ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"18" лютого 2026 р. справа № 300/6070/25
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі судді Боршовського Т.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання до вчинення дій, -
Стислий виклад позицій сторін. Процесуальні дії суду:
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з адміністративним позовом до Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України (далі - відповідач), в якому просить суд: визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не розгляду заяви позивача від 18.07.2025 про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із наявністю захворювань, поранень (травм, контузій, каліцтв), одержаних під час захисту Вітчизни, відповідно до п.4 Постанови КМУ 153 від 11.02.2025 “Про реалізацію експериментального проекту щодо підвищення мотивації до проходження окремими категоріями громадян України військової служби у Збройних Силах під час воєнного стану»; зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 Національної гвардії України розглянути по суті заяву ОСОБА_1 від 18.07.2025 про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із наявністю захворювань, поранень (травм, контузій, каліцтв), одержаних під час захисту Вітчизни, відповідно до п.4 Постанови КМУ 153 від 11.02.2025 “Про реалізацію експериментального проекту щодо підвищення мотивації до проходження окремими категоріями громадян України військової служби у Збройних Силах під час воєнного стану», та прийняти за наслідками розгляду відповідне рішення.
Позовні вимоги мотивовані тим, що ОСОБА_1 з 25.09.2020 проходив строкову військову службу у Військовій частині НОМЕР_1 Національної гвардії України, а з 23.10.2020 проходив військову службу за контрактом. 03.04.2023 під час виконання військового обов'язку пов'язаного із захистом Батьківщини ОСОБА_1 отримав поранення. На підставі наказу командира Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України від 16.07.2025 № 210 припинено контракт про проходження військової служби та позивача виключено зі списків особового складу Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України та всіх видів забезпечення. 18.07.2025 ОСОБА_1 направив поштовим зв'язком до Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України заяву від 18.07.2025 про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із наявністю захворювань, поранень (травм, контузій, каліцтв), одержаних під час захисту Вітчизни, відповідно до пункту 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 11.02.2025 № 153 «Про реалізацію експериментального проекту щодо підвищення мотивації до проходження окремими категоріями громадян України військової служби у Збройних Силах під час воєнного стану», до якої долучив необхідні документи. 22.07.2025 відповідач отримав поштове відправлення із заявою від 18.07.2025 та долученими до неї документами, однак жодної відповіді за результатами розгляду заяви від 18.07.2025 ОСОБА_1 не отримав.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 01.09.2025 відкрито провадження в цій адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними в справі матеріалами.
22.09.2025 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшов відзив Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України від 18.09.2025 № 50/241/18-2715-2025 на позовну заяву. Представник відповідача зазначив, що з 25.09.2020 проходив строкову військову службу у Військовій частині НОМЕР_1 Національної гвардії України, а з 23.10.2020 проходив військову службу за контрактом. Постанова Кабінету Міністрів України № 153 «Про реалізацію експериментального проекту щодо підвищення мотивації до проходження окремими категоріями громадян України військової служби у Збройних Силах під час воєнного стану» прийнята 11.02.2025. ОСОБА_1 розпочав проходити військову службу до введення воєнного стану на території України, що відповідно до положень, передбачених пунктом 4 Постанова Кабінету Міністрів України № 153 від 11.02.2025, позбавляє позивача права на отримання додаткової грошової винагороди у розмірі 1000000,00 грн., оскільки така винагорода передбачена для військовослужбовців, прийнятих або призваних під час дії воєнного стану. Окрім цього, представник відповідача вказав на дискреційні повноваження Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України на прийняття самостійного рішення в межах, визначених законодавством. Представник відповідача просив суд відмовити в задоволенні позову (а.с. 43-49).
Встановлені судом обставини справи та відповідні правовідносини:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України, призваний на строкову військову службу 30.07.2020.
На підставі наказу командира Військової частини НОМЕР_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 від 25.09.2020 № 211 зараховано до списків особового складу Військової частини НОМЕР_1 та всіх видів забезпечення (а.с. 47).
Згідно наказу командира Військової частини НОМЕР_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 від 23.10.2020 № 235 оголошено про прийняття ОСОБА_1 на військову службу за контрактом з 23.10.2020 по 22.10.2023 (а.с. 48).
03.04.2023 під час виконання військового обов'язку пов'язаного із захистом Батьківщини ОСОБА_1 отримав поранення, що підтверджується копіями: довідки Військового госпіталю Національної гвардії від 25.05.2023 № 776 (а.с. 27); корінця первинної медичної картки (а.с. 28-29); довідки до акта огляду медико-соціальної експертної комісії серії від 02.11.2024 № 479284 (а.с. 31); довідки Івано-Франківського обласного бюро медико-соціальної експертизи від 12.11.2024 № 043934 про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках (а.с. 32); акту № 155 від 25.04.2023 про нещасний випадок (у тому числі поранення) (а.с. 24-26); акту розслідування нещасного випадку (у тому числі поранення) від 25.04.2023, що стався 03.04.2023 (а.с. 22-23); довідки Державної установи «Територіальне медичне об єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківської області» від 12.07.2024 № 256/НГв (а.с. 21).
Згідно наказу командира Військової частини НОМЕР_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 від 16.07.2025 № 210 припинено контракт про проходження військової служби та виключено ОСОБА_1 зі списків особового складу Військової частини та усіх видів забезпечення у зв'язку зі звільненням з військової служби відповідно підпункту «б» пункту 3 частини п'ятої статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (за станом здоров'я - у зв'язкуіз наявністю інвалідності ІІІ групи) (а.с. 33).
18.07.2025 ОСОБА_1 направив поштовим зв'язком до Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України заяву від 18.07.2025 про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із наявністю захворювань, поранень (травм, контузій, каліцтв), одержаних під час захисту Вітчизни, відповідно до пункту 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 11.02.2025 № 153 «Про реалізацію експериментального проекту щодо підвищення мотивації до проходження окремими категоріями громадян України військової служби у Збройних Силах під час воєнного стану (а.с. 8).
Згідно опису вкладення у цінний лист від 18.07.2025, до заяви від 18.07.2025 ОСОБА_1 долучив такі додатки: копію паспорта громадянина України; витяг з реєстру територіальної громади від 04.12.2024; копію посвідчення серії НОМЕР_2 ; копію посвідчення серії НОМЕР_3 ; копію виписного епікризу із медичної карти стаціонарного (амбулаторного) хворого № 433; копію обстеження від 16.06.2025; копію довідки № 256/НГв; копію акту розслідування нещасного випадку (у тому числі поранення), що стався 03.04.2023; копію акту № 155 про нещасний випадок (у тому числі поранення); копію довідки від 25.05.2023 № 776; копію форми 100; витяг з інформаційно-аналітичної системи «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості»; копію довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією Серія 12 ААГ № 479284; копію довідки про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрат професійної працездатності у відсотках Серія 12 ААА № 043934; копію витягу з наказу від 16.07.2025 № 210; копію розрахункового листа за липень 2025 (а.с. 9-11).
Відповідно до рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, представник Військової частини НОМЕР_1 отримав 22.07.2025 поштове відправлення із заявою ОСОБА_1 від 18.07.2025 та долучених до неї документів (а.с. 12-13). Відповіді за результатами розгляду заяви від 18.07.2025 позивач не отримав.
Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо не розгляду заяви позивача від 18.07.2025 про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із наявністю захворювань, поранень (травм, контузій, каліцтв), одержаних під час захисту Вітчизни, відповідно до п.4 Постанови КМУ 153 від 11.02.2025 “Про реалізацію експериментального проекту щодо підвищення мотивації до проходження окремими категоріями громадян України військової служби у Збройних Силах під час воєнного стану», позивач звернувся до суду з цим позовом, в якому просить суд зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 Національної гвардії України розглянути по суті заяву ОСОБА_1 від 18.07.2025 про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із наявністю захворювань, поранень (травм, контузій, каліцтв), одержаних під час захисту Вітчизни, відповідно до п.4 Постанови КМУ 153 від 11.02.2025 “Про реалізацію експериментального проекту щодо підвищення мотивації до проходження окремими категоріями громадян України військової служби у Збройних Силах під час воєнного стану», та прийняти за наслідками розгляду відповідне рішення.
При прийнятті рішення у цій справі суд керується такими мотивами. Висновки суду:
Розділом ІІ Конституції України передбачені основоположні права, свободи та обов'язки людини і громадянина, серед яких відповідно до статті 65 встановлено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби регламентовано Законом України “Про військову службу і військовий обов'язок» від 25.03.1992 (далі - Закон № 2232-XII).
Відповідно до статті 1 Закону № 2232-XII захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями (частини перша-третя статті 1 Закону).
Згідно з частинами першою-третьою, шостою статті 2 Закону № 2232-XII військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Проходження військової служби здійснюється громадянами України - у добровільному порядку (за контрактом) або за призовом. Громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які проходять військову службу, є військовослужбовцями. Видом військової служби є зокрема військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період.
Пунктом 20 частини першої статті 106 Конституції України передбачено, що Президент України приймає відповідно до закону рішення про загальну або часткову мобілізацію та введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях у разі загрози нападу, небезпеки державній незалежності України.
У зв'язку з військовою агресією Російською Федерації проти України, Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/202 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України від 24.02.2022 №2102-IX, в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб.
В подальшому Указами Президента України неодноразово продовжено строк дії воєнного стану в Україні, в останнє Указом від 12 січня 2026 року № 40/2026 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", який затверджений Законом України від 14 січня 2026 року № 4757-IX., з 05 години 30 хвилин 3 лютого 2026 року строком на 90 діб.
11.02.2025 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 154 «Про реалізацію експериментального проекту щодо підвищення мотивації до проходження окремими категоріями громадян України військової служби у Збройних Силах під час воєнного стану» (далі - Постанова № 154).
Пунктом 2 Постанови № 154 від 11.02.2025 затверджено: Порядок реалізації експериментального проекту щодо підвищення мотивації до проходження окремими категоріями громадян України військової служби у Збройних Силах, Національній гвардії та Державній прикордонній службі під час воєнного стану; форму контракту про проходження громадянами України віком від 18 до 25 років військової служби у Збройних Силах України, Національній гвардії України та Державній прикордонній службі України на посадах осіб рядового складу; форму контракту про проходження громадянами України віком від 18 до 25 років військової служби у Збройних Силах України, Національній гвардії України та Державній прикордонній службі України на посадах осіб рядового складу, пов'язаних з експлуатацією безпілотних систем.
Відповідно до пункту 3 Постанови № 154 установлено, що:
1) учасниками експериментального проекту є:
громадяни України віком від 18 до 25 років, які приймаються на військову службу за контрактом до Збройних Сил, Національної гвардії або Державної прикордонної служби на посади рядового складу;
Збройні Сили;
Національна гвардія;
Державна прикордонна служба;
Міністерство оборони;
Міністерство внутрішніх справ;
військові частини, визначені Генеральним штабом Збройних Сил, Головним управлінням Національної гвардії та Адміністрацією Державної прикордонної служби;
2) координатором експериментального проекту є Міністерство оборони;
3) фінансування експериментального проекту здійснюється за рахунок коштів державного бюджету.
Згідно з пункту 4 Постанови № 154 установлено, що:
громадянам України з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення, які до набрання чинності цією постановою у віці до 25 років були прийняті або призвані на військову службу під час воєнного стану, введеного Указом Президента України “Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 р. № 64, затвердженим Законом України “Про затвердження Указу Президента України “Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 р. № 2102-IX, проходять військову службу та брали безпосередню участь у бойових діях в районах ведення воєнних (бойових) дій, зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, на території держави-агресора (далі - бойові дії в районах ведення воєнних (бойових) дій), строком, що за сукупністю становить не менше шести місяців станом на дату набрання чинності цією постановою, виплачується одноразова грошова винагорода за тривалість проходження служби в бойових умовах (далі - винагорода) у розмірі 1 млн. гривень;
військовослужбовцям, зазначеним в абзаці другому цього пункту, які брали безпосередню участь у бойових діях в районах ведення воєнних (бойових) дій строком менше шести місяців станом на дату набрання чинності цією постановою, винагорода виплачується пропорційно часу проходження військової служби із розрахунку 1/6 від 1 млн. гривень за кожні 30 днів безпосередньої участі у бойових діях в районах ведення воєнних (бойових) дій (сумарно обчислених);
військовослужбовцям, зазначеним в абзаці другому цього пункту, які брали безпосередню участь у бойових діях в районах ведення воєнних (бойових) дій строком менше шести місяців станом на дату набрання чинності цією постановою у зв'язку із наявністю у них захворювань, поранень (травм, контузій, каліцтв), одержаних під час захисту Вітчизни, або їх перебуванням та звільненням з полону (крім тих, які добровільно здалися в полон) винагорода виплачується в повному обсязі;
військовослужбовцям, зазначеним в абзацах другому та третьому цього пункту у разі, коли вони притягувалися до кримінальної відповідальності, два або більше разів притягувалися до адміністративної відповідальності за вчинення військового адміністративного правопорушення або на підставі письмового наказу до дисциплінарної відповідальності за порушення військової дисципліни, які враховуються для оцінки стану дисципліни і строк дії дисциплінарних стягнень за які не закінчився, винагорода не виплачується;
виплата винагороди здійснюється також військовослужбовцям, зазначеним в абзаці другому цього пункту, які відповідають вимогам щодо виплати винагороди, зазначеним в абзаці другому цього пункту, та:
були прийняті на військову службу за контрактом під час воєнного стану, з числа осіб, які проходили строкову військову службу;
проходили військову службу і були атестовані до присвоєння первинного офіцерського звання офіцерського складу “молодший лейтенант»;
проходили військову службу, мали спеціальні звання або класні чини та були переатестовані до присвоєння офіцерського звання.
Механізм реалізації експериментального проекту щодо підвищення мотивації до проходження окремими категоріями громадян України військової служби у Збройних Силах, Національній гвардії та Держприкордонслужбі під час воєнного стану (далі - експериментальний проект) та особливості залучення під час воєнного стану на військову службу за контрактом до Збройних Сил, Національної гвардії та Держприкордонслужби на посади рядового складу громадян України віком від 18 до 25 років, проходження ними військової служби, а також створення для цього відповідних умов, визначає Порядок реалізації експериментального проекту щодо підвищення мотивації до проходження окремими категоріями громадян України військової служби у Збройних Силах, Національній гвардії та Державній прикордонній службі під час воєнного стану, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2025 № 153 (далі - Порядок № 153).
Відповідно до пункту 2 Порядку № 153 (в редакції, чинній на час подання позивачем заяви від 18.07.2025) під час воєнного стану в рамках реалізації експериментального проекту на військову службу за контрактом до Збройних Сил, Національної гвардії та Держприкордонслужби на посади рядового складу строком на один рік можуть бути прийняті громадяни України віком від 18 до 25 років (далі - окремі категорії громадян).
Згідно з пунктом 3 Порядку № 153, окремі категорії громадян, які уклали контракт про проходження громадянами України віком від 18 до 25 років військової служби у Збройних Силах України, Національній гвардії України або Державній прикордонній службі України на посадах рядового складу (далі - контракт) відповідно до цього Порядку, приймаються та проходять військову службу, звільняються з військової служби відповідно до вимог законодавства у сфері проходження військової служби з урахуванням особливостей цього Порядку.
Пунктом 7 Порядку № 153 визначено, що контракт з окремими категоріями громадян укладається строком на один рік з обов'язковою умовою безпосередньої участі таких громадян у бойових діях в районах ведення воєнних (бойових) дій строком, що за сукупністю становить не менше шести місяців протягом дії контракту.
Укладення нового контракту з окремими категоріями громадян, які проходили військову службу на умовах експериментального проекту, здійснюється відповідно до статті 19 та частини четвертої статті 23 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу».
Відповідно до пункту 9 Порядку № 153 окремі категорії громадян, які бажають бути прийнятими на військову службу за контрактом відповідно до цього Порядку, подають до центрів рекрутингу або рекрутингових підрозділів військових частин через рекрутингові платформи (у разі їх створення), зокрема через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (далі - електронний кабінет призовника), заяву в паперовій або електронній формі, в якій зазначається: прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності); дата народження; обрана військова частина; обрана штатна посада; номер мобільного телефону; адреса електронної пошти; згода на обробку персональних даних; інформація щодо обраного місця проходження медичного огляду.
У разі надходження заяви до центру рекрутингу така заява протягом одного робочого дня з дня її отримання передається до обраної військової частини.
Згідно з пунктом 10 Порядку № 153 військова частина, вибір якої здійснила особа, забезпечує:
уточнення намірів особи щодо укладення контракту, зокрема шляхом проведення співбесіди;
прийняття рішення щодо прийняття особи на військову службу за контрактом протягом трьох робочих днів з дня надходження заяви;
інформування особи про результати розгляду заяви.
У разі прийняття командиром військової частини рішення щодо відмови у прийнятті особи на військову службу за контрактом такій особі надсилається повідомлення про це із зазначенням причини відмови.
Пунктом 11 Порядку № 153 визначено, що у разі прийняття командиром військової частини рішення щодо прийняття особи на військову службу за контрактом військова частина організовує:
проведення професійно-психологічного відбору;
направлення особи для проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби за станом здоров'я;
проходження посиленої підготовки: базової загальновійськової підготовки тривалістю від 45 діб, фахової підготовки - від 14 діб, курсу адаптації у військовій частині - 14 діб.
Відповідно до пункту 13 Порядку № 153 під час воєнного стану особи, які уклали контракт на умовах, визначених цим Порядком, призначаються до військових частин відповідно до переліку, затвердженого Генеральним штабом Збройних Сил, Головним управлінням Національної гвардії або Адміністрацією Держприкордонслужби.
Однією з обов'язкових умов проходження військової служби є безпосередня участь у бойових діях в районах ведення воєнних (бойових) дій строком не менше шести місяців за сукупністю протягом дії контакту.
У подальшому під час проходження військової служби військовослужбовці, призначені до військових частин, можуть бути призначені на інші посади, затверджені Генеральним штабом Збройних Сил, Головним управлінням Національної гвардії або Адміністрацією Держприкордонслужби, в цих військових частинах.
У разі неможливості проходити військову службу на посадах, затверджених Генеральним штабом Збройних Сил, Головним управлінням Національної гвардії або Адміністрацією Держприкордонслужби, за станом здоров'я на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії військовослужбовці можуть бути призначені на інші посади у військових частинах, де вони проходять службу, або до інших військових частин.
Згідно з пунктом 14 Порядку № 153 контракт може бути достроково припинено (розірвано) з ініціативи Міноборони, Головного управління Національної гвардії, Адміністрації Держприкордонслужби або військовослужбовця на підставах, встановлених Законом України “Про військовий обов'язок і військову службу».
Пунктом 19 Порядку № 153 визначено, що у разі припинення (розірвання) контракту з підстав, визначених підпунктами “а» або “б» пункту 2, підпунктами “б» або “ж» пункту 3 частини п'ятої статті 26 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу», за умови наявності у військовослужбовця захворювань, поранень (травм, контузій, каліцтв), одержаних під час захисту Вітчизни, через які військовослужбовець не зміг виконати умови контракту щодо обов'язкової безпосередньої участі у бойових діях в районах ведення воєнних (бойових) дій протягом шести місяців, невиплачена частина/частини одноразової грошової допомоги виплачується/виплачуються в повному обсязі у день його виключення із списків особового складу військової частини.
Відповідно до пункту 20 Порядку № 153 у разі припинення (розірвання) контракту з підстав, визначених підпунктом “п» пункту 2, підпунктом “д» пункту 3 частини п'ятої статті 26 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу», невиплачена частина/частини одноразової грошової допомоги виплачується/виплачуються в повному обсязі у день виключення із списків особового складу військової частини.
Отже, виплата вказаної вище одноразової грошової допомоги пов'язана з проходженням військової служби під час дії воєнного стану, а тому припинення проходження позивачем військової служби не позбавляє його права вимагати її виплати, в разі, якщо ця одноразова грошова допомога невиплачена під час її проходження, чи при проведенні з ним розрахунку при звільненні.
Як встановлено судом вище, 18.07.2025 ОСОБА_1 направив поштовим зв'язком до Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України заяву від 18.07.2025 про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із наявністю захворювань, поранень (травм, контузій, каліцтв), одержаних під час захисту Вітчизни, відповідно до пункту 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 11.02.2025 № 153 «Про реалізацію експериментального проекту щодо підвищення мотивації до проходження окремими категоріями громадян України військової служби у Збройних Силах під час воєнного стану. До вказаної заяви позивач долучив пакет документів в підтвердження права на отримання одноразової грошової допомоги (а.с. 8).
Згідно опису вкладення у цінний лист від 18.07.2025, до заяви від 18.07.2025 ОСОБА_1 долучив такі додатки: копію паспорта громадянина України; витяг з реєстру територіальної громади від 04.12.2024; копію посвідчення серії НОМЕР_2 ; копію посвідчення серії НОМЕР_3 ; копію виписного епікризу із медичної карти стаціонарного (амбулаторного) хворого № 433; копію обстеження від 16.06.2025; копію довідки № 256/НГв; копію акту розслідування нещасного випадку (у тому числі поранення), що стався 03.04.2023; копію акту № 155 про нещасний випадок (у тому числі поранення); копію довідки від 25.05.2023 № 776; копію форми 100; витяг з інформаційно-аналітичної системи «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості»; копію довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією Серія 12 ААГ № 479284; копію довідки про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрат професійної працездатності у відсотках Серія 12 ААА № 043934; копію витягу з наказу від 16.07.2025 № 210; копію розрахункового листа за липень 2025 (а.с. 9-11).
В спірному випадку судом встановлено, що відповідно до рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, представник Військової частини НОМЕР_1 отримав 22.07.2025 поштове відправлення із заявою ОСОБА_1 від 18.07.2025 та долучених до неї документів (а.с. 12-13).
Однак, як встановлено судом, відповідачем не прийнято жодного рішення за результатами розгляду такої заяви ОСОБА_1 від 18.07.2025.
Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Так, Військова частина НОМЕР_1 Національної гвардії України не надала суду жодних доказів розгляду в установленому порядку заяви позивача від 18.07.2025 про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із наявністю захворювань, поранень (травм, контузій, каліцтв), одержаних під час захисту Вітчизни, відповідно до пункту 4 Постанови № 153, та прийняття рішення по суті порушеного у заяві від 18.07.2025 питання.
При цьому, суд звертає увагу на те, що з відзивом на позов відповідач так і не надав доказів розгляду заяви позивача від 18.07.2025 та прийняття відповідного рішення за результатами її розгляду по суті звернення.
Заперечення відповідача у відзиві про те, що позивач не має права на одноразову грошову допомогу у зв'язку із наявністю захворювань, поранень (травм, контузій, каліцтв), одержаних під час захисту Вітчизни, відповідно до пункту 4 Постанови № 153, оскільки був прийнятий на військову службу за контрактом 25.09.2020, тобто до введення воєнного стану, суд не бере до уваги, оскільки за змістом наказу № 235 від 23.10.2020 строк дії контракту з 23.10.2020 по 22.10.2023. Отже, вже під час дії воєнного стану на підставі закону (статті 23 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу") вказаний контракт продовжено на період дії воєнного стану, про що мав бути виданий відповідний наказ, тобто відбулися зміни в правовідносинах щодо проходження військової служби щодо її строку, які мали місце вже під час дії воєнного стану, що відповідає змісту пункту 4 Постанови № 154.
Водночас, суд зауважує, що предметом цього позову не є встановлення наявності у позивача права на виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із наявністю захворювань, поранень (травм, контузій, каліцтв), одержаних під час захисту Вітчизни, відповідно до пункту 4 Постанови № 153. Натомість у рамках цієї адміністративної справи розглядається правомірність поведінки відповідача за заявою позивача від 18.07.2025, за результатами розгляду якої нормами права передбачено два можливих варіанти поведінки: прийняття у відповідний строк відповідного рішення про виплату одноразової грошової допомоги або про відмову у виплаті такої одноразової грошової допомоги.
Відповідач не надав суду доказів прийняття будь-якого рішення чи повідомлення за результатами розгляду заяви позивача від 18.07.2025 в установлений строк.
За правовою позицією, висловленою Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 09.04.2018 у справі № П/9901/137/18 (800/426/17), під протиправною бездіяльністю суб'єкта владних повноважень слід розуміти зовнішню форму поведінки (діяння) цього органу, що полягає (проявляється) у неприйнятті рішення чи у нездійсненні юридично значимих й обов'язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону та/або іншого нормативно-правового регулювання віднесені до компетенції суб'єкта владних повноважень, були об'єктивно необхідними і реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені.
Обставини справи, з огляду на правове регулювання спірних відносин та викладене вище розуміння поняття “бездіяльності» суб'єкта владних повноважень, дають суду підстави для висновку про те, що заява ОСОБА_1 від 18.07.2025 про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із наявністю захворювань, поранень (травм, контузій, каліцтв), одержаних під час захисту Вітчизни, відповідно до пункту 4 Постанови № 153, не розглянута Військовою частиною НОМЕР_1 Національної гвардії України в установленому законодавством порядку.
Вказану поведінку відповідача суд кваліфікує як протиправну бездіяльність, оскільки не розглянувши в належний спосіб заяву ОСОБА_1 від 18.07.2025 про виплату одноразової грошової допомоги, відповідач порушив право позивача на вчасний розгляд його звернення по суті порушених в ньому питань, з врахуванням долучених до нього додатків.
Суд наголошує, що відповідач за результатом розгляду заяви ОСОБА_1 від 18.07.2025 про виплату одноразової грошової допомоги зобов'язаний прийняти одне з двох можливих рішень: або про виплату одноразової грошової допомоги, або про відмову у виплаті допомоги.
В спірному випадку Військова частина НОМЕР_1 Національної гвардії України не прийняла ні позитивного рішення, ні негативного рішення за заявою позивача від 18.07.2025. Тобто відповідач взагалі не висловив свого мотивованого висновку щодо наявності чи відсутності в позивача за поданою ним заявою та долучених до неї додатків, умов для виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку із наявністю захворювань, поранень (травм, контузій, каліцтв), одержаних під час захисту Вітчизни, відповідно до пункту 4 Постанови № 153.
З огляду на те, що чинним законодавством передбачено повноваження Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України, в якій позивач проходив військову службу, щодо вивчення отриманої заяви та доданих до неї документів та надання оцінки законності підстав для виплати одноразової грошової допомоги, то зобов'язання відповідача прийняти рішення саме про виплату одноразової грошової допомоги, за обставин цієї справи, є передчасним.
В судовій практиці сформовано позицію щодо поняття дискреційних повноважень, під якими слід розуміти такі повноваження, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) вибирати один з кількох варіантів конкретного правомірного рішення. Тобто, дискреційне повноваження може полягати у виборі діяти, чи не діяти, а якщо діяти, то у виборі варіанту рішення чи дії серед варіантів, що прямо або опосередковано закріплені у законі. Важливою ознакою такого вибору є те, що він здійснюється без необхідності узгодження варіанту вибору будь-ким.
Таким чином, обов'язком суду є перевірка правомірності прийнятого суб'єктом владних повноважень рішення чи вчинення (невчинення) дій з підстав їх прийняття (вчинення/невчинення).
При обранні способу захисту порушеного права особи, суд не вправі перебирати на себе компетенцію такого суб'єкта владних повноважень, та досліджувати обставини, які не досліджувалися (або неналежно досліджувалися), чи не були предметом його оцінки. Як наслідок, немає підстав зобов'язувати суб'єкта владних повноважень прийняти рішення щодо обставин, які не були предметом його оцінки, оскільки в спірному випадку відповідач не прийняв жодного рішення.
Суд дійшов висновку, що ефективним способом відновлення порушених відповідачем прав позивача внаслідок протиправної бездіяльності Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України щодо розгляду в передбачений законодавством спосіб заяви позивача від 18.07.2025 про виплату одноразової грошової допомоги, буде зобов'язання відповідача розглянути вказану заяву позивача від 18.07.2025 та за результатами її розгляду прийняти рішення, з урахуванням правової оцінки суду.
Підсумовуючи, суд вважає, що позов належить задовольнити частково.
Щодо розподілу судових витрат у справі:
Сторони не понесли судових витрат у справі.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України щодо розгляду заяви ОСОБА_1 від 18.07.2025 про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із наявністю захворювань, поранень (травм, контузій, каліцтв), одержаних під час захисту Вітчизни, відповідно до пункту 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 11.02.2025 № 153 «Про реалізацію експериментального проекту щодо підвищення мотивації до проходження окремими категоріями громадян України військової служби у Збройних Силах під час воєнного стану».
Зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 Національної гвардії України (код ЄДРПОУ - НОМЕР_4 , АДРЕСА_1 ) розглянути заяву ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_5 , АДРЕСА_2 ) від 18.07.2025 про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із наявністю захворювань, поранень (травм, контузій, каліцтв), одержаних під час захисту Вітчизни, відповідно до пункту 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 11.02.2025 № 153 «Про реалізацію експериментального проекту щодо підвищення мотивації до проходження окремими категоріями громадян України військової служби у Збройних Силах під час воєнного стану», та за результатами її розгляду прийняти рішення по суті звернення, з урахуванням правової оцінки суду.
В задоволенні решти позову відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
Позивач: ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_5 , АДРЕСА_2 .
Відповідач: Військова частина НОМЕР_1 Національної гвардії України, код ЄДРПОУ - НОМЕР_4 , АДРЕСА_1 .
Суддя /підпис/ Боршовський Т.І.