Рішення від 19.02.2026 по справі 420/43281/25

Справа № 420/43281/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 лютого 2026 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Потоцької Н.В.

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (в порядку ст. 262 КАС України) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання внести відомості до реєстру,

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому позивач просить:

визнати протиправними та скасувати рішення ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо невнесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» ОСОБА_1 ;

зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 включити до Єдиного державного реєстру призовників військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» відомості ОСОБА_1 .

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач є військовозобов'язаною особою, 31.10.2012 року був взяти на облік ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Для отримання консульських послуг у Посольстві України у Сполученому Королівстві Великої Британії та Ірландії, чоловіками віком від 18 до 60 років здійснюється виключно при пред'явленні електронного військово-облікового документа. Згідно з правилами отримання консульської послуги електронний військово-обліковий документ має бути достовірним і актуальним.

Оновивши мобільний застосунок «Резерв+», Позивач вияв, що «Інформація в реєстрі Оберіг неповна», а саме - потребує уточнення, що Позивач пов'язує з технічною помилкою при внесенні даних в Реєстр, що перешкоджають його ідентифікації через застосунок «Резерв+». Отже, отримання консульських послуг неможливе.

Позивач наголошує, що він неодноразово звертався до ІНФОРМАЦІЯ_4 та до ІНФОРМАЦІЯ_5 щодо оновлення даних, проте отримав відмову, що і стало підставою для звернення до суду.

Процесуальні дії

Ухвалою суду від 05.01.2026 відкрито провадження по справі в порядку спрощеного позовного провадження (відповідно до ст. 262 КАСУ) без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

19.01.2026 року за вхід.№ЕС/6964/26 надійшов відзив на позов, в якому наголошено на необґрунтованості вимог позивача, оскільки ІНФОРМАЦІЯ_6 не порушував по суті право позивача і не міг цього зробити в силу своїх повноважень, як наслідок - обраний позивачем спосіб захисту не може вважатись ефективним, позаяк неспроможний поновити його права. Сам по собі факт листування з позивачем не є автоматичним свідченням набуття ІНФОРМАЦІЯ_7 статусу відповідача. Відповідачем має бути суб'єкт владних повноважень, який фактично порушив права позивача, та до повноважень якого відноситься реальне поновлення прав позивача.

17.02.2026 за вхід.№ЕС/17505/26 надійшла відповідь на відзив, в якій позивачем зазначено, що ІНФОРМАЦІЯ_6 здійснює керівництво та координацію діяльності районних та міських ТЦК, і Каховський район, як частина Херсонської області, перебуває у сфері його відповідальності.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ

29.09.2025 ОСОБА_1 надіслав електронною поштою заяву до начальника ІНФОРМАЦІЯ_8 , в якій просив внести дані до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» щодо перебування на військовому обліку.

Листом від 03.10.2025 №12/2/2369 ІНФОРМАЦІЯ_7 повідомив, що відповідно до ч. 2 п. 23 «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів», затвердженого Постановою КМУ №1487 від 30.12.2022, позивачу необхідно звернутись до районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки для внесення даних.

11.11.2025 Позивач надіслав електронною поштою повторну заяву до начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 , в якій просив внести дані до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» щодо перебування на військовому обліку.

Листом від 17.11.2025 №12/2/2847 ІНФОРМАЦІЯ_7 повідомив, що відповідно до п. 79 «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів», затвердженого Постановою КМУ №1487 від 30.12.2022, такі повноваження, як організація та ведення військового обліку: взяття на облік, зняття з обліку, виключення з військового обліку належить районним ТЦК та СП , а не ОТЦК та СП.

19.11.2025 Позивач надіслав електронною поштою заяву до ІНФОРМАЦІЯ_9 на начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 , в якій просив внести дані до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» щодо перебування на військовому обліку.

19.11.2025 Новокаховський ЦНАП надав відповідь: «… Через ЦНАПи не передбачено здійснення актуалізації даних військовозобов'язаних в Реєстрі «Оберіг». Для вирішення даного питання необхідно звернутися до (ТЦК та СП)…».

28.11.2025 Позивач надіслав електронною поштою заяву до ІНФОРМАЦІЯ_5 , в якій просив внести дані до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» щодо перебування на військовому обліку.

22.12.2025 ІНФОРМАЦІЯ_10 електронною поштою надав відповідь вих.№383 від 15 грудня 2025:

«… Облік військовозобов'язаних в ІНФОРМАЦІЯ_11 не ведеться, Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» не розгорнутий.

Рекомендуємо звернутись до найближчого районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки…».

РЕЛЕВАНТНІ ДЖЕРЕЛА ПРАВА ТА ВИСНОВКИ СУДУ

Дискреція не є довільною, вона завжди здійснюється відповідно до закону (права), оскільки, за положеннями частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спірним питанням у даній справі є наявність у ІНФОРМАЦІЯ_4 повноважень на взяття на облік військовозобов'язаних та внесення даних про них до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року №1487, визначає механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - військовий облік) центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами (далі - державні органи), органами місцевого самоврядування, органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності (далі - підприємства, установи та організації).

Відповідно до п. 2 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, регулює відносини у сфері державної реєстрації громадян України, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави, та осіб, приписаних до призовних дільниць (далі - призовники, військовозобов'язані та резервісти) визначені в Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" від 16 березня 2017 року №1951-VIII (далі Закон №1951-VIII).

Статтею 1 Закону №1951-VIII визначено, що Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Так, частиною 1 ст.5 Закону №1951-VIII передбачено, що держателем Реєстру є Міністерство оборони України (далі - Держатель Реєстру), розпорядником Реєстру є Генеральний штаб Збройних Сил України (далі - розпорядник Реєстру), а Служба безпеки України та розвідувальні органи України є органами адміністрування та ведення Реєстру. Адміністратором Реєстру є Держатель Реєстру.

Відповідно до ч.1 ст. 6 Закону №1951-VIII до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості:

1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів;

2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Пунктом 2 ч.1 ст. 9 №1951-VIII передбачено, що призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право, зокрема, звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.

Відповідно до п.8 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року №559 (далі Порядок №559), військово-обліковий документ в електронній формі містить такі відомості з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (за наявності):

1) прізвище;

2) власне ім'я (усі власні імена);

3) по батькові (за наявності);

4) дата народження;

5) реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку у паспорті);

6) окремий номер запису в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів;

7) відомості про результати медичних оглядів, що проводилися з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку;

8) відомості про наявність відстрочки від направлення для проходження базової військової служби для призовників або відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період (бронювання) для військовозобов'язаних та резервістів;

9) військове звання (для військовозобов'язаних та резервістів);

10) військово-облікова спеціальність;

11) відомості про виконання військового обов'язку (категорія обліку);

12) відомості про військовий облік (вид обліку та територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, в якому перебуває на обліку);

13) відомості щодо звернення або надсилання до Національної поліції повідомлення про вчинення адміністративного або кримінального правопорушення;

14) адреса місця проживання;

15) номери засобів зв'язку;

16) адреси електронної пошти (за наявності);

17) дата і час оновлення облікових даних призовником, військовозобов'язаним та резервістом;

18) дата і час формування військово-облікового документа в електронній формі.

Згідно з абз. 5 п.7 Порядку №559, у разі коли відомості, зазначені у підпунктах 1-5, 8, 11-13 пункту 8 цього Порядку, на момент зчитування не відповідають відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, військово-обліковий документ в електронній формі вважається недійсним.

Пунктом 4 Порядку №559 передбачено, що у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін:

у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку;

в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку.

Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є відповідальними особами за ведення Реєстру до обов'язку яких належить, зокрема, внесення змін до персональних та службових даних військовозобов'язаних на підставі відомостей, що подаються органу ведення Реєстру військовозобов'язаними.

Матеріалами справи підтверджується, що 28.11.2025 Позивач надіслав електронною поштою заяву до ІНФОРМАЦІЯ_5 , в якій просив внести дані до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» щодо перебування на військовому обліку.

22.12.2025 ІНФОРМАЦІЯ_10 електронною поштою надав відповідь вих.№383 від 15 грудня 2025:

«… Облік військовозобов'язаних в ІНФОРМАЦІЯ_11 не ведеться, Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» не розгорнутий.

Рекомендуємо звернутись до найближчого районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки…».

Як встановлено судом та не заперечується позивачем, останній не звертався до найближчого районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Водночас суд зазначає, що обласні ТЦК та СП є органами адміністрування Реєстру, в той час як органами ведення Реєстру є саме районні ТЦК та СП.

Так, Законом України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» від 16.03.2017 №1951-VІІІ визначено таких суб'єктів Реєстру:

- держатель Реєстру (Міністерство оборони України);

- розпорядник Реєстру (Генеральний штаб Збройних Сил України);

- адміністратор Реєстру (Міністерство оборони України);

- органи адміністрування Реєстру (уповноважений орган адміністрування Міністерства оборони України, оперативні командування, обласні ТЦК та СП, Центральне управління Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України);

- органи ведення Реєстру (Міністерство оборони України, районні ТЦК та СП, центри рекрутингу Збройних Сил України, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України).

Саме на органи ведення Реєстру (районні ТЦК та СП) покладено завдання забезпечувати ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних (ст. 5 Закону №1951-VІІІ).

Подібні положення з розподілу повноважень між ТЦК та СП містяться також у п. 11 Положення про ТЦК та СП, затвердженого постановою КМУ від 23.02.2022 №154, згідно якого саме районні ТЦК та СП є органами ведення Реєстру.

За вказаних обставин між порушенням прав позивача та діями ІНФОРМАЦІЯ_4 відсутній причинно-наслідковий зв'язок, позаяк він не винен у порушенні прав позивача та не порушував вимоги законодавства.

Суд зазначає, що доведення має випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумпцій, достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою, однак позивач в ході судового розгляду справи не доведено ґрунтовності пред'явлених вимог.

Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.

При розв'язанні спору, суд зважає на практику Європейського суду з прав людини щодо застосування ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (далі за текстом - Конвенція; рішення від 21.01.1999 року у справі "Гарсія Руїз проти Іспанії", від 22.02.2007 року у справі "Красуля проти Росії", від 05.05.2011 року у справі "Ільяді проти Росії", від 28.10.2010 року у справі "Трофимчук проти України", від 09.12.1994 року у справі "Хіро Балані проти Іспанії", від 01.07.2003 року у справі "Суомінен проти Фінляндії", від 07.06.2008 року у справі "Мелтекс ЛТД (MELTEX LTD) та Месроп Мовсесян (MESROP MOVSESYAN) проти Вірменії") і тому надав оцінку усім обставинам справи, котрі мають юридичне значення для правильного вирішення спору, та дослухався до усіх аргументів сторін, які ясно і чітко сформульовані та здатні вплинути на результат вирішення спору.

Керуючись ст.ст.2-9, 242, 246, 250, 251, 255, 262, 293-297 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання внести відомості до реєстру - відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили згідно ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 )

ІНФОРМАЦІЯ_2 (адреса: АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_2 )

Головуючий суддя Нінель ПОТОЦЬКА

.