19 лютого 2026 року м. Рівне№460/191/26
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Щербакова В.В. за участю секретаря судового засідання Щербакова В.В. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
Рівненського обласного виробничого комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства "Рівнеоблводоканал"
доГоловного управління ДПС у Рівненській області
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
До Рівненського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Рівненського обласного виробничого комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства "Рівнеоблводоканал" до Головного управління ДПС у Рівненській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 11652/1700040520 від 07.08.2024 р. на суму 147 491,99 грн.
Ухвалою судді від 07.01.26 позовна заява залишалася без руху. Встановлювався строк для усунення недоліків позовної заяви шляхом подання до суду документа про сплату судового збору або документів, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Ухвалою від 28.01.2026 визнано поважними причини пропуску строку звернення до суду та поновлено пропущений строк звернення до суду Рівненському обласному виробничому комунальному підприємству водопровідно-каналізаційного господарства "Рівнеоблводоканал".
Позовну заяву Рівненського обласного виробничого комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства "Рівнеоблводоканал" до Головного управління ДПС у Рівненській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - прийнято до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням сторін.
17.02.2026 позивач подав клопотання про збільшення позовних вимог та поновлення строку звернення до суду Рівненському обласному виробничому комунальному підприємству водопровідно-каналізаційного господарства "Рівнеоблводоканал" з позовом (в т.ч. із врахуванням заяви про збільшення позовних вимог) до Головного управління ДПС у Рівненській області, а саме:
1. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення №21825/17-00-04-05-22 від 11.12.2025 р. на суму 948255,82 грн.
2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення № 10002/17-00-04-05-20 від 09.07.2024 р. на суму 124069,55 грн.
3. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення №8606/17-00-04-05-20 від 12.06.2024 р. на суму 134682,08 грн.
4. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення №5961/17-00-04-05-20 від 30.04.2024 р. на суму 125383,28 грн.
5. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення №3843/17-00-04-05-20 від 03.04.2024 р. на суму 2536174,28 грн.
6. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення №2726/17-00-04-05-20 від 19.03.2024 р. на суму 45083,04 грн.
7. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення № 1822/17-00-04-05-22 від 27.01.2025 р. на суму 605343,05 грн.
8. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення № 15972/17-00-04-05-20 від 25.10.2024 р. на суму 485291,93 грн.
9. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення № 11652/1700040520 від 07.08.2024 р. на суму 147491,99 грн.
10. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення № 8942/17-00-04-05-22 від 23.05.2025 р. на суму 859434,71 грн.
11. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення № 15974/17-00-04-05-22 від 04.09.2025 р. на суму 564067,17 грн.
12. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення № 17314/17-00-04-05-22 від 25.09.2025 р. на суму 241943,80 грн.
13. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення №9739/17-00-04-05-19 від 30.11.2023 р. на суму 1647274,23 грн.
14. Визнати протиправним та скасувати пеню з податку на додану вартість на суму 17733337,94 грн., яка нарахована в інтегрованій картці платника податку.
Щодо строку звернення, суд зазначає наступне.
Частиною першою статті 122 КАС України визначено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Приписами частини другої статті 122 КАС України встановлено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Статтею 118 КАС України визначено, що процесуальні строки - це встановлені законом або судом строки, у межах яких вчиняються процесуальні дії. Процесуальні строки встановлюються законом, а якщо такі строки законом не визначені - встановлюються судом. Процесуальні строки визначаються днями, місяцями і роками, а також можуть визначатися вказівкою на подію, яка повинна неминуче настати.
Відповідно до частини шостої статті 161 КАС України, у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Відповідно до статті 123 КАС України, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Установлення процесуальних строків законом і судом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства, своєчасного виконання ними передбачених КАС України певних процесуальних дій, а також з метою забезпечення юридичної визначеності у спірних правовідносинах.
Поважними причинами пропуску строку звернення до суду можуть бути визнані ті обставини, що є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи та пов'язані з дійсними істотними перешкодами та труднощами для своєчасного вчинення відповідних дій, що підтверджені належними доказами.
Зі змісту наведених правових норм убачається, що законодавець не передбачив обов'язку суду автоматично поновлювати пропущений строк за наявності відповідного клопотання заявника, оскільки в кожному випадку суд має чітко визначити, з якої саме поважної причини такий строк було пропущено та чи належить він поновленню.
Водночас, норми КАС України не містять вичерпного переліку підстав, що вважаються поважними для вирішення питання про поновлення пропущеного строку звернення до суду. Такі причини визначаються в кожному конкретному випадку з огляду на обставини справи.
Для поновлення строку звернення суд має встановити наявність об'єктивно непереборних обставин, що перешкоджали вчасному зверненню з адміністративним позовом, у зв'язку з чим позивач має довести суду їхню наявність та непереборність з доданням відповідних доказів, оскільки в іншому випадку нівелюється значення чіткого окреслення законодавчо закріплених процесуальних строків.
Предметом спору у справі, що розглядається, є визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення.
Відносини у сфері оподаткування, права та обов'язки платників податків і зборів, компетенцію контролюючих органів, повноваження та обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України від 02.12.2010 № 2755-VI (далі - ПК України).
Пунктом 56.18 статті 56 ПК України визначено, що з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу у будьякий момент після отримання такого рішення.
Згідно з пунктом 102.1 статті 102 ПК України контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня у разі проведення перевірки контрольованої операції відповідно до статті 39 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання.
Пунктом 102.2 статті 102 ПК України визначені випадки, коли грошове зобов'язання може бути нараховане або провадження у справі про стягнення такого податку може бути розпочате без дотримання строку давності, визначеного в абзаці першому пункту 102.1 цієї статті.
Відповідно до клопотання про поновлення строку, позивач зазначає, що Рівненське обласне виробниче комунальне підприємство водопровідноканалізаційного господарства "Рівнеоблводоканал" перебуває у тяжкому фінансовому становищі, як наслідок не має можливості сплатити судовий збір, що перешкоджає вчасному зверненню з даним адміністративним позовом про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень.
На підтвердження причин низької платоспроможності РОВКПВКГ «Рівнеоблводоканал» долучає до матеріалів справи постанови НКРЕКП від 28.05.2024 р. № 1022 та 24.12.2024 р. № 2315 «Про встановлення тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення Рівненському обласному виробничому комунальному підприємстві водопровідноканалізаційного господарства "Рівнеоблводоканал" на 2023 р., 2024 р. та 2025 року.
Додатково зазначено, що 24.07.2025 р. РОВКП ВКГ «Рівнеоблводоканал» було отримано постанову від Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про арешт коштів боржника ВП № 78669022 від 24.07.2025 р., відповідно до якої накладено арешт на грошові кошти РОВКП ВКГ «Рівнеоблводоканал». Таким чином, з 24.07.2025 р. по даний час на основні рахунки РОВКП ВКГ «Рівнеоблводоканал» накладено арешт, що зумовило неможливість сплати судового збору, а відтак, спричинило пропущення строків звернення до суду.
Суд зазначає, що відповідно до пункту 56.18 статті 56 ПК України визначено, що з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу у будь-який момент після отримання такого рішення, та відповідно до ст.122 КАС України, ст.161 КАС України.
Враховуючи вище значене, суд дійшов до висновку визнати поважними причин пропуску строку звернення до суду та поновити пропущений строк звернення до суду Рівненському обласному виробничому комунальному підприємству водопровідно-каналізаційного господарства "Рівнеоблводоканал".
Щодо клопотання про збільшення розміру позовних вимог, суд зазначає.
За правилами частини першої статті 47 Кодексу адміністративного судочинства України, позивач має право змінити предмет або підстави позову, збільшити або зменшити розмір позовних вимог шляхом подання письмової заяви до закінчення підготовчого засідання або не пізніше ніж за п'ять днів до першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження.
А за вимогами частини сьомої цієї статті, у разі подання такої заяви, до суду подаються докази направлення копії такої заяви та доданих до неї документів іншим учасникам справи. У разі неподання таких доказів суд не приймає до розгляду та повертає заявнику відповідну заяву, про що зазначає у судовому рішенні.
Суд констатує, що заява про збільшення позовних вимог Рівненське обласне виробниче комунальне підприємство водопровідно-каналізаційного господарства "Рівнеоблводоканал" оформлена у відповідності до вимог статей 47, 160, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, оплачена судовим збором та подана у встановлений строк та з доказами її направлення іншим учасникам, а тому приймається судом для спільного розгляду з первісним позовом.
Оцінивши категорію та складність справи, кількість сторін та характер спірних правовідносин між ними, обсяг та характер доказів у справі, обраний позивачем спосіб захисту, суд, на підставі статті 12 КАС України, дійшов висновку, що вказану справу належить розглядати за правилами загального позовного провадження.
На підставі викладеного, керуючись статтями 47, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Визнати поважними причин пропуску строку звернення до суду та поновити пропущений строк звернення до суду Рівненському обласному виробничому комунальному підприємству водопровідно-каналізаційного господарства "Рівнеоблводоканал".
Прийняти заяву Рівненське обласне виробниче комунальне підприємство водопровідно-каналізаційного господарства "Рівнеоблводоканал" про зміну предмету позову у справі №460/191/26 для спільного розгляду з первісним позовом.
Справа розглядатиметься суддею одноособово за правилами загального позовного провадження.
Підготовче засідання відбудеться 11.03.2026 о 11:00 год. в залі судових засідань Рівненського окружного адміністративного суду за адресою: 33028, м. Рівне, вул. 16 Липня, 87.
Встановити строк для подання письмових заяв по суті справи Головному управлінні ДПС у Рівненській області
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала окремо не оскаржується. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя В.В. Щербаков