Рішення від 19.02.2026 по справі 420/24137/25

Справа № 420/24137/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 лютого 2026 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бабенка Д.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

21 липня 2025 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якій позивач просить суд:

визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , що полягає у невнесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних громадянина України ОСОБА_1 про непридатність до військової служби з виключенням його з військового обліку;

зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформацію відносно громадянина України ОСОБА_1 про його виключення з військового обліку на підставі ст.27 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» згідно інформації наявної у його паперовому військово-обліковому документі.

Стислий виклад позиції позивача.

У позовній заяві вказано, що у військово-обліковому документі (тимчасовому посвідченні № НОМЕР_1 ) позивача зазначено: «Відповідно до Постанови (у формі довідки) військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_3 визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку на підставі ст. 39-А, 66-Б, 41-В, 3-Г гр. II наказу МОУ №402 - 2008р. Призовною комісією ІНФОРМАЦІЯ_4 у місті Києві зарахований у запас 16.11.2022 року ст. 27 ЗУ «Про ВО і ВС». Не підлягає повторному медичному пересвідченню». За твердженням позивача, відповідна інформація була внесена також до військово-облікового документу в застосунку «Резерв+».

Позивач також вказує, що, після проходження медичного огляду, військово-лікарською комісією ІНФОРМАЦІЯ_1 , в порушення вимог законодавства, довідка (постанова) ВЛК на руки позивачу видана не була.

В подальшому, як вказано у позові, у червні 2025 року, оновивши свій військово-обліковий документ у застосунку «Резерв+», позивач виявив, що в графі «Категорія обліку» внесені зміни та з'явився статус «Військовозобов'язаний». Одночасно у графі «Постанова ВЛК» зазначено: «Непридатний з виключенням з військового обліку».

На переконання позивача, він виключений з військового обліку 16.11.2022 у зв'язку з визнанням непридатним до військової служби, про що свідчить відповідна відмітка у військово-обліковому документі. Отже, він не має і не може мати статус військовозобов'язаного.

Після виявлення вказаних змін у військово-обліковому документі в застосунку «Резерв+», позивач направив на адресу відповідача заяву про внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів всіх відомостей про непридатність до військової служби та виключення з військового обліку згідно з паперовим військово-обліковим документом. До заяви додані всі підтверджуючі документи.

Як вказує позивач, станом на дату підписання цієї позовної заяви, жодних змін до ВОД у застосунку «Резевр+» відповідачем внесено не було. На думку позивача, бездіяльність відповідача є протиправною, а тому він звернувся до суду для захисту своїх порушених прав.

Стислий виклад заперечень відповідача.

Відповідач заперечив проти задоволення позовних вимог, з огляду на таке.

Так, представник відповідача зауважив, що виключення позивача з військового обліку можливе лише після отримання та перевірки висновку ВЛК, який є єдиним належним та допустимим доказом непридатності до військової служби. Оскільки оригінали таких документів вилучені у рамках кримінального провадження і перебувають у розпорядженні органу досудового розслідування, відповідач позбавлений законної можливості виконати вимоги позивача.

Виключення з військового обліку без належних документів буде суперечити вимогам ст.19 Конституції України, яка зобов'язує органи державної влади діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України.

Представник відповідача звернув увагу, що необхідно підтвердити направлення даної особи на військово-лікарську комісію відповідним ІНФОРМАЦІЯ_3 . Проте, в рамках кримінального провадження №62024100130000414 від 07.03.2024, ТУ ДБР у м. Києві під час обшуку вилучено відповідні документи військовозобов'язаних осіб виключених з військового обліку за станом здоров'я.

У зв'язку з вилученням Першим слідчим відділом Територіального управління Державного бюро розслідувань Журналів реєстрації тимчасових посвідчень, виданих військовозобов'язаним ІНФОРМАЦІЯ_1 , Книг протоколів ВЛК та документів громадянина ОСОБА_1 , що підтверджують непридатність та є підставою для виключення його з військового обліку, виконати позовні вимоги не є можливим.

Представник відповідача зауважив, що вищезазначені документи фігурують в рамках кримінального провадження.

Процесуальні дії у справі.

Ухвалою від 24.07.2025 суд прийняв до розгляду позовну заяву, відкрив провадження у справі, вирішив розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін відповідно до ст.262 КАС України, встановив сторонам строки для подання заяв по суті, та витребував у ІНФОРМАЦІЯ_1 належним чином засвідчені копії:

копії заяви ОСОБА_1 з додатками, які він надіслав 01.07.2025 до відповідача з вхідним номером та докази розгляду заяви ІНФОРМАЦІЯ_2 ;

рішення, прийнятого за наслідком розгляду заяви ОСОБА_1 від 01.07.2025, а також документів, матеріалів на підставі яких прийнято рішення, з нормативно-правовим обґрунтуванням.

Вивчивши матеріали справи, ознайомившись з позовною заявою та доданими до неї доказами, відзивом, дослідивши обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, і перевіривши їх доказами, суд встановив такі обставини.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , з 05.02.1997 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується відповіддю з Єдиного державного демографічного реєстру від 18.02.2026.

Відповідно до витягу з реєстру Арцизької територіальної громади від 25.06.2025, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , з 05.02.1997 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .

У матеріалах справи міститься тимчасове посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 , органом видачі якого зазначений ІНФОРМАЦІЯ_2 , який підписаний тимчасово виконуючим обов'язки начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 .

В означеному тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного містяться такі дані: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , 16.11.2022 визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку за ст. 39-А, 66-Б, 41-В, 3-Г гр. II наказу МОУ №402 - 2008р.

У графі « 13 Взято на військовий облік» тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 вказано, що взято на військовий облік ІНФОРМАЦІЯ_6 16.11.22.

У графі « 14» означеного тимчасового посвідчення військовозобов'язаного вказано, що 16.11.2022 виключений з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_4 ст.37 п.6 пп.3 ЗУ «Про ВО і ВС».

При цьому, у графі « 13 Знято з військового обліку» міститься штам про зняття з військового обліку 16.11.22.

У матеріалах справи також міститься копія довідки військово-лікарської комісії від 16.11.2022 №1321, відповідно до якої ОСОБА_1 р.н., на підставі ст.39-А, 66-Б, 41-В, 38-Г гр. II розкладу хвороб визнаний непридатним до в/с з виключенням з військового обліку.

Згідно з даними військово-облікового документа від 16.06.2025, який сформований у системі «Резерв+», ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , є військовозобов'язаним, перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_1 , номер в реєстрі Оберіг 071020200640564700010, адреса проживання: АДРЕСА_1 . Графа постанова ВЛК містить запис: непридатний з виключенням з військового обліку. Дата ВЛК: 16.11.2022. Дата уточнення даних: 21.05.2024.

В матеріалах справи міститься копія заяви позивача до ІНФОРМАЦІЯ_1 від 01.07.2025, в якій позивач просить внести відомості в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів про внесення всієї необхідної інформації до системи «Оберіг» відповідно до викладених пояснень та доданих документів,

Зазначений лист направлено на адресу відповідача засобами поштового зв'язку цінним листом з описом вкладення за №0505331835948.

Вважаючи протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо невнесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Вирішуючи адміністративну справу та надаючи оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» визначено перелік підстав, за наявності яких військовозобов'язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації.

У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

В подальшому, Указами Президента України воєнний стан продовжувався та на момент розгляду адміністративної справи строк дії воєнного стану в Україні триває.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби регламентовано Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-ХІІ (далі - Закон № 2232-ХІІ).

Відповідно до ч.1 ст.2 Закону №2232-ХІІ, військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

За приписами ч. 8 ст.2 Закону №2232-XII, виконання військового обов'язку в запасі полягає в дотриманні військовозобов'язаними порядку і правил військового обліку, проходженні зборів для збереження та вдосконалення знань, навичок і умінь, необхідних для виконання обов'язків військової служби в особливий період.

Згідно з ч.1, 3 та 4 ст.33 Закону №2232-XII, військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.

Військовий облік військовозобов'язаних та резервістів за призначенням поділяється на загальний і спеціальний.

Частиною 5 ст.33 Закону №2232-ХІІ визначено, що військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (ч.1 ст.34 Закону №2232-ХІІ).

Відповідно до ч.3 ст. 37 призовники, військовозобов'язані та резервісти після прибуття до нового місця проживання зобов'язані в семиденний строк стати на військовий облік.

У разі декларування місця проживання особи за декларацією про місце проживання, поданою в електронній формі засобами Єдиного державного веб-порталу електронних послуг, взяття на військовий облік, зняття з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів здійснюється відповідними районними (міськими) територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки на підставі відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів в електронній формі, надісланих органами реєстрації через Єдину інформаційну систему Міністерства внутрішніх справ України до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України від 16.03.2017 №1951-VIII «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» (далі - Закон №1951-VIII), Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Основними завданнями Реєстру є: 1) ідентифікація призовників, військовозобов'язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України; 2) інформаційне забезпечення комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань особовим складом у мирний час та в особливий період; 3) інформаційне забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов'язку (ч.1 ст.2 Закону №1951-VIII).

За приписами ч.8, 9 ст.5 Закону №1951-VIII, органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України. Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.

Права та обов'язки призовників, військовозобов'язаних та резервістів визначені ст.9 Закону №1951-VIII, до яких віднесено, що призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право: 1) отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; 2) звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.

Частинами 1, 3 ст.14 Закону № 1951-VIII передбачено, що ведення Реєстру включає:

1) внесення запису про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до бази даних Реєстру для взяття на облік або при відновленні на військовому обліку з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів існуючим обліковим даним;

2) внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних, резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов'язаними, резервістами;

3) знищення повторного запису Реєстру в разі його виявлення.

Актуалізація бази даних Реєстру здійснюється на підставі відомостей, що вносяться органами ведення Реєстру, а також шляхом електронної інформаційної взаємодії (обміну відомостями) між Реєстром та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені цією частиною.

На виконання ч.5 ст.33 Закону №2232-ХІІ, Кабінет Міністрів України затвердив Порядок організації ведення військового обліку військовозобов'язаних, призовників та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487 (далі - Порядок №1487), п.2 якого визначено, що військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Головною вимогою до системи військового обліку є постійне забезпечення повноти та достовірності даних, що визначають кількісний склад та якісний стан призовників і військовозобов'язаних (п.6 Порядку №1487).

Військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів. Для внесення запису/актуалізації даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ними надаються персональні дані відповідно до вимог Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» (п.20 Порядку №1487).

Відповідно до приписів п.79 Порядку №1487, районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, з-поміж іншого:

організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці;

здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством;

організовують взаємодію з державними органами, підприємствами, установами та організаціями щодо строків та способів звіряння даних списків персонального військового обліку та карток первинного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також їх оповіщення;

організовують та забезпечують зберігання облікової документації призовників, військовозобов'язаних та резервістів, персональних даних, які містяться в них;

проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього;

виконують архівно-довідкову роботу з питань військового обліку;

виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Отже, на районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки покладено обов'язок вносити до Реєстру передбачені Законом України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» відомості про призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Відповідно до ч. 6 ст.37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які:

1) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими;

2) припинили громадянство України;

3) визнані непридатними до військової служби;

4) досягли граничного віку перебування в запасі.

У громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 цієї частини, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку.

Позивач, обґрунтовуючи протиправність бездіяльності відповідача вважає, що оскільки він був виключений з військового обліку на підставі визнання його непридатним до військової служби, відповідач зобов'язаний внести відповідну інформацію в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, але протиправно не зробив цього.

Матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , з 05.02.1997 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .

Суд також враховує, що в рамках кримінального провадження №62024100130000414 від 07.03.2024, ТУ ДБР у м. Києві під час обшуку вилучено відповідні документи військовозобов'язаних осіб виключених з військового обліку за станом здоров'я.

Так, відповідно до даних Єдиного державного реєстру судових рішень, в ухвалі слідчого судді Печерського районного суду м.Києва від 25.07.2024 у справі №757/31717/24-к зазначено, що Першим слідчим відділом Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Києві, здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №62024100130000414 від 07.03.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст. 426-1 КК України - перевищення військовою службовою особою влади чи службових повноважень, тобто умисне вчинення дій, які явно виходять за межі наданих цій особі прав чи повноважень, вчинені в умовах воєнного стану або в бойовій обстановці.

Означеною ухвалою суду надано дозвіл на вилучення інформації в електронному вигляді (створення/виготовлення копії Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг») в частині створення облікового запису, актуалізації (внесення змін) відомостей та повної історії оброблення облікових карток (створення інформації, її редагування, внесення будь-яких змін та видалення) Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» щодо зняття військовозобов'язаних осіб з військового обліку за станом здоров'я, у період часу з 24.02.2022 по дату винесення ухвали, посадовими особами, якими отримано доступ до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг», зокрема ОСОБА_3 , заступник начальника ТЦК та СП - начальник мобілізаційного відділення.

Означені дані отримані судом з Єдиного державного реєстру судових рішень, з огляду на принцип офіційного з'ясування обставин справи, передбаченого ч.4 ст.9 КАС України.

Між тим, суд зауважує, що позивачем не надано належних доказів на підтвердження його проживання у Голосіївському районі м.Києва та виконання ним обов'язків після прибуття до нового місця проживання в семиденний строк стати на військовий облік.

Суд також критично оцінює довідку ВЛК від 16.11.2022 №1321, з огляду на таке.

Так, суд встановив, що у наданій до суду копії довідки військово-лікарської комісії від 16.11.2022 №1321 зазначено, що ОСОБА_4 Олександрович1977 р.н., на підставі ст.39-А, 66-Б, 41-В, 38-Г гр. II розкладу хвороб визнаний непридатним до в/с з виключенням з військового обліку.

Суд зазначає, що Додатком 2 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України» (далі - Наказ №402, у редакції, чинній на 16.11.2022) викладені Пояснення щодо застосування статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Пояснення).

Так, щодо застосування хвороб, передбачених ст.39, зазначено, що особи з підвищеним артеріальним тиском підлягають стаціонарному обстеженню у спеціалізованому лікувальному закладі. Стадія гіпертонічної хвороби встановлюється з урахуванням рівня АТ та наявності об'єктивних ознак ураження органів-мішеней. Експертний діагноз гіпертонічної хвороби формулюється з визначенням її стадії та характеру ураження органів-мішеней.

Визначення ступеню придатності за ст.38 проводиться після проведеного лікування та стабілізації клінічного стану.

До пункту «В» ст.41 належать:

поодинокі артеріальні аневризми після внутрішньочерепного клепування або виключення з кровообігу за допомогою балонізації або штучного тромбування;

нечасті (не більше одного разу на рік) транзиторні ішемічні напади, що супроводжуються нестійкими осередковими симптомами з боку центральної нервової системи (парез, парастезії, розлади мови, мозочкові явища), які утримуються не більше доби та проходять без порушень функцій нервової системи;

наслідки порушень спинального кровообігу у вигляді нерізких розладів чутливості або легкого парезу кінцівок.

Цей пункт включає прояви дисциркуляторної енцефалопатії I стадії (головний біль, запаморочення, шум у голові, дратівливість, підвищена втомлюваність, порушення сну, зниження пам'яті та працездатності). Ураження нервової системи легкі органічні, але стійкі: пожвавлення сухожильних рефлексів, анізорефлексія, асиметрія обличчя, недостатність конвергенції, симптоми орального автоматизму, неврозоподібні порушення астенічного типу.

Щодо застосування ст.66 переліку хвороб, то у Поясненнях зазначено, що громадяни, які призиваються на військову службу (приймаються на військову службу за контрактом), вступають у ВВНЗ, та військовослужбовці, у яких виявлені захворювання нирок, підлягають стаціонарному обстеженню.

Суд також вважає слушним твердження відповідача про те, що необхідно підтвердити направлення ОСОБА_1 на військово-лікарську комісію відповідним ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Так, відповідно до п.3.1 глави 3 розділу ІІ Наказу №402, медичний огляд військовозобов'язаних проводиться за рішенням військового комісара ВЛК військових комісаріатів.

Такого рішення позивач разом з позовом не надав, як і не надав підстав для взяття його на військовий облік не за зареєстрованим місцем його проживання.

За приписами п.3.2. глави 3 розділу ІІ Наказу №402, кожний військовозобов'язаний оглядається хірургом, терапевтом, невропатологом, психіатром, окулістом, оториноларингологом, стоматологом, дерматологом, а за медичними показаннями і лікарями інших спеціальностей.

Військовозобов'язані, визнані непридатними до військової служби, повторно оглядаються ВЛК військових комісаріатів за місцем проживання після обов'язкового обстеження у спеціалізованих лікувально-профілактичних закладах. Медичний огляд цієї категорії громадян проводиться за графою ІІ Розкладу хвороб, а тих, які мають офіцерське звання, - за графою ІІІ цього Розкладу хвороб (п.3.3. глави 3 розділу ІІ Наказу №402).

До початку огляду військовий комісаріат на всіх військовозобов'язаних отримує дані із психоневрологічних, протитуберкульозних, шкірно-венеричних диспансерів, наркологічних закладів (на тих, що перебувають на обліку у вказаних диспансерах, закладах, - витяг з історії хвороби), на осіб, що визнані інвалідами, - дані з органів соціального забезпечення, також медичну картку амбулаторного хворого (облікова форма МОЗ України № 025) з поліклінік та медико-санітарних частин за місцем проживання, роботи або навчання.

Зазначені документи з відомостями із вищевказаних диспансерів (закладів), а на офіцерів і прапорщиків (мічманів) запасу також особові справи військовий комісаріат до початку огляду подає для вивчення у ВЛК (п.3.5 глави 3 розділу ІІ Наказу №402).

Отже, враховуючи надані позивачем дані щодо постановлення 16.11.2022 на облік у ІНФОРМАЦІЯ_1 , в цей же день 16.11.2022 проходження ВЛК та в цей же день 16.11.2022 виключення з військового обліку через визнання ВЛК непридатним до військової служби, на переконання суду, свідчить про порушення процедури проходження ВЛК, передбаченого Наказом №402, та поставлення діагнозів, на підставі яких позивач визнаний непридатним, без необхідних досліджень, в тому числі стаціонарних.

За таких обставин, суд критично оцінює надані позивачем докази щодо визнання останнього непридатним до військової служби.

Суд зауважує, що реальність (справжність та правдивість) конкретної обставини фактичної дійсності не може бути сприйнята доведеною виключно через неспростування одним із учасників справи (навіть суб'єктом владних повноважень) декларативно проголошеного, але не доказаного твердження іншого учасника справи, позаяк протилежне явно та очевидно прямо суперечить меті правосуддя - з'ясування об'єктивної істини у справі.

Правильність саме такого тлумачення змісту ч.1 ст.77 та ч.2 ст.77 КАС України підтверджується правовим висновком постанови Великої Палати Верховного Суду від 25.06.2020р. по справі №520/2261/19, що визначений у ст.77 КАС України обов'язок відповідача - суб'єкта владних повноважень довести правомірність рішення, дії чи бездіяльності не виключає визначеного частиною першою цієї ж статті обов'язку позивача довести ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги.

Водночас, оцінивши надані сторонами докази в їх сукупності, суд доходить висновку про наявність обґрунтованих сумнівів щодо проходження ОСОБА_1 ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_1 та визнання його непридатним до військової служби, зокрема з огляду на:

наявність зареєстрованого кримінального провадження №62024100130000414 від 07.03.2024 за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч. 5 ст. 426-1 КК України, у якому поставлено під сумнів взагалі видачу військово-облікових документів посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_1 , зокрема ОСОБА_5 , який виконував тимчасові обов'язки начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 ;

відсутність доказів проживання позивача на території Голосіївського району м.Києва;

реєстрацію місця проживання позивача з 05.02.1997 за адресою: АДРЕСА_1 ;

відсутність жодних направлень на проведення ВЛК у ІНФОРМАЦІЯ_1 ;

порушень прцоедури проходження ВЛК, передбаченого Наказом №402, зокрема щодо порядку застосування статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби.

Проаналізувавши обставини справи, з урахуванням нормативного регулювання спірних правовідносин, суд дійшов висновку про необґрунтованість адміністративного позову та відсутність підстав для його задоволення.

Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Частиною 1 ст.77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Частиною 2 ст.77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно із ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи вищевикладене у сукупності, відповідно до основних засад адміністративного судочинства, вимог законодавства України, що регулює спірні правовідносини, та встановлених судом обставин, суд вважає, що позовні вимоги не належать до задоволення.

Підстави для розподілу судових витрат в порядку, передбаченому ст. 139 КАС України, відсутні.

Керуючись ст. 2, 5, 6, 9, 72, 77, 90, 120, 139, 241-246, 258, 262, 293, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити в повному обсязі.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

Суддя Дмитро БАБЕНКО

.