Постанова від 16.02.2026 по справі 161/1330/26

Справа № 161/1330/26

Провадження № 3/161/953/26

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м.Луцьк 16 лютого 2026 року

Суддя Луцького міськрайонного суду Волинської області Мазур Д.Г., за участю: секретаря судового засідання Дручок О.М., розглянувши матеріали, які надійшли з ВП №3 (м. Луцьк) Луцького РУП ГУНП у Волинській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 173-2, ч. 3 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),

ВСТАНОВИВ:

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення 17.01.2025 о 19 год. 30 хв., гр. ОСОБА_1 , за адресою: АДРЕСА_1 , вчинив домашнє насильство психологічного характеру відносно своєї племінниці ОСОБА_2 , а саме: словесно ображав погрожував, внаслідок чого була завдана шкода психологічному здоров'ю потерпілої.

Дії ОСОБА_1 , працівниками поліції кваліфіковано за ч. 3 ст. 173-2 КУпАП.

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення 17.01.2025 о 19 год. 30 хв., гр. ОСОБА_1 , за адресою: АДРЕСА_1 , вчинив домашнє насильство психологічного характеру відносно своєї племінниці ОСОБА_2 в присутності дитини ОСОБА_1 , внаслідок чого йому була завдана шкода психологічному здоров'ю.

Дії ОСОБА_1 , працівниками поліції кваліфіковано за ч. 2 ст. 173-2 КУпАП.

В судові засідання 02.02.2026, 16.02.2026 ОСОБА_1 , не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, на сайті Судової влади України розміщувалося оголошення про виклик особи, клопотань про відкладення розгляду справи від особи, яка притягається до адміністративної відповідальності на адресу суду не надходило.

На адресу суду повернулося рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення «вручено особисто».

З урахуванням того, що чинний КУпАП не передбачає обов'язкової участі під час розгляду справи особи, яка притягається до адміністративної відповідальності статтею 173-2 КУпАП, враховуючи, що ОСОБА_1 , був належно повідомлений та був обізнаний про час, день та місце розгляду справи, суд вважає за можливе розглянути справу без особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Згідно ч. 2 ст. 7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Згідно ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до вимог закону формулювання суті правопорушення повинно бути чітким і конкретним, із зазначенням місця, часу, способу вчинення його, мотивів і форми вини, а висновки суду щодо оцінки доказів мають вказуватись у вигляді точних і категоричних суджень, які виключали б сумніви з приводу достовірності доказів на обґрунтування висновку про винуватість особи.

Статтею 256 КУпАП врегульовано, що у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.

Так, в протоколах про адміністративні правопорушення ВАД № 5959499 та ВАД №595803 від 17.01.2025, датою вчинення адміністративного правопорушення зазначено 17.01.2025, а дата складання протоколу - 17.01.2025, з якого вбачається, що складання протоколу про адміністративне правопорушення здійснено рік тому.

Водночас, пояснення ОСОБА_1 надані 17.01.2026 року, в рапорті поліцейського вказано заяву про домашнє насильство отримано 17.01.2026 року.

Протокол про адміністративне правопорушення є важливим доказом по справі, який по суті є обвинувальним актом, оскільки саме на підставі протоколу здійснюється розгляд справи по суті. Також судом встановлено, що в протоколах про адміністративні правопорушення наявні виправлення в графі частини кваліфікації статті про притягнення до адміністративної відповідальності: «1» та «2», виправлено на «2» та «3».

Таким чином, протоколи про адміністративні правопорушення ВАД № 5959499 та ВАД №595803 від 17.01.2025 року у такому вигляді і через їх істотні недоліки не можуть бути предметом судового розгляду, є недопустимим доказом, оскільки складені з істотними порушеннями та викликає обґрунтовані сумніви, які, відповідно до положень частини 3 статті 62 Конституції України, тлумачаться на користь особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.

В силу принципу презумпції невинуватості, що підлягає застосуванню у справах про адміністративні правопорушення, всі сумніви щодо події порушення та винуватості особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, тлумачаться на її користь, що є підставою для закриття провадження у справі, згідно пункту 1 частини 1 статті 247 КУпАП, у зв'язку недоведеністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративних правопорушень, передбаченого частиною ч. 2 ст. 173-2, ч. 3 ст. 173-2 КУпАП.

Крім того, вважаю за необхідне зазначити наступне.

Обов'язок щодо належного складання протоколу про адміністративне правопорушення, який в порядку ст. 251 КУпАП є одним з доказів в справі про адміністративне правопорушення, та надання доказів на підтвердження викладених в протоколі відомостей, покладається на особу, яка має право складати відповідний протокол, та не може бути перекладено на суд.

За таких обставин, враховуючи наведене, суд доходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 173-2, ч. 3 ст. 173-2 КУпАП, а тому провадження у справі про адміністративне правопорушення щодо нього закриттю на підставі п.1 ч. 1 ст. 247КУпАП,суддя,

ПОСТАНОВИВ:

Провадження по справі відносно ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 173-2, ч. 3 ст. 173-2 КУпАП, закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова суду може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови, шляхом подання апеляційної скарги до Волинського апеляційного суду через Луцький міськрайонний суд Волинської області.

Суддя Луцького міськрайонного суду

Волинської області Д.Г. Мазур