Справа № 455/193/26
Провадження № 3/455/158/2026
Іменем України
18 лютого 2026 року м. Старий Самбір
суддя Титов А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу про адміністративне правопорушення про притягнення
ОСОБА_1 , дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса: АДРЕСА_1 , до адміністративної відповідальності, передбаченої частиною 1 статті 204-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
В протоколі про адміністративне правопорушення серії ЗхРУ №001023Е від 02.02.2026 зазначається, що 02.02.2026 о 11:10 годині, ОСОБА_1 вчинив спробу незаконного перетинання державного кордону з України в Республіку Польща поза пунктами пропуску через державний кордон України, на напрямку 453 прикордонного знаку, на відстані 3000 метрів від лінії державного кордону, що на території Добромильської ОТГ Самбірського району Львівської області, внаслідок чого, цього ж дня був затриманий представниками Державної прикордонної служби України, чим порушив вимоги статті 9 Закону України «Про державний кордон України», тобто вчинив правопорушення, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 204-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, якщо є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи (частина 1 статті 268 Кодексу України про адміністративні правопорушення).
У даному випадку, особа, яка притягається до адміністративної відповідальності про дату, час та місце розгляду справи повідомлялась завчасно та належним чином, в судове засідання не з'явилась, причин неявки суду не повідомила, клопотання про відкладення розгляду справи до суду не надходило, в матеріалах справи міститься заява про розгляд судом справи без її участі - у зв'язку з чим, з огляду на вищевикладені положення статті 268 КУпАП, суд розглядає справу у відсутності такої особи.
Кодекс України про адміністративні правопорушення (далі за текстом - КУпАП)
Завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством (стаття 1 КУпАП).
Завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності (стаття 245 КУпАП).
Передбачена частиною 1 статті 204-1 КУпАП відповідальність настає, за перетинання або спробу перетинання державного кордону України будь-яким способом поза пунктами пропуску через державний кордон України або в пунктах пропуску через державний кордон України без відповідних документів або з використанням підробленого документа чи таких, що містять недостовірні відомості про особу, чи без дозволу відповідних органів влади.
Законодавство у сфері порядку перетину державного кордону
Перетинання державного кордону України здійснюється на шляхах сполучення через державний кордон з додержанням встановленого порядку. Залізничне, автомобільне, морське, річкове, поромне, повітряне та пішохідне сполучення через державний кордон України здійснюється в пунктах пропуску, що встановлюються Кабінетом Міністрів України відповідно до законодавства і міжнародних договорів України, а також поза пунктами пропуску через державний кордон України у випадках, визначених законодавством. Пункт пропуску через державний кордон України - це спеціально виділена територія на залізничних та автомобільних станціях, автомобільних і пішохідних шляхах, в аеропортах (аеродромах), морських і річкових портах, включаючи частину їх акваторії (захищена повністю або частково огороджувальними гідротехнічними спорудами чи об'єктами природного походження), з комплексом будівель, споруд і технічних засобів, на якій здійснюються прикордонний, митний контроль, інші види контролю і пропуск через державний кордон України осіб, транспортних засобів, вантажів та іншого майна. Положення про пункти пропуску через державний кордон України затверджується Кабінетом Міністрів України (стаття 9 Закону України «Про державний кордон України»).
Пропуск осіб, які перетинають державний кордон України, здійснюється органами Державної прикордонної служби України за дійсними документами на право в'їзду на територію України або виїзду з України (стаття 12 Закону України «Про державний кордон України»).
Перетинання особами, транспортними засобами державного кордону і переміщення через нього вантажів здійснюються лише за умови проходження прикордонного контролю та з дозволу уповноважених службових осіб Державної прикордонної служби України, а у випадках, визначених цим Законом, - посадових осіб Державної прикордонної служби України, якщо інше не передбачено цим Законом (частина 1 статті 6 Закону України «Про прикордонний контроль»).
Перетинання громадянами України державного кордону України здійснюється в пунктах пропуску через державний кордон України після пред'явлення одного з документів, зазначених у статті 2 цього Закону (частина 1 статті 3 Закону України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України»).
ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ В ХОДІ СУДОВОГО РОЗГЛЯДУ
Судом встановлено, що 02.02.2026 о 11:10 годині, ОСОБА_1 вчинив спробу незаконного перетинання державного кордону з України в Республіку Польща поза пунктами пропуску через державний кордон України, на напрямку 453 прикордонного знаку, на відстані 3000 метрів від лінії державного кордону, що території Добромильської ОТГ Самбірського району Львівської області, однак був затриманий представниками Державної прикордонної служби України.
Вищевикладені обставини встановлені судом на підставі наявних в матеріалах справи доказах, якими, зокрема, є: (-) протокол про адміністративне правопорушення ЗхРУ №001023Е від 02.02.2026; (-) протокол про адміністративне затримання ОСОБА_1 від 02.02.2026; (-) письмові пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності та довідка про результати опитування особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 ; (-) матеріали фотофіксації адміністративного правопорушення;
За викладеного, суд дійшов висновку, що адміністративне правопорушення, передбачене частиною 1 статті 204-1 КУпАП, а саме - спроба перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України - дійсно мало місце, ОСОБА_1 винен у його вчиненні.
Обставин, що пом'якшують або обтяжують відповідальність - не встановлено. Підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу - відсутні. Правопорушенням майнової шкоди не заподіяно.
Таким чином, на ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, з урахуванням відомостей про його особу, майнового стану, характеру вчиненого правопорушення - з метою виховання у дусі додержання законів України, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством, зміцнення законності, а також запобігання вчиненню нових правопорушень, слід накласти адміністративне стягнення в межах санкції частини 1 статті 204-1 КУпАП - у виді штрафу у розмірі 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 3400,00 грн.
На підставі статті 40-1 КУпАП, пункту 5 частини 2 статті 4, статті 9 Закону України «Про судовий збір», з особи, яка притягається до адміністративної відповідальності підлягає стягненню на користь держави судовий збір у розмірі 665,60 грн.
Керуючись статтею 283 КУпАП, суддя, -
1. ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 204-1 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 3400,00 грн.
Реквізити для сплати штрафу: отримувач коштів - ГУК Львів/Старосамбірська тг/21081100, ЄДРПОУ отримувача - 38008294, рахунок отримувача - UA808999980313020106000013909, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), код банку - 899998, код класифікації доходів бюджету - 21081100.
2. Стягнути з ОСОБА_1 а на користь держави в особі Державної судової адміністрації України судовий збір у розмірі 665,60 грн.
Реквізити для сплати судового збору: отримувач коштів - ГУК м.Києві/м.Київ/22030106, ЄДРПОУ отримувача - 37993783, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), Рахунок отримувача - UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету - 22030106 (судовий збір).
Строк набрання постановою законної сили та її оскарження
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги та може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її винесення до Львівського апеляційного суду через Старосамбірський районний суд Львівської області.
Строки і порядок виконання постанови в частині накладення штрафу
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через 15 днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через 15 днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення (частина 1 статті 307 КУпАП). Штраф, накладений за вчинення адміністративного правопорушення, вноситься порушником в установу банку України, документ, що підтверджує його сплату, або його копія не пізніше 3 робочих днів після закінчення строку передбаченого частиною 1 статті 307 КУпАП надсилається правопорушником до органу (посадовій особі), який виніс постанову про накладення цього штрафу (частини 3 та 4 статті 307 КУпАП).
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною 1 статті 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом (частина 1 статті 308 КУпАП). У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень (частина 2 статті 308 КУпАП).
Суддя Титов А.О.