Ухвала від 18.02.2026 по справі 420/30787/24

Справа № 420/30787/24

УХВАЛА

18 лютого 2026 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючої судді Бойко О.Я.,

розглянувши у порядку письмового провадження звіт Військової частини НОМЕР_1 та заяву ОСОБА_1 по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними дії, зобов'язання здійснити перерахунок грошового забезпечення, грошової допомоги на оздоровлення,-

ВСТАНОВИВ:

Одеський окружний адміністративний суд рішенням від 27.12.2024 адміністративний позов ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 задовольнив частково, а саме вирішив:

- визнати протиправними дії Військової частини НОМЕР_1 щодо обчислення та виплати ОСОБА_1 грошового забезпечення з 01.01.2020 року по 29.09.2020 року включно, грошової допомоги на оздоровлення за 2020 рік, без врахування розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" станом на 01.01.2020 року;

- зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 здійснити перерахунок ОСОБА_1 грошового забезпечення з 01.01.2020 року по 29.09.2020 року включно, грошової допомоги на оздоровлення за 2020 рік, з урахуванням посадового окладу та окладу за військовим званням, визначеного шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" станом на 01.01.2020 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1 і 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», та провести їх виплату з урахуванням раніше виплачених сум;

- у задоволенні решти вимог - відмовити.

Ухвалою суду від 30.04.2025 заяву представника ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконання рішення суду від 27.12.2024 у справі № 420/30787/24 - задоволено; зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 подати до Одеського окружного адміністративного суду звіт про виконання судового рішення від 27.12.2024 у справі № 420/30787/24 у місячний строк з моменту отримання відповідної ухвали.

16.06.2025 від представника позивача надійшла заява, в якій він просить зобов'язати військову частину НОМЕР_1 надати суду в місячний термін з дня отримання ухвали про встановлення судового контролю звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 27.12.2024 року у справі № 420/30787/24; за неподання військовою частиною НОМЕР_1 звіту про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 27.12.2024 року накласти на командира військової частини НОМЕР_1 штраф.

16.06.2025 від відповідача надійшла заява, в якій він просив прийняти звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 27.12.2024 по справі №420/30787/24; звільнити командира військової частини НОМЕР_1 від сплати штрафу за неподання військовою частиною НОМЕР_1 звіту про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 27.12.2024 по справі №420/30787/24.

Ухвалою суду від 07.08.2025 заяву ОСОБА_1 - задоволено частково; у задоволенні заяви Військової частини НОМЕР_1 про прийняття звіту по справі № 420/30787/24 - відмовлено; зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 подати протягом 3 (трьох) місяців з дати прийняття цієї ухвали звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 27.12.2024 у справі № 420/30787/24; звільнено командира військової частини НОМЕР_1 від сплати штрафу за невиконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 27.12.2024 по справі № 420/30787/24; у задоволенні решти вимог заяви ОСОБА_1 - відмовлено.

Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 15.09.2025 апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково; ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 06 серпня 2025 року змінено шляхом виключення з її мотивувальної частини висновків суду про виконання військовою частиною НОМЕР_1 рішення Одеського окружного адміністративного суду від 27.12.2024р. у справі №420/30787/24 в частині здійснення перерахунку грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.01.2020р. по 29.09.2020р. включно та грошової допомоги на оздоровлення за 2020 рік.

14.11.2025 від представника відповідача надійшов звіт про виконання рішення суду у даній справі, в якій він просив:

- прийняти звіт на виконання вимог ухвали Одеського окружного адміністративного суду від 06.08.2024 щодо встановлення судового контролю по справі №420/30787/24;

- встановити відстрочку виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 27.12.2024 у справі №420/30787/24 до моменту зникнення об'єктивних причин для його невиконання.

Поданий звіт відповідач обґрунтовує тим, що посадові особи юридичної служби військової частини НОМЕР_1 , діючи з метою належного виконання судового рішення по справі №420/30787/24, подали рапорт, у якому фінансова служба військової частини НОМЕР_1 була зобов'язана надати актуальний розрахунок та документи, що підтверджують повне виконання судового рішення. Після того, як фінансово-економічна служба зробила розрахунок на суму 6 183,75 грн згідно рішення суду по справі №420/30787/24, до вищого керівного органу - розпорядника коштів другого рівня було відправлено клопотання про згоду на неоскарження рішення Одеського окружного адміністративного суду від 27.12.2024 та ухвали П'ятого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2025 у справі №420/30787/24 щодо виплати ОСОБА_1 грошового забезпечення у сумі 6 183,75 грн від 17.03.2025 №154/181/1-665, яке було погоджене начальником фінансово-економічного управління військовою частиною НОМЕР_2 ОСОБА_2 згідно листа від 17.03.2025 №80/1865. В подальшому фінансовою службою військової частини НОМЕР_1 кожного місяця до фінансового органу ІНФОРМАЦІЯ_1 своєчасно відправлялися заявки на сплату судових витрат від 08.04.2025 №8/525, від 09.05.2025 №8/610, 09.06.2025 №8/2019, 09.07.2025 №8/2106, 10.08.2025 №8/2206, 09.09.2025 №8/2280, 09.10.2025 №8/2369, 09.11.2025 №8/2924, в яких була присутня сума 6 183,75 грн., належна до сплати позивачу. Незважаючи на вжиті посадовими особами військової частини заходи з метою забезпечення виплати ОСОБА_1 належних коштів відповідно до судового рішення, фактичне здійснення таких виплат виявилося неможливим через те, що ані розпорядником 1 рівня, ані 2 рівня по теперішній час не було надано фінансування військовій частині НОМЕР_1 на покриття такої заборгованості перед позивачем. Тобто жодна з вищеперелічених заявок не була задоволена. Через такі об'єктивні обставини, що не перебувають у сфері впливу відповідача, як розпорядника бюджетних коштів третього рівня, рішення суду від 27.12.2024 по справі 420/30787/24 виконано не було.

Таким чином, у поданому звіті представник відповідача зазначив, що військова частина НОМЕР_1 наразі перебуває на стадії виконання вимог рішення Одеського окружного адміністративного суду від 27.12.2024 у справі №420/30787/24, перебуває у зоні виконання бойових дій з відсічи збройної агресії російської федерації проти України, не веде господарської діяльності та не має інших джерел надходження коштів для виконання рішень суду, крім фінансування від розпорядника коштів вищого рівня. За наявності фінансування на покриття відповідної статті видатків та отримання коштів від фінансово-економічного управління підрозділу вищого органу військового управління, належна сума буде перерахована на рахунок ОСОБА_1 протягом трьох днів після її зарахування на розрахунковий рахунок військової частини НОМЕР_1 , що неодноразово повідомлялося його представнику у офіційних листах. Отже, посадові особи та юридична служба військової частини НОМЕР_1 , як представники розпорядника коштів третього рівня, своєчасно та в повному обсязі здійснили всі можливі заходи для виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 27.12.2024 по справі №420/30787/24. Подальша виплата на користь ОСОБА_1 у розмірі 6 183,75 грн залежить виключно від надходження фінансування від фінансово-економічного підрозділу вищого органу військового управління та наявності відповідних асигнувань у державному бюджеті.

14.11.2025 від позивача надійшла заява, в якій він просив:

- зобов'язати військову частину НОМЕР_1 надати суду в місячний термін з дня отримання ухвали про встановлення судового контролю звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 27.12.2024 року у справі № 420/30787/24 за неподання військовою частиною НОМЕР_1 звіту про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 27.12.2024 року накласти на командира військової частини НОМЕР_1 штраф.

- витребувати від військової частини НОМЕР_1 розрахунок грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.01.2020р. по 29.09.2020р. включно та грошової допомоги на оздоровлення за 2020 рік, який здійснений на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 27.12.2024 року у справі № 420/30787/24.

Розглянувши матеріали заяви, звіт щодо виконання судового рішення та заяву позивача, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.1 ст.382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Згідно ч.ч. 1-3 ст. 382-1 КАС України, суд розглядає заяву про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (крім заяви, передбаченої частиною п'ятою статті 382 цього Кодексу) протягом десяти днів з дня її надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням заявника - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду, не перешкоджає судовому розгляду.

За наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.

Статтею 382-2 КАС України передбачено, що суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.

Звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення має містити: 1) найменування суду першої інстанції, до якого подається звіт; 2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) особи, яка подає звіт, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв'язку та електронної пошти (за наявності), відомості про наявність або відсутність електронного кабінету; 3) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); 4) номер справи, в межах якої ухвалено відповідне судове рішення; 5) відомості про виконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, строк, порядок та спосіб його виконання; 6) у разі невиконання судового рішення: орієнтовні строки виконання такого рішення та їх обґрунтування; відомості про обставини, які ускладнюють виконання судового рішення суб'єктом владних повноважень, які заходи вжито та вживаються ним для їх усунення; 7) перелік документів та інших матеріалів, що додаються до звіту та підтверджують обставини, зазначені у ньому.

До звіту додаються: 1) довіреність або інший документ, що посвідчує повноваження представника, якщо звіт поданий представником і такі документи раніше не подавалися; 2) докази направлення копій звіту та доданих до нього матеріалів іншим учасникам справи з урахуванням положень статті 44 цього Кодексу.

Відповідно до вимог ч.ч. 1-6 ст. 382-3 КАС України, за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.

Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.

Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.

У разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.

Таким чином, головною метою судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах є реалізація завдання адміністративного судочинства, оскільки ефективний захист прав осіб завершується виконанням судового рішення.

Розглядаючи звіт суб'єкта владних повноважень про виконання рішення, суд повинен перевірити чи досягнуто мети задля якої постановлено судове рішення, тобто, чи відбулося фактичне відновлення порушеного права.

Щодо строку подання звіту про виконання рішення суду у вказаній справі.

Так, як вже встановлено, ухвалою суду від 07.08.2025, в тому числі, зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 подати протягом 3 (трьох) місяців з дати прийняття цієї ухвали звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 27.12.2024 у справі № 420/30787/24.

Таким чином, кінцевим строком для подання звіту про виконання рішення суду у вказаній справі є 06.11.2025.

Натомість, відповідач надав до суду наголошений звіт про виконання рішення суду у даній справі 14.11.2025. В обґрунтуванням поважності пропуску строку подання наголошеного звіту представник відповідача зазначив, що у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України особовий склад військової частини НОМЕР_1 включно з посадовими особами юридичної служби з 05.10.2024 року №153 залучений до складу сил та засобів, які залучаються та беруть безпосередню участь у здійснені заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації з метою виконання службових (бойових) завдань, що підтверджується наказом командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 05.10.2024 №153, від 02.03.2025 №63, від 29.04.2025 №121 та від 18.10.2025 №300. Крім значного збільшення численності службових розслідувань, пов'язаних з дисциплінарними правопорушеннями, втратами військової техніки та особового складу, наказів та розпоряджень по бойовій роботі, пов'язаних зі здійсненням вищезазначених заходів, що значно збільшує навантаження на офіцерів юридичної служби військової частини НОМЕР_1 , згідно глави 6 Інструкції про порядок виконання норм міжнародного гуманітарного права у Збройних Силах України, затвердженої Наказом Міністерства оборони України від 23.03.2017 №164, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 09 червня 2017 за №704/30572, під час збройного конфлікту офіцери та працівники юридичної служби Збройних Сил України, помічники командирів військових частин з правової роботи (юрисконсульти військових частин) виконують обов'язки юридичних радників. При цьому, військовою частиною НОМЕР_1 було пропущено на три дні строк подання дійсного звіту, але з поважних причин, що обумовленні великим обсягом виконання завдань, пов'язаних з відсіччю збройної агресії російської федерації у зоні бойових дій.

Розглянувши зазначені доводи представника, суд визнає їх поважними та вважає пропущений строк подання звіту про виконання рішення суду на три дні несуттєвим, а тому відсутні підстави для накладення штрафу на командира військової частини НОМЕР_1 за його неподання.

Щодо факту виконання рішення суду у даній справі, суд встановив наступне.

Так, рішенням суду у вказаній адміністративній справі встановлено право позивача на перерахунок грошового забезпечення з 01.01.2020 по 29.09.2020 включно, грошової допомоги на оздоровлення за 2020 рік, з урахуванням посадового окладу та окладу за військовим званням, визначеного шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" станом на 01.01.2020, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1 і 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», та провести їх виплату з урахуванням раніше виплачених сум.

У поданому звіті про виконання рішення суду у даній справі представник відповідача повідомив, що фінансово-економічна служба військової частини НОМЕР_1 здійснила розрахунок перерахованого грошового забезпечення та грошової допомоги на оздоровлення за 2020 рік позивача у розмірі 6183,75 грн. При цьому, представник зазначив, що фактичне здійснення таких виплат виявилося неможливим через те, що ані розпорядником 1 рівня, ані 2 рівня по теперішній час не було надано фінансування військовій частині НОМЕР_1 на покриття такої заборгованості перед позивачем. Через такі об'єктивні обставини, що не перебувають у сфері впливу відповідача, як розпорядника бюджетних коштів третього рівня, рішення суду від 27.12.2024 по справі 420/30787/24 виконано не було.

Розглянувши вказані доводи та докази на їх підтвердження, суд встановив, що в матеріалах справи відсутній розрахунок перерахованого грошового забезпечення позивача, який здійснений відповідачем на виконання рішення суду у даній справі. При цьому, суд зазначає, що відсутність вказаного розрахунку позбавляє суд перевірити його правильність та встановити факт виконання рішення суду у вказаній справі в частині здійснення нарахування позивачу перерахованого грошового забезпечення за період з 01.01.2020 року по 29.09.2020 року включно, грошової допомоги на оздоровлення за 2020 рік.

Таким чином, суд вважає за необхідне витребувати у відповідача розрахунок грошового забезпечення позивача за період з 01.01.2020 по 29.09.2020 включно та грошової допомоги на оздоровлення за 2020 рік, який здійснений на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 27.12.2024 року у справі № 420/30787/24 з метою перевірки правильності відповідних донарахувань.

Суд зазначає, що метою встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в адміністративній справі є спонукання відповідача-суб'єкта владних повноважень до виконання рішення суду, ухваленого не на його користь, якщо таке рішення передбачає вчинення певних дій.

При цьому, визначальним фактором є те, чи існують достатні підстави вважати, що відповідач може ухилятися від виконання судового рішення, маючи реальну можливість його виконати.

Суд враховує постанову Верховного Суду від 10 лютого 2022 року у справі № 160/13013/19, у якій, з посиланням на постанову від 31.10.2018 у справі № 704/1547/17, ВС вказано про те, що за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту можна, зокрема, встановити новий строк подання звіту, тобто, суд вправі вжити заходів реагування судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах у формі встановлення нового строку для подачі звіту.

Таким чином, з огляду на викладене, суд вважає за необхідне визнати поданий звіт військової частини НОМЕР_1 таким, що не підтверджує виконання рішення суду у частині нарахування та виплати позивачу перерахованого грошового забезпечення за період з 01.01.2020 року по 29.09.2020 року включно, грошової допомоги на оздоровлення за 2020 рік та встановити новий строк для подання військовою частиною НОМЕР_1 звіту про виконання судового рішення у даній справі.

Щодо клопотання відповідача про встановлення відстрочки виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 27.12.2024 у справі № 420/30787/24 до моменту зникнення об'єктивних причин для його невиконання, то суд звертає увагу, що питання відстрочення виконання рішення суду регулюється ст. 378 КАС України, передбачає інший порядок розгляду та в рамках розгляду питання щодо судового контролю не вирішується.

Керуючись ст. ст. 248, 256, 295, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

УХВАЛИВ:

1.Заяву ОСОБА_1 - задовольнити частково.

2.У задоволенні заяви Військової частини НОМЕР_1 про прийняття звіту по справі № 420/30787/24 - відмовити.

3.Зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 подати протягом 3 (трьох) місяців з дати прийняття цієї ухвали звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 27.12.2024 у справі № 420/30787/24.

4.Витребувати у Військової частини НОМЕР_1 розрахунок грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.01.2020 по 29.09.2020 включно та грошової допомоги на оздоровлення за 2020 рік, який здійснений на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 27.12.2024 року у справі № 420/30787/24.

5.У задоволенні решти вимог заяви ОСОБА_1 - відмовити.

Ухвала набирає законної сили у порядку ст.256 КАС України.

Ухвала може бути оскаржена в порядку та строки встановлені ст. ст. 293-295 КАС України.

Суддя Оксана БОЙКО