Рішення від 18.02.2026 по справі 440/338/26

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 лютого 2026 року м. ПолтаваСправа № 440/338/26

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Костенко Г.В. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, в якій просить:

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області негайно здійснити виплату державної соціальної допомоги особі з інвалідністю ОСОБА_1 на розрахунковий рахунок ОСОБА_1 - Отримувач ОСОБА_1 , IBAN НОМЕР_1 , рнокпп НОМЕР_2 ;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області негайно здійснити виплату державної соціальної допомоги особі з інвалідністю ОСОБА_1 , яка не була виплачена за попередній період, зокрема з вересня 2025 року до моменту винесення рішення у зазначеній справі на розрахунковий рахунок ОСОБА_1 - Отримувач ОСОБА_1 , IBAN НОМЕР_1 , рнокпп НОМЕР_2 .

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що ОСОБА_1 є особою з інвалідністю II групи відповідно до витягу з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, номер витягу 15/25/989/В, рішення № 15/25/989/Р від 14.08.2025. Після перепроходжнння комісії, та отримання відповідного Рішення про інвалідність, позивачем було направлено документи до ГУ ПФУ у Полтавській області щодо підтвердження інвалідності, з метою подальшого отримання виплати державної соціальної допомоги особам з інвалідністю. Адвокатом Моруженком Д.О. було направлено адвокатський запит до Відповідача з метою з'ясування обставин зупинення Допомоги особам з інвалідністю. На адвокатський запит отримав відповідь від 18.11.2025 № 1600-0202-8/89000 де зокрема зазначено таке "Згідно наявних в органах Пенсійного фонду даних, рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування ОСОБА_1 визнано особою з інвалідністю на строк до 01.09.2027. Продовження виплати державної соціальної допомоги особі з інвалідністю буде здійснено після набуття технічної можливості". Вважаючи свої права порушеними позивач звернувся з даним позовом до суду.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 19.01.2026 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, а також призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).

02.02.2026 через "Електронний суд" від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, у якому представник Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області проти позову заперечує та вказує, що відповідно до рішення експертної команди ІІ інвалідності встановлена на період з 13.08.2025р. по 31.08.2027 р. Згідно бази даних ІКІС ПФУ: підсистема "Призначення та виплата деяких соціальних виплат" наявне рішення про призначення допомоги №3009295270-2026-1 на період з 01.09.2025р. по 30.09.2027р. в розмірі 2361,00 грн. Згідно відомостей, сформованих органами соціального захисту населення, кошти призначеної грошової допомоги ОСОБА_1 , включені до виплатних відомостей, починаючи з липня по вересень 2025 року по 2361,00 грн. щомісяця та виплачені шляхом зарахування на банківський рахунок, відкритий у відділенні АТ КБ "Приватбанк". Відповідно до рішення № 3009295270-2026-1 від 23.01.2026 виплату допомоги продовжено по 30.09.2027. Допомога за січень 2026 року в сумі 2361,00 грн. включена до виплатних відомостей для виплати у січні поточного року. Питання доплати державної соціальної допомоги за жовтень-грудень 2025 року перебуває на контролі в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області та буде проведена в повному обсязі після доробки програмного забезпечення.

За приписами пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат.

Відповідно до частини другої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини справи та відповідні правовідносини.

ОСОБА_1 є особою з інвалідністю II групи відповідно до витягу з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, номер витягу 15/25/989/В, рішення № 15/25/989/Р від 14.08.2025.

Після перепроходжнння комісії, та отримання відповідного Рішення про інвалідність, позивачем було направлено документи до ГУ ПФУ у Полтавській області щодо підтвердження інвалідності, з метою подальшого отримання виплати державної соціальної допомоги особам з інвалідністю.

Позивачем було направлено додатково заяву про призначення Виплати та копію необхідних документів Відповідачу.

При цьому уповноважені особи експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи також направляють усі висновки/рішення до ГУ ПФУ у Полтавській області.

Разом з тим, останню Виплату позивач отримав на початку вересня 2025 року за серпень 2025 року, фактично по дату, до якої діяла попередня довідка експертної комісії.

Адвокатом Моруженком Д.О. було направлено адвокатський запит до Відповідача з метою з'ясування обставин зупинення Допомоги особам з інвалідністю. На адвокатський запит отримав відповідь від 18.11.2025 № 1600-0202-8/89000 де зокрема зазначено таке "Згідно наявних в органах Пенсійного фонду даних, рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування ОСОБА_1 визнано особою з інвалідністю на строк до 01.09.2027. Продовження виплати державної соціальної допомоги особі з інвалідністю буде здійснено після набуття технічної можливості".

З метою з'ясування які самі технічні причини унеможливлюють нарахування виплати було направлено повторний адвокатський запит, на що було отримано відповідь ГУ ПФУ у Полтавській області від 01.12.2025 № 1600-0202-8/92106, наступного контексту "До Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області надійшов Витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи на ОСОБА_1 , який переданий в порядку електронної інформаційної взаємодії до Єдиної інформаційної системи соціальної сфери, де інвалідність встановлено на строк з 13.08.2025 по 01.09.2027. Для відпрацювання рішень експертної комісії створений журнал рішень. Рішення передаються в автоматичному режимі та доступні для опрацювання в "Журналі рішень". Витяг з рішення на ОСОБА_1 у "Журналі рішень" не міститься. Наразі відсутня технічна можливість забезпечення подовження виплати державної соціальної допомоги особам з інвалідністю. Після доопрацювання програмного забезпечення, заяву ОСОБА_1 буде розглянуто згідно з вимогами чинного законодавства".

Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо не проведення виплат позивач звернувся до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам та встановленим обставинам справи, суд керується такими мотивами.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до ст. 49 Закон України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія може бути припинена лише:

у разі смерті; якщо виникли обставини, що тягнуть припинення допомоги;

на підставі документів, що свідчать про втрату такого права.

Відповідно до ч. 5 ст. 45 вищезазначеного Закону України документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії. Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника територіального органу Пенсійного фонду України на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.

Статтями 12, 14 Закону України "Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю" передбачено, що виплата соціальної допомоги припиняється виключно у випадках, передбачених цим Законом. Надання допомоги здійснюється з дня встановлення інвалідності, а у разі переогляду - до дня нового встановлення.

В даному випадку Відповідач у своїх відповідях підтвердив, що підстави для припинення такої виплати - відсутні.

Технічні помилки/непрацювання "журналу рішень" про які зазначив Відповідач, та який не передбачено законодавством не є підставою припинення виплат.

Отже, бездіяльність Відповідача прямо суперечить вищевказаним положенням законодавства.

У Постанові КАС ВС від 23.09.2024 у справі № 620/2027/23 визначено, що Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви. Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів. (пункт 4.3 Порядку № 22-1). Згідно пункту 4.7 Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження. Якщо пенсію за віком призначено автоматично (без звернення особи), у повідомленні про призначення особі пенсії додатково зазначається інформація про порядок її виплати.

Аналогічний підхід до вирішення подібних правовідносин застосований Верховним Судом у постановах від 30 травня 2018 року у справі № 537/3480/17, від 27 листопада 2019 року у справі №748/696/17, від 26 лютого 2020 року у справі № 541/543/17-а, від 16 грудня 2021 року у справі №500/1879/20 та від 09 серпня 2023 року у справі №520/5045/2020.

Отже, законодавством передбачено чіткий строк для нарахування таких виплат, а тому свідоме затягування нарахування та виплати такої допомоги - є порушенням прав Позивача.

Тому, виплата такої допомоги здійснюється не тоді "коли система

запрацювала", а з дня встановлення інвалідності / визначеної законом дати.

Наразі в України не існує жодної законодавчо встановленої норми, а також у Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 25 листопада 2005 року №22-1, затвердженому постановою правління Пенсійного Фонду України на виконання положень Закону № 1058-IV не наведено жодних підстав, які б дозволяли відповідачу не здійснювати нарахування виплати. Недосконалість інформаційних систем не може впливати на обсяг соціальних прав громадянина. Технічні збої, недоліки програмного забезпечення, відсутність синхронізації реєстрів, помилки у внутрішніх журналах, зокрема тих, що не передбачені законодавством - не можуть бути підставою для не нарахування або затримки Виплати для осіб з інвалідністю.

Крім того, виплата пенсій іншим особам з інвалідністю, пенсіонерам за загальними правилами тощо здійснюється без жодних затримок, а тому в даному випадку порушення строку та порядку надання Виплати застосовано саме до Позивача з невідомих причин, посилаючись на неіснуючу технічну помилку, яка не може за жодних обставин бути причиною ненарахування виплати.

У відповідності з положеннями частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, що також наведено у Постанові Великої Палати Верховного Суду № 9901/43/21, у якій зазначено, що казана норма Основного Закону означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень. При цьому, вжите законодавцем формулювання "на підставі" означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти на виконання закону, за умов та обставин, визначених ним. "У межах повноважень" означає, що суб'єкт владних повноважень повинен приймати рішення та вчиняти дії відповідно до встановлених законом повноважень, не перевищуючи їх. "У спосіб" означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний дотримуватися встановленої законом процедури і форми прийняття рішення або вчинення дії і повинен обирати лише визначені законом засоби.

Отже, не внесення відомостей до журналу рішень, який запроваджено окремими працівниками ГУ ПФУ у Полтавській області для власної зручності, і технічні збої в ньому - не можуть бути підставою для відмови чи затримки соціальних виплат.

Згідно частини першої статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню.

Позивач звільнений від сплати судового збору, отже підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 2, 3, 6-10, 72-77, 90, 139, 241-246, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Гоголя, 34, м. Полтава, код ЄДРПОУ 13967927) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити виплату державної соціальної допомоги особі з інвалідністю ОСОБА_1 на розрахунковий рахунок ОСОБА_1 - Отримувач ОСОБА_1 , IBAN НОМЕР_1 , рнокпп НОМЕР_2 ;

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити виплату державної соціальної допомоги особі з інвалідністю ОСОБА_1 , яка не була виплачена за попередній період, зокрема з вересня 2025 року до моменту винесення рішення у зазначеній справі на розрахунковий рахунок ОСОБА_1 - Отримувач ОСОБА_1 , IBAN НОМЕР_1 , рнокпп НОМЕР_2

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя Г.В. Костенко