Рішення від 19.02.2026 по справі 646/29/26

Справа № 646/29/26

№ провадження 2/646/42/2026

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 лютого 2026 року м.Харків

Основ'янський районний суд міста Харкова у складі: головуючого - Демченко І.М. за участю секретаря Кочитової Я.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду у м.Харкові в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення адміністрації Основ'янського району Харківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених бюджетних коштів за призначеною державною допомогою,

за участю представника позивача - головного спеціаліста з правових питань загального відділу Управління соціального захисту населення адміністрації Основ'янського району Харківської міської ради Бердник Л.В., відповідача ОСОБА_1 ,

УСТАНОВИВ:

Управління соціального захисту населення адміністрації Основ'янського району Харківської міської ради звернулося до суду з позовом про стягнення з ОСОБА_1 надміру виплачених бюджетних коштів за призначеною державною соціальною допомогою малозабезпеченим сім'ям у розмірі 9 232, 58 грн.

Стислий виклад позовних вимог.

ОСОБА_1 перебувала на обліку в Управлінні соціального захисту населення адміністрації Основ'янського району Харківської міської ради як отримувач державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та за період з 01.08.2016 по 31.01.2017, 01.02.2017 по 31.07.2017, 01.08.2017 по 31.01.2018, 01.02.2018 по 31.07.2018 їй призначена допомога.

Відповідно до пункту 2 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250 державна соціальна призначається і виплачується малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають соціальна допомога на території України та з поважних або незалежних від них причин мають середньомісячний сукупний дохід менший від прожиткового мінімуму для сім'ї.

Державна соціальна допомога призначається на шість місяців з місяця звернення за її

призначенням.

Для призначення допомоги на наступний строк уповноважений представник малозабезпеченої сім'ї подає нові заяву та декларацію.

Відділом державних соціальних інспекторів Управління 11.09.2018 складено акт № 1327 перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявникам для призначення допомоги та субсидій проведено перевірку правильності та повноти інформації про доходи та майновий стан ОСОБА_1 .

На підставі висновків проведеної перевірки було виявлено, що в деклараціях про доходи та майновий стан за періоди: з 01.08.2016 по 31.01.2017, з 01.08.2017 по 31.01.2018 наданих разом із заявами від 07.02.2017, 12.02.2018 про призначення допомоги, ОСОБА_1 вказана повна та достовірна інформація про доходи.

Дані підтверджені відомостями з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків № 1591/Л/20-38-08-01-24 від 02.08.2018 (вх. № 5358/10 від 07.08.2018).

Сукупний доход сім'ї за періоди з 01.02.2016 по 31.07.2016, наданий заявницею разом із заявою від 03.08.2016 для призначення допомоги з 01.08.2016 по 31.01.2017 занижено.

При складанні акту ОСОБА_1 пояснено, що до складу сукупного доходу не задекларовані відомості про власні грошові доходи, нараховані їй ПАТ "Укртелеком" у лютому 2016 у сумі 24.17 грн, що підтверджено довідкою ПАТ "Укртелекому" № 12-33-443 від 21.08.2018.

Внаслідок подання ОСОБА_1 недостовірних даних про сукупний доход сім'ї при зверненні 03.08.2016 за призначенням допомоги виникла переплата бюджетних коштів в розмірі 9232,58 грн.

Сукупний доход сім'ї за періоди з 01.02.2017 по 31.07.2017, наданий заявницею разом із заявою від 31.08.2017 для призначення допомоги з 01.08.2017 по 31.01.2018 також занижено.

Заявницею до складу сукупного доходу сім'ї не задекларовані відомості про частину доходів від операцій з продажу або обміну об'єктів рухомого майна, нараховану їй в ІІІ кварталі 2017 року в загальній сумі 91900,00 грн.

Дані підтвердженні відповідно ДФС від 30.07.2018 (вх. № 5149/10 від 30.07.2018).

Відповідно до статті 7 Закону, пунктів 12 та 25 Порядку якщо сім'єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення.

Згідно з пунктом 28 Порядку якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють уповноваженого малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

Рішенням Управління від Управління від 17.09.2018 виплату допомоги припинено.

Повідомлення про наявність переплати ОСОБА_1 вручено особисто 04.10.2018.

Внаслідок неповідомлення про обставини, які впливають на виплату допомоги, відповідачці були надміру виплачені у вигляді допомоги бюджетні кошти в загальній сумі 9232,58 грн.

Викладені обставини потягли за собою завдання шкоди державі шляхом надмірної виплати у вигляді допомоги бюджетних коштів ОСОБА_1 з 01.08.2016 по 31.01.2017, з 01.08.2017 по 31.01.2018 на загальну суму 9232,58 грн.

Враховуючи викладене відповідачці 29.12.2018 направлено повідомлення про повернення переплаченої суми державної допомоги на дітей одиноким матерям від 29.12.2018 № 8123/07.

31.03.2021 вих. № 1398/07, 02.08.2024 вих. № 70/0/840-24 та від 21.11.2025 вих. № 166/0/840-25 направлено попередження про необхідність повернення коштів, яке вона залишила без задоволення.

Належна до повернення до бюджету сума в розмірі 9232,58 грн відповідачкою до цього часу не сплачена, кошти на рахунок Управління не надійшли.

З метою забезпечення цільового використання бюджетних коштів, ураховуючи неповернення відповідачем суми переплати у добровільному порядку, Управління змушене звернутися до суду з метою повернення коштів до бюджету в судовому порядку.

Заяви, клопотання, інші процесуальні дії у справі.

Ухвалою суду від 06.01.2026 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.

28.01.2026 до суду надійшло клопотання відповідачки про ознайомлення з матеріалами справи та відкладення розгляду справи.

Виклад позицій сторін, висловлений під час судового розгляду.

Представник позивача у судовому засіданні позов підтримала та просила його задовольнити, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві.

Відповідач ОСОБА_1 проти позову заперечувала, посилаючись на те, що не отримувала ніяких доходів від АТ «Укртелеком» та не здійснювала жодних правочинів з відчуження майна.

Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.

ОСОБА_1 перебувала на обліку в Управлінні соціального захисту населення адміністрації Основ'янського району Харківської міської ради як отримувач державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та за період з 01.08.2016 по 31.01.2017, 01.02.2017 по 31.07.2017, 01.08.2017 по 31.01.2018, 01.02.2018 по 31.07.2018 їй призначена допомога.

ОСОБА_1 до Управлінні соціального захисту населення адміністрації Основ'янського району Харківської міської ради подані декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, відповідно до яких до складу її сім'ї входить син ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та отримання нею доходів лише у виді допомоги при народженні дитини.

Крім того, нею заповнені заяви-зобов'язання, відповідно до яких вона стверджує, що не має інших доходів, аніж ті, що зазначені у декларації.

Оцінка аргументів учасників справи та доводів щодо порушення прав, застосовані норми права.

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Статтею 1 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" визначено, що соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - це щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі у розмірі, який залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї.

Стаття 3 вказаного Закону передбачає, що право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім'ї, які постійно проживають на території України, а також інші малозабезпечені сім'ї у випадках, встановлених законом.

Відповідно до ст. 8 цього Закону розмір призначеної державної соціальної допомоги перераховується за заявою уповноваженого представника сім'ї. У разі затвердження нового рівня забезпечення прожиткового мінімуму розмір призначеної допомоги перераховується без звернення уповноваженого представника сім'ї.

Згідно з ст. 4 цього Закону призначення і виплата державної соціальної допомоги здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад за місцем проживання уповноваженого представника сім'ї.

Порядок призначення, умови виплати та підстави для припинення виплати державної соціальної допомоги, перелік документів, необхідних для призначення допомоги згідно із цим Законом, встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Так, умови призначення і виплати малозабезпеченим сім'ям державної соціальної допомоги, передбаченої цим Законом, перелік документів та/або відомостей, необхідних для призначення такої допомоги, а також підстави для припинення її виплати, визначено Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів від 24 лютого 2003 року № 250 (далі - Порядок № 250).

Згідно з пунктами 2 Порядку № 250 державна соціальна допомога призначається і виплачується малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України, а також іншим малозабезпеченим сім'ям у випадках, установлених законом, які з поважних або незалежних від них причин мають середньомісячний сукупний дохід менший від прожиткового мінімуму для сім'ї.

Державна соціальна допомога призначається на шість місяців з місяця звернення за її призначенням.

Відповідно до пункту 5 Порядку № 250 для призначення державної соціальної допомоги уповноважений представник малозабезпеченої сім'ї, особа якого посвідчується паспортом громадянина України або іншим документом, що підтверджує право на постійне проживання в Україні (для іноземця та особи без громадянства), подає такі документи:

- заяву, складену за формою, встановленою Мінсоцполітики;

- декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, складену за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - декларація);

- довідку про доходи у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня в ДПС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо та згідно із законодавством не може бути отримана за відповідним запитом органу соціального захисту населення. У разі неможливості підтвердження таких доходів довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру;

- довідку про доходи за шість місяців перед місяцем звернення (за наявності), у разі коли для обчислення сукупного доходу враховуються шість місяців перед місяцем звернення;

- посвідчення учасника бойових дій встановленого зразка (за наявності).

Інформація про склад малозабезпеченої сім'ї заявника зазначається в декларації. Якщо заявник вже отримує будь-який із видів державної допомоги, які призначаються органами соціального захисту населення, відомості про розмір допомоги враховуються цим органом без необхідності її декларування.

Відповідно до підпункту 2 пункту 10 Порядку № 250, державна соціальна допомога не призначається, якщо особи, які входять до складу малозабезпеченої сім'ї, протягом 12 місяців перед місяцем звернення за призначенням державної соціальної допомоги здійснили на суму, яка на дату проведення операції перевищує 50 тис. гривень:

купівлю земельної ділянки, квартири (будинку) (крім житла, отриманого або придбаного за рахунок державного чи місцевого бюджету), іншого нерухомого майна, транспортного засобу (механізму), цінних паперів та інших фінансових інструментів, віртуальних активів (у значенні, наведеному в Законі України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення"), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку або оплатили (одноразово) будь-які роботи або послуги (крім медичних, освітніх та житлово-комунальних послуг згідно із соціальною нормою житла та соціальними нормативами житлово-комунального обслуговування).

Пунктом 25 Порядку встановлено, що коли малозабезпеченою сім'єю приховано або подано недостовірні дані про доходи та майновий стан або органом соціального захисту населення отримано інформацію про обставини, що вплинули на встановлення права на призначення державної соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого надміру виплачено кошти, органи соціального захисту населення:

- визначають обсяг надміру виплачених коштів з місяця призначення державної соціальної допомоги та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану малозабезпеченої сім'ї;

- повідомляють уповноваженому представнику малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення.

Суми надміру виплаченої державної соціальної допомоги повертаються:

- отримувачем державної соціальної допомоги самостійно;

- за згодою отримувача державної соціальної допомоги у повному обсязі за рахунок її наступних виплат;

- за рішенням органу соціального захисту населення за рахунок суми наступних виплат державної соціальної допомоги у розмірі, що не перевищує 20 відсотків щомісячної суми призначеної допомоги.

У разі неможливості добровільного повернення або утримання надміру виплачених сум державної соціальної допомоги такі суми стягуються в судовому порядку.

Відповідно до ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

У відповідності до ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 у лютому 2016 року отримано дохід у розмірі 24,17 грн. від ПАТ «Укртелеком», який ненавмисно було нею незадекларовано, у зв'язку з чим за період з серпня 2016 року по січень 2017 року зменшено розмір допомоги з 1207,68 грн. до 1203,65 грн. щомісяця, у зв'язку з чим за шість місяців підлягає поверненню 4,03грн. х 6 місяців, що становить 24, 18 грн. Крім того, у ІІІ кварталі 2017 року ОСОБА_1 отримала дохід від продажу рухомого майна на суму 91 900,00 грн.

Наявність вказаного доходу відповідачкою не спростовано, беззаперечних доказів, що вказані кошти нею не отримувалися не надано.

Враховуючи встановлені в даній справі обставини, проаналізувавши наявні в матеріалах справи докази в їх сукупності, суд дійшов висновку про порушення відповідачкою вимог Порядку № 250, що є підставою для стягнення з неї на користь позивача надміру виплачених коштів в розмірі 9 232, 58 грн.

Судові витрати.

Оскільки позовні вимоги задовольняються у повному обсязі, понесені позивачем судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 3 028, 00 грн. на підставі ст. 141 ЦПК України підлягають стягненню з відповідачки на користь позивача.

Керуючись ст. ст. 10, 12, 76-82, 141, 263, 264, 265, 268, 280-284 ЦПК України, ст.ст. 526, 629, 1046, 1049 ЦК України, суд

УХВАЛИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення адміністрації Основ'янського району Харківської міської ради виплачені надміру у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям бюджетні кошти у розмірі 9 232, 58 грн. (дев'ять тисяч двісті тридцять дві гривні 58 копійок) та понесені судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 3 028, 00 грн. (три тисячі двадцять вісім гривень 00 копійок).

Рішення може бути оскаржено повністю або частково учасниками справи, а також особами, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їх права, свободи, інтереси та (або) обов'язки до Харківського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня його складення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 19.02.2026.

Позивач : Управління соціального захисту населення адміністрації Основ'янського району Харківської міської ради., ЄДРПОУ 03196630, юридична адреса: місто Харків, проспект Аерокосмічний, 7.

Відповідач : ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 .

Головуючий І.М.Демченко