Ухвала від 19.02.2026 по справі 643/21315/25

Справа № 643/21315/25

Провадження № 2-а/643/56/26

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19.02.2026

Салтівський районний суд міста Харкова у складі:

головуючого судді Тимош О. М.,

за участі секретаря судового засідання Двірник О. С.,

розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення та закриття провадження у справі,

встановив:

В провадженні суду перебуває вищезазначена справа.

Ухвалою судді від 09.01.2026 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного провадження без виклику сторін за наявними у справі матеріалами з урахуванням вимог ст. 286 КАС України, витребувано з ІНФОРМАЦІЯ_2 належним чином завірені матеріали про адміністративне правопорушення, на підставі яких винесена постанови №R86003 від 19.09.2025 за ч. 3 ст. 210 КУпАП стосовно ОСОБА_1

05.02.2026 через систему «Електронний суд» від представника позивача надійшло клопотання, в якому просить залучити до участі у справі у якості другого відповідача ІНФОРМАЦІЯ_3 . В обґрунтування клопотання зазначила, що від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що оскаржувана постанова винесена 1 відділом ІНФОРМАЦІЯ_4 , на момент її винесення позивач не перебував на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_5 . За приписами п. 1, п. 3, п. 7 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.032.2022 №154, ч. 2 ст. 235 КУпАП при розгляді справ про адміністративні правопорушення керівник відповідного органу діє не як самостійний суб'єкт владних повноважень, а від імені територіального центру комплектування та соціальної підтримки області. Оскільки оскаржуване рішення було прийнято посадовою особою ІНФОРМАЦІЯ_6 , а юридичною особою у даному випадку є ІНФОРМАЦІЯ_3 , залучення співвідповідача не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи, вважає за необхідне залучити до справи в якості відповідача ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Суд, дослідивши матеріали справи, встановив наступне.

Відповідно до частини 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Вжитий у цій процесуальній нормі термін «суб'єкт владних повноважень» означає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг (пункт 7 частини першої статті 4 КАС України).

Положеннями ч. 1, ч. 4 ст. 46 КАС України встановлено, що сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач. Відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.

Згідно з п. 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації. Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, інших містах, районах, районах у містах.

Пунктом 3 Положення визначено, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки очолюють керівники, які організовують діяльність територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки. Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки як структурні підрозділи територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя підпорядковуються відповідному територіальному центру комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, області, мм. Києва та Севастополя, на території відповідальності якого вони перебувають згідно з адміністративно-територіальним устроєм України.

Відповідно до п. 7 Положення територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя є юридичними особами публічного права, мають самостійний баланс, реєстраційні рахунки в органах Казначейства. Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є відокремленими підрозділами відповідних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя. З метою забезпечення виконання завдань та визначених функцій районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у їх складі утворюються структурні підрозділи (відділи, відділення, групи, служби), які провадять діяльність відповідно до положення про структурний підрозділ районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, що затверджується керівником районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Згідно з п. 12 Положення керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки має право розглядати справи про адміністративні правопорушення, визначені статтею 235 Кодексу України, і накладати адміністративні стягнення.

Статтею 235 КУпАП передбачено, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, про зіпсуття військово-облікових документів чи втрату їх з необережності (статті 210, 210-1, 211 (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки України). Від імені територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

Відповідно до правової позиції, викладеної у постанові Верховного Суду від 17.09.2020 у справі №742/2298/17, у справах про оскарження постанов про адміністративне правопорушення належним відповідачем у таких справах є саме орган, а не особа, яка перебуває з цим органом у трудових відносинах та від його імені здійснює розгляд справ про адміністративні правопорушення та накладає адміністративні стягнення.

З наведеного вище випливає, що при розгляді справ про адміністративні правопорушення, керівники районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, структурного підрозділу районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки діють не як самостійний суб'єкт владних повноважень, а від імені територіального центру комплектування та соціальної підтримки області, якому вони підпорядковані.

Згідно з ч. 3 ст. 48 КАС України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.

Приписами ч. 5, ч. 6, ч. 7 ст. 48 КАС України передбачено, що під час вирішення питання про залучення співвідповідача чи заміну належного відповідача суд враховує, зокрема, чи знав або чи міг знати позивач до подання позову у справі про підставу для залучення такого співвідповідача чи заміну неналежного відповідача. Після заміни сторони, залучення другого відповідача розгляд адміністративної справи починається спочатку. Заміна позивача допускається до початку судового розгляду справи по суті. Заміна відповідача допускається до ухвалення рішення судом першої інстанції.

За правовим висновком Верховного Суду, викладеним у постанові від 24.04.2024 у справі №260/1084/19, визначення відповідачів, предмета та підстав спору є правом позивача. Натомість, встановлення належності відповідачів й обґрунтованості позову - є обов'язком суду, який виконується під час розгляду справи. Для правильного вирішення справи і застосування ефективного способу захисту порушеного права позивачки, обов'язком суду є встановлення належності відповідачів та їх заміна у разі необхідності, або залучення співвідповідачів.

За таких обставин, суд дійшов висновку про задоволення клопотання представника позивача та залучає як другого відповідача ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Керуючись ст. 48, 248 КАС України,

ПОСТАНОВИВ:

Залучити як відповідача ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Зобов'язати позивача направити копію позовної заяви з додатками відповідачу ІНФОРМАЦІЯ_7 .

Встановити відповідачу п'ятиденний строк із дня вручення даної ухвали для надання відзиву на позовну заяву. У зазначений строк відповідач має право надати відзив на позовну заяву, який повинен відповідати вимогам ст. 175 КАС України. Копія відзиву та доданих до нього документів іншим учасникам справи повинна бути надіслана (надана) відповідачем одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду. При цьому суд зазначає про обов'язок відповідача, відповідно до ч.2 ст.77 КАС України, надати всі матеріали, що були або мали бути взяті ним до уваги при прийнятті рішення, вчиненні дії, з приводу яких подано позов.

Роз'яснити відповідачу, що у разі ненадання ним відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Встановити позивачу п'ятиденний строк із дня отримання відзиву подати відповідь на відзив, а відповідачу свої заперечення, з направленням їх копій іншим учасникам справи.

Учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи за веб-адресою: https://ms.hr.court.gov.ua/ на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Суддя О. М. Тимош