Справа № 285/387/26
провадження № 3/0285/412/26
17 лютого 2026 року м. Звягель
Суддя Звягельського міськрайонного суду Житомирської області Літвин О. О.,
розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов
від Звягельського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Житомирській області
за ч.1 ст.156 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,
громадянки України, уродженки с Зірне Березнівського району Рівненської області,
яка проживає в АДРЕСА_1 , -
ОСОБА_1 12.01.2026 о 10:40 год в магазині «Продукти» по вул. Дружби, 138 м. Звягель здійснювала роздрібну торгівлю тютюновими виробами марки «BOND» без марок акцизного податку за ціною 85 грн за пачку, чим порушила ч.9 ст.65 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (далі за текстом - Закон).
В судове засідання ОСОБА_1 не прибула, 17.02.2026 подала до суду заяву, в якій просила розгляд справи проводити без її участі.
Дослідивши матеріали справи, приходжу наступного висновку.
На сьогодні основні принципи державної політики щодо регулювання роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами визначає Закон. Тютюнові вироби - це сигарети, цигарки, сигари, сигарили, а також люльковий, нюхальний, смоктальний, жувальний тютюн та інші вироби з тютюну і його замінники, які впливають на фізіологічний стан людини під час вживання.
Роздрібна торгівля тютюновими виробами - це діяльність з продажу тютюнових виробів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків.
Згідно з українським законодавством, всі, хто збирається працювати з тютюновими виробами, зобов'язаний придбати ліцензію на їх продаж, яка дозволяє подібну торгівлю. Отримання ліцензії на даний вид торгівлі передбачено Законом України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності».
Ввезення, зберігання та реалізація на території України тютюнових виробів, на яких немає марок акцизного збору встановленого зразка, забороняється.
Згідно з Законом, тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством.
Склад правопорушення, передбаченого ч.1 ст.156 КУпАП, утворює роздрібна або оптова торгівля алкогольними напоями чи тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку.
Винність ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.156 КУпАП, підтверджується матеріалами справи про адміністративне правопорушення від 21.01.2026, зокрема:
даними протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ №782217;
копією витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців, відповідно до якої ОСОБА_1 зареєстрована як ФОП;
витягом з Єдиного реєстру ліцензіатів, відповідно до якого ОСОБА_1 має ліцензію на роздрібну торгівлю тютюновими виробами з 01.05.2025;
письмовими поясненнями ОСОБА_2 від 21.01.2026, в яких вона підтвердила факт придбання цигарок без марки акцизного податку у ОСОБА_1 ;
фотосвітлиною з тютюновими виробами, яка підтверджує факт наявності у магазині товарів підакцизної групи без марок акцизного податку.
Оцінюючи надані докази, приходжу висновку, що ОСОБА_1 здійснювала господарську дільність з порушенням вимог чинного законодавства та її дії вірно кваліфіковані за ч.1 ст.156 КУпАП.
За таких обставин, її слід визнати винною у вчиненні вищезазначеного правопорушення.
Обставин, які б обтяжували або пом'якшували відповідальність ОСОБА_1 , не встановлено.
Особі, яка вчинила адміністративне правопорушення, має бути призначено покарання, необхідне та достатнє для її виправлення та попередження нових порушень. Виходячи з цієї мети, а також принципів справедливості, співмірності та індивідуалізації, покарання має бути адекватним характеру вчинених дій, їх небезпечності та даним про особу винного.
При визначенні виду та розміру адміністративного стягнення, беру до уваги характер вчиненого правопорушення; особу ОСОБА_1 ; всі обставини справи в їх сукупності. Також враховую, що торгівля тютюновими виробами без марок акцизного податку заборонена законом, такий вид діяльності може завдати значної шкоди економічним та соціальним інтересам держави або окремим споживачам.
Санкція ч.1 ст.156 КУпАП передбачає стягнення у виді штрафу.
Резюмуючи викладене, вважаю, що до ОСОБА_1 слід застосувати безальтернативне адміністративне стягнення у вигляді штрафу, що буде необхідним для її виправлення, достатнім для виконання завдань КУпАП.
Підстави для застосування іншого, більш м'якого або суворого стягнення, відсутні.
З винної особи також належить стягнути судовий збір.
Керуючись ст.ст.40-1, 156, 164, 283, 284, КУпАП,
Визнати ОСОБА_1 винуватою у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.156 КУпАП,
та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 3400 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави 655,60 грн судового збору.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку її оскарження.
Постанова може бути оскаржена шляхом подачі апеляційної скарги на неї через Звягельський міськрайонний суд до Житомирського апеляційного суду протягом 10 (десяти) днів з дня її винесення.
Суддя О. О. Літвин