ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА
справа № 753/2598/26
провадження № 2-о/753/195/26
"19" лютого 2026 р. м. Київ
Дарницький районний суд м. Києва у складі: головуючого судді Маркєлової В.М., розглянувши заяву ОСОБА_1 провстановлення факту народження,
10.02.2026 до Дарницького районного суду м. Києва надійшла заява ОСОБА_1 , подана в його інтересах адвокатом Чекманом М.П. про встановлення факту народження.
Заявник в порядку окремого провадження просить:
1.Установити факт народження дитини чоловічої статі - ОСОБА_2 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: російська федерація, Курська область, місто Курськ.
2. У графі «відомості про дитину» зазначити: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: російська федерація, Курська область, м. Курськ.
На обґрунтування заяви зазначив наступне:
До Дарницького районного суду міста Києва Роман Олексій Петрович звертається із заявою про встановлення факту народження свого сина - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Управлінням РАЦС адміністрації Центрального округу міста Курська 10 вересня 2014 року видано свідоцтво про народження серії НОМЕР_1 , щодо ОСОБА_2 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Курськ Курської області російської федерації, про що 10 вересня 2014 року було складено актовий запис про народження № 2057.
Батьком дитини зазначено ОСОБА_1 , громадянина України, українця, матір'ю - ОСОБА_3 , громадянку України, українку.
Наразі оригінал свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 було втрачено.
ОСОБА_1 звертався з заявою про видачу свідоцтва про народження (українського зразка) ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та внесення відповідних актових записів про народження до Державного реєстру актів цивільного стану громадян (вх. №. 157/33280 від 09.09.2025 р.)
Листом від 09.09.2025 р. № 157/33.2-80 ОСОБА_1 повідомлено, що Дарницький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) повідомив, що при перевірці в Державному реєстрі актів цивільного стану громадян не виявлено актового запису про народження ОСОБА_2 , складений Управлінням РАЦС адміністрації Центрального округу міста Курська (РФ) 10 вересня 2014 року.
При цьому отримання повторного свідоцтва про народження або витребування актового запису з органів державної реєстрації актів цивільного стану російської федерації є неможливим, оскільки внаслідок повномасштабного збройного вторгнення російської федерації в Україну дипломатичні, правові та будь-які офіційні відносини між Україною та державоюагресором припинені. Будь-яке листування з компетентними органами російської федерації є об'єктивно неможливим, а механізми міжнародної правової допомоги не застосовуються.
Зокрема, 23 грудня 2022 року набрав чинності Закон України «Про зупинення дії та вихід з Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах та Протоколу до Конвенції від 22.01.1993», яким зупинено дію Конвенції у відносинах з російською федерацією, що остаточно унеможливлює витребування документів про державну реєстрацію актів цивільного стану з території цієї держави. За таких обставин отримати свідоцтво про народження дитини в російській федерації або поновити відповідний актовий запис позасудовим шляхом неможливо, а отже єдиним законним та ефективним способом підтвердження факту народження дитини є його встановлення в судовому порядку в Україні. Встановлення факту народження, що має юридичне значення, є необхідним для державної реєстрації народження дитини в Україні та подальшого отримання свідоцтва про народження українського зразка.
Саме з моменту державної реєстрації народження підтверджується факт існування особи як суб'єкта права, що є передумовою реалізації дитиною її конституційних прав і обов'язків. Відсутність свідоцтва про народження унеможливлює повноцінну реалізацію права на доступ до медичної допомоги, освіти, соціального захисту, а також перешкоджає виконанню державою обов'язку щодо охорони дитинства, гарантованого Конституцією України.
Відповідно до пункту 5 частини другої статті 293 Цивільного процесуального кодексу України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Згідно з пунктом 7 частини першої статті 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації такого факту органом державної реєстрації актів цивільного стану.
Згідно з пунктом 18 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31 березня 1995 року, рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не замінює собою документів, які видаються відповідними органами, а є підставою для їх отримання.
Відповідно до статті 18 ЦПК України рішення суду, що набрало законної сили, є обов'язковим для органів, які здійснюють державну реєстрацію таких фактів.
Згідно з частиною першою статті 144 Сімейного кодексу України батьки зобов'язані зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану. Конвенція про права дитини від 20 листопада 1989 року передбачає, що дитина має бути зареєстрована одразу після народження та з моменту народження має право на ім'я, громадянство і піклування батьків.
ОСОБА_2 є громадянином України, що підтверджується паспортом громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_2 , виданим 06 серпня 2022 року, запис № 20140816-03030, однак відсутність українського свідоцтва про народження створює істотні перешкоди у реалізації його прав та законних інтересів.
З огляду на викладене, встановлення факту народження ОСОБА_2 в судовому порядку в Україні є єдиним ефективним, необхідним та законним способом подальшої державної реєстрації народження дитини та отримання свідоцтва про народження українського зразка, а також належного захисту його прав і законних інтересів.
За результатами вивчення заяви та доданих до неї документів суд дійшов таких висновків.
Порядок розгляду судом справ окремого провадження визначено нормами розділу IV ЦПК України.
Відповідно до положень частини першої статті 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності чи відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом (частина третя статті 294 ЦПК України).
Згідно зі статтею 315 цього Кодексу суд розглядає справи про встановлення факту: 1) родинних відносин між фізичними особами; 2) перебування фізичної особи на утриманні; 3) каліцтва, якщо це потрібно для призначення пенсії або одержання допомоги по загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню; 4) реєстрації шлюбу, розірвання шлюбу, усиновлення; 5) проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без шлюбу; 6) належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім'я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім'ям, по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті; 7) народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження; 8) смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті; 9) смерті особи, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави вважати її загиблою від певного нещасного випадку внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.
У судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Факти, що мають юридичне значення - це факти, з якими закон пов'язує виникнення, зміну або припинення правовідносин. Справи про встановлення юридичних фактів можуть бути предметом розгляду суду у порядку окремого провадження, зокрема, якщо встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.
Особливості провадження у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначає стаття 317 ЦПК України, якою, зокрема, установлено, що заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Вимоги до змісту та форми заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, визначені статтею 318 ЦПК України.
Згідно положень цієї процесуальної норми у заяві про встановлення факту, що має юридичне значення, повинно бути зазначено: 1) який факт заявник просить встановити та з якою метою; 2) причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт; 3) докази, що підтверджують факт.
До заяви додаються докази, що підтверджують викладені в заяві обставини, і довідка про неможливість відновлення втрачених документів.
За положеннями статті 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Частина перша статті 4 ЦПК України визначає, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Аналогічні норми містяться у статтях 15, 16 ЦК України.
Відповідно до статті 19 ЦПК України, яка визначає компетенцію судів щодо розгляду цивільних справ, у порядку цивільного судочинства розглядаються справи що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Як убачається зі змісту заявлених вимог, заявник просить встановити факт народження його сина, який настав не на тимчасово окупованій території України, а в іноземній державі - Російській Федерації, на територію якої компетенція судів України не поширюється.
Пунктом 1 частини першої статті 186 ЦПК України встановлено, що суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Отже за наведених вище обставин заява ОСОБА_1 не підлягає судовому розгляду, що є підставою для відмови у відкриття провадження за цією заявою.
Керуючись нормами статей 2, 10, пунктом 1 частини першої статті 186, статтями 259, 260, 261, 353 ЦПК України, суд
Відмовити у відкритті провадження у справі за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту народження.
Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом п'ятнадцяти днів з моменту її проголошення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання.
Суддя В.М. Маркєлова