П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
18 лютого 2026 р.м. ОдесаСправа № 420/15848/25
Перша інстанція: суддя Андрухів В.В.
Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Вербицької Н.В.,
суддів - Джабурії О.В.,
- Кравченка К.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 28 листопада 2025 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
20 травня 2025 року ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просив:
- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не внесення змін до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» щодо не виключення з військового обліку стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ,
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 внести відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» про виключення з військового обліку ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідно до запису від 31.05.2022 року на стор.27 військового квитка НОМЕР_1 .
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначив, що в 2022 році у зв'язку із значним погіршенням стану здоров'я він пройшов медичний огляд Військово-лікарською комісією, згідно висновку якої встановлено, що він непридатний до військової служби із виключенням з військового обліку згідно гр. II ст.13б, 38б, 46а, 67б розкладу хвороб, наказ МО України 2008 рік, № 402. На підставі вищевикладеного 31.05.2022 року до військового квитка серія НОМЕР_1 внесений запис про виключення з військового обліку військовозобов'язаних згідно п.3 ч.6 ст.37 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу». В 2024 році відбулись зміни мобілізаційного законодавства, згідно яких відомості в паперовому військово-обліковому документі повинні співпадати з відомостями в реєстрі «Оберіг». Водночас, після того як Міноборони презентовано додаток "РЕЗЕРВ +", ОСОБА_1 встановив цей додаток, пройшов всі етапи реєстрації та отримав інформацію про зняття з обліку, що підтверджується витягом з додатку Резерв + від 04.09.2024. Але в березні 2025 року, після чергового оновлення додатку Резерв+ позивачу надійшло повідомлення про «ПОРУШЕННЯ ПРАВИЛ ВІЙСЬКОВОГО ОБЛІКУ», що не відповідає дійсним обставинам справи, а саме інформації, що зазначена в військовому квитку позивача серія НОМЕР_1 , а саме: в додатку та Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» не міститься інформація щодо виключення позивача з військового обліку за результатами ВЛК №6/123 від 31.05.2022.
Відповідач відзив на позовну заяву не надав.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 28 листопада 2025 року ОСОБА_1 відмовлено в задоволенні позовних вимог.
Не погодившись з прийнятим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на невірне застосування судом норм матеріального права, невідповідність висновків суду обставинам справи, просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі. Зокрема, апелянт зазначає, що судом першої інстанції здійснено неправильне застосування п. 4 Порядку №559, а саме у спосіб, що звужує його права. Так, суд дійшов висновку, що зміни до Реєстру можуть бути внесені виключно через електронний кабінет, незважаючи на той факт, що ч.2 п.4 передбачає звернення у паперовій формі. Однак, ст. 9 Закону України №1951-VIII «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» надає право подавати письмову мотивовану заяву до органу ведення Реєстру. Це норма закону, який має вищу юридичну силу, ніж підзаконний нормативно-правовий акт - Порядок №559, який не може звужувати права, гарантовані Законом (ст. 8 Конституції України, принцип верховенства права). Враховуючи викладене, апелянт наполягає, що письмова заява, подана законним представником позивача до ТЦК, є достатньою та належною формою звернення.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.311 КАС України справа розглядається в порядку письмового провадження.
Заслухавши доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів зазначає наступне.
Судом першої інстанції встановлено та з матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 пройшов медичний огляд Військово-лікарською комісію ІНФОРМАЦІЯ_1 , згідно висновку №6/123 від 31.05.2022 року якої встановлено, що він непридатний до військової служби із виключенням з військового обліку згідно наказу МО України № 402 від 14.08.2008 року та на підставі ст. 46а, 38б, 13б, 67б графи ІІ Розкладу хвороб (а.с. 16).
31.05.2022 року до військового квитка ОСОБА_1 № НОМЕР_2 внесений запис про виключення з військового обліку військовозобов'язаних згідно п. 3 ч.6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» (а.с.11-15).
Представником позивача направлено заяву до ІНФОРМАЦІЯ_1 про внесення достовірних даних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які зазначені у військовому квитку ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а саме: внесення відомостей про виключення з військового обліку відповідно до запису від 31.05.2022 року на стор. 27 військового квитка НОМЕР_1 . До заяви додано копія військового квитка НОМЕР_1 , копія довідки Військово-лікарської комісії №6/123, копія трудової книжки ОСОБА_1 з підтвердженням про звільнення зі служби в Національній поліції України з 10.09.2020 року.
05 травня 2025 року листом № 2/1579 ІНФОРМАЦІЯ_1 за результатами розгляду заяви представника позивача повідомлено про те, що ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 перебуває на обліку ІНФОРМАЦІЯ_3 та внесення військово-облікових даних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів є неможливим у зв'язку із виявленням невиправних пошкоджень деяких справ з медичного обстеження офіцерів, сержантів і солдатів запасу за період 01.05.2022-13.08.2023, що підтверджується актом про невиправні пошкодження №7/3236/1/3 від 18.08.2023 року. Рекомендовано ОСОБА_1 для з'ясування обставин перебування на військовому обліку, визначення ступеня придатності до військової служби та внесення даних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів особисто звернутись до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку (а.с. 29-30).
Позивач, вважаючи, що відповідачем допущена протиправна бездіяльність щодо не внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про його виключення з військового обліку, звернувся до суду з цим позовом.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що оскільки некоректні відомості, на які посилається позивач, містяться саме в електронному реєстрі, їх виправлення відповідно до п.4 Порядку №559 можливе лише шляхом подання позивачем заяви через електронний кабінет. Тому подання представником позивача до ІНФОРМАЦІЯ_3 письмової заяви без звернення військовозобов'язаного через електронний кабінет не матиме наслідком внесення змін до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Оскільки позивачем відповідну заяву через електронний кабінет подано не було, суд дійшов висновку, що відповідачем як суб'єктом владних повноважень не допущено протиправної бездіяльності щодо невнесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про виключення позивача з військового обліку.
Судова колегія не погоджується з висновками суду першої інстанції, з огляду на таке.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначається Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-ХІІ (Закон № 2232-ХІІ).
Відповідно до частини 1-3 статті 1 Закону № 2232, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення, посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» №64/2022 від 24.02.2022 року в Україні введено воєнний стан, який на підставі Указів Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» продовжувався та станом на час розгляду справи триває.
Як вбачається матеріалів справи, 31 травня 2022 року довідкою ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_3 за № 6/123 ОСОБА_1 визнано непридатним до військової служби із виключенням з військового обліку (а.с.16).
Того ж дня до військового квитка ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 , внесений запис про виключення з військового обліку військовозобов'язаних згідно п.3 ч.6 ст.37 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу», який засвідчений печаткою ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с.14 зворот).
Правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, регулює відносини у сфері державної реєстрації громадян України, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави, та осіб, приписаних до призовних дільниць (далі - призовники, військовозобов'язані та резервісти) визначено Законом України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" від 16.03.2017 №1951-VIII (далі - Закон №1951-VIII).
Відповідно до статті 1 Закону №1951-VIII Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - автоматизована інформаційно-телекомунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.
Статтею 2 Закону №1951-VIII визначено, що одним з основних завдань Реєстру є ведення військового обліку громадян України.
Відповідно до частини першої статті 3 Закону №1951-VIII основними засадами ведення Реєстру є: 1) обов'язковість та своєчасність внесення до Реєстру передбачених цим Законом відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 2) повнота та актуалізація відомостей Реєстру про призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 3) захищеність Реєстру та внесених до нього відомостей - держава гарантує захист бази даних Реєстру від несанкціонованого доступу та зловживання доступом, незаконного використання відомостей Реєстру, порушення цілісності бази даних Реєстру та його апаратного чи програмного забезпечення, а також гарантує дотримання законодавства щодо захисту персональних даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів, наявних у Реєстрі.
В свою чергу за нормами частини 1 статті 5 Закону №1951-VIII держателем Реєстру є Міністерство оборони України (далі - Держатель Реєстру), розпорядником Реєстру є Генеральний штаб Збройних Сил України (далі - розпорядник Реєстру), а Служба безпеки України та розвідувальні органи України є органами адміністрування та ведення Реєстру. Адміністратором Реєстру є Держатель Реєстру.
Адміністратор Реєстру обробляє відомості про призовників, військовозобов'язаних та резервістів від імені держателя Реєстру. Для цього із складу підпорядкованих йому органів визначаються органи адміністрування Реєстру та органи ведення Реєстру (частина 3 статті 5 Закону №1951-VIII).
Відповідно до положень частини 7 статті 5 Закону №1951-VIII порядок обробки та захисту відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів органами адміністрування Реєстру визначається Порядком ведення Реєстру, затвердженим Кабінетом Міністрів України.
Разом з тим згідно з частиною 8, 9 статті 5 Закону №1951-VIII органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України.
Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.
Згідно п.2 ч.1 ст.9 Закону №1951-VIII призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право, зокрема: 2) звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.
Згідно статті 14 Закону №1951-VIII ведення Реєстру включає: 1) внесення запису про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до бази даних Реєстру для взяття на облік або при відновленні на військовому обліку з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів існуючим обліковим даним; 2) внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних, резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов'язаними, резервістами; 3) знищення повторного запису Реєстру в разі його виявлення. Актуалізація бази даних Реєстру здійснюється на підставі відомостей, що вносяться органами ведення Реєстру, а також шляхом електронної інформаційної взаємодії (обміну відомостями) між Реєстром та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені цією частиною.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487 затверджений Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Порядок №1487), відповідно до пункту 2 якого військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Пункт 20 Порядку № 1487 визначає, що військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів.
Згідно пункту 79 Порядку № 1487 районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, зокрема, організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці; здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством; організовують та забезпечують зберігання облікової документації призовників, військовозобов'язаних та резервістів, персональних даних, які містяться в них; забезпечують громадян військово-обліковими документами та зберігання зданих або вилучених у призовників, військовозобов'язаних та резервістів військово-облікових документів; проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього; виключають з військового обліку на підставі відповідних підтвердних документів осіб, які за рішенням суду визнані недієздатними, оголошені померлими (такими, що пропали безвісти), засуджені до позбавлення волі або померли; проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього; виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №559 затверджений Порядок оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Відповідно до пунктів 3, 4 Порядку № 559 відомості, що зазначені у військово-обліковому документі громадянина України, який перебуває або був виключений з військового обліку Збройних Сил, повинні відповідати відомостям, що містяться в Реєстрі. У разі коли відомості, зазначені у графах 1-5, 13 та 14 військово-облікового документа на бланку, не відповідають відомостям, що містяться у Реєстрі, він вважається недійсним. Відповідність відомостей, зазначених у військово-обліковому документі на бланку, відомостям, що містяться в Реєстрі, перевіряється через: електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки або його відділ.
У разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Реєстрі, громадянин України для внесення відповідних змін: у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку; в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку. Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.
Таким чином, з аналізу положень вищевказаного законодавства вбачається, що у Реєстрі має відображатись повна та дійсна інформація щодо призовників, військовозобов'язаних і резервістів, для забезпечення ведення військового обліку громадян України. Органи адміністрування Реєстру, зокрема, територіальні центри комплектування, зобов'язані вносити до Реєстру інформацію щодо призовників, військовозобов'язаних та резервістів, в тому числі і інформацію про проходження медичного огляду (військово-лікарської експертизи), а також проводити актуалізацію цієї інформації у разі її зміни.
Повертаючись до матеріалів справи, колегія суддів враховує, що в даному випадку спірним питанням є правомірність дій відповідача щодо відмови у внесенні змін до реєстру, з огляду на подану позивачем заяву про неактуальність наявної в реєстрі інформації щодо нього.
У відповідь на звернення ОСОБА_1 відповідач повідомив, що ОСОБА_1 02.07.1990 року перебуває на військовому обліку ІНФОРМАЦІЯ_4 . Внесення військово - облікових даних ОСОБА_1 до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів є неможливим в зв'язку із виявленням невиправних пошкоджень деяких справ з медичного обстеження офіцерів, сержантів і солдатів запасу за період з 01.05.2022 по 13.08.2023, що підтверджується актом про невиправні пошкодження №7/3261/1/3/ від 18.08.2023. Відповідач зазначив, що у зв'язку із відсутністю журналів реєстрації про проведення ВЛК військовозобов'язаним у зазначений період, підтвердити або спростувати інформацію про прийняття ІНФОРМАЦІЯ_5 рішення про непридатність до військової служби ОСОБА_1 вважається неможливим.
Для з'ясування обставин перебування на військовому обліку, визначення ступеня придатності до військової служби та внесення даних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів рекомендовано особисто звернутись за місцем перебування на військовому обліку.
Як зазначалось вище, згідно зі статтею 9 Закону №1951-VIII призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право, зокрема, отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста та звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.
Окрім цього, згідно приписів пунктів 3 та 4 Порядку №559 у разі невідповідності відомостей, зазначених у реєстрі громадянин України для внесення відповідних змін: у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку; в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку. Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.
Тобто, наведеними положеннями чітко визначено, що виправленню недостовірних відомостей в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів передує звернення особи з відповідною заявою до органу ведення Реєстру.
В даному випадку позивачем дотримана вимога законодавства щодо звернення до відповідного центу комплектування, однак, відповідач посилаючись на втрату частини документів запропонував особисто надати необхідні документи.
З цього приводу, колегія суддів зауважує, що приписи пункту 4 Порядку №559 не передбачають обов'язкової особистої явки особи до територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу для вирішення питання щодо внесення змін до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, в тому числі і у разі визнання його непридатним до військової служби, зокрема, і на підставі відомостей, які містяться у військовому квитку.
Як зазначалось вище, у Реєстрі має відображатись повна та дійсна інформація щодо призовників, військовозобов'язаних і резервістів, і саме на територіальні центри комплектування, покладений обов'язок вносити до Реєстру таку інформацію, в тому числі і інформацію про проходження медичного огляду (військово-лікарської експертизи), а також проводити актуалізацію інформації у разі її зміни.
Судова колегія наголошує, що втрата справ медичного обстеження військовозобов'язаних чи втрата журналів проходження ВЛК не можуть бути належними підставами для невизнання змісту офіційних документів, які видані тим же органом, зокрема довідки ВЛК та військового квитка позивача.
Крім того, втрата відповідачем медичних документів не може створювати для позивача підстави для повторного проходження, зокрема, ВЛК, докази проходження якого наявні у позивача. Тобто, позивач не може і не повинен нести негативні наслідки того, що державний орган не зміг забезпечити збереження відповідних журналів.
У рішенні ЄСПЛ у справі «Рисовський проти України» Суд зазначив, що державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов'язків. Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються.
Враховуючи викладене, судова колегія приходить до висновку, що втрата відповідачем певних документів жодним чином не може бути законною підставою для не розгляду поданої позивачем заяви про внесення змін до облікових даних на підставі наявних у ОСОБА_1 офіційних документів, виданих, зокрема, відповідачем.
Отже, позовні вимоги ОСОБА_1 в цій частині підлягають частковому задоволенню, а саме шляхом визнання протиправною бездіяльності ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не внесення змін до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» про виключення з військового обліку ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Разом з тим, враховуючи, що фактичний об'єктивний розгляд заяви та документів, наданих позивачем, оцінка їх достатності та належності для внесення змін до реєстру відповідачем не проводилась, належним способом захисту прав є зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_3 повторно розглянути заяву ОСОБА_1 із урахуванням висновків, викладених в мотивувальній частині цієї постанови.
Ухвалюючи таке рішення, колегія суддів враховує, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
Водночас, при оцінці ефективності необхідно враховувати не тільки формальні засоби правового захисту, а й загальний контекст та обставини справи. Отже, ефективність засобу захисту оцінюється не абстрактно, а з урахуванням обставин конкретної справи та ситуації, в якій опинився позивач після порушення його прав.
Суд першої інстанції на викладені обставини уваги не звернув, у зв'язку із чим дійшов помилкового висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.317 КАС України рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню з ухваленням постанови про часткове задоволення позовних вимог.
Враховуючи, що дана справа правомірно віднесена судом першої інстанції до категорії незначної складності та розглядалась за правилами спрощеного провадження, що підтверджується ухвалою суду про відкриття провадження від 26 травня 2025 року, постанова суду апеляційної інстанції може бути оскаржена до Верховного Суду лише з підстав, передбачених пп. "а"-"г" п.2 ч.5 ст.328 КАС України.
Керуючись ст.ст.308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328 КАС України, судова колегія
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 28 листопада 2025 року - скасувати та ухвалити постанову про часткове задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .
Визнати протиправною відмову ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо внесення змін до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» щодо не виключення з військового обліку стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про внесення змін до його облікових даних в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» з урахуванням висновків, викладених в мотивувальній частині цієї постанови.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення з підстав, передбачених ст.328 КАС України.
Головуючий: Н.В. Вербицька
Суддя: О.В. Джабурія
Суддя: К.В. Кравченко