19 лютого 2026 року Справа № 480/8050/20
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Гелети С.М., розглянувши в письмовому провадженні у приміщенні суду в м. Суми звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про виконання рішення суду по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії,
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 18.01.2021 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням індексації грошового забезпечення. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням індексації грошового забезпечення з дати призначення пенсії.
Ухвалою встановлено судовий контроль за виконанням судового рішення у даній справи та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області подати звіт про виконання рішення суду у даній справі.
Представник Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області на виконання вимог ухвали суду від 03.10.2025 подав до суду звіт від 30.12.2026 про виконання судового рішення. Поданий звіт мотивовано тим, що відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача на виконання судового рішення по даній справі, сума коштів, яка підлягає виплаті позивачу після проведеного перерахунку з 08.10.2018 до 31.03.2018 нарахована та становить 23683 грн, але такі кошти будуть виплачені за наявності бюджетних призначень Пенсійному фонду України саме на цю мету за рішеннями судів, що набрали законної сили. Також зазначив, що на виконання положень Постанови № 821 позивачу виплачено 374,70 грн. Таким чином залишок неперахованих коштів складає 23309,18 грн.
На даний час рішення суду виконано в межах покладених зобов'язань та наявного фінансового ресурсу.
Крім того, представник відповідача подав клопотання, у якому просить звільнити керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від сплати штрафу в порядку ст. 382-3 КАС України.
Від позивача надійшли додаткові пояснення, в яких він зазначив, що станом на 01.01.2026 відповідачем виплачено частину заборгованості з перерахованої, але не виплаченої пенсії.
На підставі розпорядження керівника апарату призначено повторний автоматизований розподіл звіт про виконання рішення суду по даній адміністративній справі, який розподілений автоматизованою системою документообігу суду судді Гелеті С.М.
Ухвалою суду від 21.01.2026 призначено до розгляду звіт ГУ ПФУ в Сумській області від 30.12.2026 про виконання судового рішення від 18.01.2021 по даній справі у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін (письмовому провадженні).
Розглянувши матеріали справи та звіт щодо виконання судового рішення, суд зазначає наступне.
19.12.2024 набув чинності Закон України № 4094-IX від 21.11.2024 щодо внесення змін до деяких законодавчих актів України, в тому числі, КАСУ, щодо удосконалення положень про судовий контроль за виконанням судових рішень.
Зокрема, КАС України доповнено ст.ст. 382-1, 382-2, 382-3 щодо судового контролю за виконанням судових рішень.
Відповідно до вимог ч.ч. 1-6 ст. 382-3 КАС України, за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
У разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.
Таким чином, головною метою судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах є реалізація завдання адміністративного судочинства, оскільки ефективний захист прав осіб завершується виконанням судового рішення,
Розглядаючи звіт суб'єкта владних повноважень про виконання рішення, суд повинен перевірити чи досягнуто мети задля якої постановлено судове рішення, тобто, чи відбулося фактичне відновлення порушеного права.
На виконання рішення суду по даній справі ГУ ПФУ в Сумській області на підставі рішення суду було здійснено перерахунок пенсії позивача. Сума заборгованості по невиплаченій сумі пенсії становить 23309,18 грн, проте виплату даної суми позивачу не здійснено.
У звіті відповідач зазначає, що фактично, у повному обсязі виконати судове рішення, можливе лише за наявності відповідного бюджетного призначення за рахунок державного бюджету на виконання судових рішень.
Матеріалами справи підтверджується факт здійснення відповідного перерахунку пенсії позивачу, що підтверджується розрахунком на доплату (виплату, утримання) пенсії позивача.
Однак ГУ ПФУ в Сумській області рішення суду виконало лише частково, оскільки здійснено відповідний перерахунок пенсії позивачу, але доказів того, що сума заборгованості виплачена на даний час позивачу, матеріалами справи не містять, що є підставою для не прийняття поданого звіту відповідачем.
Щодо поданого представником відповідача клопотання про звільнення керівника головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від сплати штрафу, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.3 ст.382-3 КАС України у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.
Згідно ч.5 ст.382-3 КАС України суд за клопотанням суб'єкта владних повноважень може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, що підтверджують здійснення керівником такого суб'єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення та які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Так, представник відповідача у клопотанні про звільнення керівника відповідача від сплати штрафу в порядку ст.382-3 КАС України вказує, що відсутні бюджетні асигнування для виконання рішення суду у цій справі.
З огляду на вищевикладене, суд на підставі ч.ч.3,5 ст.382-3 КАС України вбачає за необхідне клопотання представника відповідача задовольнити та звільнити керівника ГУ ПФУ в Сумській області від сплати штрафу.
Водночас, як зазначалось судом вище, частиною 3 статті 382-3 КАС України визначено, що у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд може за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.
Під час розгляду поданого відповідачем звіту про виконання рішення суду у даній справі, суд вважає за необхідне розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення відповідно до частини 9 статті 382-3 КАС України, за власної ініціативи.
Частиною 3 статті 378 КАС України визначено, що підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат.
У даному випадку, рішення суду у даній справі виконано частково, а саме у частині проведення перерахунку відповідних пенсійних виплат. Проте, в частині виплати нарахованої позивачу різниці між розміром нарахованої та розміром фактично виплаченої пенсії на загальну суму 23309,18 грн, судове рішення залишається не виконаним.
Зазначена сума коштів позивачем не оспорюється, на поданий відповідачем звіт про виконання рішення суду письмових пояснень чи заперечень щодо суми перерахованої пенсії позивач не надав.
Як зазначає відповідач у звіті про виконання рішення суду, єдиною причиною, яка ускладнює виконання рішення суду у даній справі, є неналежне фінансування державою витрат по виплаті таких сум заборгованості.
Отже, відсутність відповідного фінансування з боку розпорядника бюджетних коштів вищого рівня є обставиною, що істотно ускладнює виконання рішення у цій справі, а встановлення нового строку для подання звіту не буде свідчити про виконання судового рішення та не вплине на черговість виплати заборгованості відповідача на виконання даного рішення суду.
Зважаючи на невиконання рішення у даній справі у частині виплати заборгованості по перерахованій пенсії, а також наявність обставин, що істотно ускладнюють його виконання, суд зазначає про наявність підстав для зміни способу виконання рішення в частині зобов'язання ГУ ПФУ в Сумській області виплатити заборгованість по перерахованій пенсії на стягнення з ГУ ПФУ в Сумській області на користь позивача заборгованості по перерахованій пенсії на загальну суму 23309,18 грн.
Отже, за наслідками розгляду звіту відповідача про виконання рішення суду по даній справі, суд вважає за необхідне змінити спосіб і порядок виконання рішення суду в частині виплати заборгованості по перерахованій пенсії шляхом стягнення на користь відповідача суми заборгованості, а не встановлювати новий строк для виконання судового рішення.
Крім того, матеріалами справи підтверджується, що виконавче провадження за виконавчим листом №480/8050/20 закінчено, тому копія цієї ухвали не надсилається судом відповідному органу державної виконавчої служби.
Керуючись ст. ст. 248, 256, 295, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
1. Визнати поданий Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області звіт №480/8050/20 від 18.01.2021 таким, що не підтверджує виконання рішення суду у повному обсязі.
2. Клопотання представника Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про звільнення керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від сплати штрафу - задовольнити.
3.Звільнити керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від сплати штрафу за невиконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 18.01.2021 у справі №480/8050/20.
4. Змінити спосіб і порядок виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 18.01.2021 у справі №480/8050/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії шляхом стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області на користь ОСОБА_1 нарахованої суми пенсії у розмірі 23309,18 грн.
5. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя С.М. Гелета