про залучення третіх осіб
18 лютого 2026 року м. Рівне№460/20430/25
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді С.М. Дуляницька, за участю секретаря судового засідання Саванчук Т.Р. та сторін і інших осіб, які беруть участь у розгляді справи:
позивача: представники Троянчук Д.М., Дячук О.О., Варжель О.М.
відповідача: представники Кравчук Н.П., Кидун Л.Ю.
розглянувши клопотання представника позивача про залучення третьої особи до участі у справі за позовом
Комунального підприємства "Рівнеелектроавтотранс" Рівненської міської ради
доУправління Західного офісу Держаудитслужби в Рівненській області
про визнання протиправними та скасування пунктів вимоги,
До Рівненського окружного адміністративного суду надійшов позов Комунального підприємства «Рівнеелектроавтотранс» Рівненської міської ради (далі - КП «Рівнеелектроавтотранс») до Управління Західного офісу Держаудитслужби в Рівненській області про визнання протиправними та скасування пунктів 1 та 2 вимоги Управління Західного офісу Держаудитслужби в Рівненській області №131705-14/1892-2025 від 08.10.2025 року.
Зміст оскаржуваних вимог:
1. КП «Рівнеелектроавтотранс» РМР в недотримання ст. 652 Цивільного кодексу України, п. п. 4 п. 25 Договору від 18.01.2022 року №3 в актах виконаних робіт за 2022 рік завищено суму втрат перевізника від надання транспортних послуг, яка підлягає відшкодуванню, на суму 5627000 грн., в результаті суттєвого збільшення з 01.08.2022 року планових скоригованих доходів через встановлення тарифу на проїзд з 6,00 грн на 8,00 грн та не внесення змін до договору про організацію надання транспортних послуг з перевезень міським електричним транспортом від 18.01.2022 року № 3, що призвело до матеріальної шкоди (збитків) бюджету Рівненської міської територіальної громади на вказану суму.
Забезпечити відшкодування до бюджету Рівненської міської територіальної громади зайво отримані бюджетні кошти на суму 5627000,00 грн. у порядку ст. 1166 Цивільного кодексу України;
2. КП «Рівнеелектроавтотранс» РМР в недотримання вимог ст. 11-13 Закону України «Про міський електричний транспорт» від 29.06.2004, п. 5, 6, 9 Типового договору про організацію надання транспортних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 14.12.2012 року №1045, п. 5, 6, 9 Договору від 07.12.2021 року №7, п. 6, 7 Договору від 16.01.2024 року №3, в актах виконаних робіт за 2024 рік з надання транспортних послуг завищено суму втрат перевізника від надання транспортних послуг, що підлягає відшкодуванню, на суму 2175428,57 грн внаслідок заниження планових доходів від продажу проїзних документів, що призвело до матеріальної шкоди (збитків) бюджету Рівненської міської територіальної громади на вказану суму.
Забезпечити відшкодування до бюджету Рівненської міської територіальної громади зайво отримані бюджетні кошти на суму 2 175 428,57 грн. у порядку ст. 1166 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 року №435-IV.
Ухвалою від 11.11.2025 позовна заява залишалася без руху.
Ухвалою від 21.11.2025 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в справі. Розгляд справи вирішено провести за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання у справі призначено на 10 грудня 2025 року.
Протокольною ухвалою від 10.12.2025 суд закрив підготовче провадження та призначив справу до розгляду по суті на 21.01.2026.
Протокольною ухвалою від 21.01.2026 розгляд справи відкладено на 18.02.2026.
06.02.2026 позивач подав клопотання про повернення до стадії підготовчого провадження та залучення до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача, Департамент інфраструктури та благоустрою Рівненської міської ради (вул. Шевченка, 45, м. Рівне, Рівненська область, 33028, код ЄДРПОУ 44250562).
В обґрунтування такого клопотання зазначає, що розгляд справи №460/20430/25 має безпосередній вплив на права і обов'язки не лише позивача, але і Департаменту інфраструктури та благоустрою Рівненської міської ради, який на час проведення відповідачем ревізії та прийняття ним оскаржуваної вимоги був Замовником згідно Договорів про організацію надання транспортних послуг з перевезень міським електричним транспортом від 18.01.2022 року №3, №3 від 16.01.2024 року та №7 від 07.12.2021 року, невиконання яких і стали підставою для висновків відповідача про нанесення позивачем матеріальної шкоди (збитків) бюджету Рівненської міської територіальної громади.
В судовому засіданні представник позивача подане клопотання підтримав.
Відповідач проти задоволення клопотання заперечив, про що подав письмові заперечення. В судовому засіданні представник відповідача зазначила, що недоведеність необхідності залучення третіх осіб у справі є підставою для відмови в їх залученні. Зазначає, що позивач у клопотанні не вказав, яке саме право, обов'язок чи законний інтерес Департаменту інфраструктури та благоустрою Рівненської міської ради зазнає впливу в разі прийняття судом того чи іншого рішення у справі. Оскаржувана вимога є індивідуально-правовим актом, породжує права і обов'язки для підконтрольної установи, якій вона адресована, тобто КП «Рівнеелектроавтотранс» РМР. В підготовчому засіданні позивач не заявляв клопотань про необхідність залучення до участі у справі третіх осіб. Просить у задоволенні клопотання позивача відмовити.
Надаючи оцінку заявленому клопотанню позивача суд зазначає таке.
Так, згідно положень статті 179 КАС України, для виконання завдання підготовчого провадження в кожній судовій справі, яка розглядається за правилами загального позовного провадження, проводиться підготовче засідання (частина 1 статті 179 КАС України).
Відповідно до частини 1, частини 2 статті 173 КАС України, підготовку справи до судового розгляду здійснює суддя адміністративного суду, який відкрив провадження в адміністративній справі.
Завданням підготовчого провадження є: 1) остаточне визначення предмета спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу; 2) з'ясування заперечень проти позовних вимог; 3) визначення обставин справи, які підлягають встановленню, та зібрання відповідних доказів; 4) вирішення відводів; 5) визначення порядку розгляду справи; 6) вчинення інших дій з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті.
Відповідно до частини 2 статті 180 КАС України, у підготовчому засіданні суд: 1) оголошує склад суду, а також прізвища секретаря судового засідання, перекладача, спеціаліста, з'ясовує наявність підстав для відводів; 2) з'ясовує, чи бажають сторони вирішити спір шляхом примирення або звернутися до суду для проведення врегулювання спору за участю судді; 3) у разі необхідності заслуховує уточнення позовних вимог та заперечень проти них та розглядає відповідні заяви; 4) вирішує питання про вступ у справу інших осіб, заміну неналежного відповідача, заміну позивача, залучення співвідповідача, об'єднання справ і роз'єднання позовних вимог, прийняття зустрічного позову, якщо ці питання не були вирішені раніше; 5) роз'яснює учасникам справи, які обставини входять до предмета доказування, які докази мають бути подані тим чи іншим учасником справи; 6) з'ясовує, чи повідомили сторони про всі обставини справи, які їм відомі; 7) з'ясовує, чи надали сторони докази, на які вони посилаються у позові і відзиві, а також докази, витребувані судом, чи причини їх неподання; пропонує учасникам справи надати суду додаткові докази або пояснення; вирішує питання про проведення огляду письмових, речових та електронних доказів за їх місцезнаходженням; вирішує питання про витребування додаткових доказів та визначає строки їх подання; вирішує питання про забезпечення доказів, якщо ці питання не були вирішені раніше; 8) вирішує питання про призначення експертизи, виклик у судове засідання експертів, свідків, залучення перекладача, спеціаліста; 9) за клопотанням учасників справи вирішує питання про забезпечення позову; 10) вирішує заяви та клопотання учасників справи; 11) направляє судові доручення; 12) встановлює строки для подання відповіді на відзив та заперечення; 13) встановлює строк для подання пояснень третіми особами; 14) встановлює строки та порядок врегулювання спору за участю судді за наявності згоди сторін на його проведення; 15) призначає справу до розгляду по суті, визначає дату, час і місце проведення судового засідання (засідань) для розгляду справи по суті; 16) встановлює порядок з'ясування обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, та порядок дослідження доказів, якими вони обґрунтовуються, під час розгляду справи по суті, про що зазначається в протоколі судового засідання; 17) вирішує питання про колегіальний розгляд справи; 18) здійснює інші дії, необхідні для забезпечення правильного і своєчасного розгляду справи по суті.
Суд зазначає, що Кодексом адміністративного судочинства України не врегульовано питання щодо повернення суду першої інстанції до стадії підготовчого провадження після його закриття.
Поряд з цим, відповідно до ч. 5 статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
В постанові Верховного Суду від 16 грудня 2021 року у справі № 910/7103/21 зроблено висновок, що суди першої інстанції за наявності певних обставин можуть прийняти рішення про повернення до стадії підготовчого провадження після його закриття для вчинення тих чи інших процесуальних дій, які можуть бути реалізовані лише на стадії підготовчого провадження.
Таким чином, з врахуванням правової позиції Верховного Суду, суд доходить висновку, що за наявності обґрунтованих підстав та за мотивованим клопотанням учасника справи про це, з метою розгляду тих питань, які можуть бути вирішенні лише на відповідній стадії судового процесу, суд вправі повернутися до стадії підготовчого провадження після його закриття.
Враховуючи невирішеність питань, визначених пунктом 4 частини 2 статті 180 КАС України, та зважаючи, що справа наразі перебуває на стадії судового розгляду по суті, відповідно до ухвали від 10.12.2025 року, суд приходить до висновку про необхідність повернення до стадії підготовчого провадження у справі №460/20430/25.
Відповідно до пунктів 4 та 10 частини 2 статті 180 КАС України, у підготовчому засіданні суд вирішує заяви та клопотання учасників справи.
Так від представника позивача до суду надійшло клопотання про залучення до участі у справі як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача, Департамент інфраструктури та благоустрою Рівненської міської ради.
Суд зазначає, що частиною другою статті 49 КАС України передбачено, що треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.
Відповідно до частини п'ятої статті 49 КАС України про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі. Ухвала за наслідками розгляду питання про вступ у справу третіх осіб окремо не оскаржується. Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.
Згідно з частини другої статті 51 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, мають права та обов'язки, визначені у статті 44 цього Кодексу.
Предметом оскарження у цій справі є правомірність пунктів 1 та 2 вимоги Управління Західного офісу Держаудитслужби в Рівненській області №131705-14/1892-2025 від 08.10.2025 року.
Висновки ревізії ґрунтуються на оцінці виконання договорів, стороною яких з боку замовника виступав Департамент інфраструктури та благоустрою Рівненської міської ради, а також стосуються використання коштів бюджету громади, розпорядником яких є органи місцевого самоврядування.
Зі змісту ст. 49 КАС України, підставою для залучення третьої особи є потенційна можливість впливу рішення, а не встановлений факт порушення її прав. Достатнім є те, що судове рішення може створити для такої особи нові юридичні наслідки або змінити її правове становище. Критерієм є наявність матеріально-правового зв'язку між предметом спору та правами чи обов'язками особи.
На переконання суду, якщо спір стосується виконання договору або бюджетних правовідносин, сторони відповідних правовідносин підлягають залученню як треті особи, оскільки судове рішення може вплинути на їх подальші обов'язки та відповідальність.
Департамент інфраструктури та благоустрою Рівненської міської ради є органом управління КП «Рівнеелектроавтотранс» РМР, виступав Замовником у договорах № 3 від 18.01.2022, №7 від 07.12.2021 року, №3 від 18.01.2022 року, №3 від 16.01.2024 року; керівник департаменту підписував додаткові угоди, акти виконаних робіт.
Спірна вимога фактично ставить під сумнів правомірність: погодження розрахунків за надані транспортні послуги, визначення планових та фактичних показників, механізму виконання договорів. Таким чином, суд надаватиме правову оцінку діям та повноваженням Департаменту.
Отже, рішення у справі може безпосередньо вплинути на права та обов'язки Департаменту, що відповідає критеріям ч. 2 ст. 49 КАС України.
Крім того, Рівненська міська територіальна громада в особі Рівненської міської ради є засновником комунального підприємства. Рівненська міська рада затверджує бюджет територіальної громади; реалізує повноваження власника майна комунального підприємства; виконавчий комітет Рівненської міської ради приймає рішення щодо встановлення тарифів.
Оскільки вимогою зобов'язано позивача забезпечити відшкодування до бюджету Рівненської міської територіальної громади бюджетних коштів, а відтак і правомірності використання бюджетних коштів, механізму компенсації втрат перевізника, рішення в даній справі може вплинути на бюджетні права та повноваження органу місцевого самоврядування як представницького органу громади.
У справах, пов'язаних з оцінкою використання бюджетних коштів, відповідний розпорядник або орган місцевого самоврядування підлягає залученню як третя особа для забезпечення повного та об'єктивного розгляду справи.
А відтак залучення до участі у справі Департаменту інфраструктури та благоустрою Рівненської міської ради, Рівненської міської ради як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору сприятиме повному з'ясуванню обставин справи, дотриманню принципу змагальності, уникненню ухвалення рішення, яке впливатиме на їх права без надання їм можливості бути вислуханими.
За наведеного, суд дійшов висновку про необхідність залучення до участі у справі Департаменту інфраструктури та благоустрою Рівненської міської ради, Рівненської міської ради як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.
Відповідно до ч. 2 ст. 181 КАС України, суд відкладає підготовче засідання в межах визначеного цим Кодексом строку підготовчого провадження у випадках, зокрема, залучення до участі або вступу у справу третьої особи.
На підставі викладеного, керуючись статтями 49, 173, 179, 180, 181, 205, 248, 256, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Повернутися до стадії підготовчого провадження по справі №460/20430/25.
Клопотання представника Комунального підприємства «Рівнеелектроавтотранс» Рівненської міської ради про залучення третьої особи задовольнити.
Залучити до участі у даній справі Департамент інфраструктури та благоустрою Рівненської міської ради, Рівненську міську раду як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача.
Направити Департаменту інфраструктури та благоустрою Рівненської міської ради, Рівненській міській раді копії даної ухвали та копії усіх наявних у справі заяв по суті справи.
Встановити Департаменту інфраструктури та благоустрою Рівненської міської ради, Рівненській міській раді строк для подання пояснень протягом 5 днів від дати отримання копії ухвали.
Роз'яснити учасникам справи, що відповідно до ч. 2 ст. 176 КАС України, учасники справи мають право подати відповідь на пояснення третіх осіб до закінчення підготовчого провадження.
Відкласти підготовче засідання на 11 березня 2026 о 14 год.30 хв., яке відбудеться в залі судових засідань Рівненського окружного адміністративного суду (м. Рівне, вул. 16 Липня 87).
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала окремо не оскаржується. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя С.М. Дуляницька