Справа № 420/26357/25
19 лютого 2026 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Стефанова С.О., розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебувала справа за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 06 жовтня 2025 року по справі № 420/26357/25 адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , що полягає у не розгляді заяви ОСОБА_1 від 26.06.2025 року про внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» щодо виключення з військового обліку військовозобов'язаних ОСОБА_1 .
Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 розглянути по суті заяву ОСОБА_1 від 26.06.2025 року про внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» стосовно виключення його з військового обліку військовозобов'язаних, з урахуванням висновків суду викладених у даному рішенні.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 суму сплаченого судового збору в розмірі 968 грн. 96 коп. (дев'ятсот шістдесят вісім гривень 96 копійок).
17 лютого 2026 року від позивача надійшла заява про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в порядку ст. 382 КАС України, в якій позивач просить встановити судовий контроль за виконанням рішення Одеського окружного адміністративного суду від 06.10.2025 року по справі №420/26357/25 шляхом зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_3 подати до суду звіт про виконання судового рішення по справі №420/26357/25.
В обґрунтування заявленого клопотання позивач зазначив, що рішення суду набуло законної сили 10.11.2025, проте до теперішнього часу залишається невиконаним.
19.11.2025 року на адресу Відповідача було направлено адвокатський запит від 18.11.2025 року щодо стану виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 06.10.2025 року №420/26357/25 та надання копії прийнятого за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 рішення. У грудні 2025 від відповідача було отримано лист від 29.11.2025 року №ЮР/22943, відповідно до якого, на адресу ІНФОРМАЦІЯ_4 надійшло рішення суду від 06.10.2025 року №420/26357/25 та відповідачем готується відповідь згідно рішення суду.
Слід зазначити, що у судовому рішенні по справі №420/26357/25, в тому числі, було викладено висновок, згідно якого «у військово-обліковому документі позивача - військовому квитку НОМЕР_1 , який було видано 12.04.1990 року, проставлено відповідний запис, а саме, п. 33 «виключений з військового обліку 14 січня 2011 року за досягненням граничного віку перебування в запасі». Отже, саме з цього часу ОСОБА_1 набув статусу особи, яка вже не є військовозобов'язаним». Враховуючи відсутність факту добровільного виконання рішення суду Відповідачем, було отримано виконавчий лист та направлено його на примусове виконання до Приморського відділу державної виконавчої служби у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса). 22.12.2025 року було відкрито виконавче провадження №79821284 ідентифікатор доступу 624Б0257В4В3.
Станом на 17.02.2026 рішення суду залишається невиконаним, досудові способи врегулювання проблеми невиконання Відповідачем рішення з боку Позивача вичерпані та не призводять до результату, а відтак виникає доцільність звернення до Одеського окружного адміністративного суду щодо встановлення судового контролю за виконанням рішення Одеського окружного адміністративного суду від 06.10.2025 у справі №420/26357/25 шляхом зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_5 подати до суду звіт про виконання судового рішення по справі №420/26357/25.
Розглянувши заяву позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для його задоволення, виходячи з наступного.
Відповідно до ст.1291 Конституції України, суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до ст.370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Відповідно до ч.1 ст.382 КАС України, суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.
При цьому суд враховує правову позицію Великої Палати Верховного Суду по справі №800/592/17, відповідно до якої встановлення судового контролю може здійснюватися й після завершення розгляду справи.
Конституційний Суд України у рішенні від 30.06.2009 року №16-рп/2009 зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина та наголосив, що виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової.
Верховний Суд у постанові від 20.02.2019 року по справі №806/2143/15 звернув увагу, що ст.ст.382, 383 КАС України, мають на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Підставами їх застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи - позивача та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, пов'язаних з невиконанням судового рішення в цій справі.
Враховуючи вищевикладене, а також обставини викладені позивачем в заяві про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду та докази надані на підтвердження вказаних обставин, керуючись ст.382 КАС України, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення заяви позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду.
Керуючись ст.ст.243, 248, 256, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 у тридцяти денний строк після отримання даної ухвали суду подати звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 06 жовтня 2025 року по справі № 420/26357/25.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена шляхом подачі через суд першої інстанції протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення апеляційної скарги до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Суддя С.О. Стефанов