Постанова від 17.02.2026 по справі 756/16151/25

17.02.2026 Справа № 756/16151/25

УКРАЇНА
ОБОЛОНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

Унікальний 756/16151/25

Провадження №2-а/756/26/26

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 лютого 2026 року Оболонський районний суд м. Києва, в складі:

головуючого судді Диби О.В.,

за участю секретаря Загороднюк В.В.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні в м. Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення, -

УСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду із вказаним позовом посилаючись на те, що постановою №ВОБ4117 від 25.09.2025 винесеною тимчасово виконуючою обов'язки начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 майором ОСОБА_2 позивача притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.210 КУпАП з накладенням адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі 25500 грн, з посиланням на відмову від проходження ВЛК.

Позивач зазначає, що винесена постанова є незаконною, такою, що складена з порушенням норм чинного законодавства, від проходження ВЛК він не відмовлявся, а лише просив надати йому можливість забезпечити медичні документи на підтвердження стану його здоров'я, оскільки він нещодавно завершив лікування та очікує на оформлення медичних висновків.

На підставі викладеного позивач просить скасувати постанову у справі про адміністративне правопорушення №ВОБ4117 від 25.09.2025 винесену тимчасово виконуючою обов'язки начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 майором ОСОБА_2 , якою позивача притягнуто до відповідальності за ч.3 ст.210 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 25500 грн., а провадження у справі про адміністративне правопорушення закрити за відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.

Ухвалою Оболонського районного суду м. Києва від 13.10.2025 у справі відкрито спрощене позовне провадження.

В судове засідання позивач не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, представник позивача подав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримав та просив задовольнити, посилаючись на обставини викладені в позові.

Представник відповідача ІНФОРМАЦІЯ_1 в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, подав до суду відзив, в якому вказував, що дії відповідача щодо винесення постанови про притягнення позивача до адміністративної відповідальності, як і сама постанова є правомірними, позивач відмовився від проходження ВЛК, не надав медичної документації та відповідно не навів обґрунтувань обставин, що унеможливлювали проходження ним ВЛК.

Повно та всебічно дослідивши наявні в матеріалах справи докази у їх сукупності, суд вважає встановленими наступні обставини.

Відповідно до права, визначеного в ч. 1 ст. 6 КАС України, кожна особа може в порядку, встановленому КАС України, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушено її права, свободи або законні інтереси.

Відповідно до ст. 17 КАС України, компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 293 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді скарги на постанову по справі про адміністративне правопорушення перевіряє законність і обґрунтованість винесеної постанови і приймає одне з таких рішень: залишає постанову без зміни, а скаргу без задоволення; скасовує постанову і надсилає справу на новий розгляд; скасовує постанову і закриває справу; змінює захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.

Як убачається з матеріалів справи, направленням ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Києві №4990600 від 24.09.2025 позивача було направлено на ВЛК на базі КНП «Консультативно-діагностичний центр Оболонського району м. Києва» для визначення придатності до військової служби.

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення №ВОБ4117 від 25.09.2025, складеного офіцером відділення військового обліку та бронювання ІНФОРМАЦІЯ_1 ст.лейтенантом ОСОБА_3 , 25.09.2025 о 03 годині 20 хвилин гр. ОСОБА_1 порушив вимоги ч.1 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», а саме відмовився від проходження ВЛК, чим вчинив правопорушення відповідальність за яке передбачена ч.3 ст.210 КУпАП. Протокол містить пояснення ОСОБА_1 з посиланням на згоду з проходженням ВЛК у законному порядку і за наявності медичної документації, якої при собі на момент складання протоколу він не має.

На підставі вищевказаного протоколу 25.09.2025 тимчасово виконуючою обов'язки начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 майором ОСОБА_2 винесено постанову №ВОБ4117, якою ОСОБА_1 визнано винним за ч.3 ст. 210 КУпАП, а саме: гр. ОСОБА_1 відмовився від проходження ВЛК, та притягнуто його до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу у розмірі 25500 грн.

Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративні правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Відповідно до ч.3 ст.210 КУпАП вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті (порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію), в особливий період тягне за собою накладення штрафу на громадян від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об'єднань - від двох тисяч до трьох тисяч п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян..

Відповідно до ст. 235 КУпАП територіальні центри комплектування та соціальної підтримки розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, про зіпсуття військово-облікових документів чи втрату їх з необережності (ст.ст. 210, 210-1, 211 (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки України).

Від імені територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

Відповідно до ч.13 ст. 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» громадяни України, які перебувають на військовому обліку, направляються для підготовки до військової служби, особи, які призиваються, направляються або приймаються на військову службу, приймаються на службу у військовому резерві, та військовозобов'язані, призначені для комплектування посад за відповідними військово-обліковими спеціальностями та іншими спеціальностями в Службі безпеки України під час проведення мобілізації, проходять обов'язковий медичний огляд, крім випадків, передбачених цим Законом. Порядок проведення медичного огляду затверджується відповідно Міністерством оборони України, центральними органами виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють керівництво військовими формуваннями, Службою безпеки України, Службою зовнішньої розвідки України за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я. Перелік військово-облікових спеціальностей затверджується Міністерством оборони України, а інших спеціальностей в Службі безпеки України - Головою Служби безпеки України.

Частиною 1 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» встановлено обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації. Зокрема, громадяни зобов'язані з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду, а також проходити медичний огляд для визначення придатності до військової служби згідно з рішенням військово-лікарської комісії чи відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у розвідувальних органах України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону.

Відповідно до п. 74 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язаним та резервістам, які підлягають призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, в тому числі ті, які були визнані обмежено придатними та не проходили повторний медичний огляд з метою визначення їх придатності до військової служби (за винятком тих, які визнані в установленому порядку особами з інвалідністю), за рішенням керівника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки видаються направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду, сформовані відповідно до пункту 74---1 цього Порядку.

Згідно п. 3.1 глави 3 розділу 2 Положення про військово - лікарську експертизу в Збройних Силах України медичний огляд військовозобов'язаних проводиться за рішенням керівників ІНФОРМАЦІЯ_1, командирів військових частин, начальників центрів рекрутингу Збройних Сил України на підставі направлення, яке формується відповідно до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560, ІНФОРМАЦІЯ_1 за місцем провадження медичної практики у закладах охорони здоров'я комунальної або державної форми власності, які мають договір із НСЗУ на пакет медичних послуг, включений до програми державних гарантій медичного обслуговування населення на відповідний рік щодо медичного огляду осіб, який організовується ІНФОРМАЦІЯ_1, лікарями, які входять до складу ІНФОРМАЦІЯ_1. При цьому особам віком до 45 років видається направлення з метою визначення їх придатності до служби у Десантно-штурмових військах, підрозділах спеціального призначення, на підводних човнах, надводних кораблях, у морській піхоті.

З наведеного вище убачається, що проходження ВЛК відбувається виключно на підставі направлення та рішення уповноваженої особи, а обрання часу проходження ВЛК чи можливості його відкладення за ініціативою особи, якій було вручено таке направлення, чинним законодавством не передбачено.

За наявності підстав для отримання додаткових відомостей про стан здоров'я особи, лікарі, які входять до складу ІНФОРМАЦІЯ_1 можуть витребувати такі відомості чи направити для проходження додаткових досліджень. При цьому, суд звертає увагу, що кожен лікар приймає рішення про стан здоров'я особи самостійно, та може призначити йому додаткове дослідження після проведення його первинного огляду за наявності відповідних підстав.

Також суд звертає увагу на те, що за наявності підстав для направлення особи на додаткові лабораторні та інстументальні дослідження чинним законодавством встановлюється строк до 14 днів, що свідчить наявність визначеної процедури, яка є обов'язковою.

Вказані висновки узгоджуються із Положенням про військово - лікарську експертизу в Збройних Силах України.

Слід відмітити, що матеріали справи не містять будь -яких медичних документів, які б могли підтвердити стан здоров'я позивача, так як і не містять відомостей про проходження ним ВЛК.

Відповідно до п.3 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які є додатком № до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1487 від 30.12.2022, призовники, військовозобов'язані та резервісти за порушення правил військового обліку та законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, зіпсуття або недбале зберігання військово-облікових документів, яке спричинило їх втрату, притягуються до адміністративної відповідальності згідно із Кодексом України про адміністративні правопорушення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд зазначає, що у відповідності до положень ч.2 ст.251 КУпАП обов'язок збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 КУпАП.

Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи викладене, оскільки матеріалами справи підтверджується правомірність винесення відповідачем оскаржуваної постанови, позовні вимоги про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення задоволенню не підлягають.

Інші наявні в матеріалах справи докази висновків суду не спростовують.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 9, 77, 242-246, 262, 286 КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (Код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , місцезнаходження: АДРЕСА_2 ) про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення- залишити без задоволення.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня складання його повного тексту.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку на його апеляційне оскарження.

Повний текст рішення складено 17.02.2026.

Суддя: Олексій ДИБА