій справі, підставою для такого зупинення став пункт 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.

Відповідно до пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток №3 до Порядку №1165), підставою для зупинення реєстрації податкових накладних є: відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), у таблиці даних платника податку на додану вартість (далі - платник податку) як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.

Наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 №520, затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок №520), згідно з п.10 якого комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком до цього Порядку.

Відповідно до п.4 Порядку №520 у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.

Згідно з п.5 Порядку №520 платник податку, який склав податкову накладну / розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації таких податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може подати такі документи:

договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством;

інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.

У разі, коли у квитанції до податкової накладної / розрахунку коригування зазначено код товару/ послуги згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності / умовним кодом товару / Державним класифікатором продукції та послуг, операція за яким стала підставою для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів виключно до такої операції.

Подання письмових пояснень та копій документів до розрахунків коригування, у яких передбачено зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, має право ініціювати отримувач (покупець), для чого:

отримувач (покупець) надсилає такі пояснення та копії документів постачальнику (продавцю) через електронний кабінет в електронній формі з накладенням кваліфікованого електронного підпису;

постачальник (продавець) подає такі пояснення та копії документів з накладенням кваліфікованого електронного підпису до контролюючого органу;

отримувачу (покупцю) надходить в електронний кабінет інформація щодо дати подання пояснень та копій документів постачальником (продавцем) і результату розгляду комісією регіонального рівня таких пояснень та копій документів.

Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування (п.6 Порядку №520).

У п.9 Порядку №520 визначено, що письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня

За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:

або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги" за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;

або надсилає повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги" за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування;

або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги" за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.

Додаткові письмові пояснення та копії документів, зазначені в абзаці шостому цього пункту, платник податку подає до ДПС засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги".

За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги" за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги" за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

За приписами п.10 Порядку №520 комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;

та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Визначаючись щодо позовних вимог суд виходить з наступного.

Процедура зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування впроваджена з метою виконання функції податкового контролю, який здійснюється за діяльністю платників податку в цілому, та з метою перевірки додержання податкового законодавства при реєстрації в ЄРПН певно визначеної податкової накладної/розрахунку коригування.

Відповідач, на виконання контрольних функцій, за наявності рішення про відповідність платника податків критеріям ризиковості, зупинивши реєстрацію податкової накладної, запропонував платнику податків надати документи, необхідні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної у Реєстрі, без визначення переліку документів.

При цьому, обсяг документів, які надаються платником податку на додану вартість з метою усунення сумнівів у контролюючого органу щодо легальності відповідної операції за наслідками якої складено податкову накладну, яку подано для реєстрації в ЄРПН, хоч і є визначеним у Порядку №520, проте завжди є унікальним та залежить від організації господарських взаємовідносин між суб'єктами господарювання, змісту договірних відносин між такими, а також особливостями законодавчого врегулювання діяльності тієї чи іншої сфери бізнесу.

Саме за результатами детального дослідження змісту документів (в тому числі договору), наданих на підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній, імовірним є формування висновків щодо можливості чи неможливості реєстрації в ЄРПН податкової накладної, реєстрація якої була зупинена згідно із відповідною квитанцією.

Аналогічний висновок викладено у постанові Верховного Суду від 24.07.2025 у справі №420/14450/24.

Як слідує з квитанцій про зупинення реєстрації податкової накладної, такі містять інформацію про те, що обсяг постачання товару/43.29, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Запропоновано надати пояснення та копії документів (договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання / придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі), достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.

Обґрунтовуючи свої позовні вимоги позивач вказує на те, що в рішенні не зазначено, які вимоги законодавства порушено при складанні документів, та яких саме конкретно документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних.

Зазначає, що ним надсилалися первинні документи, що підтверджували реальність здійснення господарської операції та правомірність складання податкової накладної.

Поряд із цим, приймаючи оскаржувані рішення, контролюючий орган вказував на те, що позивачем на розгляд комісії не було надано акти звірки взаєморозрахунків з контрагентами; кошторис робіт; картки складського обліку запасів; договір та додатки оформлено з порушенням законодавства.

Як зазначалося вище, між ФОП ОСОБА_1 (субпідрядник) та ТОВ "Терком Констракшн" (генеральний підрядник) укладено договір субпідряду від 14.12.2023.

Відповідно до п.1.1. розділу 1 договору, субпідрядник зобов'язується за завданням генерального підрядника виконати будівельні роботи на об'єктах замовника, відповідно до умов Договору підряду №1 від 14 грудня 2023 року, а також додатків №1 та №2 до договору підряду №1 від 14 грудня 2023 року, який укладено між ФОП ОСОБА_1 (генеральний підрядник) та ТОВ "Сервіс-Агрозахід", в особі директора Проць Романа Романовича (замовник), згідно кошторису, що є невід'ємною частиною договору (додаток №1 до договору), а генеральний підрядник зобов'язується належним чином прийняти виконані роботи згідно умов договору.

Суд зазначає, що згідно з ч.1-2 ст. 837 ЦК України за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов'язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов'язується прийняти та оплатити виконану роботу. Договір підряду може укладатися на виготовлення, обробку, переробку, ремонт речі або на виконання іншої роботи з переданням її результату замовникові.

Відповідно до ч. 1 ст.838 ЦК України підрядник має право, якщо інше не встановлено договором, залучити до виконання роботи інших осіб (субпідрядників), залишаючись відповідальним перед замовником за результат їхньої роботи. У цьому разі підрядник виступає перед замовником як генеральний підрядник, а перед субпідрядником - як замовник.

Згідно статей Цивільного кодексу та Податкового кодексу податкові накладні мають відповідати такому ланцюгу: субпідрядник складає податкову накладну на генпідрядника, а генпідрядник складає податкову накладну на замовника.

Як слідує із умов договору субпідряду від 14.12.2023:

Замовник: ТОВ "Сервіс-Агрозахід";

Генпідрядник (за договором із замовником): ФОП ОСОБА_1 ;

Генпідрядник (за договором субпідряду): ТОВ "Терком Констракшн";

Субпідрядник: ФОП ОСОБА_1 (та сама особа, що і генпідрядник у відносинах із замовником ТОВ "Сервіс-Агрозахід").

Як вказує представник контролюючого органу та підтверджується наданими документами, за результатами аналізу Єдиного реєстру податкових накладних встановлено, що постачальником будівельно-монтажних робіт для замовника - ТОВ "Сервіс-Агрозахід" виступає безпосередньо ФОП ОСОБА_1 , який зареєстрував відповідні податкові накладні на підставі договору підряду №1 від 14 грудня 2023 року.

З урахуванням наведеного, суд погоджується із покликанням контролюючого органу на те, що це прямо суперечить умовам договору субпідряду, за яким виконавцем робіт нібито є ТОВ "Терком Констракшн", а ФОП ОСОБА_1 визначений як субпідрядник, оскільки така невідповідність між податковими документами та договірними відносинами свідчить про відсутність узгодженості сторін у господарській діяльності та породжує сумнів у реальності операції; обидві сторони договору фактично представлені однією фізичною особою - ОСОБА_1 , який одночасно є директором ТОВ "Терком Констракшн" та суб'єктом підприємницької діяльності (ФОП); з огляду на те, що фактичні податкові накладні складені саме ФОПом на замовника, ТОВ "Терком Констракшн" не виконує жодної ролі у господарському ланцюгу, а його участь має виключно формальний характер.

Окрім того, позивач не надав на розгляд комісії контролюючого органу ключових первинних документів, без яких неможливо підтвердити факт виконання будівельно-монтажних робіт. Зокрема, відсутній кошторис, який прямо передбачений договором субпідряду від 14.12.203 року.

Суд зауважує, що кошторис робіт - це основний документ у будівництві, що деталізує обсяг робіт, перелік та кількість матеріалів, трудові ресурси, вартість окремих етапів і загальну суму договору. Саме на підставі кошторису складаються акти виконаних робіт.

Без кошторису неможливо встановити чи відповідає заявлена сума фактичному обсягу робіт, які саме матеріали та в якій кількості використанні та чи дійсно роботи виконувалися у відповідності до проектувальної документації.

Також позивачем не подавалися на розгляд комісії контролюючого органу картки складського обліку матеріалів, які підтверджують використання ресурсів.

Поряд із цим, картки складського обліку матеріалів це первинні документи, що підтверджують рух матеріалів тобто, їх надходження, зберігання, списання на конкретний об'єкт. Для будівельно-монтажних робіт матеріали (цемент, арматура, кабелі, обладнання тощо) складають значну частину вартості. Без карток обліку неможливо встановити чи були матеріали взагалі у виконавця, чи вони дійсно використанні на конкретному об'єкті та чи відповідає їх обсяг виконаним роботам.

Також, позивачем не подавалися на розгляд комісії акти приймання-передачі робіт, які підтверджують, що роботи реально виконані.

В той час, як акт приймання-передачі робіт - документ первинного обліку, який складається для визначення вартості та обсягів виконаних будівельно-монтажних, ремонтних та інших підрядних робіт. Акт повинен складатися підрядником (субпідрядником для генпідрядника) та представляється замовнику (забудовнику). При виконанні будівельних робіт розрахунки можуть проводитись на підставі акта.

Також суд приймає до увагу покликання представника контролюючого органу на те, що договір субпідряду від 14.12.2023, поданий позивачем до суду відрізняється від договору субпідряду, який був наданий на розгляд комісії контролюючого органу. Зокрема, з судового примірника вилучено положення, що стосується складання та наявності кошторису як невід'ємної частини договору. У первинній версії наявність кошторису була обов'язковою умовою договору, а його відсутність підтверджувала позицію контролюючого органу про неповноту поданих документів. Натомість у зміненій версії суд отримав договір, з якого виключено ці умови.

З урахуванням наведеного, суд погоджується із позицією контролюючогооргану, що така невідповідність між договірними відносинами та податковими документами, у поєднанні з відсутністю у платника кошторису робіт та карток складського обліку, які прямо вказані контролюючим органом як відсутні, створює підстави для висновку про неможливість встановити реальний обсяг, склад та вартість виконаних робіт, і створює додаткові підстави для сумніву в реальності операції.

Підсумовуючи наведене, суд погоджується із покликанням відповідачів, що надані позивачем пояснення та документи не можливо вважати достатніми для розкриття та підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній № 3 від 19.11.2024, поданій на реєстрацію та спростування ризиковості здійснення операції.

Таким чином, враховуючи встановлені судом обставини справи, оцінивши добуті докази в їх сукупності за правилами ст.90 КАС України та аналізуючи наведені положення законодавства, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

Оскільки в задоволенні позовних вимог відмовлено, відсутні підстави для вирішення питання щодо розподілу судових витрат.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повне судове рішення складено 19 лютого 2026 року.

Реквізити учасників справи:

позивач:

- Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (місцезнаходження/місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 );

відповідачі:

- Головне управління ДПС у Тернопільській області (місцезнаходження/місце проживання: вул. Білецька, 1, м. Тернопіль, Тернопільський р-н, Тернопільська обл., 46003, код ЄДРПОУ 44143637);

- Державна податкова служба України (місцезнаходження/місце проживання: пл. Львівська, 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 43005393);

Головуючий суддя Баб'юк П.М.