Рішення від 18.02.2026 по справі 320/11219/24

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 лютого 2026 року м. Київ справа №320/11219/24

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Головенко О.Д., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Адміністрації Державної прикордонної служби України про зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Адміністрації Державної прикордонної служби України та просить суд:

визнати протиправними дії Адміністрації Державної прикордонної служби України (код ЄДРПОУ 0034039), які полягають у не включенні у довідку від 12.09.2023 № 11/18968-суд про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), станом на 01.01.2023, надбавки за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби у розмірі 100 % посадового окладу, окладу за військовим званням та процентної надбавки за вислугу років та надбавки за особливі умови служби, пов?язані з підвищеним ризиком для життя (ОУС) у розмірі 40 % посадового окладу, що були враховані при призначенні пенсії, для перерахунку пенсії з 01.01.2023 у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб";

зобов?язати Адміністрацію Державної прикордонної служби України (код ЄДРПОУ 00034039) підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві нову уточнену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) станом на 01.01.2023 для перерахунку пенсії з 01.01.2023 у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», - з обов?язковим зазначенням в новій уточненій довідці основних та додаткових щомісячних видів грошового забезпечення, беручи до уваги наявні надбавки, що є в пенсійній справі (надбавка за виконання особливо важних завдань під час проходження служби, надбавка за особливі умови служби, пов?язані з підвищеним ризиком для життя) у тому числі за назвою та у розмірах: посадовий оклад (ПО) - 4830,00 грн.; оклад за військовим званням (ОВ3) старший прапорщик - 1560,00 грн.; надбавка за вислугу років (HBP) 50 % (ПО+0В3) - 3195,00 грн.; надбавка особливості проходження служби у розмірі 100 % (ПО+ОВЗ+НBР) - 9585,00 грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби у розмірі 100 % (ПО+ОB3+HВР) - 9585,00 грн.; надбавка за особливі умови служби, пов?язані з підвищеним ризиком для життя (ОУС) у розмірі 40 % (ПО) - 1932,00 грн.; надбавка за кваліфікацію клас майстра у розмірі 7% (ПО) - 338,10 грн.; -надбавка за службу в умовах режимних обмежень, у розмірі 10 % (ПО) - 483,00 грн.; - премія у розмірі 430 % (ПО) - 20769,00 грн.

Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач зазначив, що на виконання рішення Київського окружного адміністративного суду відповідачем було видано довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, однак відповідач не вказав у новій довідці надбавку за виконання особливо важливих завдань та надбавку за особливі умови служби, а також зазначив у зменшеному відсотку премії та надбавку за особливості проходження служби.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Пунктом 2 ч. 1 ст. 263 КАС України визначено, що суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, оглянувши письмові докази, які були надані, суд вважає, що у задоволенні адміністративного позову слід відмовити, виходячи з наступного.

ОСОБА_1 - реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 .

Судом встановлено, що на виконання рішення суду від 20.03.2023 у справі № 320/1240/23 відповідачем було видано нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача, однак при цьому відповідач не зазначив всі необхідні складові які мають бути в довідці та вказав деякі з додаткових видів грошового забезпечення у меншому розмірі.

Не погоджуючись з правомірністю таких дій відповідача, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" № 2011 (далі - Закон № 2011) держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Згідно із ст. 43 Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст. 63 Закону України №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій. Звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, яким присвоєні чергові військові (спеціальні) звання під час перебування їх у запасі або у відставці, раніше призначені їм пенсії з урахуванням нових присвоєних військових (спеціальних) звань не перераховуються.

Механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-XII, визначений Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок №45), згідно із пунктом 1 якого пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії особам, які отримують пенсію за нормами Закону № 2262, є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, проведені на підставі рішення Кабінету Міністрів України, оскільки саме цьому органу законодавчо надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів грошового забезпечення для такого перерахунку. Перерахунок пенсії здійснюється головними управліннями Пенсійного фонду після надходження від уповноваженого органу відповідної довідки та виключно з урахуванням тих складових грошового забезпечення, які вказані у такій довідці.

30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову за № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова №704), якою збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців.

Відповідно до п. 10 Постанови № 704 ця постанова набирає чинності з 01.03.2018 року.

Пунктом 5 постанови КМУ № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати надбавку за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.

Порядок та умови виплати такої надбавки визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків.

Тобто, конкретний розмір вищезазначеної надбавки визначається окремим наказом для кожного конкретного військовослужбовця індивідуально в межах до 100 %, і залежить від важливості та якості виконуваних цим військовослужбовцем завдань, а не для всіх категорії військовослужбовців разом за аналогічною посадою.

Постанова № 704 не передбачає конкретний розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення чи премії.

В той же час, конкретні розміри надбавок, доплат, винагород тощо та премії визначаються окремим наказом безпосереднього командира (начальника) індивідуально для кожного конкретного військовослужбовця залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних ним обов'язків, а не для всіх без виключення категорій військовослужбовців разом за відповідною (аналогічною) посадою.

Крім того, відповідно до п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393, при обрахуванні розміру пенсії колишнього військовослужбовця, береться середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, отриманих за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням зі служби, на відміну від посадового окладу і окладу за військове звання, розмір яких визначаються на день звільнення.

У спірних правовідносинах на виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 20.03.2023 у справі № 320/1240/23, яке набрало законної сили 25.08.2023, Адміністрацію Державної прикордонної служби України підготовлено та надано нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача , станом на 01.01.2023, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії з 01.02.2023, в якій, зокрема, встановлено надбавку за особливості проходження служби, від (ПО+ОВЗ+НВР) 40,00% - 3 834,00 грн та премія 240,00 % - 11 592,00 грн.

У позовній заяві позивачем зазначено, що з урахуванням вимог наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 05.01.2023 № 8-ОС «Про грошове забезпечення (заробітну плату) військовослужбовців (працівників) Державної прикордонної служби України у 2023 році" відсотковий розмір премії має становити 430 %, а надбавки за особливості проходження служби до загального розміру 100%.

Водночас у листі Адміністрація Державної прикордонної служби України від 18.12.2023 № 11/С-20022-30943 зазначено, що відповідно до наказу, на який посилається позивач, збільшення розміру надбавки за особливості проходження служби - додатково до 60% включно (тобто від 1% до 60%) - та премії - додатково до 190% включно (тобто від 1% до 190%) - передбачено лише для тих військовослужбовців, які у 2023 році обіймали посади (або виконували обов'язки за посадами льотного складу) та яких в установленому порядку було допущено до самостійного виконання завдань у складі екіпажу повітряного судна авіації.

Таке підвищення здійснюється залежно від якості, обсягу, складності та важливості виконуваних посадових обов'язків, а також відповідного службового навантаження.

Як вбачається з матеріалів справи, позивача було звільнено зі служби у 2004 році.

Отже, у 2023 році він об'єктивно не міг брати участь у виконанні завдань у складі екіпажу повітряного судна авіації Державна прикордонна служба України.

Відтак положення зазначеного наказу щодо відсоткового збільшення розміру надбавки за особливості проходження служби та премії на нього не поширюються і застосуванню не підлягають.

Суд зазначає, що встановлені в довідці складові розмірів грошового забезпечення не зберігаються на постійній основі, оскільки визначаються у довідці за прирівняною посадою на момент її видачі.

Щодо позовних вимог у частині невключення до довідки про розмір грошового забезпечення таких додаткових видів грошового забезпечення, як:

надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби у розмірі 100 % посадового окладу, окладу за військовим званням та процентної надбавки за вислугу років;

надбавка за особливі умови служби, пов'язані з підвищеним ризиком для життя (ОУС), у розмірі 40 % посадового окладу, суд зазначає таке.

3 01.03.2018 постанова Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 втратила чинність на підставі Постанови № 704, якою з 01.03.2018 і на сьогоднішній день не передбачено нарахування та виплату військовослужбовцям Державної прикордонної служби України таких надбавок як 100% надбавки за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби та 40% надбавки за особливі умови служби, пов?язані з підвищеним ризиком для життя, за посадами льотного складу авіаційної ескадрильї Державної прикордонної служби України.

Відповідно до п.5 Порядку № 45 (у редакції до змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 Nє 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», які рішенням суду у справі № 826/3858/18, що набрало законної сили 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними) врахування для перерахунку раніше призначених пенсій розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасованих чи таких, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою, не передбачено.

Отже, оскільки вказані складові грошового забезпечення скасовані та не виплачувались на момент виникнення права на перерахунок пенсії, вони для перерахунку пенсії не враховуються, та відповідно не можуть бути включеними в довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 для перерахунку пенсії позивача з 01.02.2023.

Таким чином, з врахуванням викладеного суд робить висновок про відсутність правових підстав для задоволення адміністративного позову.

Частиною 2 ст. 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, який не довів правомірність своєї бездіяльності.

Враховуючи вищевикладене, з'ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи основні засади адміністративного судочинства, вимоги законодавства України, суд вважає, що відсутні правові підстави для задоволення позову.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 6, 7, 8, 9, 10, 77, 90, 139, 205, 242- 246, 250, 251, 255, 295, 297 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Головенко О.Д.