Рішення від 19.02.2026 по справі 639/810/26

Справа № 639/810/26

Провадження № 2-о/639/55/26

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 лютого 2026 року м. Харків

Новобаварський районний суд м. Харкова у складі:

головуючого судді Борисенка О.О.,

секретаря судового засідання Пивоварової Т.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження цивільну справу № 639/810/26 за заявою ОСОБА_1 , яка діє в інтересах малолітнього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , заінтересовані особи: Другий відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Харкові Харківського міжрегіонального управління Міністерства юстиції, Управління соціального захисту населення Адміністрації Новобаварського району Харківської міської ради, про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України,

установив:

До Новобаварського районного суду міста Харкова надійшла заява ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Другий відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Харкові Харківського міжрегіонального управління Міністерства юстиції, Управління соціального захисту населення Адміністрації Новобаварського району м. Харкова, в якій заявник просила встановити факт смерті батька малолітнього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у місті Донецьк.

Матеріали заяви сформовані в системі «Електронний суд» та підписані заявником.

В обґрунтування заявлених вимог заявник зазначила, що вона є законним представником малолітнього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та звертається до суду з цією заявою в його інтересах. 21.09.2018 між нею та ОСОБА_3 укладено шлюб, у зазначеному шлюбі в них ІНФОРМАЦІЯ_1 народився син - ОСОБА_2 , батьком якого є ОСОБА_3 05.03.2025 шлюб між нею та ОСОБА_3 розірвано. ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 помер у м. Донецьк, на тимчасово окупованій території України. Державна реєстрація смерті в органах державної реєстрації актів цивільного стану України є неможливою, оскільки смерть настала на тимчасово окупованій території України, у зв'язку з чим отримання медичного документа встановленої форми та проведення державної реєстрації смерті в органах ДРАЦС є об'єктивно неможливим. Встановлення юридичного факту смерті ОСОБА_3 є необхідним для захисту прав та законних інтересів малолітнього ОСОБА_2 , зокрема, для отримання свідоцтва про смерть встановленого зразка, для реалізації права на соціальний захист.

16.02.2026 ухвалою суду прийнято заяву до розгляду та відкрито окреме провадження у цивільній справі, призначено судове засідання (а.с.49).

17.02.2026 суд постановив ухвалу про відкладення судового засідання, оскільки заявник в судове засідання не з'явилась, заяви про розгляд справи без її участі не подавала, та станом на час розгляду справи - 17.02.2026 у суду відсутні відомості про належне повідомлення заявника про дату, час і місце судового засідання (а.с.60).

До суду 19.02.2026 від заявника ОСОБА_1 надійшли заяви, сформовані в системі «Електронний суд» 18.02.2026 та 19.02.2026, в яких остання просила розглянути справу без її участі, заявлені вимоги підтримала у повному обсязі.

Заінтересовані особи: Другий відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Харкові Харківського міжрегіонального управління Міністерства юстиції, Управління соціального захисту населення Адміністрації Новобаварського району Харківської міської ради належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи (згідно з ч. 8 ст. 128 ЦПК України), представники заінтересованих осіб в судове засідання не з'явилися.

17.02.2026 та 18.02.2026 заінтересована особа Управління соціального захисту населення Адміністрації Новобаварського району Харківської міської ради подала до суду заяви, в яких просила розглянути справу без її участі та прийняти законне, обґрунтоване рішення на розсуд суду (а.с.51-52,69)..

У зв'язку з неявкою у судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, суд не здійснював.

Суд, дослідивши всебічно, повно, безпосередньо та об'єктивно наявні у справі докази, оцінив їх належність, допустимість, достовірність, достатність і взаємний зв'язок у сукупності, з урахуванням того, що відповідно до ст.2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, встановив такі факти та відповідні ним правовідносини.

Відповідно до ч.1 ст.317 ЦПК України, заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім'ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов'язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.

Згідно з ч.2 зазначеної статті, справи про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, розглядаються невідкладно з дня надходження відповідної заяви до суду.

З копії свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_1 суд вбачає, що 21.09.2018 Селидівським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецький області за актовим записом № 101 зареєстрований шлюб між ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 . Прізвище після державної реєстрації шлюбу: чоловіка ОСОБА_5 , дружини ОСОБА_5 (а.с.40).

Заочним рішенням Жовтневого районного суду м. Харкова від 05.03.2025 у справі № 639/8649/24, яке набрало законної сили 08.04.2025, розірвано шлюб, укладений між ОСОБА_3 та ОСОБА_1 , який зареєстровано 21.09.2018 у Селидівському міському відділі державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецький області, актовий запис № 101 (а.с.41-42).

Згідно з повторною копією свідоцтва про народження ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , його батьками є: батько - ОСОБА_3 , громадянин України; мати ОСОБА_1 , громадянка України (а.с.37).

Згідно з ч. 1 ст. 34 ЦК України повну цивільну дієздатність має фізична особа, яка досягла вісімнадцяти років (повноліття).

За змістом ст. 59 ЦК України права, свободи та інтереси малолітніх осіб віком до чотирнадцяти років, а також недієздатних фізичних осіб захищають у суді відповідно їхні батьки, усиновлювачі, опікуни чи інші особи, визначені законом.

З копії медичного свідоцтва про смерть серії 21 № 201107220, виданого 19.11.2025 Державною бюджетною установою Донецької Народної Республіки «Республіканське бюро судово-медичної експертизи» суд вбачає, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у місті Донецьк, смерть настала від захворювання; причини смерті: набряк легенів, гостра коронарна недостатність (а.с.46).

22.11.2025 Донецьким міським відділом запису актів цивільного стану Управління РАЦС Донецької Народної Республіки видана довідка про смерть № С-19664 ОСОБА_3 , та видано свідоцтво про смерть ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Донецьк (а.с.43,44).

Також, на підтвердження факту смерті ОСОБА_3 заявником надано фото з місця поховання останнього (а.с.47).

Згідно з ч. 1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Пунктом 18 постанови від 31 березня 1995 року № 5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» Пленум Верховного Суду України надав роз'яснення про те, що рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не замінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.

Відповідно до ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 01 липня 2010 року № 2398-VI, державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.

Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022, дію якого неодноразово продовжено та наразі не скасовано.

Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженому Наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 28.02.2025 № 376, зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 11.03.2025 за № 380/43786, Донецький район Донецької області з 07.04.2014 є тимчасово окупованою Російської Федерацією територія України з не визначеною датою завершення тимчасової окупації.

Згідно з ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 № 1207-VII, тимчасово окупована Російською Федерацією територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Відповідно до ч. 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території», будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану.

Згідно з ч. 1 ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

В Інформаційному листі Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 11 квітня 2017 року №9-697/0/4-17 вказано, що з огляду на практику Європейського суду з прав людини у справах проти Туреччини (зокрема «Loizidou v. Turkey», «Cyprus v. Turkey»), а також Молдови та Росії (зокрема, «Mozer v. the Republic of Moldova and Russia», «Ilaєcu and others v. Moldova and Russia») документи, видані органами та установами (зокрема лікувальними закладами), що знаходяться на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою, як виняток можуть братись до уваги судом та оцінюватись разом з іншими доказами в їх сукупності та взаємозв'язку під час розгляду справ у порядку ст.257-1 ЦПК.

Відповідно до принципу міжнародного права «Намібійські винятки» (англ. «Namibia exception»), що були вперше сформульовані у практиці Міжнародного суду ООН, зокрема в його Консультативному висновку від 21 червня 1971 року (Namibia case), документи, видані окупаційною владою, повинні братися судами до уваги, якщо їх нехтування веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян. Розгляд судами таких документів не означає автоматичного визнання окупаційної влади.

У постанові Верховного Суду від 01.07.2020 у справі № 185/9816/16-ц викладений правовий висновок, згідно з яким документи, видані органами та установами, що знаходяться на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, як виняток можуть братись до уваги судом та оцінюватись разом з іншими доказами у їх сукупності та взаємозв'язку лише під час розгляду справ про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України.

Враховуючи те, що місто Донецьк Донецької області є тимчасово окупованою Російською Федерацією територія України, суд з розумінням ставиться до того факту, що надати заявнику до суду більше письмових доказів, забезпечити прибуття свідків з окупованої території тощо, є якщо не неможливим то таким, що буде потребувати значних зусиль, які можуть бути пов'язані зокрема із ризиком для життя, здоров'я та/або обмеженням свободи як самого заявника так і інших осіб (свідків).

Відповідно до ст.3 Конституції України, людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Тому, суд дійшов висновку, що надані заявником на підтвердження факту смерті документи не є юридично дійсними, але вони підтверджують, що певна установа, яка не діє відповідно до українського законодавства, але de facto існує на окупованій території, зареєструвала та підтвердила факт смерті ОСОБА_3 .

Отже факт смерті ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 у місті Донецьк ІНФОРМАЦІЯ_2 знайшов підтвердження у судовому засіданні наданими заявником та дослідженими у судовому засіданні доказами, яких за вказаних обставин суд вважає мінімально достатніми для такого висновку.

Як зазначено у Листі Касаційного цивільного суду Верховного Суду від 22.04.2021 № 987/0/208-21, письмова відмова органів реєстрації актів цивільного стану у здійсненні відмови реєстрації фактів смерті та народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, при розгляді судом справ про встановлення таких фактів, не вимагається.

На підставі внутрішнього переконання, що ґрунтується на повному, всебічному та безпосередньому дослідженні доказів у їх сукупності та взаємозв'язку, суд дійшов висновку, що з метою захисту законних прав та інтересів малолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 необхідно встановити факт смерті його батька ОСОБА_3 , яка настала ІНФОРМАЦІЯ_2 у місті Донецьк.

Враховуючи викладене суд дійшов висновку про те, що заява обґрунтована та підлягає задоволенню і на підставі ч. 4 ст.317, п. 8 ч. 1 ст. 430 ЦПК України допускає негайне виконання рішення у справі про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства.

На підставі викладеного, керуючись ст.4, 5, 13, 76-81, 90, 265, 293, 294, 315-319, 430 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 , яка діє в інтересах малолітнього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України - задовольнити.

Встановити факт смерті ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , визнавши датою його смерті ІНФОРМАЦІЯ_5 , місцем смерті: Україна, місто Донецьк, причини смерті: набряк легенів, гостра коронарна недостатність.

Рішення суду підлягає негайному виконанню.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Харківського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_2 , адреса місця реєстрації: АДРЕСА_1 .

Заінтересована особа: Другий відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Харкові Харківського міжрегіонального управління Міністерства юстиції, код ЄДРПОУ 33292186, адреса місцезнаходження: м. Харків, вул. Збоярська, буд.10/14.

Заінтересована особа: Управління соціального захисту населення Адміністрації Новобаварського району Харківської міської ради, ЄДРПОУ 03196676, адреса місцезнаходження: м. Харків, вул. Різдвяна, буд. 1.

Повне рішення складено 19.02.2026.

Веб-адреса цього документу у Єдиному державному реєстрі судових рішень http://reyestr.court.gov.ua/ з посиланням на номер справи.

Суддя Олександр БОРИСЕНКО