Рішення від 18.02.2026 по справі 420/41826/25

Справа № 420/41826/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 лютого 2026 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Радчука А.А., розглянувши в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65012, код ЄДРПОУ 20987385) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якій позивач просить суд:

визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, (код ЄДРПОУ - 20987385) щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2021 року у розмірі 90% грошового забезпечення, неправомірними;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ - 20987385) перерахувати ОСОБА_1 , відповідно до Постанови кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 року «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», розмір пенсії виходячи з розрахунку 90% відповідних сум грошового забезпечення з 01.01.2021 року та здійснити виплату пенсії в цьому розмірі з 01.01.2021 року із врахуванням раніше виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області, як одержувач пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених військової служби, та деяких інших осіб». Відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Позивачу призначена довічно пенсія за вислугу років.

У листопаді 2025 року позивач звернулась із заявою про перерахунок пенсії у розмірі 90% грошового забезпечення до Головного управління ПФУ в Одеській області відповідно до вимог статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що діяла на момент призначення пенсії.

03.12.2025 р. на адресу позивача надійшов лист Відповідача про відмову у відновленні грошового відсотка його пенсії, яка мотивована тим, що після перерахунку пенсії на виконання рішення суду №420/1588/25, про перерахунок пенсії з 2021 року, з 2022 року, 2023 року на підставі довідок ГУ ДСНС України в Одеській області, не враховується рішення суду №420/9007/22, яким було зобов'язано Відповідача відновити 90% розрахунку пенсії від довідки про грошове забезпечення.

Вважаючи дії відповідача щодо зменшення основного розміру пенсії позивача з 90% до 70% грошового забезпечення з 01.01.2021, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Ухвалою суду від 22.12.2025 року відкрито провадження по справі та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Даною ж ухвалою суду від 22.12.2025 року витребувано від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області належним чином засвідчені копії матеріалів з пенсійної справи ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), зокрема протокол про призначення пенсії та листок перерахунку пенсії з 01.02.2021р. на виконання рішення суду № 420/1588/25, інші матеріали пенсійної справи в частині, що стосується предмету спору, для долучення до матеріалів справи.

02.01.2026 року до суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач вимоги викладені у позовній заяві вважає такими, що не підлягають задоволенню.

Відповідач, посилається на те, що позивачем пропущено строк на звернення до суду з даним позовом.

По суті позовних вимог відповідач зазначає, що пенсія за вислугу років ОСОБА_1 була призначена відповідно до статті 13 Закону України від 09.04.1992 № 2262 “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 70 % відповідних сум грошового забезпечення. Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до пункту “а» статті 13 Закону в редакції, що діяла після 01.10.2011 не повинен був перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення. Законом України від 27.03.2014 № 1166-VII "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" до зазначеної статті внесено зміни, якими передбачено, що максимальний розмір пенсії за вислугу років не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення. З прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 21.02.2018 № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» перерахунок раніше призначених пенсій було здійснено за нормами законодавства, що діяло на момент перерахунку. Пенсія обчислена та виплачується відповідно до норм чинного пенсійного законодавства, тому для проведення її перерахунку, виходячи з іншого розміру підстав немає

21.01.2026 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до суду надійшли документи на виконання ухвали суду від 22.12.2025 року.

Розглянувши матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд дійшов наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України від 09.04.1990 № 2262 “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Органом, яким здійснюються призначення пенсії, її перерахунок та виплату, є Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (надалі за текстом - ГУ ПФУ). Пенсію призначено у розмірі 90 % відповідних сум грошового забезпечення.

Як вбачається з матеріалів справи, на виконання рішення суду по справі № 420/1588/25 від 21.02.2025 року позивачу у квітні 2025 року проведено перерахунок його пенсії, зокрема з 01.02.2021 року, у розмірі 70% відповідних сум грошового забезпечення.

Як зазначено в позові, у листопаді 2025 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області з заявою щодо перерахунку пенсії у розмірі 90 % грошового забезпечення.

Листом від 03.12.2025 року вих. № 38162-37687/К-02/8-1500/25 Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області відмовило в здійсненні вказаного перерахунку, а саме в листі зазначено: «Кодексом адміністративного судочинства України передбачено, що постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України.

Враховуючи зміст мотивувальної й резолютивної частин рішення суду сторони конкретизують межі встановлених судом зобов'язань, в межах яких органи Пенсійного фонду України виконують рішення судів.

У зв'язку з тим, що 25.03.2025 набрало чинності рішення Одеського окружного адміністративного суду від 21.02.2025 по справі № 420/1588/25, яким установлено нові види грошового забезпечення, які не були враховані при перерахунку пенсії за рішенням суду по справі № 420/9007/22 у розмірі 90% грошового забезпечення, згідно із довідкою Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, то перерахунок пенсії проведено з 01.02.2021 у розмірі 70% грошового забезпечення, що передбачено статтею 13 Закону України від 09.04.1992 № 2262 "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з врахуванням оновлених довідок Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області станом на 01.01.2021, на 01.01.2022 та на 01.01.2023».

Вважаючи протиправною відмову пенсійного органу щодо відновлення відсоткового розміру пенсії, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи спірні правовідносини, суд виходить з наступного.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема, Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Предметом спірних правовідносин між сторонами стало зменшення основного розміру пенсії позивача з 90% відповідних сум грошового забезпечення до 70% від відповідних сум грошового забезпечення під час перерахунку з 01.04.2019.

Щодо зменшення основного розміру пенсії позивача з 90% відповідних сум грошового забезпечення до 70% від відповідних сум грошового забезпечення під час її перерахунку на підставі рішення суду, суд зазначає таке.

Згідно ч.2 ст.13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу) максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Пунктом 8 розділу II Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", який набрав чинності з 01.10.2011 р., до ч. 2 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" було внесено зміни та цифри "90" замінено цифрами "80".

Пунктом 23 розділу II Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні", який набрав чинності з 01.05.2014 р., до ч.2 ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" було внесено зміни та цифри "80" замінено цифрами "70".

При цьому, судом встановлено, що пенсія позивачу призначена та виплачувалась в розмірі 90% грошового забезпечення.

Таким чином, при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а внесені Законом України від 27.03.2014 р. №1166-VІІ зміни до ч.2 ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% від сум грошового забезпечення, є звуженням змісту та обсягу вже існуючих у позивача прав і свобод (права на пенсію в розмірі 79% розміру грошового забезпечення).

При цьому, внесені до ч.2 ст.13 Закону зміни жодним чином не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедура призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.

Таким чином суд дійшов висновку, що дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо зменшення основного розміру пенсії позивача з 90 процентів на 70 процентів сум грошового забезпечення з 01.02.2021 при її перерахуванні на виконання рішення суду є протиправними а позовні вимоги позивача належать до задоволення.

Суд відхиляє посилання відповідача на пропуск строку звернення до суду.

Так, вирішуючи питання щодо дотримання позивачем строку звернення до суду, судом встановлено, що предметом позову є оскарження відмови Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відновлення розміру пенсії позивача до 80% грошового забезпечення після її перерахунку з 01.02.2021.

Відмова у здійсненні вказаного перерахунку була викладена відповідачем у листі від 03.12.2025 року.

Отже, оскільки з моменту відмови у здійсненні перерахунку шестимісячний строк звернення до суду не минув, суд вважає, що вказаний позов поданий до суду з дотриманням встановленого ч. 2 ст.122 КАС України строку звернення до суду.

Окрім того, слід звернути увагу на приписи ч.3 ст.51 Закону № 2262-XII, згідно якого перерахунок пенсій не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

При цьому судом встановлено, що перерахунок пенсії позивачу було проведено на підставі рішення суду від 21.02.2025 по справі № 420/1588/25 саме з 01.02.2021, з врахуванням оновлених довідок Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області станом на 01.01.2021, на 01.01.2022 та на 01.01.2023. Отже, оскільки перерахунок пенсії позивача зі зменшенням відсотку грошового забезпечення здійснено пенсійним органом саме з 01.02.2021, то і позовні вимоги підлягають задоволенню з зазначеної дати, не з 01.01.2021 як зазначив позивач в позовних вимогах.

Отже, позовні вимоги підлягають задоволенню таким шляхом:

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2021 року у розмірі 90% грошового забезпечення;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області перерахувати ОСОБА_1 , відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 року «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», розмір пенсії виходячи з розрахунку 90% відповідних сум грошового забезпечення з 01.02.2021 року та здійснити виплату пенсії в цьому розмірі з 01.02.2021 року із врахуванням раніше виплачених сум.

У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.

Згідно з ч. 1, ч. 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч.1 ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Згідно зі ст. 249 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про те, що адміністративний позов слід задовольнити частково.

Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Суд зазначає, що за звернення до суду із зазначеним позовом позивач сплатив 1211,20 грн. судового збору, які мають бути стягнуті з відповідача на користь позивача.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 6, 7, 9, 72, 77, 90, 205, 229, 242-246, 255, 293, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65012, код ЄДРПОУ 20987385) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2021 року у розмірі 90% грошового забезпечення.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області перерахувати ОСОБА_1 , відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 року «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», розмір пенсії виходячи з розрахунку 90% відповідних сум грошового забезпечення з 01.02.2021 року та здійснити виплату пенсії в цьому розмірі з 01.02.2021 року із врахуванням раніше виплачених сум.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65012, код ЄДРПОУ 20987385) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1 211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн. 20 коп.

Рішення набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст. 255 КАС України.

Рішення може бути оскаржено в порядку та строки встановлені ст. ст. 293, 295 КАС України.

Суддя А.А. Радчук