Справа №504/536/26
Провадження №3/504/399/26
19.02.2026с-ще Доброслав
Суддя Доброславського районного суду Одеської області Жовтан П.В., розглянувши матеріали, які надійшли з ІНФОРМАЦІЯ_1 про притягнення до адміністративної відповідальності відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця с.Сутківці Ярмолинецького району Хмельницької області, громадянина України, освіта середня спеціальна, неодруженого стрільця-зенітника зенітного взводу 1 зенітно-ракетної батареї 1 зенітного ракетного дивізіону в/ч НОМЕР_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , паспорт НОМЕР_2 , виданий 19.10.2021р. органом 6832,
за ст.172-20 ч.3 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
05.02.2026р. о 09:00 год. на території пункту постійної дислокації в/ч НОМЕР_3 , яка розташовується в АДРЕСА_3 , в умовах особливого періоду, був виявлений солдат ОСОБА_1 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме запах алкоголю з порожнини рота, виражене тремтіння пальців рук.
Солдат ОСОБА_1 пройшов огляд уповноваженою посадовою особою на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціального технічного засобу і тесту. Заявивши незгоду з результатами тесту, ОСОБА_1 був направлений на огляд до найближчого закладу охорони здоров'я, де у присутності двох свідків відмовився від проведення огляду, відповідальність за що передбачено ч.3 ст.172-20 КУпАП.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився про дату, час та місце проведення якого був сповіщений своєчасно, належним чином, що підтверджено телефонограмою від 12.02.2026р., однак надав заяву про визнання вини та розгляд справи без його участі, а також просив розстрочити йому сплату штрафу, у зв'язку із скрутним матеріальним становищем, тому керуючись ст.268 КУпАП, суддя вважає можливим справу розглянути в його відсутності.
Дослідивши і проаналізувавши докази по справі, суддя приходить до висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення доведена та підтверджується наступними матеріалами:
- даними протоколу про військове адміністративне правопорушення ОД №154 від 05.02.2026р.;
- актом огляду ОСОБА_1 на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціального технічного засобу від 05.02.2026р.;
- роздруківкою продуття ОСОБА_1 приладу «Алконт», результат 1,680%о;
- висновком щодо результатів медичного огляду ОСОБА_1 №000227 від 05.02.2026р., згідно якого ОСОБА_1 відмовився від проходження медичного огляду на стан алкогольного сп'яніння в присутності двох свідків;
- витягом із наказу командира в/ч НОМЕР_4 (з адміністративно-господарської діяльності) №14 від 24.12.2025р. про організацію службової діяльності у в/ч НОМЕР_4 у 2026р. на період дії в державі правового режиму воєнного стану;
- сертифікатом перевірки приладу «Алконт»;
- свідоцтвом про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки, чинне до 10.11.2026р.;
- витягом командира в/ч НОМЕР_3 (по стройовій частині) №312 від 04.11.2025р. про зарахування ОСОБА_1 до в/ч та призначення на посаду;
- письмовими поясненнями ОСОБА_2 та ОСОБА_3 від 05.02.2026р.;
- заявою ОСОБА_4 від 30.01.2026р. про визнання вини та розгляд справи без його участі;
Таким чином, у діях ОСОБА_1 є склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП, а саме: відмова військовослужбовців від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, вчинені в умовах особливого періоду.
Відповідно до ст.23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Суддя при накладенні стягнення враховує характер вчиненого правопорушення, особу ОСОБА_1 , ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність. Тому суддя вважає необхідним застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в межах санкції ст.172-20 ч.3 КУпАП.
Згідно ст.40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні про адміністративне правопорушення сплачується у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення особою, на яку накладено стягнення.
Щодо клопотання ОСОБА_1 про розстрочку виплати штрафу, суддя зазначає наступне.
У відповідності до ст. 304 КУпАП, питання, пов'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом (посадою особою), який виніс постанову.
Згідно ч.2 ст.301 КУпАП, відстрочка виконання постанови про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу здійснюється в порядку, встановленому законом.
Відповідно до ч.1 ст.33 Закону України «Про виконавче провадження» за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим (хвороба сторони виконавчого провадження, відрядження сторони виконавчого провадження, стихійне лихо тощо), сторони мають право звернутися до суду, який видав виконавчий документ, із заявою про відстрочку або розстрочку виконання рішення. Рішення про розстрочку виконується в частині та у строки, встановлені цим рішенням.
Оскільки нормами КУпАП не врегульовано питання надання розстрочки виплати штрафу у справах про адміністративні правопорушення, суд вирішуючи заяву про надання розстрочки виплати штрафу, керується за аналогією приписами ч. 4 ст. 53 КК України, відповідно до якої з урахуванням майнового стану особи суд може призначити штраф із розстрочкою виплати певними частинами строком до одного року.
Суд, враховуючи майнове становище ОСОБА_1 , а також розмір штрафу, який призначається судом як адміністративне стягнення, та який в свою чергу є достатньо великим в порівнянні з встановленою в Україні мінімальною заробітною платою, приходить до висновку, що сплата штрафу в розмірі 17 000 грн. одним платежем становитиме для особи надмірний тягар, а тому клопотання про розстрочку виконання постанови суду в частині сплати штрафу підлягає задоволенню.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає за можливе розстрочити ОСОБА_1 сплату штрафу на 10 місяців з виплатою штрафу по 1700 грн. щомісячно, починаючи з дня набрання постановою законної сили.
Згідно ст.303 КУпАП, у разі відстрочки виконання постанови відповідно до КУпАП перебіг строку давності зупиняється до закінчення строку відстрочки.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.23, 27, 33-35, 40-1, 283, 284 ч.1 п.1, 285, 301, 303, 304 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя,-
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП. Накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що відповідає сумі 17 000 (сімнадцять тисяч) грн.
Стягнути із ОСОБА_1 на користь держави судовий збір, ставка якого складає 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що відповідає сумі 665 грн. 60 коп.
Розстрочити ОСОБА_1 виплату суми штрафу у розмірі 17 000 гривень строком на 10 місяців з виплатою штрафу по 1700 (одна тисяча сімсот) грн. щомісячно, починаючи з дня набрання постановою законної сили.
Зобов'язати ОСОБА_1 повідомляти суд щомісячно про сплату відповідної частини штрафу шляхом пред'явлення відповідного документу (квитанції).
Перебіг строку давності виконання постанови в частині адміністративного стягнення у виді штрафу зупинити до закінчення строку відстрочки.
Після закінчення строку встановленої розстрочки строк пред'явлення до примусового виконання постанови в частині накладання адміністративного стягнення в виді штрафу - протягом трьох місяців.
Реквізити для сплати штрафу і судового збору розміщені на офіційному веб порталі «Судова влада» - https://km.od.court.gov.ua/sud1515/gromadyanam/zbir/ та https://km.od.court.gov.ua/sud1515/gromadyanam/tax/.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її винесення та на неї може бути внесено подання прокурора у той же строк.
Суддя П. В. Жовтан