Постанова від 17.02.2026 по справі 699/1555/25

Справа № 699/1555/25

Номер провадження № 3/699/2/26

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17.02.2026 м. Корсунь-Шевченківський

Суддя Корсунь-Шевченківського районного суду Черкаської області Літвінова Г.М., за участю секретаря судового засідання Сміян А.В., прокурора Кіор О.П., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засідання матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , працюючого заступником директора по рослинництву Комунального підприємства «Корсагро» Корсунь-Шевченківської міської ради Черкаської області, РНОКПП НОМЕР_1 , інші дані суду не відомі,

за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

УСТАНОВИВ:

До Корсунь-Шевченківського районного суду Черкаської області від Управління стратегічних розслідувань в Черкаській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України 01.10.2025 надійшов матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП ОСОБА_1 на підставі протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 25.09.2025 № 537/2025 (далі - протокол).

Суть правопорушення в протоколі викладена таким чином: ОСОБА_1 , будучи заступником директора Комунального підприємства «Корсагро» Корсунь-Шевченківської міської ради Черкаської області та відповідно до підпункту «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 та п. 2-7 Прикінцевих положень закону, без поважних причин, несвоєчасно подав до Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, яка уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, оскільки граничний термін подачі був 31.03.2024, а декларація фактично подана 20.01.2025, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

На підтвердження вчинення ОСОБА_1 інкримінованого правопорушення до протоколу додано такі докази:

- погодження заступника керівника Черкаської обласної прокуратури Шайтанової М. адміністративних матеріалів відносно ОСОБА_1 від 26.08.2025 № 26-322ВИХ-25;

- копію супровідного листа від 20.08.2025 № 95129-2025 про направлення до Черкаської обласної прокуратури проєкту протоколу про вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, відносно ОСОБА_1 для погодження;

- копію виклику від 12.09.2025 № 104042-2025 ОСОБА_1 до УСР в Черкаській області, що надсилалися за адресою: вул. Ярослава Мудрого, 356, м. Корсунь-Шевченківський Черкаського району, Черкаської області;

- роздруківку результату пошуку декларації, поданих ОСОБА_1 ;

- роздруківку декларації ОСОБА_1 типу щорічна за 2023, яку подано о 17.46 год 20.01.2025;

- копію виклику від 01.04.2025 № 39274-2025 ОСОБА_1 до УСР в Черкаській області, що надсилалися за адресою: вул. Чіковані, 14, с. Яблунівка Черкаської області;

- копію супровідного листа від 25.03.2025 № 63474-2025 про направлення Відділенням поліції № 1 ЧРУП ГУНП в Черкаській області до УСР в Черкаській області матеріалів зареєстрованих 27.02.2025 за № 1738;

- рапорт оперуповноваженого СКП ВП № 1 ЧРУП ГУНП в Черкаській області Оверченка Я. від 24.03.2025;

- повідомлення заступника начальника ВП - начальника СВ ВП № 1 ЧРУП ГУНП в Черкаській області Охріменка М. про відсутність достатніх даних про наявність у діянні за повідомленням від 27.02.2025 № 1738 складу кримінального правопорушення та підстав для внесення відомостей до ЄРДР;

- рапорт ВП № 1 ЧРУП ГУНП в Черкаській області від 27.02.2025 щодо події ЄО № 1738;

- рапорти оперуповноваженого СКП ВП № 1 ЧРУП ГУНП в Черкаській області Мандзі А.;

- повідомлення заступника начальника ВП - начальника СВ ВП № 1 ЧРУП ГУНП в Черкаській області Охріменка М. про відсутність достатніх даних про наявність у діянні за повідомленням від 29.01.2025 № 805 складу кримінального правопорушення та підстав для внесення відомостей до ЄРДР;

- рапорт ВП № 1 ЧРУП ГУНП в Черкаській області від 29.01.2025 щодо події ЄО № 805;

- копію резолюції начальника СКП ВП № 1 ЧРУП ГУНП в Черкаській області Єрмоленка В. від 27.01.2025

- копію супровідного листа ЧРУП ГУНП в Черкаській області від 27.01.2025 № 8980-2025 про направлення до ВП № 1 ЧРУП ГУНП в Черкаській області від 29.01.2025 матеріалів від 24.01.2025 ЄО № 5245;

- копію роздруківки електронного рапорту від 22.06.2023 ЄО № 2977;

- копію резолюції начальника ЧРУП ГУНП в Черкаській області Пака О. від 24.01.2025

- копію супровідного листа УСР в Черкаській області від 17.01.2025 № 7187/122-2025 про направлення до ЧРУП ГУНП в Черкаській області матеріалів від 17.01.2025 № 10;

- рапорт оперуповноваженої УСР в Черкаській області ДСР НП України Грибенко В. від 17.01.2025 № 2137-2025 (ЄО № 10);

- копію запиту УСР в Черкаській області від 09.12.2024 № 71159/122-2024 до Корсунь-Шевченківської міської ради про надання інформації та копій;

- копія відповіді Корсунь-Шевченківської міської ради від 12.12.2024 № 01-50/7275;

- копію рішення Корсунь-Шевченківської міської ради від 21.12.2021 № 21-1/VІІІ «Про створення комунального підприємства «Корсагро» Корсунь-Шевченківської міської ради»;

- копію статуту КП «Корсагро» Корсунь-Шевченківської міської ради, затвердженого рішенням ради від 21.12.2021 № 21-1/VІІІ;

- копію положення про порядок призначення на посаду та звільнення з посади директора КП «Корсагро» Корсунь-Шевченківської міської ради;

- копію типової форми контракту з директором КП «Корсагро» Корсунь-Шевченківської міської ради;

- копію рішення Корсунь-Шевченківської міської ради від 05.04.2023 № 44-30/VІІІ «Про припинення діяльності комунального підприємства «Корсагро» Корсунь-Шевченківської міської ради шляхом ліквідації» з додатком - складу ліквідаційної комісії;

- копію рішення Корсунь-Шевченківської міської ради від 11.05.2023 № 46-45/VІІІ «Про внесення змін до рішення міської ради від 05.04.2023 № 44-30/VІІІ «Про припинення діяльності комунального підприємства «Корсагро» Корсунь-Шевченківської міської ради шляхом ліквідації»»;

- копію запиту УСР в Черкаській області від 18.12.2024 № 74820/122-2024 до Корсунь-Шевченківської міської ради про надання інформації та копій;

- копію листа УСР в Черкаській області від 18.12.2024 № 74812/122-2024 до КП «Корсагро» Корсунь-Шевченківської міської ради;

- копію листа УСР в Черкаській області від 09.12.2024 № 70677/122-2024 до Корсунь-Шевченківської міської ради;

- копію відповіді Корсунь-Шевченківської міської ради від 30.12.2024 № 01-51/7439;

- копії листів Корсунь-Шевченківської міської ради від 19.12.2024 адресованих голові ліквідаційної комісії КП «Корсагро» ОСОБА_2 , директору КП «Корсагро» ОСОБА_3 та заступнику директора КП «Корсагро» ОСОБА_4 ;

- копії рекомендований поштових відправлень ОСОБА_1 (№ 0600995513894), ОСОБА_5 (№ 0600995510631) та ОСОБА_6 (№ 0600995505999);

- рапорт оперуповноваженої УСР в Черкаській області ДСР НП України Білоуса В. від 26.09.2025 № 38364-2025 із відеозаписами;

- листи роз'яснення з питань моменту виявлення особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, щодо дати виявлення адміністративного правопорушення та інші питання у адміністративних матеріалах, пов'язаних з корупцією;

- витяг з положення про УСР в Черкаській області ДСР НП України.

Після надходження адміністративного матеріалу судове засідання по справі призначалося неодноразово.

Попередні засідання по справі були відкладені за клопотанням ОСОБА_1 про необхідність залучити захисника, за заявою його дружини, яка повідомила про перебування ОСОБА_1 на лікуванні, а також 09.12.2025 відкладено через неявку ОСОБА_1 без повідомлення причини неявки.

У судове засідання 05.01.2026 для розгляду вказаного адміністративного матеріалу ОСОБА_1 , будучи належним чином повідомленим про розгляд справи, повторно не з'явився. За кілька годин до засідання телефонним зв'язком повідомив, що через заметіль з'явитися не може. Також повідомив, що про дату засідання не знав, що не відповідає дійсності. Постанова про привід виконана не була. Причини невиконання постанови суду працівники поліції не повідомили.

У судовому засідання 21.01.2026 ОСОБА_1 заявив про намір подати заяву про відвід судді Літвінової Г.М.

Ураховуючи встановлені законодавством нетривалі строки розгляду справи та тривале перебування справи у провадженні, суд визначив ОСОБА_1 строк для подання заяви про відвід до 23.01.2026 та попередньо визначив дату наступного засідання на 27.01.2026.

Заяву про відвід судді було подано 26.01.2026. Розгляд заяви було призначено на 27.01.2026. У задоволенні відводу судді Літвінової Г.М. було відмовлено.

У судове засідання 27.01.2026 ОСОБА_1 не з'явився, причини неявки не повідомив.

У судовому засіданні 17.02.2026 ОСОБА_1 повідомив, що станом на теперішній час він продовжує перебувати на посаді заступника директора з рослинництва КП "Корсагро". На час прийняття його на посаду він не був суб'єктом подання електронної декларації. У жовтні 2023 року змінилося законодавство, про що він не знав. Виконавчий комітет Корсунь-Шевченківської міської ради направив йому листа, у якому рекомендував подати щорічну декларацію за 2023 рік, що він і зробив 20.01.2025. Поважних причин несвоєчасного подання щорічної декларації за 2023 рік ОСОБА_1 навести не зміг, однак свою вину у вчиненні інкримінованого правопорушення не визнав повністю.

Також зазначив, що уповноважені на складання проколу особи вчинили процесуальні порушення, а саме не вручили йому копію протоколу та не надали йому можливість надати пояснення. На думку ОСОБА_1 , між датою виявлення правопорушення та датою сладення протоколу має пройти не більше 90 днів, а цей строк працівники Управління стратегічних розслідувань в Черкаській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України перевищили.

Крім того, ОСОБА_1 звернув увагу, що суд зобов'язаний здійснити розгляд справи у 15-денний строк, і цей строк також був порушений.

З огляду на викладене ОСОБА_1 просив закрити провадження у справі через порушення строків розляду та інші процесуальні порушення.

Прокурор Кіор О.П. у судовому засіданні зазначила, що адміністративне провадження здійснювали уповноважені працівники УСР в Черкаській області, які діяли у встановлений законом спосіб та в межах наданих їм повноважень. Працівники поліції повідомили ОСОБА_1 про здійснення стосовно нього адміністративного провадження, запрошували ОСОБА_1 для надання пояснень та вчиняли дії з метою роз'яснення йому його прав. Прокурор звернула увагу, що ОСОБА_1 подав щорічну декларацію за 2023 рік 20.01.2025, тобто з порушенням встановленого строку майже на 10 місяців. При цьому матеріали справи не містять доказів наявності поважних причин для такого несвоєчасного подання.

З огляду на викладене прокурор просила визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та притягнути його до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.172-6 КУпАП, з накладенням стягнення у виді штрафу в розмірі 100 нмдг.

Дослідивши письмові матеріали справи, з'ясувавши думку прокурора Кіор О.П., заслухавши пояснення ОСОБА_1 , суд установив такі обставини.

Відповідно до рішення Корсунь-Шевченківської міської ради від 21.12.2021 № 21-1/VІІІ «Про створення комунального підприємства «Корсагро» Корсунь-Шевченківської міської ради» створено юридичну особу публічної норми права комунальне підприємство «Корсагро» Корсунь-Шевченківської міської ради (скорочена назва - КП «Корсагро»). Директором підприємства призначено ОСОБА_5 (а.с. 44-45).

Зі змісту статуту КП «Корсагро» Корсунь-Шевченківської міської ради, затвердженого рішенням ради від 21.12.2021 № 21-1/VІІІ (а.с. 46-56) вбачається, що КП «Корсагро» є суб'єктом господарювання, утвореним у формі комунального унітарного підприємства, яке засноване на комунальній власності.

Засновником (власником) підприємства є Корсунь-Шевченківська міська рада.

Виконавчий комітет Корсунь-Шевченківської міської ради є органом, який виконує функції органу управління господарською діяльністю в межах та обсягах, визначених Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Рішенням Корсунь-Шевченківської міської ради від 05.04.2024 № 44-30/VІІІ припинено діяльність КП «Корсагро» шляхом ліквідації та створено ліквідаційну комісію (а.с. 70-72).

Рішенням Корсунь-Шевченківської міської ради від 11.05.2023 № 46-45/VІІІ «Про внесення змін до рішення міської ради від 05.04.2023 № 44-30/VІІІ «Про припинення діяльності комунального підприємства «Корсагро» Корсунь-Шевченківської міської ради шляхом ліквідації»» ліквідатором призначено ОСОБА_6 .

Матеріали справи містять докази призначення ОСОБА_1 з 09.02.2022 на посаду заступника директора КП "Корсагро" по рослинництву. У судовому засіданні ОСОБА_1 підтвердив, що перебуває на вказаній посаді дотепер.

Відповідно до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (Реєстру декларацій), ведення якого здійснює Національне агентство з питань запобігання корупції, ОСОБА_1 подав щорічну декларацію за 2023 рік о 17.46 год 20.01.2025.

У подальшому о 19.07 год 31.03.2025 ОСОБА_1 подав щорічну декларацію за 2024 рік.

До протоколу долучено диск із відеозаписами, на яких зафіксовано як співробітник Управління стратегічних розслідувань у Черкаській області ОСОБА_7 неодноразово телефонував ОСОБА_1 , але він не відповідав. Додзвонившись ОСОБА_8 запропонував зустрітися з ним у м. Корсуні-Шевченківському чи прибути до управління для ознайомлення з протоколом щодо нього. ОСОБА_1 пояснив, що вважав, що йому як заступнику директора комунального підприємства не потрібно подавати декларації. Однак після отримання повідомлення про необхідність декларування він консультувався із юристами, які підтвердили обов'язковість подання ним декларації. ОСОБА_1 повідомив, що 03.09.2025 буде у місті Черкаси та о 12 годині заїде до УСР. Проте у подальшому ОСОБА_1 перестав відповідати на дзвінки.

25.09.2025 щодо ОСОБА_1 було складено протокол № 537/2025 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, який поштою 26.09.2025 направлений ОСОБА_1 (рекомендоване поштове повідомлення № 1800100626756).

Підпунктом «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», у редакціях станом з 01.01.2023 по теперішній час, передбачено, що посадові особи юридичних осіб публічного права, які не зазначені у пункті 1 частини першої цієї статті є суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону.

Відповідно до ст. 45 посадові особи юридичних осіб публічного права зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному вебсайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

ОСОБА_1 у період з 09.02.2022 до теперішнього часу працює заступником директора Комунального підприємства «Корсагро» Корсунь-Шевченківської міської ради Черкаської області.

Це підприємство є юридичною особою публічного права.

Під посадовими особами юридичних осіб публічного права слід розуміти осіб, які мають повноваженнями здійснювати організаційно-розпорядчі чи адміністративно-господарські функції. Визначальним при цьому є обсяг повноважень відповідного працівника. Виконавчі директори, директори з окремих питань, директори департаментів, начальники відділів, служб, центрів, бюро, груп тощо та заступники керівників структурних підрозділів (у тому числі відокремлених, а також підрозділів у структурі таких відокремлених підрозділів) таких юридичних осіб безумовно наділені адміністративно-господарськими чи організаційно-розпорядчими функціями. При визначенні того, чи є працівник юридичної особи публічного права посадовою особою, враховується обсяг та характер здійснюваних ним функцій. Тому навіть в разі невизначення працівника посадовою особою у статутних чи інших внутрішніх документах підприємства, він може бути посадовою особою і бути суб'єктом декларування в розумінні Закону з огляду на здійснювані ним адміністративно-господарські та організаційно-розпорядчі функцій.

Отже, займаючи посаду заступника директора Комунального підприємства «Корсагро» Корсунь-Шевченківської міської ради Черкаської області, тобто будучи посадовою особою юридичної особи публічного права, ОСОБА_1 зобов'язаний був подати декларацію по типу «щорічна» за 2023 рік не пізніше 31.03.2024.

ОСОБА_1 вищевказаних вимог закону не дотримався, подавши без поважних причин щорічну декларації за 2023 рік 20.01.2025, тобто з порушенням встановленого строку, чим вчинив адміністративні правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, при цьому, його вина підтверджується матеріалами справи

Суд враховує, що долучені до протоколу докази є чіткими, узгоджуються між собою та відсутні об'єктивні підстави ставити під сумнів достовірність наведених доказів і викладених у протоколах про адміністративні правопорушення щодо ОСОБА_1 обставин.

За несвоєчасне подання декларації про майновий стан суб'єкта декларування без поважних причин передбачена відповідальність за ст. 172-6 КУпАП, яка тягне за собою накладення штрафу у передбачених законом розмірах.

З наведеного вбачається, що законодавець встановлює відсутність поважних причин несвоєчасного подання декларації як важливий елемент складу правопорушення.

Докази, які б свідчили про об'єктивні обставини, що унеможливлювали подання ОСОБА_1 щорічної декларації за 2023 рік до 23 год. 59 хв. 31.03.2024, у матеріалах справи відсутні.

Відповідно до ч. 4 ст. 38 КУпАП, адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення. Указаний строк на момент розгляду справи не сплинув.

За таких обставин ОСОБА_1 підлягає притягненню до адміністративної відповідальності.

При цьому суд критичо оцінює позицію ОСОБА_1 щодо наявності процесуальних порушень, які можуть бути підставою для закриття провадження.

Що стосується перевищення судом 15-денного строку розгляду справи, то це викликано виключно процесуальною поведінкою ОСОБА_1 .

Відповідно до ст. 33 КУпАП при накладенні адміністративного стягнення суд враховує характер вчиненого правопорушення, матеріали, що характеризують особу, яка притягається до відповідальності, ступінь вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують її відповідальність.

Обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність особи при накладенні адміністративного стягнення, відсутні.

Відповідно до статті 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

Так, адміністративне стягнення має на меті покарання порушника, запобігання скоєнню нових правопорушень. Проте покарання не є самоціллю, воно виступає необхідним засобом виховання правопорушника і запобігання новим правопорушенням.

З'ясувавши обставини, передбачені ст. 280 КУпАП, суд дійшов висновку, що за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП на правопорушника має бути накладено адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1 700,00 грн.

Накладання такого стягнення у даній справі відповідає принципу співвідношення між тяжкістю вчинених адміністративних правопорушень та заходом державного примусу.

У зв'язку з притягненням ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності підлягає стягненню судовий збір у розмірі 665,60 грн.

Керуючись ст.ст. 36, 172-6, 283, 294 КУпАП, суддя

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , працюючого заступником директора по рослинництву Комунального підприємства «Корсагро» Корсунь-Шевченківської міської ради Черкаської області, РНОКПП НОМЕР_1 , інші дані суду не відомі - визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1 700,00 (одна тисяча сімсот) грн.

Штраф має бути сплачений правопорушником не пізніше п'ятнадцяти днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніше п'ятнадцяти днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У разі несплати правопорушником штрафу у встановлений строк, штраф підлягає стягненню у примусовому порядку у подвійному розмірі.

Стягнути зі ОСОБА_1 на користь державного бюджету України судовий збір у розмірі 665,60 (шістсот шістдесят п'ять грн. 60 коп.) грн.

Строк пред'явлення постанови до виконання три місяці з дати набрання нею законної сили.

Апеляційна скарга може бути подана до Черкаського апеляційного суду через Корсунь-Шевченківський районний суд Черкаської області протягом десяти днів з дня винесення даної постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Літвінова Г.М.