Справа № 523/968/26
Номер провадження 3/523/766/26
"29" січня 2026 р. м. Одеса
Суддя Пересипського районного суду м. Одеси Кремер І.О., з участю прокурора - Ляліна І.І., розглянувши матеріали, які надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Одеській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця Одеська обл., Біляївський р-н, с. Яськи, громадянина України, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , працюючого на посаді головного державного інспектору відділу охорони водних біоресурсів «Рибоохоронний патруль»,
до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КпАП України,-
До Пересипського районного суду м. Одеси надійшла справа від Управління стратегічних розслідувань в Одеській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення гр. ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КпАП України.
Згідно Протоколу № 86/2026 від 13.01.2026 року, ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді головного державного інспектору відділу охорони водних біоресурсів «Рибоохоронний патруль» Управління Державного агентства рибного господарства у Одеській області, будучи державним службовцем 9 рангу категорії «В» та суб'єктом декларування відповідно до п.п. «в» п. 1 ст. 3 ЗУ «Про запобігання корупції», суб'єктом згідно примітки ст. 172-6 КУпАП, несвоєчасно 01.04.2024 року, без поважних причин, подав шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, чим порушив вимоги ч. 1 ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції» та вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене частиною 1 статті 172-6 КпАП України.
Правопорушник ОСОБА_1 в судовому засіданні пояснив, що останній одружений на ОСОБА_2 , яка є приватним підприємцем. В березні 2024 року у його дружини не було змоги взяти в податковій інспекції м. Біляївка відомості про її дохід за 2023 рік, у зв'язку із станом здоров'я, що завадило одночасно подати дві декларації, а саме за 2022 рік та 2023 рік. Так, 29.03.2024 року дружина ОСОБА_1 отримала відомості про свій дохід за 2023 рік. Однак, ОСОБА_1 перебував в рибоохоронному рейді поза межами свого міста проживання. Так, 30.03.2024 року, останній повернувся до місця свого проживання та хотів заповнити декларацію, проте близько 18год. 00хв. по місту Біляївка вимкнули світло, у зв'язку із чим зник інтернет. 31.03.2024 року електропостачання поновили, але інтернет поновили 01.04.2024 року близько 11год. 00хв., після чого він одразу заповнив всі свої дані та подав декларацію. Окрім того, заявив усне клопотання про звільнення останнього від адміністративної відповідальності передбаченої ч. 1 ст. 172-6 КпАП України за малозначністю, обмежившись щодо нього усним зауваженням.
Прокурор Лялін І.І. викладені у протоколі обставини підтримав в повному обсязі, та просив суд притягнути ОСОБА_1 до відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КпАП України.
Заслухавши пояснення правопорушника, прокурора, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Згідно з приписами ст. ст. 245, 251, 252, 280 КУпАП України завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
За правилами ст. ст. 252, 254, 255, 256 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення - це офіційний документ, відповідним чином оформлений уповноваженою особою про вчинення діяння (діянь), яке (які) містить ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого КУпАП, є найважливішим джерелом доказів у справах про адміністративні правопорушення.
Так, 14.01.2020 року відповідно до наказу Управління Державного агентства рибного господарства у Одеській області № 8-О від 14.01.2020 року ОСОБА_1 призначено на посаду головного державного інспектору відділу охорони водних біоресурсів «Рибоохоронний патруль» Управління державного агентства рибного господарства у Одеській області, та присвоєно Маренченко В.В. 9 ранг державного службовця в межах категорії «В» посад державної служби.
Згідно п.п. в) п. 1 ч. 1 ст. 3 ЗУ «Про запобігання корупції», суб'єктами, особами, на яких поширюється дія цього Закону є державні службовці.
Таким чином, головний державний інспектор відділу охорони водних біоресурсів «Рибоохоронний патруль» Управління державного агентства рибного господарства у Одеській області ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування та суб'єктом на якого поширюється дія ЗУ «Про запобігання корупції», зобов'язаний виконувати вимоги вказаного Закону, зокрема, ч. 1, ч. 2 ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції», в частині обов'язку подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а також декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за період, неохоплений раніше поданими деклараціями.
Згідно із ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честі і гідності інших людей.
Відповідно до ст. 1 ЗУ «Про запобігання корупції» правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно - правову відповідальність.
Згідно ч. 1 ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
ЗУ № 3384-ІХ від 20.09.2023 року «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» відновлено обов'язок подання декларацій суб'єктів, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Таким чином, на виконання вище зазначених вимог законодавства ОСОБА_1 був зобов'язаний подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави та місцевого самоврядування за 2023 рік не пізніше 31.03.2024 року, однак, така декларація була подана фактично 01.04.2024 року о 13 год. 13 хв.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення за ч. 1 ст. 172-6 КпАП України, підтверджується також Протоколом № 86/2026 від 13.01.2026 року та іншими матеріалами справи.
Згідно до ст. 280 КпАП України орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до переконання, що ОСОБА_1 вчинив правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП - несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Судом не може бути залишено поза увагою те, що особа подала декларацію із простроченням лише на один календарний день. Зазначене порушення має незначний характер та не спричинило жодних негативних наслідків, шкоди державним чи суспільним інтересам.
Заслухавши правопорушника та дослідивши матеріали справи було з'ясовано, що причиною несвоєчасного подання декларації стали об'єктивні обставини, що не залежали від волі особи, а саме відсутність електропостачання та доступу до мережі інтернет. В умовах перебоїв з енергопостачанням на території України такі обставини є загальновідомими та мають характер форс-мажорних труднощів, які особа не могла передбачити або усунути самостійно. Особа не мала умислу ухилятися від подання декларації, діяла добросовісно та подала її одразу після відновлення технічної можливості.
Вирішуючи питання про накладення адміністративного стягнення за вчинення адміністративного правопорушення, враховуючи характер вчиненого правопорушення, яке відноситься до правопорушень, пов'язаних з корупцією, обставини, за яких було вчинене дане правопорушення, зокрема те, що від дій ОСОБА_1 не завдано збитків державним або суспільним інтересам, або безпосередньо громадянам, незначним пропуском строку подання відповідних декларацій, відсутність обставин, що обтяжують відповідальність, дані про особу, сприяв встановленню істини у справі, наміру приховувати свій майновий стан не мав, із врахуванням встановленого, вважаю, що дії особи, яка притягується до адміністративної відповідальності малозначні, а тому ОСОБА_1 слід звільнити від такої з обмеженням щодо нього усним зауваженням на підставі ст. 22 КУпАП, а провадження по справі закрити.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 172-6, 221, 252, 280, 283 КУпАП, ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», суд,-
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звільнити від адміністративної відповідальності, передбаченої ч. 1 ст. 172-6 КпАП України за малозначністю, обмежившись щодо нього усним зауваженням, провадження у адміністративній справі закрити.
На постанову може бути подана апеляція на протязі десяти днів до Одеського апеляційного суду.
Суддя Пересипського
Районного суду м. Одеси І.О. Кремер