Ухвала від 19.02.2026 по справі 280/350/26

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про зупинення провадження у справі

19 лютого 2026 року Справа № 280/350/26 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі судді Киселя Р.В., розглянув у порядку письмового провадження заяву представника відповідача про зупинення провадження у справі №280/350/26 за позовом Дніпровського державного університету внутрішніх справ (пр. Науки, буд. 26, м. Дніпро, 49005) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ), третя особа - Головне управління Національної поліції в Запорізькій області (вул. Дмитра Апухтіна, буд. 29, м. Запоріжжя, 69005), про стягнення витрат,

ВСТАНОВИВ:

15.01.2026 засобами системи «Електронний суд» до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Дніпровського державного університету внутрішніх справ (далі - позивач) до ОСОБА_1 (далі - відповідач), третя особа - Головне управління Національної поліції в Запорізькій області, в якій позивач просить суд:

стягнути з відповідача на користь держави в особі центрального органу виконавчої влади МВС України в особі його структурного підрозділу Дніпровського державного університету внутрішніх справ витрати, пов'язані з його утриманням у Дніпровському державному університеті внутрішніх справ, у розмірі за 2020-2023 рр. у розмірі 115 987 грн. 43 коп. (сто п'ятнадцять тисяч дев'ятсот вісімдесят сім грн, 43 коп); за 2023-2025 рр. у розмірі 237 834 грн. 54 коп. (двісті тридцять сім тисяч вісімсот тридцять чотири грн, 54 коп); Всього сума заборгованості складає 353 821 грн. 97 коп. (триста п'ятдесят три тисячі вісімсот двадцять одна грн. 97 коп.).

На виконання вимог ч. 3 ст. 171 КАС України суддею був вчинений запит щодо зареєстрованого місця проживання відповідача.

Отримана на запит судді інформація щодо місця реєстрації відповідача підтверджує зазначену в позові адресу відповідача.

Ухвалою від 20.01.2026 позов був залишений без руху, позивачу наданий строк для усунення недоліків позову.

21.01.2026 засобами системи «Електронний суд» від позивача до суду надійшла заява на усунення недоліків позову.

Ухвалою від 21.1.2026 у справі відкрите спрощене позовне провадження, судовий розгляд призначено без виклику (повідомлення) учасників справи.

19.02.2026 засобами системи «Електронний суд» від представника відповідача до суду надійшло клопотання про зупинення провадження у справі № 280/350/26 до припинення перебування відповідача на військовій службі у складі Служби безпеки України, у зв'язку з тим, що відповідач перебуває на військовій службі, призваний по мобілізації під час дії воєнного стану.

Розглянувши клопотання про зупинення провадження у справі, суд зазначає наступне.

Зупинення провадження в адміністративній справі - це тимчасове припинення вчинення у справі будь-яких процесуальних дій у зв'язку з обставинами, що перешкоджають розглядові справи, до моменту, коли ці обставини перестануть існувати або будуть вчинені необхідні дії.

Відповідно до пункту 5 частини першої статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України суд зупиняє провадження у справі в разі перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції, - до припинення перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.

Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який у подальшому неодноразово продовжувався та на даний час триває.

Відповідно до п.2 вказаного Указу, військовому командуванню (Генеральному штабу Збройних Сил України, Командуванню об'єднаних сил Збройних Сил України, командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань, командирам військових з'єднань, частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України) разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування слід запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України «Про правовий режим воєнного стану» заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.

Частиною 1 статті 9 Закону України «Про Службу безпеки України» визначено, що систему Служби безпеки України складають Центральне управління Служби безпеки України, підпорядковані йому регіональні органи, органи військової контррозвідки, військові формування, а також навчальні, науково-дослідні та інші заклади Служби безпеки України.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 12 листопада 2025 року у справі № 754/947/22 зауважила, що коли суд вирішує питання щодо зупинення провадження у справі на підставі пункту 2 частини першої статті 251 ЦПК України, в оцінці процесуального обов'язку щодо зупинення провадження йому потрібно враховувати особисту думку сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, яка перебуває на військовій службі у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.; та водночас сформувала висновок, відповідно до якого під час застосування правил пункту 2 частини першої статті 251 ЦПК України та аналогічних процесуальних норм права, визначених у пункті 3 частини першої статті 227 ГПК України та в пункті 5 частини першої статті 236 КАС України, судам потрібно виходити з такого:

1) з моменту введення в Україні воєнного стану і до моменту його скасування чи припинення Збройні Сили України та інші утворені відповідно до закону військові формування потрібно вважати такими, що «переведені на воєнний стан»;

2) упродовж дії воєнного стану в Україні та проведення загальної мобілізації належними для застосування судом згаданих вище норм процесуального права є докази (військовий квиток, накази командира військової частини тощо), що містять інформацію про те, що військовослужбовець (сторона або третя особа, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору) перебуває на військовій службі;

3) якщо військовослужбовець (сторона або третя особа, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору), висловлює власну волю проти зупинення провадження у справі та прагнення продовжувати розгляд справи (особисто або через представника), суд має врахувати його волевиявлення та продовжити здійснювати судочинство у відповідному провадженні.

Згідно доданої до клопотання довідки Управління роботи з особовим складом Служби безпеки України від 04.02.2026 №11/1/4-370 позивач з 27.11.2025 призваний на військову службу у СБ України, відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 №69/2022 «Про загальну мобілізацію», й до теперішнього часу проходить військову службу.

Таким чином, з урахуванням правових висновків Великої Палати Верховного Суду щодо застосування подібних норм права, імперативних приписів пункту 5 частини першої статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України, а також беручи до уваги те, що відповідач у даній справі проходить військову службу у складі Служби безпеки України в умовах дії воєнного стану на території України та наполягає на зупиненні провадження у справі, суд висновує про наявність підстав для задоволення клопотання представника відповідача про зупинення провадження у справі.

У зв'язку з наведеним провадження у справі підлягає зупиненню на підставі пункту 5 частини першої статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України - до припинення перебування відповідача на військовій службі у складі Служби безпеки України.

Керуючись ст. ст. 236, 248, 256, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Клопотання представника відповідача про зупинення провадження у справі №280/350/26 - задовольнити.

Зупинити провадження в адміністративній справі №280/350/26 за позовом Дніпровського державного університету внутрішніх справ (пр. Науки, буд. 26, м. Дніпро, 49005) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ), третя особа - Головне управління Національної поліції в Запорізькій області (вул. Дмитра Апухтіна, буд. 29, м. Запоріжжя, 69005), про стягнення витрат до припинення перебування ОСОБА_1 на військовій службі у складі Служби безпеки України.

Зобов'язати ОСОБА_1 та його представника повідомити суд про усунення обставин, що викликали зупинення провадження у цій справі.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали.

Суддя Р.В. Кисіль