17 лютого 2026 року Справа № 480/10910/21
Суддя Сумського окружного адміністративного суду Соп'яненко О.В., розглянувши в приміщенні суду в м. Суми матеріали справи за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 17.01.2022 у справі №480/10910/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії позовні вимоги задоволено.
Визнано протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Сумській області щодо не проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019, на підставі довідки, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 про розмір грошового забезпечення від 20.07.2021 № 11/47530/2991. Зобов'язано ГУ ПФУ в Сумській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019, на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 від 20.07.2021 № 11/47530/2991, з урахуванням раніше виплачених сум.
Ухвалою суду від 01.04.2025 суд задовольнив клопотання позивача, встановив судовий контроль за виконанням ГУ ПФУ в Сумській області рішення Сумського окружного адміністративного суду від 17.01.2022 по справі №480/10910/21, зобов'язав подати звіт про виконання рішення суду протягом 90 днів з дня набрання даною ухвалою законної сили.
Ухвалою суду від 01.04.2025 змінено спосіб і порядок виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 17.01.2022 у справі № 480/10910/21 шляхом стягнення з ГУ ПФУ в Сумській області (боржника) на користь позивача нараховану суми пенсії у розмірі 162 150,77 грн.
Ухвалами суду від 01.07.2025 та 02.10.2025 відмовлено у прийнятті звіту та продовжено строк для подання звіту про виконання рішення суду на 90 днів з дня набрання законної сили даної ухвали.
31.12.2025 на виконання зазначеної ухвали на адресу суду від ГУ ПФУ в Сумській області, надійшов звіт про виконання судового рішення у справі № 480/10910/21. Поданий звіт мотивовано тим, що на виконання рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 17.01.2022 у справі № 480/10910/22, позивачу здійснено перерахунок пенсії. Сума перерахованих коштів за період з 01.04.2019 по 30.04.2022 нарахована виплати та становить 162150,77 грн. Разом з тим, ухвалою суду від 01.04.2025 змінено спосіб і порядок виконання рішення суду. Згідно до ч. 1 статті 3 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду, у зв'язку з чим судове рішення виконано в межах покладених зобов'язань.
Крім того, представник відповідача також подав клопотання про звільнення керівника ГУ ПФУ в Сумській області від сплати штрафу в порядку ст.382-3 КАС України.
Розглянувши поданий звіт, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 382-2 КАС України суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.
Згідно з ч. 1 ст. 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.
Закон України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" у силу частини першої статті 1 встановлює гарантії держави щодо виконання судових рішень та виконавчих документів, визначених Законом України "Про виконавче провадження", та особливості їх виконання.
Відповідно до частини першої статті 2 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є, зокрема, державний орган.
За змістом частини першої статті 3 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Згідно з частинами другою, четвертою статті 3 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" стягувач за рішенням суду про стягнення коштів з державного органу звертається до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, у строки, встановлені Законом України "Про виконавче провадження", із заявою про виконання рішення суду. Разом із заявою стягувач подає до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, документи та відомості, необхідні для перерахування коштів, згідно з переліком, затвердженим Кабінетом Міністрів України.
Перерахування коштів стягувачу здійснюється у тримісячний строк з дня надходження до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, необхідних для цього документів та відомостей.
Механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників визначений Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 №845 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 30.01.2013 №45).
Відповідно до пункту 3 названого Порядку рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів до органів Казначейства (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).
З урахуванням наведеного вище, суд констатує, що судове рішення про стягнення з державного органу коштів виконується органами Державної казначейської служби України шляхом безспірного списання коштів з рахунків боржника.
Судове рішення про стягнення коштів не покладає на відповідача (боржника) зобов'язань як таких. За відсутності зобов'язання відповідач (боржник) не має про що звітувати суду. Участь боржника у виконанні рішення про стягнення - відсутня. Виконання рішення суду про стягнення з боржника коштів відбувається шляхом списання коштів з його рахунків органами Державної казначейської служби України.
Наведені у звіті відповідача обставини об'єктивно свідчать про те, що подальше виконання судового рішення у частині стягнення грошових коштів не залежить від волевиявлення чи дій боржника, а здійснюється органами Державної казначейської служби України шляхом безспірного списання коштів у межах відповідних бюджетних асигнувань та в порядку черговості надходження виконавчих документів.
За таких умов боржник фактично позбавлений можливості впливати на строки та порядок фактичного перерахування коштів стягувачу, а тому обставини невиплати коштів у визначений строк не можуть бути поставлені у вину боржнику та не свідчать про його ухилення від виконання судового рішення.
Суд зауважує, що відповідачем були належним чином обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення та на момент подання відповідного звіту вжито заходи для виконання судового рішення, що у відповідності до приписів ч.5 ст. 382 КАС України, свідчить про наявність підстав для звільнення керівника відповідача від сплати відповідного штрафу.
Враховуючи вище наведені обставини, за наслідками розгляду звіту ГУ ПФУ в Сумській області про виконання судового рішення суд дійшов висновку про наявність підстав для постановлення ухвали про прийняття цього звіту.
Керуючись ст.ст. 245, 248, 256, 293-297, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Сумській області від 31.12.2025 про виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 17.01.2022 у справі №480/10910/21.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя О.В. Соп'яненко