Ухвала від 19.02.2026 по справі 643/19521/25

Придніпровський районний суд м.Черкаси

Справа № 643/19521/25

Номер провадження 2/711/498/26

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 лютого 2026 року м. Черкаси

Придніпровський районний суд м. Черкаси у складі:

головуючого судді Петренка О.В.,

за участю секретаря судового засідання Дмитренка О.Ю.,

представника відповідача адвоката Рудика І.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку cпрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Моторно (транспортного) страхового бюро України до ОСОБА_1 про відшкодування в порядку регресу витрат за регламентною виплатою,

ВСТАНОВИВ:

05 листопада 2025 року МТСБУ, в інтересах якого діє представник за довіреністю Безверський Руслан Васильович, звернулося до Салтівського районного суду м. Харкова з вказаною позовною заявою, в якій просить суд стягнути з відповідача ОСОБА_1 суму витрат сплаченого відшкодування в розмірі 36 142,52 грн, суму витрат на встановлення розміру заподіяної шкоди в розмірі 2743,08 грн та витрати на сплату судового збору в сумі 3028 грн.

Згідно відповіді з Єдиного державного демографічного реєстру №1987960 від 10.11.2025, відповідач ОСОБА_1 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , що у Придніпровському районі означеного населеного пункту, починаючи з 11.10.2025.

Ухвалою Салтівського районного суду м.Харкова від 10 листопада 2025 року позовну заяву Моторно (транспортного) страхового бюро України до ОСОБА_1 про відшкодування в порядку регресу витрат за регламентною виплатою направлено за підсудністю до Придніпровського районного суду м.Черкаси.

Ухвалою Придніпровського районного суду м. Черкаси від 04 грудня 2025 року прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за позовом Моторно (транспортного) страхового бюро України до ОСОБА_1 про відшкодування в порядку регресу витрат за регламентною виплатою; розгляд справи вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

Розгляд справи призначений о 08 год 40 хв 19 лютого 2026 року.

09 лютого 2026 року представником відповідача ОСОБА_1 адвокатом Рудиком І.І. (ордер серії АХ №1317910 від 16.01.2026, згідно якого повноваження адвоката не обмежуються) подано до суду заяву про зупинення розгляду справи, яка обгрунтована тим, що відповідач ОСОБА_1 , у зв'язку з введенням на території України воєнного стану, перебуває на військовій службі за мобілізацією. Згідно військового квитка серії НОМЕР_1 відповідач ОСОБА_1 14.05.2024 був призваний у Збройні Сили України по мобілізації та проходить військову службу у військовій частині № НОМЕР_2 , обіймаючи посаду інспектора прикордонної служби 3 категорії - номер обслуги 3 зенітно-артелерійської групи зенітно-артелерійського відділення прикордонної зенітно-ракетної застави прикордонної комендатури швидкого реагування ІНФОРМАЦІЯ_1 стрільців (вхідний №5347/26, а.с.84-85).

Представник позивача за довіреністю ОСОБА_2 у судове засідання не з'явився, про день, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, зокрема, шляхом направлення судової повістки про виклик до суду до електронних кабінетів як безпосередньо позивача, так і його представника ОСОБА_2 у підсистемі «Електронний суд», що були отримані цими учасниками справи 16.02.2026 (а.с.96 зворот, 97 зворот). Водночас представник позивача за довіреністю ОСОБА_2 , 08.01.2026 через підсистему «Електронний суд», подав заяву, в якій виявив волю на розгляд справи за відсутності представника позивача, позовні вимоги підтримав у повному обсязі, а також не заперечував проти ухвалення заочного рішення (вхідний №999/26, а.с.63-65).

Представник відповідача ОСОБА_1 адвокат Рудик І.І. в судовому засіданні 19.02.2026 підтримав заяву про зупинення розгляду справи з підстав, що викладені в мотивувальній її частині, та просив суд її задовольнити.

Суд, розглянувши по суті заяву представника відповідача про зупинення розгляду справи, дослідивши матеріали справи в межах, що є необхідними для належного розгляду означеної заяви, заслухавши думку представника відповідача, дійшов такого висновку.

Судом встановлено, що відповідач ОСОБА_1 перебуває на військовій службі за призовом під час мобілізації у військовій частині НОМЕР_3 з 14 травня 2024 року по теперішній час, що підтверджується довідкою військової частини НОМЕР_3 №08/296 від 16.02.2026 (а.с.102), а також витягом з військового квитка серії НОМЕР_1 від 11.03.2022, яким документований відповідач ОСОБА_1 (а.с.87-88).

Загальновідомим фактом є те, що 24 лютого 2022 року російська федерація розпочала чинити злочин агресії проти України у формі широкомасштабного військового нападу.

У зв'язку з цим Президент України Указом від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX (далі - Указ), ввів в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який у подальшому неодноразово продовжувався. Станом на момент прийняття цієї постанови воєнний стан не скасований.

У пункті 2 Указу Президент України постановив: військовому командуванню (Генеральному штабу Збройних Сил України, командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань, командирам військових з'єднань, частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України) разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати визначені Законом України «Про правовий режим воєнного стану» заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.

Крім того, Президент України у пункті 1 Указу від 24 лютого 2022 року № 65/2022 «Про загальну мобілізацію» постановив: оголосити та провести загальну мобілізацію (пункт 1).

Отже, враховуючи зазначені вище акти Президента України, з 24 лютого 2022 року та станом на момент постановлення цієї ухвали в Україні (на всій її території) діє воєнний стан та проводиться загальна мобілізація. А отже, з настанням особливого періоду вся структура Збройних Сил України та інші військові формування як цілісний організм почали функціонувати в умовах особливого періоду та були переведені на організацію і штати воєнного часу.

Пунктом 2 ч.1 ст.251 ЦПК України передбачено, що суд зобов'язаний зупинити провадження у справі у разі, зокрема перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.

У п.117 постанови Великої Палати Верховного Суду від 12.11.2025 у справі №754/947/22 (провадження № 14-74цс25) зроблено правовий висновок щодо застосування положень п.2 ч.1 ст.251 ЦПК України, згідно якого: 1) з моменту введення в Україні воєнного стану і до моменту його скасування чи припинення Збройні Сили України та інші утворені відповідно до закону військові формування потрібно вважати такими, що «переведені на воєнний стан»; 2) упродовж дії воєнного стану в Україні та проведення загальної мобілізації належними для застосування судом згаданих вище норм процесуального права є докази (військовий квиток, накази командира військової частини тощо), що містять інформацію про те, що військовослужбовець (сторона або третя особа, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору) перебуває на військовій службі; 3) якщо військовослужбовець (сторона або третя особа, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору), права якого захищають положення пункту 2 частини першої статті 251 ЦПК України, висловлює власну волю проти зупинення провадження у справі та прагнення продовжувати розгляд справи (особисто або через представника), суд має врахувати його волевиявлення та продовжити здійснювати судочинство у відповідному провадженні.

Частиною 4 ст.263 ЦПК України передбачено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Пунктом 2 ч.1 ст.253 ЦПК України передбачено, що провадження у справі зупиняється у випадках, встановлених пунктом 2 частини першої статті 251 цього Кодексу, - до припинення перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.

Отже, зважаючи на те, що Указом Президента України № 64/2022 від 24 лютого 2022 з 05 год 30 хв 24 лютого 2022 в Україні введено воєнний стан, строк дії якого було продовжено до 03.02.2026, враховуючи правову позицію Великої Палати Верховного Суду, що викладена в постанові від 12.11.2025 в справі №754/947/22 щодо практики застосування судами положень п.2 ч.1 ст.251 ЦПК України, а також факт проходження відповідачем військової служби в період дії воєнного стану, який є об'єктивною обставиною, що перешкоджає його участі в розгляді справи, і відсутність беззастережної волі відповідача як військовослужбовця щодо продовження розгляду справи, суд дійшов висновку, що провадження у цій справі необхідно зупинити до припинення перебування відповідача в складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан.

У зв'язку з цим, заява представника відповідача ОСОБА_1 адвоката Рудика І.І. про зупинення провадження в справі підлягає задоволенню.

Керуючись ст. 251, 253, 260, 261, 263, 353, 354 ЦПК України, суд

ПОСТАНОВИВ:

заяву представника відповідача ОСОБА_1 адвоката Рудика Івана Івановича про зупинення провадження у справі від 09 лютого 2026 року (вхідний №5347/26) задовольнити.

Зупинити провадження у справі за позовом Моторно (транспортного) страхового бюро України до ОСОБА_1 про відшкодування в порядку регресу витрат за регламентною виплатою до припинення перебування відповідача у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан.

Зобов'язати відповідача ОСОБА_1 негайно повідомити суд про припинення обставин, що стали підставою для зупинення провадження у справі.

Ухвала може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги на ухвалу суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення, а якщо ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, учасник справи має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження.

Повний текст ухвали складений та підписаний суддею 19 лютого 2026 року.

Суддя: О. В. Петренко

Попередній документ
134202139
Наступний документ
134202141
Інформація про рішення:
№ рішення: 134202140
№ справи: 643/19521/25
Дата рішення: 19.02.2026
Дата публікації: 23.02.2026
Форма документу: Ухвала
Форма судочинства: Цивільне
Суд: Придніпровський районний суд м. Черкас
Категорія справи: Цивільні справи (з 01.01.2019); Справи позовного провадження; Справи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них; про відшкодування шкоди, з них; завданої внаслідок ДТП
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: Призначено до судового розгляду (11.02.2026)
Дата надходження: 02.12.2025
Предмет позову: про відшкодування в порядку регресу витрат за регламентованою виплатою
Розклад засідань:
09.01.2026 09:00 Придніпровський районний суд м.Черкас
10.02.2026 08:40 Придніпровський районний суд м.Черкас
19.02.2026 08:40 Придніпровський районний суд м.Черкас