Ухвала від 18.02.2026 по справі 920/1555/25

ПІВНІЧНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

вул. Шолуденка, буд. 1, літера А, м. Київ, 04116 (044) 230-06-58 inbox@anec.court.gov.ua

УХВАЛА

"18" лютого 2026 р. Справа№ 920/1555/25(920/570/23)

Північний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого: Крижного О.М.

суддів: Ткаченка Б.О.

Гаврилюка О.М.

розглянувши заяву колегії суддів Північного апеляційного господарського суду у складі: Крижного О.М. - головуючого, Ткаченка О.Б, Гаврилюка О.М.

про самовідвід від розгляду справи № 920/1555/25(920/570/23)

за апеляційною скаргою Акціонерного товариства "Сумський завод насосного та енергетичного машинобудування "Насосенергомаш"

на ухвалу Господарського суду Сумської області від 28.01.2026 по справі №920/1555/25 (920/570/23) (повний текст ухвали складено та підписано 02.02.2026) у справі №920/1555/25 (920/570/23) (суддя Ковтун В.М.)

за позовом: Акціонерного товариства "Науково-дослідний і проектно- конструкторський інститут атомного та енергетичного насособудування"

до відповідача: Акціонерного товариства "Сумський завод насосного та енергетичного машинобудування "Насосенергомаш"

за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача:

1) Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів

2) Фонду державного майна України

про стягнення 3975141 грн 31 коп.

та за зустрічним позовом: Акціонерного товариства "Сумський завод насосного та енергетичного машинобудування "Насосенергомаш"

до відповідача: Акціонерного товариства "Науково-дослідний і проектно-конструкторський інститут атомного та енергетичного насособудування"

про розірвання договору оренди індивідуально визначеного майна

В межах справи № №920/1555/25 про банкрутство Акціонерного товариства "Науково-дослідний і проектно-конструкторський інститут атомного та енергетичного насособудування" (40003, м. Суми, вул. 2-га Залізнична, 2, код ЄДРПОУ 00220477).

ВСТАНОВИВ:

Згідно з витягом з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 10.02.2026 апеляційну скаргу передано на розгляд колегії суддів у складі головуючий суддя Крижний О.М., судді Ткаченко Б.О., Гаврилюк О.М.

Відповідно до ч.2 ст.7 Кодексу України з процедур банкрутства, господарський суд, у провадженні якого перебуває справа про банкрутство (неплатоспроможність), у межах цієї справи вирішує всі майнові спори, стороною в яких є боржник; спори з позовними вимогами до боржника та щодо його майна; спори про визнання недійсними результатів аукціону; спори про визнання недійсними будь-яких правочинів, укладених боржником; спори про повернення (витребування) майна боржника або відшкодування його вартості відповідно; спори про відшкодування шкоди та/або збитків, завданих боржнику; спори про стягнення заробітної плати; спори про поновлення на роботі посадових та службових осіб боржника; спори щодо інших вимог до боржника, у тому числі спори про визначення та сплату (стягнення) грошових зобов'язань (податкового боргу), визначених відповідно до Податкового кодексу України.

Частиною другою статті 7 Кодексу передбачено концентрацію розгляду господарським судом у межах справи про банкрутство всіх майнових спорів за участю боржника незалежно від того, якою стороною спору він є (відповідачем чи позивачем) і це вимоги до боржника або його позови про витребування майна, відшкодування шкоди тощо.

Положеннями Кодексу не встановлено жодних винятків щодо спорів, розгляд яких концентрується в межах справи про банкрутство.

З введенням в дію Кодексу Велика Палата Верховного Суду у своїх постановах дійшла висновку, що розгляд всіх майнових спорів, стороною в яких є боржник у справі про банкрутство, повинен відбуватися саме і виключно господарським судом, у провадженні якого перебуває справа про банкрутство, в межах цієї справи (постанови ВП ВС від 15.01.2020 по справі № 607/6254/15-ц, від 28.01.2020 по справі № 50/311-б)

Отже справа № 920/1555/25(920/570/23) є справою, пов'язаною з банкрутством.

І судом І інстанції справа розглядалася у межах справи про банкрутство.

У Північному апеляційному господарському суді затверджено Персональний склад постійних колегій суддів судових палат з урахуванням резервних суддів (додаток №1 до Засад використання автоматизованої системи документообігу суду).

Відповідно до Персональної спеціалізації суддів судових палат Північного апеляційного господарського суду, затвердженої рішенням зборів суддів, в суді утворена третя судова палата, яка спеціалізується зокрема на розгляді спорів про банкрутство.

При цьому судді Північного апеляційного господарського суду Крижний О.М., Ткаченко Б.О., Гаврилюк О.М. не входять до складу третьої судової палати.

Отже автоматизований розподіл даної справи відбувся між суддями другої судової палати, спеціалізація яких не передбачає розгляд спорів, що пов'язані з банкрутством.

За приписами пункту 4 частини 1 статті 35 Господарського процесуального кодексу України суддя не може розглядати справу та підлягає відводу (самовідводу), якщо було порушено порядок визначення судді для розгляду справи.

Відповідно до статті 38 Господарського процесуального кодексу України з підстав, зазначених у статтях 35, 36 і 37 цього Кодексу суддя зобов'язаний заявити самовідвід.

Відповідно до частини 1 статті 39 Господарського процесуального кодексу України питання про відвід (самовідвід) судді може бути вирішено як до, так і після відкриття провадження у справі.

Враховуючи приписи ст.ст. 32, 35, 38 Господарського процесуального кодексу України суддями Крижним О.М., Ткаченком Б.О., Гаврилюком О.М. заявлено про самовідвід від розгляду справи №920/1555/25 (920/570/23).

При цьому, у розгляді питання про самовідвід, колегією враховано правову позицію, викладену у постановах Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду №910/17560/18 від 27.02.2020, №910/8902/19 від 15.10.2020.

Зважаючи на викладене, наявні підстави для задоволення заяви суддів про самовідвід від розгляду справи.

За таких обставин матеріали оскарження підлягають передачі для здійснення визначення складу судової колегії автоматизованою системою відповідно до положень ст. 32 ГПК України.

Керуючись ст. ст. 32, 35, 38, 39, 40, 234, 235, 281 Господарського процесуального кодексу України, Північний апеляційний господарський суд, -

УХВАЛИВ:

1. Заяву суддів Крижного О.М., Ткаченка Б.О., Гаврилюка О.М. про самовідвід від розгляду справи №920/1555/25 (920/570/23) задовольнити.

2. Матеріали апеляційної скарги у справі №920/1555/25 (920/570/23). передати для визначення складу судової колегії відповідно до положень Господарського процесуального кодексу України.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не підлягає оскарженню.

Головуючий суддя О.М. Крижний

Судді Б.О. Ткаченко

О.М. Гаврилюк

Попередній документ
134194685
Наступний документ
134194687
Інформація про рішення:
№ рішення: 134194686
№ справи: 920/1555/25
Дата рішення: 18.02.2026
Дата публікації: 20.02.2026
Форма документу: Ухвала
Форма судочинства: Господарське
Суд: Північний апеляційний господарський суд
Категорія справи: Господарські справи (з 01.01.2019); Справи позовного провадження; Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів (крім категорій 201000000-208000000), з них
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: Призначено до судового розгляду (01.12.2025)
Дата надходження: 11.11.2025
Предмет позову: про банкрутство
Розклад засідань:
01.12.2025 11:00 Господарський суд Сумської області
22.12.2025 12:40 Господарський суд Сумської області
24.12.2025 12:30 Господарський суд Сумської області
13.01.2026 12:00 Господарський суд Сумської області
15.01.2026 11:00 Господарський суд Сумської області
22.01.2026 15:00 Господарський суд Сумської області
28.01.2026 09:30 Господарський суд Сумської області
28.01.2026 10:00 Господарський суд Сумської області
28.01.2026 10:30 Господарський суд Сумської області
23.02.2026 15:30 Північний апеляційний господарський суд
24.02.2026 12:30 Господарський суд Сумської області
24.03.2026 10:00 Господарський суд Сумської області
Учасники справи:
головуючий суддя:
ДОМАНСЬКА М Л
КОЗИР Т П
КРИЖНИЙ О М
суддя-доповідач:
КОВТУН ВОЛОДИМИР МИКОЛАЙОВИЧ
КОВТУН ВОЛОДИМИР МИКОЛАЙОВИЧ
КОЗИР Т П
КРИЖНИЙ О М
3-я особа без самостійних вимог на стороні позивача:
Національне агенство України з питань виявлення, розшуку та управління активами,одержаними від корупційних та інших злочинів
Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів
Фонд державного майна України
Фонд Державного майна України
арбітражний керуючий:
Жмакін Сергій Андрійович
відповідач (боржник):
Акціонерне товариство "Науково-дослідний і проектно-конструкторський інститут атомного та енергетичного насособудування"
Акціонерне товариство "Сумський завод насосного та енергетичного машинобудування "Насосенергомаш"
АТ "Науково-дослідний і проектно-конструкторський інститут атомного та енергетичного насособудування"
АТ "Сумський завод насосного та енергетичного машинобудування "Насосенергомаш"
за участю:
Сумське міжрегіональне управління Міністерства юстиції України
Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції
Головний держаний виконавець відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції
Фонд державного майна України
заявник:
АТ "Науково-дослідний і проектно-конструкторський інститут атомного та енергетичного насособудування"
АТ "Сумський завод насосного та енергетичного машинобудування "Насосенергомаш"
Головне управління Державної податкової служби у Сумській області
Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області
Сумське міжрегіональне управління Міністерства юстиції України
Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції
Фонд державного майна України
заявник апеляційної інстанції:
Акціонерне товариство "Сумський завод насосного та енергетичного машинобудування "Насосенергомаш"
Фонд державного майна України
кредитор:
Головне управління Державної податкової служби у Сумській області
Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області
орган або особа, яка подала апеляційну скаргу:
Фонд державного майна України
позивач (заявник):
Акціонерне товариство "Науково-дослідний і проектно-конструкторський інститут атомного та енергетичного насособудування"
АТ "Науково-дослідний і проектно-конструкторський інститут атомного та енергетичного насособудування"
Головне управління Державної податкової служби у Сумській області
Головне управління ДПС у Сумській області
представник:
Кононенко Роман Вікторович
представник відповідача:
Скубира Олександр Миколайович
представник заявника:
Калусенко Аліна Ігорівна
Комарова Вікторія Павлівна
Пшик Тетяна Сергіївна
Скороход Раїса Володимирівна
представник позивача:
Бик Сергій Володимирович
Денисенко Роман Вікторович
Кузченко Тетяна Миколаївна
розшуку та управління активами,одержаними від корупційних та інш:
Фонд державного майна України
суддя-учасник колегії:
ГАВРИЛЮК О М
ДОМАНСЬКА М Л
ОСТАПЕНКО О М
ПАНТЕЛІЄНКО В О
СОТНІКОВ С В
ТКАЧЕНКО Б О