18 лютого 2026 року м. ПолтаваСправа № 440/8147/25
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Супруна Є.Б., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу №440/8147/25 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Украгроресурс" до Головного управління ДПС у Полтавській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
12.06.2025 керівник Товариства з обмеженою відповідальністю "Украгроресурс" (надалі - ТОВ "Украгроресурс", Товариство) Яковенко Артем Олександрович, діючи від імені та в інтересах зазначеного Товариства, звернувся з позовом до Головного управління ДПС у Полтавській області (надалі - ГУДПС), Державної податкової служби України (надалі - ДПС), в якому просить суд визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУДПС №12190799/32227053 від 12.12.2024 про відмову у реєстрації податкової накладної ТОВ "Украгроресурс" №24 від 21.02.2024, зобов'язавши ДПС зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі - ЄРПН) податкову накладну №24 від 21.02.2024, складену постачальником товарів (робіт, послуг) ТОВ "Украгроресурс" на адресу покупця товарів (робіт, послуг) ТОВ "Агроінвест холдинг Старовірівка" датою фактичного подання на реєстрацію.
Наявність обставин, які свідчать про порушення прав добросовісного платника податків, заявник пов'язує з фактом протиправних, як на його думку, мотивів відмови у реєстрації податкової накладної за наявності усіх передбачених Податковим кодексом України на те передумов, зокрема, пояснень і первинних документів, наданих на підтвердження господарських операцій за договором поставки від 10.05.2022 №169, укладеним з ТОВ "Агроінвест Холдинг Старовірівка", на поставку зерна пшениці 4-го класу українського походження урожаю 2022 року.
Ухвалою судді Полтавського окружного адміністративного суду від 17.06.2025 вищевказану позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження та призначено справу до розгляду по суті за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників (у письмовому провадженні).
Відповідачі позов не визнали. У спільному відзиві на позов представник вказує на те, що за результатами опрацювання копій первинних документів, поданих ТОВ "Украгроресурс" до податкової накладної №24 від 21.02.2024, було встановлено, що платником подано неповний пакет документів, чим порушено п. 5 Порядку прийняття рішень про реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 №520, оскільки відсутні первинні документи, що підтверджують факт зберігання ТМЦ (а.с. 52-59).
У відповіді на відзив представник позивача повторив доводи позовної заяви (а.с. 79-81).
Ухвалою суду від 25.08.2025 клопотання представника ГУДПС щодо розгляду справи за правилами загального позовного провадження залишено без задоволення.
Розгляд справи судом, відповідно до статті 258, частини п'ятої статті 262 КАС України, здійснюється в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників (у письмовому провадженні).
Суд, вивчивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.
За актуальними даними Єдиного державного реєстру юридичних осію, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань ТОВ "Украгроресурс" зареєстроване у статусі юридичної особи 28.11.2002, про що у реєстрі 24.10.2005 вчинено запис за №14711200000001020 (а.с. 87-88). Основним зареєстрованим видом економічної діяльності позивача за КВЕД є: 46.75 Оптова торгівля хімічними продуктами. Співзасновниками (учасниками) та кінцевими бенефіціарними власниками юридичної особи є ОСОБА_1 (розмір частки у СК: 375850) ( АДРЕСА_1 ) та ОСОБА_2 (розмір частки у СК: 375850) ( АДРЕСА_2 ). Функції керівника юридичної особи на посаді директора станом на 18.02.2026 здійснює ОСОБА_3 .
Як повідомляє представник позивача у позовній заяві, до 24.02.2022 Товариство здійснювало діяльність на власних виробничих потужностях, а саме - складських приміщеннях для зберігання мінеральних добрив, СЗР та насіння, які розташовані за адресою: Харківська область, м. Ізюм, вул. Маршала Федоренка, 11/1Д, загальною площею 7471,6 м2. Податкова декларація з податку на нерухоме майно та податкова декларація з плати за землю щорічно надається за місцем знаходження об'єкта нерухомого майна до Ізюмської ОДПІ ГУ ДФС (м. Ізюм) Харківської області. Товариством на постійній основі здійснюється придбання засобів захисту рослин, посівного матеріалу, добрив як у вітчизняних виробників, так і в постачальників-імпортерів, а також засобів захисту рослин, посівного матеріалу та добрив іноземного походження. Підприємствами, які постачають посівний матеріал, є, зокрема, ТОВ "Лімагрейн Україна" (код ЄДРПОУ 36216459) та нерезидент Лімагрейн Франція (постачає імпортне насіння соняшнику, код товару 120600, та насіння кукурудзи, код товару 1005). Підприємствами, які постачають засоби захисту рослин, є ТОВ "Адама Украина" (код ЄДРПОУ 36138418), ТОВ "Грінфорт ЛТД" (код ЄДРПОУ 43704556), ТОВ "Торговий Дім "Агрохімпартнер" (код ЄДРПОУ 43614063).
16.02.2024 між ТОВ "Украгроресурс" в особі колишнього директора Яковенко Н.О. (Постачальник) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Агроінвест Холдинг Старовірівка" в особі директора Грабара О.Д. (Покупець) невідомо де був укладений договір поставки №1602 (а.с. 11-13), відповідно до умов якого Постачальник зобов'язується поставити та передати у власність Покупцеві Зерно пшениці 4-го класу українського походження, урожаю 2022 року, насипом, що надалі іменується "Товар", а Покупець зобов'язується прийняти та оплатити його вартість. Кількість Товару, що підлягає поставці відповідно до цього Договору, складає 8,000 тон +-10% за вибором Постачальника. Поставка товару здійснюється на умовах EXW зерновий склад (далі - Склад) згідно "Інкотермс 2010". Місцезнаходження складу: Харківська область, Нововодолазький район, с. Палатки, вул. Визволення, 1. Постачання Товару може проводитись як одною, так і декількома окремими партіями згідно з кількістю Товару відповідно до п. 2.1 цього Договору. При цьому кожна партія Товару має супроводжуватися відповідними документами згідно з Договором. Передача Товару в повному обсязі здійснюється в період з 16.02.2024 по 19.02.2024, обидві дати включено. Перехід права власності на Товар від Постачальника до Покупця підтверджується складською квитанцію та видатковою накладною, поставка Товару вважається завершеною після отримання Покупцем документів, що зазначені в даному пункті цього Договору. Ціна товару (пшениці 4-го класу) - 5000 грн з ПДВ.
Позивач зазначає, що товар - пшениця 4 класу у повному обсязі на загальну суму відвантаження знаходився на зберіганні у ТОВ "Власівський Мірошник" згідно з Договором №21 від 16.08.2021, факт чого підтверджується виставленим позивачу до оплати на користь ТОВ "Власівський Мірошник" рахунком №26 від 31.01.2024 (а.с. 26) за зберігання Товару, на загальну суму 756,35 грн, у т.ч. ПДВ 20% - 126,02 грн. На підтвердження реальності факту надання цієї послуги надав підписаний акт №18 від 31.01.2024 на суму 756,35 грн, у т.ч. ПДВ 20% - 126,06 грн (а.с. 27). Оплата здійснена згідно з платіжною інструкцією №409 від 16.02.2024 в сумі 4390,14 грн, у т.ч. ПДВ 20% - 731,69 грн з розбивкою по частковій сплаті рахунку на оплату №26 від 31.01.2024 на суму 756,35 грн, у т.ч. ПДВ 20% - 126,06 грн (а.с. 28).
Листом №19 від 16.02.2024 директор Товариства Яковенко Н.О. звернулася до Зернового складу з проханням переоформити пшеницю 4-го класу на ТОВ "Агроінвест Холдинг Старовірівка" (а.с. 32), у зв'язку з чим на покупця було виписано складську квитанцію №472 від 16.02.2024 (а.с. 33).
За дорученням №9 від 16.02.2024 (а.с. 18) ТОВ "Украгроресурс" відвантажило товар - пшеницю 4-го класу у кількості 7,7 т на суму 38 500,00 грн, у т.ч. ПДВ 14% - 4 728,07 грн, за фактом передачі товару оформлено видаткову накладну №53 від 21.02.2024 (зворот а.с. 17).
За фактом поставки позивач виставив рахунок на оплату по замовленню №38 від 16.02.2024 на суму 38 500,00 грн, у т.ч. ПДВ 14% - 4 728,07 грн (а.с. 14).
Відповідно до приписів п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України позивач за фактом першої події (відвантаження товару) склав та направив для реєстрації в ЄРПН податкову накладну №24 від 21.02.2024 (а.с. 19).
Проте, у відповідь з Реєстру Товариство отримало квитанцію від 18.03.2024 про те, що документ збережено. Реєстрація зупинена. Відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165, реєстрація податкової накладної від 21.02.2024 №24 в ЄРПН зупинена. Податкова накладна складена та подана платником податку, який відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток 1 Порядку). Запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН (а.с. 20).
Реагуючи на зауваження податкового органу, позивач надав до ГУДПС повідомлення №14 від 10.12.2024 про подання пояснень та копії документів щодо податкової накладної від 21.02.2024 №24, реєстрацію якої зупинено (зворот а.с. 15 - а.с. 16-17).
12.12.2024 Комісією ГУДПС, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН або відмову в такій реєстрації, було прийнято рішення №12190799/32227053, яким ТОВ "Украгроресурс" відмовлено в реєстрації податкової накладної №24 від 21.02.2024 з підстав надання платником податку неповного пакету документів, чим порушено п. 5 Порядку прийняття рішень про реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 №520, а саме: відсутні первинні документи, що підтверджують зберігання ТМЦ (а.с. 10).
Позивач, не погодившись із правомірністю мотивів, покладених в основу рішення Комісії ГУДПС, звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та відповідним доводам сторін, суд виходить з такого.
Податковий кодекс України (надалі - ПК України) регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Відповідно до підпунктів 16.1.2, 16.1.3 статті 16 ПК України, платник податків зобов'язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
Згідно з пп. "а" п. 185.1 ст. 185 ПК України, об'єктом оподаткування є операції платників податку з: постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.
Відповідно до п. 187.1 ст. 187 ПК України, датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на рахунок платника податку в банку/небанківському надавачу платіжних послуг як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг, оплата яких здійснюється електронними грошима, - дата зарахування електронних грошей платнику податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, на електронний гаманець, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", незалежно від дати накладення електронного підпису.
Відповідно до п. 201.7 ст. 201 ПК України, податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на рахунок у банку/небанківському надавачу платіжних послуг як попередня оплата (аванс).
Відповідно до п. 201.10 ст. 201 ПК України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Таким чином, платник податку - постачальник з настанням першої із умов виникнення податкових зобов'язань, визначених у пункті 187.1 статті 187 ПК України, зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі та направити її контролюючому органу для реєстрації в ЄРПН.
На виконання вказаних норм закону ТОВ "Украгроресурс" складено та направлено на реєстрацію податкову накладну №24 від 21.02.2024 (а.с. 19) за фактом відвантаження товару на користь ТОВ "Агроінвест Холдинг Старовірівка" згідно з видатковою накладною від 21.02.2024 №53 на загальну суму з ПДВ 385 00,00 грн, у т.ч. ПДВ - 4 728,07 грн.
Згідно з п. 201.10 ст. 201 ПК України, підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов'язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді.
Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України, реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
11.12.2019 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №1165 "Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних", що набрала чинності з 01.02.2020, якою затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі - Порядок №1165 в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Пунктом 1 Порядку №1165 встановлено, що цей Порядок визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів.
За змістом пункту 2 Порядку №1165, автоматизований моніторинг відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків - сукупність заходів та методів, що застосовуються контролюючим органом для виявлення ознак наявності ризиків порушення норм податкового законодавства за результатами проведення автоматизованого аналізу наявної в інформаційних системах контролюючих органів податкової інформації.
Згідно з пунктом 5 Порядку №1165, платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).
Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
Отже, підставами для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є: 1) відповідність платника податку Критеріям ризиковості платника податку; 2) відповідність податкової накладної/ розрахунку коригування Критеріям ризиковості здійснення операцій.
Так, додатком 1 до Порядку №1165 визначено Критерії ризиковості платника податку на додану вартість, одним із яких відповідно до пункту 8 (у відповідній редакції) є: у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.
Відповідно до пункту 6 Порядку №1165, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено та/або подано податкову накладну/розрахунок коригування для реєстрації в Реєстрі, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація такої податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Таким чином, контролюючий орган, після надходження податкової накладної / розрахунку коригування до ДПС для реєстрації в ЄРПН, в автоматизованому режимі здійснює її розшифрування та проводить відповідну перевірку, зокрема щодо наявності підстав для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування через відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку та/або через відповідність відображених у ній операції критеріям ризиковості здійснення операцій. Автоматизований моніторинг відповідності платника податку критеріям оцінки ступеня ризиків здійснюється відповідно до ознак, наведених у пунктах 1-8 Критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість (додаток 1 до Порядку №1165). У разі, коли за результатами моніторингу платник податку, який подав на реєстрацію податкову накладну, відповідає критеріям ризиковості платника податку на додану вартість реєстрація такої податкової накладної зупиняється.
Пунктами 10, 11 Порядку №1165 (у відповідній редакції) передбачено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів відповідно до Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Мінфіну від 12 грудня 2019 р. № 520.
Судовим розглядом встановлено, що за результатами аналізу податкової накладної №24 від 21.02.2024 контролюючий орган направив ТОВ "Украгроресурс" квитанцію від 18.03.2024 (а.с. 20), в якій зазначив про відповідність платника податку пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку.
У витягу з протоколу засідання Комісії ГУДПС від 12.12.2024 №247 (а.с. 60) зазначено, що стосовно ТОВ "Украгроресурс" прийнято рішення про відповідність п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість за кодами податкової інформації: 13 - придбання товарів (послуг) у платника(ів) податку, щодо якого(их) прийняте рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку; 14 - постачання товарів/послуг за рахунок сформованого реєстраційного ліміту (СУМнакл) у зв'язку з придбанням товарів, не пов'язаних з господарською діяльністю платника податку. Разом з тим, до матеріалів відзиву відповідач зазначене рішення не додав.
Таким чином, у квитанції від 18.03.2024 зазначено конкретний критерій ризиковості платника податку, а також міститься пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
З огляду на те, що на реєстрацію платник ПДВ подає лише податкову накладну/розрахунок коригування та не подає документи, на підставі яких складено цю податкову накладну/розрахунок коригування, зокрема, первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків, то в квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування міститься лише загальне посилання на документи, які пропонується надати платнику податків для підтвердження інформації, що зазначена в податковій накладній/розрахунку коригування. Відповідно які саме документи надати до пояснень на цьому етапі вирішення питання про реєстрацію податкової накладної /розрахунку коригування визначає не контролюючий орган, а платник податків, виходячи із вимог законодавства та умов укладених ним договорів (контрактів) та фактично складених на виконання таких договорів (контрактів) первинних та супровідних документів.
Відповідно до приписів пунктів 25, 26 Порядку №1165 (у відповідній редакції), Комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Комісія регіонального рівня діє в межах повноважень, визначених цим Порядком та Порядком прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим Мінфіном.
Порядок прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних затверджений наказом Міністерства фінансів України 12.12.2019 №520, що зареєстрований в Міністерстві юстиції України 13.12.2019 за №1245/34216 (надалі - Порядок №520 в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Пунктами 4 та 5 Порядку №520 передбачено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
Платник податку, який склав податкову накладну / розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації таких податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може подати такі документи: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.
Отже, визначений Порядком №520 перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, не є чітко визначеним та залежить від умов конкретного договору (контракту), що укладений його сторонами, та вимог законодавства.
У зв'язку із зупиненням реєстрації податкової накладної №24 від 21.02.2024 ТОВ "Украгроресурс" направило до контролюючого органу Повідомлення з письмовими поясненнями та копіями документів щодо такої податкової накладної.
Згідно з пунктом 9 Порядку №520, письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня
За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:
або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;
або надсилає повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування;
або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Відповідно до пункту 10 Порядку №520, Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;
та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Тож підставою для відмови в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування може бути повне або часткове ненадання платником податку додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, вказаних в Повідомленні, або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
12.12.2024 Комісією ГУДПС з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН прийнято рішення №12190799/32227053 про відмову в реєстрації податкової накладної №24 від 21.02.2024 (а.с. 10).
Вказане рішення обґрунтовано обставинами надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства, оскільки при розгляді наданих до повідомлення документів встановлено, що платником надано неповний пакет копій первинних документів, чим порушено п. 5 Порядку прийняття рішень про реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 №520, а саме - відсутні первинні документи, що підтверджують зберігання ТМЦ.
Надаючи оцінку мотивам, покладеним в основу оскаржуваного рішення, суд виходить з того, що приписи пункту 187.1 статті 187 ПК України дату виникнення податкового зобов'язання з ПДВ, а відтак і дату складання податкової накладної, ставлять у залежність від дати настання однієї із подій, що сталася раніше: або факту зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, або факту відвантаження товарів, а для послуг факту оформлення документа, що засвідчує постачання послуг платником податку.
Судовим розглядом встановлено, що податкова накладна №24 від 21.02.2024 складена за фактом отримання покупцем в особі ТОВ "Агроінвест Холдинг Старовірівка" товару згідно з видатковою накладною від 21.02.2024 №53.
При цьому позивач як у позовній заяві, так і в поясненнях до податкового органу зазначав, що зерно пшениці 4 класу урожаю 2022 року, яке в подальшому було поставлене до ТОВ "Агроінвест Холдинг Старовірівка", зберігалося на складі ТОВ "Власівський Мірошник" на підставі укладеного з останнім договору від 16.08.2021 №21, факт передачі на склад підтверджується актом здачі-прийняття робіт (надання послуг) №18 від 31.01.2024, а факт сплати за послугу - платіжною інструкцією на кредитовий переказ в національній валюті №409 від 16.02.2024 (а.с. 28).
Контролюючим органом не заперечується та обставина, що позивачем разом з повідомленням про подання пояснень та копій документів щодо податкової накладної, реєстрацію якої зупинено, надавалися вищевказані документи.
Доказів на спростування факту поставки товару на користь покупця з боку відповідачів не надано.
Надаючи правову оцінку ситуації, що склалася, а також доводам відповідача щодо ненадання на пропозицію комісії регіонального рівня первинних документів, що підтверджують факт зберігання ТМЦ, суд зазначає про те, що здійснення моніторингу відповідності податкових накладних критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. Здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій контролюючого органу.
Аналогічна правова позиція неодноразово висловлювалась Верховним Судом, зокрема, у постановах від 23.10.2018 у справі №822/1817/18, від 21.05.2019 у справі №0940/1240/18, від 18.06.2020 у справі №824/245/19-а, від 13.12.2023 у справі №500/4191/22.
У постанові від 07.12.2022 у справі №500/2237/20 Верховний Суд дійшов висновку про те, що приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами Податкового кодексу України. Предметом розгляду в цій справі є виключно стадія правильності та правомірності зупинення та відмови в реєстрації податкової накладної, а не реальність та товарність здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентом.
Аналогічний висновок викладений у постанові Верховного Суду від 13.12.2023 у справі №500/4191/22.
Так само у пункті 82 постанови від 23.02.2023 у справі №420/9924/20 Верховний Суд звернув увагу на те, що в межах спірних відносин, що виникли між сторонами на стадії реєстрації податкових накладних, надання судами оцінки щодо товарності або безтоварності господарських операцій є передчасною подією. Такі обставини можуть бути встановлені контролюючим органом на підставі здійсненої належної перевірки, з прийняттям ППР, та в подальшому підтверджені судом.
Таким чином, приймаючи рішення з питань реєстрації податкової накладної у ЄРПН, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарської операцій платника податків на предмет їх реальності та не повинен надавати оцінку реальності здійснених господарських операцій.
У досліджуваному випадку вимога контролюючого органу надати докази зберігання зерна пшениці стосується з'ясування обставин реальності господарської операції.
Тож дослідження реальності (товарності) здійснення господарської операції, за результатами якої позивач склав податкову накладну від 21.02.2024 №24, може бути саме предметом податкової перевірки, у ході якої контролюючий орган має право досліджувати первинні документи, встановлювати мету та зміст вчинення господарської операції, а також правомірність її відображення у податковому та бухгалтерському обліку платника податків.
З огляду на те, що до податкового органу позивачем надано документи, які підтверджують інформацію про господарську операцію, відомості про яку містяться у податковій накладній №24 від 21.02.2024, суд доходить висновку про те, що обставина, якою обґрунтоване рішення Комісії ГУДПС від 12.12.2024 №12190799/32227053, не є належною підставою для відмови у реєстрації в ЄРПН податкової накладної №24 від 21.02.2024, у зв'язку з чим вказане рішення містить ознаки протиправності, з огляду на що підлягає скасуванню, а відповідна позовна вимога - задоволенню.
Пунктами 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1246 від 29.12.2010, передбачено, що податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
Внесення відомостей до Реєстру на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, здійснюється з дотриманням вимог цього Порядку. При цьому вимоги абзацу десятого пункту 12 цього Порядку не застосовуються до податкової накладної та/або розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в установленому порядку. Датою внесення відомостей до Реєстру вважається день, зазначений в рішенні суду, або день набрання законної сили таким рішенням.
Отже, податкову накладну, реєстрацію якої зупинено, може бути зареєстровано в ЄРПН на підставі судового рішення про реєстрацію відповідної податкової накладної.
Тож обираючи спосіб захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне зобов'язати ДПС зареєструвати в ЄРПН податкову накладну №24 від 21.02.2024 датою її фактичного подання на реєстрацію, у зв'язку з чим відповідна позовна вимога, як і позов у цілому, підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.
Зважаючи на те, що причиною виникнення цього спору слугував факт прийняття Комісією ГУДПС протиправного рішення про відмову у реєстрації податкової накладної у ЄРПН, суд дійшов висновку про те, що понесені позивачем судові витрати на сплату судового збору за звернення до суду з позовом у розмірі 2422,40 грн слід стягнути на його користь за рахунок бюджетних асигнувань ГУДПС.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Украгроресурс" у справі №440/8147/25 - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління ДПС у Полтавській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкової накладної від 12.12.2024 №12190799/32227053.
Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №24 від 21.02.2024 днем подання її на реєстрацію Товариством з обмеженою відповідальністю "Украгроресурс" (код ЄДРПОУ 32227053).
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Полтавській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Украгроресурс" судові витрати, що пов'язані зі сплатою судового збору у розмірі 2 422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) грн 40 коп.
Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю "Украгроресурс" (код ЄДРПОУ 32227053; вул. Котляревського, 3, м. Полтава, 36000).
Відповідач: Головне управління ДПС у Полтавській області (код ЄДРПОУ ВП 44057192; вул. Європейська, 4, м. Полтава, 36000).
Відповідач: Державна податкова служба України (код ЄДРПОУ 43005393; Львівська площа, 8, м. Київ, 04053).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду впродовж тридцяти днів з моменту його підписання.
Суддя Є.Б. Супрун