Рішення від 19.02.2026 по справі 460/19229/25

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 лютого 2026 року м. Рівне№460/19229/25

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді О.Р. Греська, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи адміністративну справу за позовом

Виконавчого комітету Вараської міської ради

доУправління Державної казначейської служби України у м. Вараші Рівненської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Вараська міська військова адміністрація Вараського району Рівненської області,

про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій,

ВСТАНОВИВ:

До Рівненського окружного адміністративного суду через систему "Електронний суд" надійшла позовна заява Виконавчого комітету Вараської міської ради (далі по тексту позивач) до Управління Державної казначейської служби України у м.Вараші Рівненської області (далі по тексту відповідач), в якій позивач просить суд:

визнати протиправною бездіяльність відповідача, яка полягає у нездійсненні операцій з бюджетними коштами на підставі рішення Виконавчого комітету Вараської міської ради від 20.08.2025 №183-PВК «Про виділення коштів з резервного фонду бюджету Вараської міської територіальної громади»;

зобов'язати відповідача здійснити операції з бюджетними коштами на підставі рішення Виконавчого комітету Вараської міської ради від 20.08.2025 №183-PВК «Про виділення коштів з резервного фонду бюджету Вараської міської територіальної громади».

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 12.08.2025 Комунальне підприємство «Міські електричні мережі» звернулося до міського голови м.Вараша з листом №4540-154-25 щодо виділення коштів у розмірі 975000,00 грн з резервного фонду бюджету Вараської міської територіальної громади з метою запобігання виникненню надзвичайної ситуації, що може бути як наслідок непроведення капітального ремонту трансформатора 1Т типу ТДТН 16000. Відповідно до протоколу позачергового засідання комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Вараської міської територіальної громади від 20.08.2025 №1440-ПТ-ТЕБ та НС-1-25, листа Фінансового управління Виконавчого комітету Вараської міської ради про пропозицію щодо виділення коштів з резервного фонду бюджету Вараської міської територіальної громади від 20.08.2025 №163-7300-25 Виконавчим комітетом Вараської міської ради 20.08.2025 було ухвалено рішення №183-РВ-25 «Про виділення коштів з резервного фонду бюджету Вараської міської територіальної громади». На виконання зазначеного рішення, для здійснення казначейського обслуговування бюджету Вараської міської територіальної громади на 2025 рік за видатками Фінорган подав до Управління Державної казначейської служби України у м. Вараші Рівненської області довідки до розпису бюджету Вараської міської територіальної громади: №212, №213, №214, №57, №58 від 22.08.2025. Зазначені довідки станом на час подання позовної заяви (20.10.2025) не прийняті до опрацювання, як стверджує позивач, внаслідок протиправної бездіяльності відповідача, який відмовляється забезпечити обслуговування бюджетних призначень, передбачених рішенням №183. Позивач посилаючись на норми Бюджетного кодексу України, Порядку використання коштів резервного фонду бюджету, затверджений постановою Кабінету Міністрів України №415 від 29.03.2002, Порядку казначейського обслуговування місцевих бюджетів, затверджений Наказом Міністерства фінансів України від 23.08.2012 №938, вважає, що після отримання від Фіноргану та головного розпорядника коштів відповідних документів на виконання рішення №183 відповідач не міг прийняти іншого рішення, аніж здійснити казначейське обслуговування.

Ухвалою суду від 27.10.2025 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі №460/19229/25, встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву.

Відповідач подав відзив на позовну заяву, у якому просив у задоволенні позову відмовити повністю. В обґрунтування своїх заперечень вказує, що Управління Казначейства у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України, постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, дорученнями Прем'єр-міністра України, наказами Міністерства фінансів України, дорученнями Міністра фінансів України (далі Міністр), його першого заступника та заступників, наказами Казначейства, дорученнями Голови Казначейства, актами місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування та наказами Головного управління Казначейства. В умовах воєнного стану або здійснення згідно із законом заходів загальної мобілізації: функції органів місцевого самоврядування, їх виконавчих органів, місцевих державних адміністрацій, військово-цивільних адміністрацій у частині бюджетних повноважень здійснюють військові адміністрації відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану» від 12.05.2015 №389-VІІІ. Тобто, Держава в особі Верховної Ради України в умовах воєнного стану визначила правила, які мають обов'язковий характер, якими функції органу місцевого самоврядування, в частині бюджетних повноважень, покладено на військові адміністрації населених пунктів. На виконанні в Управління Казначейства знаходиться наказ Вараської міської військової адміністрації № 522 від 18.08.2025 «Про внесення змін до бюджету Вараської міської територіальної громади на 2025 рік», який передбачає зміни до доходів, видатків, міжбюджетних трансфертів та фінансування Вараської міської територіальної громади на 2025 рік. Пунктом 2 згаданого наказу визначено, що організація його виконання покладена на фінансове управління виконавчого комітету Вараської міської ради. Натомість, Фінансове управління виконавчого комітету Вараської міської ради (далі Фінансове управління) надало до Управління Казначейства довідки змін на виконання рішення Вараської міської ради від 20.08.2025 №183-РВ-25 «Про виділення коштів з резервного фонду бюджету Вараської міської територіальної громади», що не відповідають наказу Вараської міської військової адміністрації від 18.08.2025 року № 522. Також зауважив, що бюджет Вараської міської територіальної громади на 2025 рік був затверджений наказом начальника міської військової адміністрації від 18.12.2024 року № 331 (зі змінами) «Про затвердження бюджет Вараської міської територіальної громади на 2025 рік». Протягом січня-жовтня 2025 року зміни до бюджету Вараської міської територіальної громади на 2025 рік затверджувалися наказами начальника міської військової адміністрації (від 27.01.2025 №23, від 31.01.2025 №29, від 28.02.2025 №46, від 24.03.2025 №72, від 24.03.2025 №75, від 03.04.2025 №86, від 16.05.2025 №167, від 16.04.2025 №121, від 24.04.2025 №127, від 16.05.2025 №167, від 30.05.2025 №256, від 19.06.2025 №369, від 18.07.2025 №468, від 24.07.2025 №493, від 30.07.2025 №504, від 04.08.2025 №506, від 07.08.2025 №510, від 01.09.2025 №529, від 30.09.2025 №551, від 23.10.2025 №567). При цьому, Позивач не оскаржував вищезгадані накази. На виконання цих наказів Фінансовим управлінням надавалися до Управління Казначейства документи (довідка про зміни до річного/помісячного розпису, помісячного розпису фінансування бюджету Вараської міської територіальної громади на 2025 рік) згідно пп. 6.2, п. 6 Порядку № 938. Тобто, Фінансове управління забезпечило виконання всіх наказів, що регулюють подібні правовідносини щодо внесення змін до бюджету, окрім наказу від 18.08.2025 № 522. На підставі вищезазначеного можна зробити висновок, що Фінансове управління здійснює вибірковий підхід та подвійні стандарти в трактуванні БК України, що є порушенням бюджетного законодавства. Довідки змін до розпису місцевого бюджету (на виконання Рішення №183-РВ-25): №57, №58, №212, №213, №214 від 22.08.2025, надіслані фінорганом на реєстрацію, були відхилені Управління Казначейства на підставі пп.40, п 1 ст. 116 БК України, із зазначенням порушення: «Порушено підпункт 5 пункту 22 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України, підпункт 2, пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.2022 № 252 «Деякі питання формування та виконання місцевих бюджетів у період воєнного стану». Крім того, Державне казначейство України отримало лист-роз'яснення Міністерства фінансів України від 24.09.2025 № 05240-10-5/27197 про повноваження військових адміністрацій, в якому зазначено, що рішення про внесення змін до рішення про місцевий бюджет у частині розподілу коштів з резервного фонду бюджету приймають військові адміністрації населених пунктів на підставі рішення виконавчого органу відповідної ради. Оскільки Мінфін є центральним органом виконавчої влади, який координує діяльність у фінансовій сфері, включаючи Казначейство, надання роз'яснень щодо бюджетної політики входить до його повноважень. Роз'яснення Мінфіну є обов'язковими для застосування органами державної влади, місцевого самоврядування та іншими установами, які попадають під сферу впливу Мінфіну. При тому, що місцеві фінансові органи здійснюють контроль за дотриманням бюджетного законодавства на кожній стадії бюджетного процесу (ч.2 ст. 111 БК України), Фінансове управління виконавчого комітету Вараської міської ради при поданні довідок змін до розпису не забезпечило дотримання підпункту 5 пункту 22 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» БК України, пп.2 та п.1 Постанови № 252 «Деякі питання формування та виконання місцевих бюджетів у період воєнного стану». На підставі вищезазначеного вважає, що Управлінням Казначейства в межах компетенції було вжито відповідні заходи, тому відсутні підстави для зобов'язання Управління Казначейства здійснити операції з бюджетними коштами на підставі рішення виконавчого комітету Вараської міської ради від 20.08.2025 №183-РВ-25 «Про виділення коштів з резервного фонду бюджету Вараської міської територіальної громади».

Ухвалою суду від 12.11.2025 зупинено провадження в адміністративній справі №460/19229/25 до набрання законної сили судовим рішенням за результатами розгляду справи №460/15431/25.

Ухвалою суду від 12.11.2025 залучено Вараську міську військову адміністрацію Вараського району Рівненської області до участі в адміністративній справі № 460/19229/25 в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача та встановлено строк для надання пояснень щодо позову.

Третя особа без самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача подала письмові пояснення в яких підтримує позицію, викладену відповідачем у відзиві. Зазначає, що Указом Президента України від 24.02.2022 №64 в Україні введений воєнний стан, який неодноразово продовжувався і діє на даний час. Указом Президента України від 20 лютого 2024 року № 82/2024 було утворено Вараську міську військову адміністрацію Вараського району Рівненської області, про що внесено відповідні відомості до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, ідентифікаційний код юридичної особи 45356703. Відповідно до частини 7 статті 15 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» начальник військової адміністрації є розпорядником коштів, представляє Вараську міську територіальну громаду та видає накази та розпорядження у межах своїх повноважень, які мають таку ж юридичну силу, що і рішення відповідної ради і є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території. У зв'язку з Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022, 03.03.2022 прийнято Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану», що набрав чинності 07.03.2022 року. Відповідно до п. 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» вказаного Закону внесено зміни, серед іншого, до розділу VI Бюджетного кодексу України та доповнено п. 22 підпунктом 5 такого змісту: «5) функції органів місцевого самоврядування, їх виконавчих органів, місцевих державних адміністрацій, військово цивільних адміністрацій у частині бюджетних повноважень здійснюють військові адміністрації у разі їх утворення відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану». Отже, з 07.03.2022 року за підпунктом 5 пункту 22 розділу VI Бюджетного кодексу України функції органів місцевого самоврядування у частині бюджетних повноважень здійснюють військові адміністрації. При цьому, одночасно з цим, зі сфери компетенції відповідного органу місцевого самоврядування, на період діяльності військової адміністрації, такі функції вилучаються. Постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2022 року № 252 «Деякі питання формування та виконання місцевих бюджетів у період воєнного стану» встановлено, що з метою оперативного та ефективного прийняття управлінських рішень для забезпечення безперебійного функціонування установ і закладів бюджетної сфери, комунальних підприємств та задоволення життєво необхідних потреб жителів територіальних громад у період воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64 «Про введення воєнного стану в Україні», виконання та формування місцевих бюджетів здійснюється відповідно до бюджетного законодавства з урахуванням таких особливостей: органи місцевого самоврядування, їх виконавчі органи, місцеві державні адміністрації, військово цивільні адміністрації продовжують здійснювати бюджетні повноваження, а у разі утворення військових адміністрацій такі повноваження здійснюють військові адміністрації відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану». Отже, враховуючи наведене правове регулювання під час запровадження воєнного стану, можна дійти висновку, що з моменту утворення Вараської міської військової адміністрації, остання наділена функціями в частині бюджетних повноважень щодо складання та затвердження місцевого бюджету, внесення змін до нього, забезпечення виконання відповідного бюджету. Тобто Вараська міська рада не є суб'єктом, уповноваженим приймати рішення щодо складання та затвердження бюджету територіальної громади, внесення змін до нього, забезпечення виконання відповідного бюджету в період дії воєнного стану у зв'язку з утворенням на території Вараської міської територіальної громади Вараської МВА. У зв'язку із зазначеним, повноваження зі складання, затвердження, внесення змін та забезпечення виконання бюджету Вараської міської територіальної громади, є повноваженнями саме Вараської МВА, що прямо регламентовано частиною 2 статті 15 Закону України «Про правовий режим воєнного стану». Норми ж Закону України «Про правовий режим воєнного стану», є спеціальними відносно норм актів такої ж юридичної сили всіх інших актів, що за ієрархією є рівними або нижчі за статусом закону. Отже, усі рішення про затвердження бюджету Вараської МТГ на 2025 рік та внесення змін до бюджету на 2025 рік приймалися та приймаються виключно наказами Вараської міської військової адміністрації. Так, наказом Вараської міської військової адміністрації Вараського району Рівненської області «Про затвердження бюджету Вараської міської територіальної громади на 2025 рік» №331 (зі змінами) від 18.12.2024 було затверджено бюджет Вараської МТГ на 2025 рік. Відтак, усі наступні зміни до бюджету Вараської МТГ вносились виключно наказами начальника Вараської МВА, що є загальнодоступним фактом. Зміни до бюджету Вараської міської територіальної громади на 2025 рік у вересні та жовтні 2025 року, що затверджені наказами начальника військової адміністрації від 30.09.2025 №551 та від 23.10.2025 №567 були зареєстровані в органі УДКСУ у м.Вараш фінансовим управлінням ВК ВМР з дотриманням норм Порядку 938. Усі необхідні документи для реєстрації змін до бюджету відповідно до Наказу №567 за відповідними напрямами видатків фінансове управління ВК ВМР та головні розпорядники коштів подали до органу Казначейства, відповідно дані видатки профінансовані в установленому законодавством порядку. Наказом №567 виділено також кошти в сумі 975000,00грн на виконання додаткових робіт по капітальному ремонту трансформатора на ПС «Вараш» 1Т типу ТДТН 16000/110. УДКСУ у м.Вараш листом від 18.11.2025 №01-13-06/891 повідомило Вараську МВА, що на виконання наказу №567 було надано усі реєстраційні документи: довідку про зміни до розпису бюджету на 2025 рік, реєстр змін розподілу показників зведених кошторисів на 2025 рік, довідку про зміни до плану використання бюджетних коштів на 2025 рік. Також УДКСУ у м.Вараш 11.11.2025 був взятий на облік реєстр юридичних зобов'язань КП «МЕМ» за договором №189 від 05.11.2025 в сумі 975тис.грн. Отже, на підставі Наказу №567, КП «МЕМ» 05.11.2025 вже уклало договір на виконання робіт №189, відповідно до якого підрядник (Приватне підприємство «ЕНЕРГОСПЕЦСЕРВІС» зобов'язується своїми силами, засобами, а також матеріалами виконати роботи капітального ремонту силового трансформатора 1ТПС «Вараш» типу ТДТН 16000/110. Додаткові роботи по капітальному ремонту трансформатора станом на сьогоднішній день розпочаті, а кошти необхідні для фінансування даних робіт перебувають на рахунку КП «МЕМ». Таким чином питання вирішене та не потребує додаткового виділення коштів на одні й ті ж самі додаткові ремонті роботи.

Ухвалою суду від 05.01.2026 поновлено провадження у справі.

Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази в їх сукупності, суд встановив таке.

Відповідно до звернення Комунального підприємства «Міські електричні мережі» та протоколу позачергового засідання Комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Вараської територіальної громади від 20.08.2025 Вараською міською радою прийнято рішення від 20.08.2025 №183-РВ-25 «Про виділення коштів з резервного фонду бюджету Вараської міської територіальної громади».

На виконання зазначеного рішення для здійснення казначейського обслуговування бюджету Вараської міської територіальної громади на 2025 рік за видатками Фінансове управління виконавчого комітету Вараської міської ради подало до Управління Державної казначейської служби України у м. Вараші Рівненської області довідки до розпису бюджету Вараської міської територіальної громади, зокрема: №212 від 22.08.2025, №213 від 22.08.2025, №214 від 22.08.2025, №57 від 22.08.2025, №58 від 22.08.2025.

Зазначені довідки станом на 20.10.2025 не прийняті до опрацювання відповідачем з посиланням на підпункт 5 пункту 22 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України, підпункт 2 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.2022 №252.

Наведені обставини не заперечуються учасниками справи.

Не погоджуючись з бездіяльністю відповідача, яка полягає у нездійсненні операцій з бюджетними коштами на підставі рішення Виконавчого комітету Вараської міської ради від 20.08.2025 №183-РВ-25 «Про виділення коштів з резервного фонду бюджету Вараської міської територіальної громади», позивач звернувся з цим позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зважає на таке.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За змістом ст. 7 Конституції України, в Україні визнається і гарантується місцеве самоврядування.

Згідно вимог ч.1 ст. 143 Конституції України, територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності; затверджують програми соціально-економічного та культурного розвитку і контролюють їх виконання; затверджують бюджети відповідних адміністративно-територіальних одиниць і контролюють їх виконання; встановлюють місцеві податки і збори відповідно до закону; забезпечують проведення місцевих референдумів та реалізацію їх результатів; утворюють, реорганізовують та ліквідовують комунальні підприємства, організації і установи, а також здійснюють контроль за їх діяльністю; вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.

Органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території (ч. 1 ст. 144 Конституції України).

Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначено Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР (далі - Закон № 280/97-ВР).

Приписами ст. 2 Закону № 280/97-ВР встановлено, що місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України (ч.1).

Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст (ч. 2).

Згідно із ч.1, 3 ст. 24 Закону№ 280/97-ВР, правовий статус місцевого самоврядування в Україні визначається Конституцією України, цим та іншими законами, які не повинні суперечити положенням цього Закону (ч. 1).

Органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції (ч. 3).

Стаття 26 Закону № 280/97-ВР встановлює виключну компетенцію сільських, селищних, міських рад, до яких відноситься, зокрема, розгляд прогнозу місцевого бюджету, затвердження місцевого бюджету, внесення змін до нього; затвердження звіту про виконання відповідного бюджету (п.23) ч.1 ст.26).

Наведені правові норми дають підстави для висновку про те, що органи місцевого самоврядування самостійно управляють майном, що є в комунальній власності, а також затверджують бюджети відповідних адміністративно-територіальних одиниць, вносять до нього зміни, контролюють їх виконання.

Разом з тим, 11.06.2015 набрав чинності Закон України «Про правовий режим воєнного стану» від 12.05.2015 № 389-VIII, яким визначено зміст правового режиму воєнного стану, порядок його введення та скасування, правові засади діяльності органів державної влади, військового командування, військових адміністрацій, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій в умовах воєнного стану, гарантії прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб (далі Закон № 389- VIII).

Воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень (ст. 1 Закону № 389-VIII).

За змістом ч. 1-3 ст. 4 Закону № 389-VIII, на територіях, на яких введено воєнний стан, для забезпечення дії Конституції та законів України, забезпечення разом із військовим командуванням запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, оборони, цивільного захисту, громадської безпеки і порядку, захисту критичної інфраструктури, охорони прав, свобод і законних інтересів громадян можуть утворюватися тимчасові державні органи - військові адміністрації (ч. 1).

Рішення про утворення військових адміністрацій приймається Президентом України за поданням обласних державних адміністрацій або військового командування (ч. 2).

Військові адміністрації населених пунктів утворюються в межах територій територіальних громад, у яких сільські, селищні, міські ради та/або їхні виконавчі органи, та/або сільські, селищні, міські голови не здійснюють покладені на них Конституцією та законами України повноваження, а також в інших випадках, передбачених цим Законом (ч. 3).

Повноваження військових адміністрацій встановлені ст. 15 Закону № 389-VIII, серед яких, зокрема є складання та затвердження місцевого бюджету, внесення змін до нього, забезпечення виконання відповідного бюджету (п.5 ч.2).

Відповідно до п.4 ч. 7 ст. 15 Закону № 389- VIII, начальник військової адміністрації є розпорядником бюджетних коштів.

Згідно зі ст. 21 Закону №280/97-ВР обмеження прав територіальних громад на місцеве самоврядування згідно з Конституцією та законами України може бути застосоване лише в умовах воєнного стану.

Указом Президента України «Про введення воєнного стану» від 24.02.2022 № 64 в Україні введений воєнний стан, який неодноразово продовжувався і на час розгляду цієї справи не припинений і не скасований.

Указом Президента України від 20 лютого 2024 року № 82/2024 утворено Вараську міську військову адміністрацію Вараського району Рівненської області.

Розпорядженням Президента України від 20 лютого 2024 року №17/2024-рп Людмилу Мариніну призначено начальником Вараської міської військової адміністрації Вараського району Рівненської області.

У зв'язку з Указом Президента України від 24.02.2022 № 64, 03.03.2022 прийнято Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану», що набрав чинності 07.03.2022.

Відповідно до п. 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» вказаного Закону внесено зміни, серед іншого, до розділу VI Бюджетного кодексу України та доповнено п. 22 підпунктом 5 наступного змісту: «5) функції органів місцевого самоврядування, їх виконавчих органів, місцевих державних адміністрацій, військово цивільних адміністрацій у частині бюджетних повноважень здійснюють військові адміністрації у разі їх утворення відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану».

Отже, Держава в особі Верховної Ради України в умовах воєнного стану визначила правила, які мають обов'язковий характер, якими функції органу місцевого самоврядування, в частині бюджетних повноважень, покладено на військові адміністрації населених пунктів.

Тобто, починаючи з 07.03.2022, зважаючи на приписи пп.5 п. 22 розділу VI Бюджетного кодексу України, функції органів місцевого самоврядування у частині бюджетних повноважень здійснюють військові адміністрації, що повністю узгоджується з ч. 2 ст. 4 Європейської хартії місцевого самоврядування, ратифікованої Законом України від 15.07.1997, якою визначено, що органи місцевого самоврядування в межах закону мають повне право вільно вирішувати будь-яке питання, яке не вилучено зі сфери їх компетенції і вирішення якого не доручено жодному іншому органу, а також статті 21 Закону №280/97-ВР.

З огляду на наведене, з 07.03.2022, у разі створення військової адміністрації населеного пункту, до неї переходять всі функції реалізації бюджетних повноважень, водночас зі сфери компетенції відповідного органу місцевого самоврядування, на період діяльності військової адміністрації, такі функції вилучаються.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2022 року № 252 «Деякі питання формування та виконання місцевих бюджетів у період воєнного стану» встановлено, що з метою оперативного та ефективного прийняття управлінських рішень для забезпечення безперебійного функціонування установ і закладів бюджетної сфери, комунальних підприємств та задоволення життєво необхідних потреб жителів територіальних громад у період воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64 «Про введення воєнного стану в Україні», виконання та формування місцевих бюджетів здійснюється відповідно до бюджетного законодавства з урахуванням таких особливостей: органи місцевого самоврядування, їх виконавчі органи, місцеві державні адміністрації, військово цивільні адміністрації продовжують здійснювати бюджетні повноваження, а у разі утворення військових адміністрацій такі повноваження здійснюють військові адміністрації відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану».

Таким чином, враховуючи наведене правове регулювання під час запровадження воєнного стану, можна дійти висновку, що з моменту утворення Вараської міської військової адміністрації, остання наділена функціями в частині бюджетних повноважень щодо складання та затвердження місцевого бюджету, внесення змін до нього, забезпечення виконання відповідного бюджету.

Тобто, утворення військової адміністрації населеного пункту тимчасово обмежує реалізацію місцевого самоврядування, зокрема, Вараської міської ради, оскільки з моменту її утворення до військової адміністрації переходять окремі повноваження органів місцевого самоврядування, визначені частиною 2 статті 15 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», серед яких і складання, затвердження, внесення змін та управління місцевими бюджетами.

У зв'язку із вказаним, суд зауважує, що повноваження зі складання, затвердження, внесення змін та забезпечення виконання бюджету Вараської міської територіальної громади є повноваженнями саме Вараської МВА, що прямо регламентовано частиною 2 статті 15 Закону України «Про правовий режим воєнного стану». При цьому слід зазначити, що норми Закону України «Про правовий режим воєнного стану», є спеціальними відносно норм актів такої ж юридичної сили всіх інших актів, що за ієрархією є рівними або нижчі за статусом закону.

Матеріалами справи стверджується, що наказом Вараської міської військової адміністрації Вараського району Рівненської області «Про затвердження бюджету Вараської міської територіальної громади на 2025 рік» №331 (зі змінами) від 18.12.2024 було затверджено бюджет Вараської МТГ на 2025 рік.

Усі наступні зміни до бюджету Вараської МТГ вносились виключно наказами начальника Вараської МВА (від 27.01.2025 №23, від 31.01.2025 №29, від 28.02.2025 №46, від 24.03.2025 №72, від 24.03.2025 №75, від 03.04.2025 №86, від 16.05.2025 №167, від 16.04.2025 №121, від 24.04.2025 №127, від 16.05.2025 №167, від 30.05.2025 №256, від 19.06.2025 №369, від 18.07.2025 №468, від 24.07.2025 №493, від 30.07.2025 №504, від 04.08.2025 №506, від 07.08.2025 №510, від 01.09.2025 №529, від 30.09.2025 №551, від 23.10.2025 №567).

Станом на час розгляду справи вказані накази є чинними.

Разом з тим, Вараською міською радою прийнято рішення від 20.08.2025 №183-РВ-25 «Про виділення коштів з резервного фонду бюджету Вараської міської територіальної громади» і на виконання цього рішення, для здійснення казначейського обслуговування бюджету Вараської міської територіальної громади на 2025 рік за видатками, Фінансове управління виконавчого комітету Вараської міської ради подало до Управління Державної казначейської служби України у м. Вараші Рівненської області довідки до розпису бюджету Вараської міської територіальної громади, які відхилені відповідачем.

Так, Управління Казначейства у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України, постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, дорученнями Прем'єр-міністра України, наказами Міністерства фінансів України, дорученнями Міністра фінансів України (далі Міністр), його першого заступника та заступників, наказами Казначейства, дорученнями Голови Казначейства, актами місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування та наказами Головного управління Казначейства.

Положенням ч. 1 ст. 4 Бюджетного кодексу України (далі БК України) бюджетне законодавство складається зокрема з: Конституції України, цього Кодексу; інших законів, що регулюють бюджетні відносини, передбачені ст. 1 цього Кодексу; нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, прийнятих на підставі і на виконання цього Кодексу та інших законів України; нормативно-правових актів органів виконавчої влади, прийнятих на підставі і на виконання цього Кодексу, інших законів України та нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України; рішень про місцевий бюджет, рішень органів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування, прийнятих відповідно до цього Кодексу, нормативно-правових актів, передбачених пунктами 3, 4, 5, 6, 7 цієї частини статті.

За змістом ч.2 ст. 4 БК України бюджетна система України і Державний бюджет України встановлюються виключно Кодексом та законом про Державний бюджет України.

Згідно із вимогами ч.1 ст. 43 БК України при виконанні державного і місцевих бюджетів застосовується казначейське обслуговування бюджетних коштів.

При обслуговуванні місцевих бюджетів застосовується Порядок казначейського обслуговування місцевих бюджетів, затверджений Наказом Міністерства фінансів України від 23.08.2012 № 938, що зареєстрований в Міністерстві юстиції України 12.09.2012 за № 1569/21881 (далі Порядок № 938), який регламентує організаційні взаємовідносини між територіальними органами Казначейства (далі - органи Казначейства), фінансовими органами та/або Верховною Радою Автономної Республіки Крим, обласними, районними, міськими, районними у містах, селищними, сільськими радами або їх виконавчими органами, платниками податків, розпорядниками бюджетних коштів та одержувачами бюджетних коштів у процесі казначейського обслуговування місцевих бюджетів органами Казначейства.

Відповідно до пп. 6.2, п. 6 Порядку № 938 місцеві фінансові органи складають та надають органам Казначейства довідки про зміни до річного розпису місцевих бюджетів, помісячного розпису доходів загального фонду місцевих бюджетів, помісячного розпису фінансування загального фонду місцевих бюджетів за типом боргового зобов'язання, помісячного розпису асигнувань загального фонду місцевих бюджетів (за винятком надання кредитів з бюджету), помісячного розпису спеціального фонду місцевих бюджетів (за винятком власних надходжень бюджетних установ та відповідних видатків), помісячного розпису повернення кредитів до загального фонду місцевих бюджетів та помісячного розпису надання кредитів із загального фонду місцевих бюджетів, складені за формами, наведеними в додатках 3-9 до цього Порядку, і повідомляють головних розпорядників про внесені зміни у вигляді відповідних довідок. Такі довідки місцеві фінансові органи надсилають відповідним органам Казначейства не пізніше третього робочого дня, що настає за днем їх затвердження.

Унесення змін до розпису за спеціальним фондом за іншими надходженнями здійснюється у порядку, встановленому для внесення змін до розпису за загальним фондом, за яким після внесення відповідних змін до розпису складаються довідки про внесення змін до кошторису.

Частиною першою статті 116 БК України визначено, що порушенням бюджетного законодавства визнається порушення учасником бюджетного процесу встановлених цим Кодексом чи іншим бюджетним законодавством норм щодо складання, розгляду, затвердження, внесення змін, виконання бюджету та звітування про його виконання.

Суд наголошує, що за змістом пп.5 п.22 Розділу VI Прикінцевих та перехідних положень БК України установлено, що в умовах воєнного стану або для здійснення згідно із законом заходів загальної мобілізації: функції органів місцевого самоврядування, їх виконавчих органів, місцевих державних адміністрацій, військово цивільних адміністрацій у частині бюджетних повноважень здійснюють військові адміністрації відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану».

Також, Державне казначейство України отримало лист-роз'яснення Міністерства фінансів України про повноваження військових адміністрацій від 24.09.2025 № 05240-10-5/27197, в якому зокрема, роз'яснено, що у разі відсутності рішення Верховної Ради України про покладення на начальника військової адміністрації повноважень сільської, селищної, міської ради, її виконавчого комітету, сільського, селищного, міського голови, рішення про внесення змін до рішення про місцевий бюджет у частині розподілу коштів з резервного фонду бюджету військові адміністрації населених пунктів приймають на підставі рішення виконавчого органу відповідної ради.

Такі роз'яснення Мінфіну є обов'язковими для застосування органами державної влади, місцевого самоврядування та іншими установами, які попадають під сферу впливу Мінфіну.

Матеріалами справи стверджується, що на виконанні в Управлінні Казначейства знаходиться наказ Вараської міської військової адміністрації № 522 від 18.08.2025 року «Про внесення змін до бюджету Вараської міської територіальної громади на 2025 рік», який передбачає зміни до доходів, видатків, міжбюджетних трансфертів та фінансування Вараської міської територіальної громади на 2025 рік.

Пунктом 2 даного наказу визначено, що організація його виконання покладена на фінансове управління виконавчого комітету Вараської міської ради.

Зважаючи на те, що рішення Виконавчого комітету Вараської міської ради від 20.08.2025 №183-PВК «Про виділення коштів з резервного фонду бюджету Вараської міської територіальної громади», прийнято поза компетенцією останньої, оскільки такі рішення мають прийматися Вараською міською військовою адміністрацією, то у відповідача відсутні правові підстави для здійснення казначейського обслуговування бюджету ВМТГ на виконання цього рішення.

Відповідно до пункту 1 Положення про Міністерство фінансів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 р. № 375, Мінфін є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, зокрема у сфері бюджетних відносин, бухгалтерського обліку та казначейського обслуговування бюджетних коштів.

Згідно з п. 9 цього ж Положення, Мінфін здійснює нормативно-правове та методологічне забезпечення діяльності Державної казначейської служби України, координує та контролює її діяльність.

Таким чином, роз'яснення та позиції Мінфіну, надані в офіційних листах, є обов'язковими для врахування органами Казначейства, як підпорядкованими і такими, що діють у межах реалізації державної фінансової політики, визначеної Мінфіном.

Органи Казначейства здійснюють свої повноваження виключно у межах, визначених законом, відповідно до статей 43, 48, 49 та 113 Бюджетного кодексу України, якими передбачено, що будь-які бюджетні зобов'язання та видатки здійснюються лише в межах бюджетних призначень та відповідно до законодавства.

Казначейство не наділене правом самостійно тлумачити норми бюджетного законодавства чи виходити за його межі. Саме тому воно діє на підставі офіційних роз'яснень Міністерства фінансів України, яке згідно з пунктами 1 та 9 Положення, є головним органом у системі виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію бюджетної та казначейської політики, і здійснює нормативно-правове та методологічне забезпечення діяльності Казначейства.

Тобто лист Мінфіну не є підставою для ухилення від виконання рішень органу місцевого самоврядування, проте, є роз'ясненням компетентного органу щодо правильного застосування норм бюджетного законодавства в конкретній ситуації та є офіційною позицією центрального органу виконавчої влади, який координує діяльність Казначейства, тому органи Казначейства зобов'язані її враховувати у своїй роботі.

Відповідно до пункту 12 Положення, Міністр фінансів України затверджує положення про структурні підрозділи апарату Міністерства, визначає їх повноваження та розподіляє обов'язки між своїми заступниками і керівниками департаментів. Тобто, директори департаментів діють у межах наданих їм повноважень від імені Міністерства фінансів України.

Таким чином, лист, підписаний директором профільного департаменту, є офіційним документом Міністерства фінансів України, виданим у межах компетенції та від імені Мінфіну. Практика підписання листів посадовими особами апарату міністерства відповідає звичайному порядку діловодства центральних органів виконавчої влади і не впливає на юридичну силу такого документа.

Отже, зазначений вище лист є належним офіційним роз'ясненням Міністерства фінансів України, обов'язковим для врахування органами казначейства при виконанні покладених на них функцій.

Таким чином, відповідач, відхиливши довідки до розпису бюджету Вараської міської територіальної громади №212, №213, №214, №57, №58 від 22.08.2025, надіслані фінансовим органом на реєстрацію на виконання рішення Виконавчого комітету Вараської міської ради від 20.08.2025 №183-РВ-25 «Про виділення коштів з резервного фонду бюджету Вараської міської територіальної громади», діяв підставно, відповідно до вимог чинного законодавства.

Більше того, суд зазначає, що згідно з наказом Вараської міської військової адміністрації Вараського району Рівненської області «Про внесення змін до бюджету Вараської міської територіальної громади на 2025 рік» №567 від 23.10.2025 було виділено кошти в сумі 975 000,00 грн на виконання додаткових робіт з капітального ремонту трансформатора на ПС «Вараш» 1Т типу ТДТН 16000/110.

05.11.2025 КП «МЕМ» уклало з ПП «Енергоспецсервіс» договір №189 на виконання робіт щодо капітального ремонту трансформатора на ПС «Вараш» 1Т типу ТДТН 16000/110.

Листом від 18.11.2025 №01-13-06/891 УДКСУ у м. Вараші Рівненської області повідомило, що на виконання наказу №567 від 23.10.2025 надано всі необхідні реєстраційні документи. Також 11.11.2025 УДКСУ у м. Вараші взяло на облік юридичні зобов'язання КП «МЕМ» за договором №189 від 05.11.2025 у сумі 975 тис. грн.

Таким чином, відповідне питання щодо виділення коштів наразі вирішено.

Згідно із вимогами ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У сукупності викладених обставин, суд дійшов висновку про безпідставність та необґрунтованість позовних вимог, а тому у задоволенні таких відмовляє.

Підстави для застосування положень статті 139 КАС України щодо відшкодування судових витрат позивачу у суду відсутні.

Керуючись статтями 241-246, 255, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову Вараської міської ради до Управління Державної казначейської служби України у м. Вараші Рівненської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Вараська міська військова адміністрація Вараського району Рівненської області, про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасники справи:

Позивач - Виконавчий комітет Вараської міської ради (майдан Незалежності, буд. 1,м. Вараш,Вараський р-н, Рівненська обл.,34403. ЄДРПОУ/РНОКПП 03315879)

Відповідач - Управління Державної казначейської служби України у м.Вараші Рівненської області (м-р Будівельників, 2,м. Вараш,Вараський р-н, Рівненська обл.,34403. ЄДРПОУ/РНОКПП 37888148)

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Вараська міська військова адміністрація Вараського району Рівненської області

Повний текст рішення складений 19.02.2026.

Суддя Олег ГРЕСЬКО