Постанова від 18.02.2026 по справі 334/5718/25

Дата документу 18.02.2026

Справа № 334/5718/25

Провадження № 3/334/13/26

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 лютого 2026 року суддя Дніпровського районного суду м. Запоріжжя Баруліна Т.Є., за участю представника Запорізької митниці Ткача В.В., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов із Запорізької митниці про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України НОМЕР_1 виданий Рівненським РВ УДМС України в Рівненській області 03.04.2015, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , за порушення митних правил №0058/UA112000/2025 за ознаками частини 1 статті 483 Митного кодексу України,

ВСТАНОВИВ:

20.07.2025 року у відношенні ОСОБА_1 , було складено протокол про порушення митних правил №0058/UA112000/2025, з якого вбачається, що під час здійснення перевірочних заходів щодо дотримання вимог законодавства України при ввезенні на митну територію України в якості гуманітарної допомоги транспортних засобів, Запорізькою митницею було направлено запит від 10.12.2024 №7.20-1/20-01/7/4135 на адресу Волинської митниці та відповідно до відповіді наданої Волинською митницею від 17.12.2024 № 7.3-4/28-07/7/13828 встановлено, що 07.05.2022 громадянкою України ОСОБА_1 було ввезено на митну територію України транспортний засіб VOLKSWAGEN TRANSPORTER T4 кузов № НОМЕР_3 через пропуску «Ягодин - Дорогуск» митного поста «Ягодин» Волинської митниці в якості гуманітарної допомоги для військової частини НОМЕР_4 .

Під час ввезення зазначеного транспортного засобу VOLKSVAGEN TRANSPORTER T4 кузов № НОМЕР_3 в Україну громадянка ОСОБА_1 задекларувала його як такий, що є гуманітарною допомогою для Військової частини НОМЕР_4 та подала митному органу України пункт пропуску "Ягодин - Дорогуск" митного поста "Ягодин" Волинської митниці наступні документи:

- Декларація про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 07.05.2022. В зазначений Декларації у розділі 6 «Отримувач» вказано Військова частина НОМЕР_4 , розділ 7 «Фактичне місце призначення розвантаження вантажу» АДРЕСА_2 .

- Звернення від 30.04.2022 № 973 за підписом командира Військової частини НОМЕР_4 ОСОБА_2 .

Запорізькою митницею на ім'я ОСОБА_2 направлено запит від 22.05.2025 № 7.20-7.20-4/20-02/10/3 та отримано відповідь від 26.05.2025 (вхідний номер Запорізької митниці від 28.05.2025 № 2241/10-26), в якому він повідомив, що звернення від 30.04.2022 № 973 ним як командиром Військової частини НОМЕР_4 не підписувався та підпис проставлений в зазначеному супровідному листі не відповідає його власному підпису.

29.05.2025 Запорізькою митницею направлено запит №7.20-4/20-01/8.2/1592 до ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо перебування на військовому обліку (реєстрації) транспортного засобу VOLKSVAGEN TRANSPORTER T4 кузов № НОМЕР_3 , реєстраційний номер НОМЕР_5 .

Згідно листа ІНФОРМАЦІЯ_2 від 17.06.2025 № 101/2794 зазначений транспортний засіб в уніфікованій електронно-обліковій системі зареєстрованих транспортних засобів Збройних Сил України не зареєстрований.

З метою визначення вартості зазначеного транспортного засобу, управлінням боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил направлено службову записку від 16.06.2025 № 20/20-01/3299 на адресу управління контролю та адміністрування митних платежів.

Згідно службової записки управління контролю та адміністрування митних платежів Запорізької митниці від 17.06.2025 № 15/15-02/3343 митна вартість транспортного засобу VOLKSVAGEN TRANSPORTER T4 кузов № НОМЕР_3 , на дату ввезення на митну територію України 07.05.2022 становить 2400 Євро (74062,80 грн. по курсу НБУ на 07.05.2022).

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 01.03.2022 №174 «Деякіпитання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовахвоєнного стану», яка була чинна на момент ввезення вказаного транспортного засобу,передбачено, що на період дії воєнного стану пропуск через митний кордон Українигуманітарної допомоги здійснюється за місцем перетину митного кордону Українишляхом подання в паперовій або електронній формі декларації, заповненої особою,що перевозить відповідний товар, за формою визначеною вказаною постановоюКабінету Міністрів України, без застосування заходів нетарифного регулюваннюзовнішньоекономічної діяльності та підлягають взяттю в установленому порядку наоблік в Збройних Силах, правоохоронних органах, інших військових формуваннях,утворених відповідно до закону, або в інших суб'єктах, що здійснюють боротьбу зтероризмом відповідно до закону.

Таким чином, громадянкою України ОСОБА_1 вчинено дії, спрямовані на переміщення через митний кордон України товару - VOLKSVAGEN TRANSPORTER T4 кузов № НОМЕР_3 з приховуванням від митного контролю, шляхом подання митному органу як підставу для переміщення товару документів, що містять неправдиві відомості щодо отримувача товару, а саме: декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 07.05.2022, звернення від 30.04.2022 № 973 військової частини НОМЕР_4 .

Зазначені дії мають ознаки порушення митних правил, передбаченого частиною 1 статті 483 Митного кодексу України.

В судовому засіданні ОСОБА_1 просила закрити провадження у справі, оскільки на цей час вказаний транспортний засіб переданий для потреб ЗСУ безоплатно.

Зокрема, ОСОБА_1 в судовому засіданні пояснила, що після ввезення транспортного засобу VOLKSVAGEN TRANSPORTER T4 кузов № НОМЕР_3 на митну територію України, його було доставлено за адресою: провулок Робітничий у місто Рівне в автомайстерню та передано власнику зазначеної майстерні ОСОБА_3 для переобладнання і технічної перевірки.

У подальшому, власник зазначеної майстерні ОСОБА_4 , що після завершення технічної перевірки та ремонту транспортного засобу VOLKSVAGEN TRANSPORTER T4 кузов № НОМЕР_3 , його буде передано до військової частини, та акт прийому - передачі транспортного засобу буде надано ОСОБА_1 .

Крім того, ОСОБА_1 в судовому засіданні було надано Акт прийому - передачі від 20.05.2022 року, в якому зазначено, що громадянином ОСОБА_5 транспортний засіб VOLKSVAGEN TRANSPORTER T4 кузов № НОМЕР_3 було передано до військової частини НОМЕР_6 , а старшим лейтенантом ОСОБА_6 , командиром 1 роти морської піхоти в/ч НОМЕР_6 його було прийнято.

Представник митниці зазначив, що на момент складання протоколу про порушення митних правил вказаний транспортний засіб не був переданий до ЗСУ.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить наступного.

Відповідно до вимог ст. ст. 245, 251, 252, 280 КУпАП, ст.ст. 486, 489 МК України, суд зобов'язаний повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, дослідити в судовому засіданні наявні у справі докази, дати їм належну правову оцінку і, в залежності від встановленого, прийняти мотивоване законне рішення.

Згідно ст.487 МК України провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.

Відповідно ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.

Відповідно ч.1 ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачена адміністративна відповідальність.

Згідно ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Відповідно ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Відповідно ст.252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Згідно ст.486 МК України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.

Згідно ст.489 МК України посадова особа при розгляді справи про порушення митних правил зобов'язана з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно ст.494 МК України про кожний випадок виявлення порушення митних правил уповноважена посадова особа митного органу, яка виявила таке порушення, невідкладно складає протокол за формою, установленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Згідно ч.1 ст.495 МК України доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Такі дані встановлюються: 1) протоколом про порушення митних правил, протоколами процесуальних дій, додатками до зазначених протоколів; 2) поясненнями свідків; 3) поясненнями особи, яка притягується до відповідальності; 4) висновком експерта; 5) іншими документами (належним чином завіреними їх копіями або витягами з них) та інформацією, у тому числі тими, що перебувають в електронному вигляді, а також товарами - безпосередніми предметами порушення митних правил, товарами із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю, транспортними засобами, що використовувалися для переміщення безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України.

Статтею 458 МК України визначено, що порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

Відповідно ст.459 МК України суб'єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами - посадові особи цих підприємств.

Так, 22.07.2022 громадянкою України ОСОБА_1 було ввезено на митну територіюУкраїни автомобіль VOLKSVAGEN TRANSPORTER T4 кузов № НОМЕР_3 , в якості гуманітарної допомоги для Військової частини НОМЕР_4 зізвільненням від сплати митних платежів та подано митному органу України декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 07.05.2022, де в розділі 6 «Отримувач» вказано військова частина НОМЕР_4 .

Згідно листа ІНФОРМАЦІЯ_2 від 17.06.2025 № 101/2794 зазначений транспортний засіб в уніфікованій електронно-обліковій системі зареєстрованих транспортних засобів Збройних Cил України не зареєстрований.

ОСОБА_1 в судовому засіданні було надано Акт прийому - передачі від 20.05.2022 року, в якому зазначено, що громадянином ОСОБА_5 транспортний засіб VOLKSVAGEN TRANSPORTER T4 кузов № НОМЕР_3 було передано до військової частини НОМЕР_6 , а старшим лейтенантом ОСОБА_6 , командиром 1 роти морської піхоти в/ч НОМЕР_6 його було прийнято.

Суду також було надано нотаріально завірену заяву ОСОБА_7 , щодо передачі ОСОБА_5 фото документа щодо ввезення автомобіля VOLKSVAGEN TRANSPORTER T4 кузов № НОМЕР_3 .

Також судом було допитано свідка ОСОБА_8 , яка пояснила, як ОСОБА_1 ввозила автомобіль на територію України та підтвердила, що даний автомобіль VOLKSVAGEN TRANSPORTER було передано військовим.

Відповідно до ПКМУ від 01.03.2022 № 174 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану» наперіод воєнного стану пропуск через митний кордон України гуманітарної допомогивід донорів (у значенні «Про гуманітарну допомогу») здійснюється за місцем перетину митного кордону України шляхом подання декларації, заповненої особою,що перевозить відповідний товар, за формою згідно з додатком без застосуваннязаходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.

Відповідно до ст. 1 Закону Україну «Про гуманітарну допомогу» гуманітарна допомога цільова адресна безоплатна допомога в грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільних пожертвувань, або допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, що надається іноземними тавітчизняними донорами із гуманних мотивів отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за кордоном, які потребують її у зв'язку з соціальною незахищеністю, матеріальною незабезпеченістю, важким фінансовим становищем, або тяжкою хворобою конкретних фізичних осіб, а також для підготовки до збройного захисту держави та її захисту у разі збройної агресії або збройного конфлікту.

Згідно зі ч. 4 ст. 6 Закону Україну «Про гуманітарну допомогу» звільнення відоподаткування товарів (робіт, послуг) гуманітарної допомоги здійснюється у порядку,встановленому Податковим кодексом України та Митним кодексом України.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 287 Митного кодексу України та п. 197.11 ст. 197, п.213.3.9 ст. 213 Податкового кодексу України, при ввезенні на митну територіюУкраїни вантажі гуманітарної допомоги звільняються від оподаткування, а саме відсплати ввізного мита, акцизного податку та податку на додану вартість.

Згідно з ч. 1 ст. 292 Митного кодексу України митні платежі не сплачуються уразі, якщо відповідно до цього Кодексу, Податкового кодексу України, інших законівУкраїни, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України щодо товарів надано звільнення або повне умовнезвільнення від сплати митних платежів - у період дії такого звільнення і придотриманні умов, у зв'язку з якими його надано.

Використання гуманітарної допомоги не за цільовим призначенням або з метою отримання прибутку є порушенням законодавства про гуманітарну допомогу, щотягне за собою кримінальну або адміністративну відповідальність (ст. 12 ЗаконуУкраїну «Про гуманітарну допомогу»).

25.03.2025 Верховна Рада України ухвалила Закон України «Про внесення зміндо Митного кодексу України та інших законів України щодо деяких питань адміністративної відповідальності за порушення митних правил, уточнення порядку виконання окремих митних процедур та усунення термінологічних неузгодженостей»№ 4323-IX, що введений в дію 04.07.2025.

Вказаним Законом Розділ XXI "Прикінцеві та перехідні положення" Митногокодексу України доповнено пунктами 9-49 та 9-50 такого змісту:

9-49. Особа звільняється від адміністративної відповідальності за вчиненняпорушень митних правил, передбачених частиною четвертою статті 469, статтями 470, 481 і 485 цього Кодексу, у разі добровільної (без попереднього або наступноговідшкодування вартості) передачі Збройним Силам України, добровольчимформуванням територіальних громад, Національній гвардії України, Службі безпекиУкраїни, Службі зовнішньої розвідки України, Державній прикордонній службіУкраїни, Міністерству внутрішніх справ України, іншим утвореним відповідно дозаконів України військовим формуванням, їх з'єднанням, військовим частинам,підрозділам, а також військовослужбовцям для використання під час здійсненнязаходів, необхідних для забезпечення оборони України, безпеки населення та захистуінтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації протиУкраїни, транспортних засобів особистого користування, ввезених на митнутериторію України в період з 24 лютого 2022 року до 1 квітня 2024 року в митних режимах транзиту або тимчасового ввезення, а також транспортних засобів особистого користування, ввезених на митну територію України в митних режимах транзиту або тимчасового ввезення до 24 лютого 2022 року, у разі їх перебування станом на 24 лютого 2022 року на митній території України без порушення строків та умов митних режимів транзиту або тимчасового ввезення, за умови документальногопідтвердження факту такої передачі.

9-50. Особа звільняється від адміністративної відповідальності за вчиненняпорушень митних правил, передбачених статтями 483 і 485 цього Кодексу, у разі добровільної (без попереднього або наступного відшкодування вартості) передачі Збройним Силам України, добровольчим формуванням територіальних громад, Національній гвардії України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідкиУкраїни, Державній прикордонній службі України, Міністерству внутрішніх справ України, іншим утвореним відповідно до законів України військовим формуванням, їх з'єднанням, військовим частинам, підрозділам, а також військовослужбовцям для використання під час здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, безпеки населення та захисту інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України (далі в цьому пункті - набувачі гуманітарної допомоги), транспортних засобів, що класифікуються у товарних позиціях 8703, 8704 згідно з УКТ ЗЕД, ввезених на митну територію України тавизнаних гуманітарною допомогою у період з 24 лютого 2022 року до 1 квітня 2024року, за умови документального підтвердження факту передачі таких транспортнихзасобів будь-якому набувачу гуманітарної допомоги, зазначеному у цьому пункті".

Отже, положеннями пункту 9-50 Розділ XXI «Прикінцеві та перехідні положення» Митного кодексу України передбачено спеціальну підставу звільненнявід адміністративної відповідальності передбаченої статтями 483 та 485 Митногокодексу України, у разі добровільної (без попереднього або наступного відшкодування вартості) передачі Збройним Силам України, добровольчим формуванням територіальних громад, Національній гвардії України, Службі безпекиУкраїни, Службі зовнішньої розвідки України, Державній прикордонній службі України, Міністерству внутрішніх справ України, іншим утвореним відповідно дозаконів України військовим формуванням, їх з'єднанням, військовим частинам,підрозділам, а також військовослужбовцям для використання під час здійсненнязаходів, необхідних для забезпечення оборони України, безпеки населення та захистуінтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації протиУкраїни (далі в цьому пункті - набувачі гуманітарної допомоги), транспортнихзасобів, що класифікуються у товарних позиціях 8703, 8704 згідно з УКТ ЗЕД,ввезених на митну територію України та визнаних гуманітарною допомогою у періодз 24 лютого 2022 року до 1 квітня 2024 року, за умови документального підтвердження факту передачі таких транспортних засобів будь-якому набувачу гуманітарної допомоги.

Відповідно до Акт прийому - передачі від 20.05.2022 року, транспортний засіб VOLKSVAGEN TRANSPORTER T4 кузов № НОМЕР_3 було передано до військової частини НОМЕР_6 , а старшим лейтенантом ОСОБА_6 , командиром 1 роти морської піхоти в/ч НОМЕР_6 було прийнято вищезазначений транспортний засіб.

Згідно до ст. 527 МК України у справі про порушення митних правил орган доходів і зборів або суд (суддя), що розглядає справу, виносить одну з таких постанов:1) про проведення додаткової перевірки; 2) про накладення адміністративногостягнення; 3) про закриття провадження у справі.

Враховуючи вищенаведене та наявність в матеріалах справи документів, що підтверджують дотримання умов, визначених пунктом 9-50 Розділ XXI «Прикінцевіта перехідні положення» Митного кодексу України, суд приходить до висновку пронаявність підстав для звільнення ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності, передбаченої ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України, на підставі п. 9-50 Розділу ХХІ«Прикінцевих та перехідних положень» МК України.

Керуючись статтями 380, 458, 465, ч. 1 ст. 483, 486, 527 МК України, п.9-50 Розділу ХХІ«Прикінцевих та перехідних положень» МК України, статтями 22, 245, 253 КУпАП, суддя

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звільнити від адміністративної відповідальності, передбаченою ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України, на підставі п. 9-50 Розділу ХХІ «Прикінцевих та перехідних положень» Митного кодексу України.

Провадження в справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 483 МК України закрити.

На постанову може бути подана апеляційна скарга до Запорізького апеляційногосуду через Дніпровський районний суд м. Запоріжжя протягом десяти днів з дня їївинесення.

Суддя: Баруліна Т. Є.