Ухвала від 19.02.2026 по справі 480/9018/25

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про зупинення провадження у справі

19 лютого 2026 року Справа № 480/9018/25

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Шевченко І.Г., розглянувши у приміщенні суду в м. Суми клопотання відповідача про зупинення провадження в адміністративній справі за позовом Головного управління ДПС у Сумській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,-

ВСТАНОВИВ:

Головне управління ДПС у Сумській області звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до ОСОБА_1 про стягнення з відповідача податкового боргу:

- з податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості у сумі 27 991,10 грн на р/р UА838999980314080512000018540 отримувач ГУК Сум.обл/Сумська МТГ718010300. код отримувача 37970404, банк отримувача Казначейство України (ЕАП);

- з податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості у сумі 101 921,25 грн на р/р UА098999980314060512000018544 отримувач ГУК Сум.обл/Путивльська МТГ718010300, код отримувача 37970404, банк отримувача Казначейство України (ЕАП);

- земельного податку з фізичних осіб у сумі 7 046,62 грн на р/р UА098999980334109813000018540 отримувач ГУК Сум.обл/Сумська МТГ718010700. код отримувача 37970404, банк отримувача Казначейство України (ЕАП).

Ухвалою суду від 08.12.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Відповідач 06.02.2026 подав клопотання про зупинення провадження у справі на підставі п.5 ч.1 ст.236 Кодексу адміністративного судочинства України у зв'язку з перебуванням відповідача на військовій службі у складі ЗСУ (а.с.31), перевіривши яке суд вказує наступне.

Відповідно до ст. 3 Конституції України, людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року.

Відповідно до п.2 вказаного Указу, військовому командуванню (Генеральному штабу Збройних Сил України, Командуванню об'єднаних сил Збройних Сил України, командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань, командирам військових з'єднань, частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України) разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування слід запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України “Про правовий режим воєнного стану» заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.

В подальшому воєнний стан неодноразово продовжувався та Указом Президента України від 12.01.2026 №40/2026 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 3 лютого 2026 року строком на 90 діб. Тобто, введений воєнний стан триває станом і на сьогодні.

Відповідно до п.5 ч.1 ст.236 Кодексу адміністративного судочинства України, суд зупиняє провадження у справі в разі перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції, - до припинення перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.

У постанові від 27.02.2023 у справі №380/7845/21 (провадження №К/990/10887/22) Верховний Суд вказав, що норма п. 5 ч.1 ст. 236 КАС України може бути застосована судами при вирішенні питання про зупинення провадження у справі лише у разі перебування фізичної особи, яка є стороною чи третьою особою, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції, до припинення перебування такої фізичної особи у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.

За приписами ст. 1 Закону України "Про Збройні Сили України" від 6 грудня 1991 року № 1934-XII Збройні Сили України - це військове формування, на яке відповідно до Конституції України покладаються оборона України, захист й суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності.

Згідно ст.3 Закону України "Про Збройні Сили України" від 6 грудня 1991 року №1934-XII Збройні Сили України мають таку загальну структуру: Генеральний штаб Збройних Сил України; Командування об'єднаних сил Збройних Сил України; види Збройних Сил України - Сухопутні війська, Повітряні Сили, Військово-Морські Сили; окремі роди сил Збройних Сил України - Сили спеціальних операцій, Сили безпілотних систем, Сили територіальної оборони, Сили логістики, Сили підтримки, Медичні сили; окремі роди військ Збройних Сил України - Десантно-штурмові війська, Війська зв'язку та кібербезпеки; органи військового управління, з'єднання, військові частини, вищі військові навчальні заклади, військові навчальні підрозділи закладів вищої освіти, установи та організації, що не належать до видів та окремих родів військ (сил) Збройних Сил України.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 12.11.2025 у справі №754/947/22 зауважила, що під час застосування правил пункту 5 частини першої статті 236 КАС України, судам потрібно виходити з такого:

1) з моменту введення в Україні воєнного стану і до моменту його скасування чи припинення Збройні Сили України та інші утворені відповідно до закону військові формування потрібно вважати такими, що «переведені на воєнний стан»;

2) упродовж дії воєнного стану в Україні та проведення загальної мобілізації належними для застосування судом згаданих вище норм процесуального права є докази (військовий квиток, накази командира військової частини тощо), що містять інформацію про те, що військовослужбовець (сторона або третя особа, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору) перебуває на військовій службі;

3) якщо військовослужбовець (сторона або третя особа, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору), висловлює власну волю проти зупинення провадження у справі та прагнення продовжувати розгляд справи (особисто або через представника), суд має врахувати його волевиявлення та продовжити здійснювати судочинство у відповідному провадженні.

Так, судом згідно довідки Військової частини НОМЕР_1 від 10.12.2025 №940 та посвідчення офіцера серії НОМЕР_2 судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на військовій службі у Військовій частині НОМЕР_1 (а.с.32-34).

Відтак, судом встановлено, що позивач перебуває у складі ЗСУ.

Таким чином, з урахуванням правових висновків Верховного Суду та Великої Палати Верховного Суду щодо застосування пункту 5 частини першої статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України, а також беручи до уваги те, що відповідач у цій справі проходить військову службу у складі Збройних Сил України в умовах дії воєнного стану на території України та наполягає на зупиненні провадження у справі, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення клопотання представника відповідача про зупинення провадження у справі на підставі п.5 ч.1 ст. 236 Кодексу адміністративного судочинства України до припинення перебування ОСОБА_1 у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до антитерористичної операції.

Керуючись ст. ст. 236, 248, 256, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Клопотання відповідача про зупинення провадження в адміністративній справі №480/9018/25 - задовольнити.

Зупинити провадження в адміністративній справі №480/9018/25 за позовом Головного управління ДПС у Сумській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу до припинення перебування ОСОБА_1 у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до антитерористичної операції.

Ухвала набирає законної сили з моменту її прийняття та може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.

Суддя І.Г. Шевченко