справа №176/423/26
провадження №3/176/115/26
17 лютого 2026 року Суддя Жовтоводського міського суду Дніпропетровської області Волчек Н.Ю, розглянувши матеріали, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП,-
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 566782 від 14.01.2025 року, водій ОСОБА_1 14.01.2026 року о 14 год 50 хв. в м. Жовті Води біля будинку 50 по вул. Щаслива керував транспортним засобом автомобілем марки «Opel Omega», реєстраційний номер НОМЕР_2 з явними ознаками алкогольного сп'яніння (запах алкоголю з порожнини рота, порушення мови, порушення координації рухів). Від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння у встановленому законом порядку на місці зупинки та в закладі охорони здоров'я відмовився, чим порушив п. 2.5 ПДР, за що передбачена відповідальність за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, проте направив до суду свого представника адвоката Сербіна Б.О., який в судовому засіданні просив закрити провадження у справі за відсутністю складу адміністративного правопорушення. В обгрунтування адвокат Сербін Б.О. зазначив, що викладена в протоколі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 суть правопорушення не відповідає дійсності та обставинам справи, оскільки на відео відсутня зупинка транспортного засобу, пояснення водія, відсутні свідки та відсутній момент відмови водія від проходження огляду на стан сп'яніння, тобто диспозиція ч. 1 ст. 130 КУпАП не відповідає вимогам законодавства. Окрім того, в матеріалах справи взагалі відсутній огляд на стан сп'яніння, на який посилається в протоколі поліцейський, також відсутнє направлення на проведення огляду, як і відсутнє відсторонення водія від керування ТЗ.
Суд дослідивши матеріалами справи, вислухавши адвоката Сербіна Б.О., який діє в інтересах ОСОБА_1 вважає, що дана адміністративна справа підлягає закриттю за відсутністю складу правопорушення в діях особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, з наступних підстав.
Згідно зі ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
У відповідності до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до вимог п. 2.5, п. 2.9 ПДР України, водій повинен на вимогу працівника поліції пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин. Водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння або перебуваючи під впливом наркотичних чи токсичних речовин.
Відповідно ч. 1 ст. 130 КУпАП передбачено, відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
У відповідності до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 цього Кодексу.
Орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи з їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 266 КУпАП особи, які керують транспортними засобами, річковими або маломірними суднами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, річковими або маломірними суднами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Як слідує із протоколу про адміністративне правопорушення, поліцейський, який склав протокол, встановив, що 14.01.2026 року о 14 год 50 хв, ОСОБА_1 , від проходження огляду на стан алкогольного сп?яніння у встановленому законом порядку на місці зупинки та в закладі охорони здоров?я відмовився із застосуванням відеофіксації на бодікамеру.
З дослідженого в судовому засіданні відеозапису вбачається, що на вказаному відеозаписі відсутній запис руху автомобіля Opel Omega», реєстраційний номер НОМЕР_2 взагалі та під керуванням ОСОБА_1 , зокрема, не містить вказаний доказ і запису зупинки працівниками поліції вказаного автомобіля під керуванням ОСОБА_1 та факту відмови останнього від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння.
Тобто факт відмови ОСОБА_1 від проходження огляду на стан алкогольного сп?яніння у встановленому законом порядку, про який зазначено в протоколі, не знайшов свого підтвердження.
Крім того, з матеріалів адміністративної справи вбачається, що працівники поліції склавши відносно ОСОБА_1 протокол про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1ст.130 КУпАП, в порушення вимог ст.ст. 265-2, 266 КУпАП не здійснили тимчасове затримання належного йому транспортного засобу, не помістили транспортний засіб на штрафний майданчик, не передали під розписку іншій особі право керування та доставлення вказаного автомобіля за визначеним місцем працівником поліції, не відсторонили його від керування цим транспортним засобом та дозволили йому продовжувати управляти автомобілем, підтвердивши цим необґрунтованість підозр щодо перебування його у стані сп'яніння та відсутність підстав для направлення його для медичного огляду.
Отже, оскільки в матеріалах справи відсутні докази відмови водія від проходження огляду на стан сп'яніння в установленому законом порядку, сукупність вказаних обставин свідчить про недоведення наявності в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, а саме відмова особи, яка керує транспортним засобом від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Таким чином, вважаю необхідним провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст.130 КУпАП закрити на підставі п. 1 ст.247 КУпАП за відсутністю складу даного адміністративного правопорушення в діях останнього.
Керуючись ст.ст. 130, 247, 283, 284 КУпАП, суддя,-
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП, закрити за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Жовтоводського міського суду
Дніпропетровської області Н.Ю. ВОЛЧЕК