Рішення від 19.02.2026 по справі 689/1819/25

Ярмолинецький районний суд Хмельницької області

Справа № 689/1819/25

Провадження № 2-а/689/3/26

РІШЕННЯ

Іменем України

19 лютого 2026 року с-ще Ярмолинці

Ярмолинецький районний суд Хмельницької області в складі:

головуючого - судді Соловйова А.В.,

при секретарі Цмикайло Т.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1

до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1

про зобов'язання вчинити дії,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся із адміністративним позовом до відповідача про зобов'язання внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» відомості про виключення позивача з військового обліку за станом здоров'я відповідно до записів у військовому квитку із зазначенням категорії обліку «не військовозобов'язаний».

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що 28.03.2017 р. йогобуло визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку на підставі ст. 47а (тяжка бронхіальна астма) наказу МОУ №402 «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України» від 14.08.2008 р.. В травні 2024 р. під час оновлення військово-облікових даних в застосунку «Резерв+» з'ясувалося, що в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» відсутні дані про виключення його з військового обліку і він перебуває на військовому обліку як військовозобов'язана особа, а також невірно зазначено військово-облікову спеціальність та відсутнє звання. Позивач вважає дії відповідача про взяття його на військовий облік протиправними, що і зумовило звернення до суду з даним позовом.

В судовому засіданні позивач позов підтримав з аналогічних мотивів. Згодом подав заяву про розгляд справи без його участі.

Відповідач в судове засідання не з'явився. Про час та місце розгляду справи належно повідомлявся під розписку у реєстрах. У відзиві проти задоволення позову заперечив, посилаючись на норму п. 17-1 Порядку реалізації експериментального проекту з автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого ПКМУ №932 від 16.08.2024 р., відповідно до якого стосовно громадян України чоловічої статі віком від 16 до 60 років ДМС одноразово формує перелік відомостей, зазначених у п.п. 1 - 11 п. 5 цього Порядку, та передає їх Міноборони для внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів в установленому законодавством порядку з використанням засобів захисту інформації, що мають сертифікат відповідності або позитивний експертний висновок за результатами державної експертизи у сфері захисту інформації, з дотриманням вимог законодавства про захист персональних даних. Подальше внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів і взяття на військовий облік громадян України чоловічої статі віком від 25 до 60 років, які на такому обліку не перебувають, здійснюється шляхом електронної інформаційної взаємодії Єдиного державного демографічного реєстру, відомчої інформаційної системи ДМС, інших інформаційних систем, реєстрів та баз (банків) даних відповідно до ст. 14 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» та Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів з використанням засобів системи електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів “Трембіта». На підставі відомостей, отриманих Міноборони відповідно до абз. 1, 2 цього пункту, здійснюється автоматичне взяття зазначених осіб на військовий облік.

Тому, автоматичне взяття позивача на облік було проведено у відповідності до цієї норм. Зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_2 не має відомостей про проходження позивачем медичних оглядів, а 6-й відділ РТЦК та СП не є правонаступником ІНФОРМАЦІЯ_3 .

У відповіді на відзив позивач посилається на те, що 6-й відділХмельницького РТЦК протиправно поновив його на військовому обліку ще в травні 2024 р. - до набрання чинності ПКМУ №932 від 16.08.2024 р., на яку, як на підставу, посилається відповідач. Крім того, посилається на те, що відповідно до п. 5 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого ПКМУ №559 від 16.05.2024 р., у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів (крім військовозобов'язаних та резервістів СБУ, розвідувальних органів або громадян України, звільнених у відставку із зазначених органів), громадянин України для внесення відповідних змін повинен скористатися засобами Порталу або особисто звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, його відділу за місцем перебування на військовому обліку. Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви про внесення змін. Однак, не зважаючи на звернення, відповідач зміни не вніс.

Відповідно до ч. 3 ст. 268 КАС України неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті (у справах, визначених ст. 286 КАС України), не перешкоджає розгляду справи у суді першої інстанції.

Розглянувши матеріали справи в їх сукупності, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що з 02.09.2001 р. по 27.03.2017 р. ОСОБА_1 перебував на військовому обліку як офіцер запасу в ІНФОРМАЦІЯ_4 . В січні 2015 р. відповідно до направлення ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_1 пройшов військово-лікарську комісію і був визнаний непридатним до військової служби з виключення з військового обліку на підставі ст. 47а (тяжка бронхіальна астма) наказу МОУ №402 «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України» від 14.08.2008 р., що підтверджується військовим квитком ОСОБА_1 НОМЕР_1 .

Про факт виключення позивача з військового обліку (постійно) та встановлення позивачу 3 групи інвалідності зазначено у витягу №6267/25/103/ВП від 11.11.2025 р. з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи Центру оцінювання функціонування стану особи з результатами розгляду скарги на рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи або рішення медико-соціальної експертної комісії.

Позивач зазначає, що він звертався до ІНФОРМАЦІЯ_6 та ІНФОРМАЦІЯ_7 з проханням привести інформацію в реєстрі у відповідність до записів у військовому квитку. Однак, у відповідь на звернення ОСОБА_1 працівник ІНФОРМАЦІЯ_8 заявив, що ОСОБА_1 потрібно повторно пройти ВЛК для підтвердження висновку про непридатність до військової служби. Також, ІНФОРМАЦІЯ_9 листом №9/2/1/7662 відмовив у виключені ОСОБА_1 з військового обліку на підставі того, що його процедура виключення з військового обліку не була завершена, оскільки постанова районної ВЛК про непридатність до військової служби не була затверджена штатною військово-лікарською комісією, а достовірність завірених записів у військовому квитку не може бути встановлена у зв'язку з відсутністю посадових осіб, які на той час виконували посадові обов'язки.

Не погоджуючись з діями ІНФОРМАЦІЯ_8 з взяття на військовий облік, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Згідно з ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Указом Президента України від 24.02.2022 р. №69/2022 "Про загальну мобілізацію" (затвердженим Законом України від 03.03.2022 р. № 2105-ІХ) постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію. На момент існування спірних відносин та розгляду адміністративної справи строк дії воєнного стану в Україні продовжено та триває мобілізація.

Згідно з абз. 2 ч. 1 ст. 22 Закону "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" №3543-ХІІ громадяни зобов'язані з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України - за викликом Служби зовнішньої розвідки України) для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період. Особливості проходження медичного обстеження військовозобов'язаними та резервістами під час мобілізації, на особливий період визначаються Міністерством оборони України спільно з Міністерством охорони здоров'я України (ч. 5 ст. 22 Закону №3543-ХІІ).

Відповідно до ч. 5 ст. 1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом.

Згідно із п. 1.1 глави 1 розділу І Положення №402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям. Для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії, штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі). Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця. Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання (п. 1.3 глави 2 розділу І Положення № 402).

У п. 1.1 глави 1 розділу ІІ Положення № 402 визначено, що медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях у мирний та воєнний час. Медичний огляд проводиться військово лікарською комісією з метою визначення придатності, зокрема, до військової служби допризовників, призовників, військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти). Згідно з п. 1.2 глави 1 розділу ІІ Положення № 402, постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я (додаток 3).

Питання медичного огляду військовозобов'язаних у мирний час та під час мобілізації, на особливий період регламентує глава 3 розділу II Положення №402, відповідно до п.3.3 якої військовозобов'язані, визнані непридатними до військової служби, повторно оглядаються ВЛК військових комісаріатів за місцем проживання після обов'язкового обстеження у спеціалізованих лікувально-профілактичних закладах. Медичний огляд цієї категорії громадян проводиться за графою ІІ Розкладу хвороб, а тих, які мають офіцерське звання, - за графою ІІІ цього Розкладу хвороб.

Відповідно до п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу», виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які визнані непридатними до військової служби. У громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до п. 3, 4 цієї частини, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку.

З матеріалів справи вбачається, що позивач у 2015 році відповідно до направлення ІНФОРМАЦІЯ_5 пройшов військово- лікарську комісію і був визнаний непридатним до військової служби з виключення з військового обліку на підставі ст. 47а (тяжка бронхіальна астма) наказу МОУ №402 «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України» від 14.08.2008 р.. Той факт, що позивач дійсно був визнаний "непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку" підтверджується військовим квитком позивача ОСОБА_1 .. Зазначене також вбачається із записів у медичній книжці позивача. При цьому, зазначене захворювання є підставою для визнання особи непридатною до військової служби й у чинній редакції вказаного наказу.

Необхідність затвердження постанов ВЛК районних, міських ТЦК та СП про ступінь придатності військовозобов'язаного до військової служби штатною ВЛК було встановлено наказом МОУ №490 «Про затвердження Змін до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України» від 18.08.2023 р. і даний наказ не може бути застосовано до постанов ВЛК винесених до прийняття вказаних змін, оскільки, згідно з ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Процедура проходження ВЛК та виключення позивача з військового обліку відбувалася на підставі чинної на той момент редакції наказу МОУ №402 «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України» від 14.08.2008 р..

Згідно з ч. 6 ст. 37 Закону України “Про військовий обов'язок та військову службу» єдиним законодавчо визначеним підтвердженням виключення з військового обліку є відповідна відмітка про виключення у військово-обліковому документі. Чинним законодавством не передбачено можливості поновлення на військовому обліку осіб, виключених з військового обліку за станом здоров'я.

У зв'язку із вищенаведеним, вимога ТЦК та СП до виключеної з військового обліку особи стати на облік знову, або навіть включення такої особи до обліків військовозобов'язаних без згоди громадянина посадовими особами, є незаконною та такою, що порушує її конституційні права і свободи. Така особа не може бути призвана під час мобілізації, не зобов'язана проходити ВЛК, оновлювати облікові дані. Уточнення даних в застосунку "Резерв+" не означає постановку на військовий облік. Обов'язок дотримання процедури виключення особи з військового обліку покладено на посадових осіб районних ТЦК та СП і недотримання відповідним ТЦК певних вимог щодо реалізації процедури виключення особи з військового обліку, на який остання не має впливу, не може створювати негативних наслідків для неї. Тягар настання несприятливих наслідків через невиконання (не належне виконання) ТЦК та СП своїх обов'язків, у тому числі й щодо своєчасного внесення даних про військовозобов'язаного до Єдиного державного реєстру «Оберіг»», не може покладатися на позивача та створювати для нього додаткові обов'язки.

Негативні наслідки того, що як зазначено у листі відповідача від 31.10.2024 р. №9/2/1/7662, відповідачу не вдалось з'ясувати причини не складання ВЛК свідоцтва про хворобу та направлення документів позивача на штатну ВЛК, а також належність підписів у військовому квитку не можуть покладатись на позивача.

Правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, регулює відносини у сфері державної реєстрації громадян України, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави, та осіб, приписаних до призовних дільниць визначені в Законі України від 16.03.2017 № 1951-VIII «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів». Статтею 1 Закону № 1951-VIII визначено, що Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України. Згідно із ч. 5 ст. 5 Закону № 1951-VІІІ органами адміністрування Реєстру в межах своїх повноважень є: уповноважений орган адміністрування держателя Реєстру; оперативні командування; територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя; Центральне управління Служби безпеки України; відповідні підрозділи розвідувальних органів України.

Органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України (ч. 8 ст. 5 Закону № 1951-VІІІ).

Пунктом 17-1 ч. 1 ст. 7 Закону № 1951-VІІІ визначено, що до персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать відомості про результати медичних оглядів, що проводяться з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 9 Закону № 1951-VІІІ призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право, зокрема, звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487 затверджено Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Відповідно до п. 2 Порядку № 1487 військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Пунктом 20 Порядку № 1487 визначено, що військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів.

Відповідач посилається на норму п. 17-1 Порядку реалізації експериментального проекту з автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого ПКМУ №932 від 16.08.2024 р., відповідно до якого стосовно громадян України чоловічої статі віком від 16 до 60 років ДМС одноразово формує перелік відомостей, зазначених у п.п. 1 - 11 п. 5 цього Порядку, та передає їх Міноборони для внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів в установленому законодавством порядку з використанням засобів захисту інформації, що мають сертифікат відповідності або позитивний експертний висновок за результатами державної експертизи у сфері захисту інформації, з дотриманням вимог законодавства про захист персональних даних. Подальше внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів і взяття на військовий облік громадян України чоловічої статі віком від 25 до 60 років, які на такому обліку не перебувають, здійснюється шляхом електронної інформаційної взаємодії Єдиного державного демографічного реєстру, відомчої інформаційної системи ДМС, інших інформаційних систем, реєстрів та баз (банків) даних відповідно до ст. 14 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» та Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів з використанням засобів системи електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів “Трембіта». На підставі відомостей, отриманих Міноборони відповідно до абз. 1, 2 цього пункту, здійснюється автоматичне взяття зазначених осіб на військовий облік. Тому, відповідач вважає, що автоматичне взяття позивача на облік було проведено у відповідності до цієї норм.

Однак, таке посилання не спростовує під ставності вимог позивача, оскільки вказаним Порядком на позивача не покладені жодні обов'язки, у той час, як норми Порядку спрямовані на внесення до бази даних достовірних та правдивих відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

При цьому, як вбачається з матеріалів справи, 6-й відділ Хмельницького РТЦК поновив позивача на військовому обліку ще в травні 2024 р. - до набрання чинності ПКМУ №932 від 16.08.2024 р., на яку, як на підставу, посилається відповідач. Відтак, ці положення Порядку не були підставою для стверджуваного поновлення позивача на військовому обліку.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 р. №154 затверджено Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки. Відповідно до абзацу першого п. 1 Положення №154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації. Згідно із абз. 9 п. 11 Положення № 154 районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у п. 9 цього Положення: забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних відповідно до законодавства та в порядку, визначеному Міноборони; надають громадянам України інформацію відповідно до ст. 9 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів'шляхом взаємодії (обміну інформацією) через інформаційні (інформаційно-телекомунікаційні) системи Мінцифри в порядку, визначеному спільним наказом Мінцифри з Міноборони.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 р. №559 «Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа». Пунктом 4 Порядку №559 передбачено, що у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін: - у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку; - в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку.

При цьому, зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.

Як вже було вказано, позивач виключений з військового обліку 28.03.2017 р. з визнанням його непридатним до військової служби, через що він з 2017 року не має статусу військовозобов'язаного чи призовника чи резервіста, тобто вищенаведеними нормами не визначено його обов'язку звернення до територіального центру комплектування та соціальної підтримки та постановки на військовий облік за місцем проживання як внутрішньо переміщеної особи для уточнення військово-облікових даних.

Позивач звертався до відповідачів для приведення даних електронного реєстру у відповідність із даними військово-облікового документу, але у цьому йому було відмовлено без посилання на жодну належну правову підставу.

Суд зауважує, що тягар настання несприятливих наслідків через невиконання (не належне виконання) територіальним центром комплектування та соціальної підтримки своїх обов'язків, у тому числі й щодо своєчасного внесення даних про військовозобов'язаного до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, не може покладатися на позивача та створювати для нього додаткових обов'язків щодо повторного постановлення на військовий облік військовозобов'язаного за відсутності законодавчо визначених для цього підстав та проходження військово-лікарської комісії з метою підтвердження раніше встановленої непридатності до військової служби за станом здоров'я.

Отже, відповідачем було протиправно поновлено ОСОБА_1 на військовому обліку і внесено до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних резервістів «Оберіг» у категорію обліку «військовозобов'язаний» та не виконано обов'язку по усуненню невідповідності відомостей в Єдиному державному реєстрі «Оберіг» із записами у військовому квитку після отримання відповідної заяви.

Станом на 01.10.2025 р. в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних резервістів «Оберіг» відсутні відомості про виключення ОСОБА_1 з військового обліку за станом здоров'я, як це зазначено у військовому квитку, натомість вказано про перебування його в категорії обліку «військовозобов'язаний». ІНФОРМАЦІЯ_10 виправили в реєстрі тільки відомості про звання та військово-облікову спеціальність, що підтверджується витягом військово-облікового документу з додатку «Резерв+».

Щодо посилання на правонаступництво ІНФОРМАЦІЯ_11 щодо прав та обов'язків ІНФОРМАЦІЯ_3 , суд зауважує, що ІНФОРМАЦІЯ_6 не має статусу юридичної особи, такий статус належить лише ІНФОРМАЦІЯ_12 , у зв'язку із чим посилання позивача є помилковим.

Частиною 1 ст. 9 КАС України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем не було доведено правомірність своїх дій. За таких обставин, позов підлягає задоволенню.

Керуючись ст. ст. 2, 9, 72, 77, 139, 242, 244, 246 КАС України, на підставі ст.ст. 210-1, 247, 280, 283 КУпАП, суд

вирішив:

Позов задоволити повністю.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_13 внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» відомості про виключення ОСОБА_1 з військового обліку за станом здоров'я відповідно до записів у військовому квитку із зазначенням категорії обліку «не військовозобов'язаний».

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 ) - 1211,20 грн. судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.

Суддя А.В. Соловйов