"02" березня 2007 р. Справа № 10/32
За заявою Державної податкової інспекції у м. Чернівці
до приватного підприємства Виробничо-комерційна фірма “ВВС-Буд Ком»
про адміністративний арешт активів платника податків у вигляді зупинення операцій на видаткову частину розрахункових рахунків та продовження терміну застосування адміністративного арешту активів платників податків
Суддя Т.І. Ковальчук
Секретар судового засідання Нікуліца І.С.
Представники:
Від ДПІ у м. Чернівці -Півторан І.О., старший податковий інспектор, дов. № 3850/10-009 від 24.02.2007 р., Стецюк М.В., старший уповноважений дов. 339/10-009 від 02.03.2007 р.
Від ПП ВКФ “ВВС-Буд Ком» -Веренчук В.С., директор
Суть спору :
Державна податкова інспекція у м. Чернівці звернулася із поданням про продовження терміну застосування адміністративного арешту активів приватного підприємства Виробничо-комерційна фірма “ВВС-Буд Ком» терміном на 1440 годин (60 діб) та заявою про адміністративний арешт активів ПП ВКФ “ВВС-Буд Ком» у вигляді зупинення операцій на видаткову частину розрахункових рахунків.
Ухвалою від 01.03.2007 р. розгляд подання і заяви призначено в судовому засіданні на 02.03.2007 р. за участю заявника та платника податків ПП ВКФ “ВВС-Буд Ком».
Обґрунтовуючи свої вимоги заявник посилається на те, що ПП ВКФ “ВВС-Буд Ком», маючи податковий борг з податку на додану вартість на суму 42117,12 грн. та отримавши податкове повідомлення, без узгодження з ДПІ у м. Чернівці здійснює підготовку документів для продажу активів підприємства, що дає підстави для застосування адміністративного арешту та накладення арешту на видаткову частину розрахункового рахунку.
ПП ВКФ “ВВС-Буд Ком» подав письмові пояснення, у яких, не заперечуючи проти наявності податкового боргу, зазначає про проведення роботи з отримання кредиту для погашення заборгованості по ПДВ.
У судовому засіданні 02.03.2007 р. представники ДПІ у м. Чернівці вимоги підтримали, посилаючись на те, що при співбесіді з головним бухгалтером ПП ВКФ “ВВС-Буд Ком» остання повідомила про підготовку документів для реалізації незавершеного майна у зв'язку з тим, що підприємство призупинило роботи з будівництва житлового будинку по вул. Руській, 229-а.
Представник ПП ВКФ “ВВС-Буд Ком» проти задоволення подання і заяви заперечував, пояснив, що у зв'язку з набуттям чинності постановою Кабінету Міністрів України про фінансування будівництва об'єктів житла через спеціальні фонди інвестування була припинена сплата інвесторами коштів на спорудження будинку по вул. Руській, 229-а у м. Чернівці, однак у даний час вирішується питання про відновлення фінансування через відповідний фонд, у зв'язку з чим для фінансуючого банку готувалися документи про об'єкт незавершеного будівництва, ніяких дій по продажу активів не вчинялося, підприємство не ухиляється від сплати податків, спрямовує зусилля на погашення податкового боргу, в тому числі за рахунок дебіторської заборгованості, адмінарешт та зупинення операцій на рахунку перешкодить здійсненню господарської діяльності та проведенню розрахунків з контрагентами, у тому числі й за надані комунальні послуги.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи, з'ясувавши фактичні обставини справи, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд встановив наступне.
ПП ВКФ “ВВС-Буд Ком» взято на облік у державній податковій інспекції у м. Чернівці 07.02.2002 р.
Станом на 26.02.2007 р. податкова заборгованість ПП ВКФ “ВВС-Буд Ком» складає 42117,12 грн. по податку на додану вартість, у тому числі 41827,28 грн. недоїмки (з урахуванням штрафних санкцій) та 289,84 пені, що підтверджується податковими деклараціями з податку на додану вартість, податковими повідомленнями-рішеннями про застосування фінансових санкцій, першою та другою податковими вимогами, отриманими платником відповідно 02.08.2006 р. та 13.09.2006 р.
22.08.2006 р. Чернівецької філією Інформаційного центру Міністерства юстиції України було проведено реєстрацію податкової застави активів ПП ВКФ “ВВС-Буд Ком» у Державному реєстрі обтяжень рухомого майна.
У ході проведеної роботи з погашення податкової заборгованості працівниками ДПІ у м. Чернівці встановлено, що ПП ВКФ “ВВС-Буд Ком» здійснює підготовку документів для продажу активів підприємства, у зв'язку з чим рішенням начальника ДПІ у м. Чернівці від 26.02.2007 р. № 1/26-016 застосовано умовний адміністративний арешт активів терміном на 96 год. та направлено подання до господарського суду Чернівецької області про продовження терміну адміністративного арешту активів на 1440 годин (60 діб) та заяву про накладення арешту на активи у вигляді зупинення операцій на видаткову частину розрахункового рахунку платника.
У відповідності до підпункту 9.1.1 пункту 9.1 статті 9 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (далі -Закон-2181) адміністративний арешт активів платника податків (далі - арешт активів) є виключним способом забезпечення можливості погашення його податкового боргу. Згідно з підпунктом 9.1.2 цієї статті арешт активів може бути застосовано, якщо з'ясовується, зокрема, що платник податків, який отримав податкове повідомлення або має податковий борг, здійснює дії з переведення активів за межі України, їх приховування або передачі іншим особам.
На думку ДПІ у м. Чернівці, дії ПП ВКФ “ВВС-Буд Ком» з передачі активів іншим особам полягають у підготовці документів для їх продажу, що підтверджується поясненнями головного бухгалтера підприємства Каралі Г.С. від 22.02.2007 р. та довідкою Чернівецького КОБТІ від 15.02.2007 р. № 368 про відсоток готовності та загальну вартість незавершеного будівництва багатоквартирного житлового будинку № 229-А по вул. Руській у м. Чернівці, забудовником якого є ПП ВКФ “ВВС-Буд Ком».
Однак, підготовка документів для продажу активів за відсутності будь-яких документальних підтверджень проведення таких дій (зокрема, у вигляді підписаних хоча б зі сторони платника договорів купівлі-продажу, міни, застави тощо, актів прийому-передачі майна, отримання витягів з Державного реєстру нерухомого майна для відчуження і т.і.) чи реального намагання передати активи іншій особі не є діями з передачі активів у розумінні підпункту 9.1.2 підпункту 9.1 статті 9 Закону -2181.
Висловлювання намірів щодо продажу активів неможливо ототожнювати з діями по продажу (передачі) активів, окрім того, не можна стверджувати, що прийнявши рішення про продаж активів, платник у подальшому не погодив би його з ДПІ у м. Чернівці.
Згадувана довідка ОБТІ не містить інформації, з якою метою вона видана, за словами директора підприємства для поновлення фінансування будівництва ПП ВКФ “ВВС-Буд Ком» замовляло інвентарну справу для банку і довідку отримувало для цієї мети.
Протилежного представниками ДПІ не доведено.
Згідно з пунктом 5.6 Порядку застосування адміністративного арешту активів платника податків, затвердженого наказом ДПА України від 25.09.2001 р. № 386, у разі, коли платник податків, що отримав податкове повідомлення або має податковий борг, здійснює дії з переведенням активів за межі України, їх приховування або передачі іншим особам слід, зокрема, установити факт (а не наміри) переведення будь-яких активів за межі України, їх приховування, передачі іншим особам, що не є власниками таких активів, за умови, якщо платник податку отримав податкове повідомлення або податкову вимогу.
Проте, наданими ДПІ у м. Чернівці документами не доводиться факт передачі активів ПП ВКФ “ВВС-Буд Ком».
Окрім відсутності підстав для продовження строку адміністративного арешту активів платника, суд дійшов також до висновку, що вимога ДПІ у м. Чернівці щодо накладення арешту на активи боржника у вигляді зупинення операцій на видаткову частину розрахункового рахунку ПП ВКФ “ВВС-Буд Ком» не відповідає підпункту 9.3.9 пункту 9.3 статті 9 Закону-2181, згідно з яким за заявою податкового органу виключно на підставі рішення суду в порядку, передбаченому законодавством, здійснюється арешт коштів на рахунку платника податків. Тобто, зазначеною нормою Закону-2181 передбачено арешт коштів і не встановлено, що він може здійснюватися у вигляді зупинення операцій на розрахунковому рахунку.
Попередньою редакцією цього пункту встановлювався арешт активів у вигляді зупинення операцій на рахунку платника податків, однак це положення втратило чинність з набранням чинності 14.04.2006 р. Закону України “Про внесення змін до Закону України “Про виконавче провадження» та деяких інших законодавчих актів щодо виконання судових рішень» (ст. 7).
Не приведення у відповідність до вказаного Закону Порядку застосування адміністративного арешту активів платника податків, затвердженого наказом ДПА України від 25.09.2001 р. № 386, у частині арешту активів у вигляді зупинення операцій на рахунку платника податків унеможливлює застосування вказаного Порядку до спірних правовідносин у зазначеній частині.
За таких обставин суд не знайшов підстав для задоволення подання ДПІ у м. Чернівці про продовження строку адміністративного арешту активів та адміністративний арешт активів платника податків у вигляді зупинення операцій на видаткову частину розрахункових рахунків ПП ВКФ “ВВС-Буд Ком».
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 3, 6-12, 17, 160-163, 167, п. 6 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Відмовити у задоволенні подання ДПІ у м. Чернівці про продовження строку адміністративного арешту активів ПП ВКФ “ВВС-Буд Ком».
2. Відмовити у задоволенні заяви ДПІ у м. Чернівці про адміністративний арешт активів платника податків у вигляді зупинення операцій на видаткову частину розрахункових рахунків ПП ВКФ “ВВС-Буд Ком».
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України , якщо таку заяву не було подано.
Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова не набрала законної сили.
Про апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції спочатку подається заява. Обґрунтування мотивів оскарження і вимоги до суду апеляційної інстанції викладаються в апеляційній скарзі.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова проголошена і підписана 02 березня 2007 року.
Суддя Т.І. Ковальчук