Україна
Донецький окружний адміністративний суд
17 лютого 2026 року Справа №200/2576/25
Донецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Дмитрієва В.С., розглянувши в порядку письмового провадження заяву адвоката Хомича Івана Олександровича в інтересах ОСОБА_1 ,-
до суду надійшла заява адвоката Хомича Івана Олександровича в інтересах ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення Донецького окружного адміністративного суду від 13.06.2025 у справі №200/2576/25.
В обґрунтування заяви зазначено, що рішення Донецького окружного адміністративного суду від 13.06.2025 в повному обсязі не виконано, оскільки всупереч судовому рішенню застосовано обмеження в індексації з 01.03.2023 у розмірі 1679,49 грн.
Ухвалою суду від 26.01.2026 вирішено прийняти заяву адвоката Хомича Івана Олександровича в інтересах ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення Донецького окружного адміністративного суду від 13.06.2025 у справі №200/2576/25 до розгляду та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області докази виконання рішення суду, письмову думку з приводу заяви про встановлення судового контролю.
Від Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області надійшли заперечення на заяву про встановлення судового контролю, у якій зазначено, що на виконання рішення суду з 09.10.2024 проведено перерахунок пенсії позивача із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 12236,71 грн на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,0796. В результаті проведеного перерахунку розмір пенсії з надбавками складає 16947,99 грн.
Вказано, що 01.03.2025 проведено перерахунок пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,115 (з урахуванням коефіцієнту 1,0796), наступним чином:
- визначено розмір збільшеного показника середньої заробітної плати: 14729,99 грн (12236,71 х 1,0796 х 1,115);
- обчислено середньомісячний заробіток: 46876,13 грн (12236,71 х 3,18236 - індивідуальний коефіцієнт заробітку для обчислення після оптимізації);
- коефіцієнт стажу - 0,42167;
- розмір пенсії за віком (стаття 27) (46876,13 х 0,42167) - 19766,26 грн;
- доплата за понаднормовий стаж ( абз. 2 ч.1 ст.28) (за 7 років) - 141,89 грн;
- загальний розмір пенсії - 19908,15 грн;
- обмеження в індексації з 01.03.2025 - 538,68 грн (згідно п.3 постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 №209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році», яким установлено, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень). Отже, розмір пенсії з надбавками складає 19369,47 грн.
Дослідивши письмові докази, суд встановив наступне.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 13.06.2025 у справі №200/2576/25 вирішено, зокрема зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: Донецька обл., м. Слов'янськ, пл. Соборна, б. 3, ЄДРПОУ 13486010) провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) у відповідності до частини другої статті 42 Закону України № 1058-ІV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії ОСОБА_1 , в розмірі 12 236,71 грн на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,0796 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2024 №185 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,115 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 №209 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» та у зв'язку з цим провести виплату недоотриманих сум пенсії, починаючи з 09.10.2024.
У вказаному вище рішенні, суд, зокрема встановив, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області, як одержувач пенсії за віком з 16.10.2022 та для обчислення розміру пенсійної виплати врахований показник середньої заробітної плати, з якої сплачені страховані внески, за 2020-2022 роки у розмірі 12236,71 грн.
Листом від 12.11.2025 Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повідомило державного виконавця про виконання рішення суду, додавши протокол про перерахунок пенсії від 24.10.2025.
Згідно з доданого до вказаного вище листа протоколу вбачається, що з 01.01.2025 загальний розмір пенсії позивача становить 19931,53, при цьому з 01.03.2023 застосовано обмеження в індексації з 01.03.2023 у розмірі - (- 1679,49 грн), розмір пенсії з надбавками складає 18252,04 грн.
Сторона позивача зазначає, що на виконання рішення суду розмір пенсії Позивача повинен визначатися із проіндексованого показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні з якої сплачено страхові внески у розмірі 13210,75 грн:
з 01.03.2024 - з розрахунку 12236,71*1,0796, де 12236,71 - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні з якої сплачено страхові внески за 2020- 2022 роки; 1,0796 - коефіцієнт індексації відповідно до постанови КМУ від 23.02.2024 №185);
- з 01.03.2025 - з розрахунку 12236,71*1,0796*1,115, де 12236,71 - показник середньої заробітної плати (доходу) в Украйні з якої сплачено страхові внески за 2020-2022 роки; 1,0796 - коефіцієнт індексації відповідно до постанови КМУ від 23.02.2024 №185); 1,115 - коефіцієнт індексації відповідно до постанови КМУ від 25.02.2025 № 209).
Дослідивши надані відповідачем протоколи про перерахунок пенсії ОСОБА_1 , суд зазначає, що з 09.10.2024 проведено перерахунок пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 12236,71 грн на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,0796, що підтверджується протоколом про перерахунок пенсії (дата розрахунку 29.01.2026) та розрахунком заробітку для обчислення. При цьому, розмір пенсії з надбавками склав 16947,99 грн, що складається з розмір пенсії за віком (41941,49*0,40167) - 16846,64 грн + доплата за понаднормовий стаж - 101,35 грн.
Також, з 01.03.2025 проведено перерахунок пенсії позивача із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,115 (з урахуванням коефіцієнту 1,0796), що підтверджується розрахунком заробітку, а саме графа «збільшення на коефіцієнт показника ЗП», та становить 14729,99 грн (12236,71 х 1,0796 х 1,115).
При цьому, розмір пенсії з надбавками з 01.03.2025 склав 19908,16 грн, що складається з розмір пенсії за віком (46876,13*0,42167) - 19766,26грн + доплата за понаднормовий стаж - 141,89 грн, обмеження в індексації пенсії з 01.03.2025 - (-538,68 грн).
Згідно з ІКІС ПФУ: Підсистема «Призначення та виплати пенсій (ППВП)» (Перелік боргів (ПКМУ 821) загальна суму внесена до переліку становить 31232,48 грн, загальна сума нарахована до виплати - 16226,17 грн, залишок боргу - 15006,31 грн.
Суд зазначає, що звертаючись до суду із заявою про встановлення судового контролю заявник посилається саме щодо неправильного розрахунку розміру пенсії внаслідок виконання судового рішення, невиплата перерахованої суми пенсії не визначено підставою для звернення із поданою заявою.
Відповідно до ст.129 Конституції України однією з основних засад здійснення судочинства є обов'язковість судового рішення.
Відповідно до ст.129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Статтею 370 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Крім того, обов'язковість судових рішень, що набрали законної сили, для їх виконання на всій території України також передбачена також нормами Закону України "Про судоустрій і статус суддів".
Суд зазначає, що з аналізу наведеного вище вбачається, що судове рішення, що набрало законної сили, підлягає обов'язковому та безумовному виконанню особою, на яку покладено такий обов'язок, тобто особа, якій належить виконати судове рішення, повинна здійснити достатні дії для організації процесу його виконання незалежно від будь-яких умов, оскільки інше суперечило б запровадженому статтею 8 Конституції України принципу верховенства права.
Відповідно до ч.1 ст.382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Аналіз вищезазначених правових норм дає підстави для висновку, що інститут судового контролю полягає у здійсненні судом контролюючої функції по відношенню до суб'єкта владних повноважень з дотримання ним принципу обов'язковості судового рішення.
В той же час, такі повноваження суду повинні бути реалізовані з урахуванням ст.129-1 Конституції України, і ці повноваження надані суду з метою забезпечення права особи на ефективний судовий захист в адміністративному судочинстві.
Отже, вирішуючи питання щодо наявності чи відсутності підстав для встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, суд повинен з'ясувати, чи виконано судове рішення, причини, які призвели до невиконання такого рішення та чи є вони об'єктивними, а також оцінити ризики, які можуть існувати для позивача у випадку невиконання рішення суду.
Дослідивши подані Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області докази на виконання рішення суду, суд зазначає, що рішення Донецького окружного адміністративного суду у справі №200/2576/25 виконано в межах зобов'язань визначених судом.
Так, суд погоджується з твердженнями сторони позивача щодо застосування з 01.03.2023 обмеження в індексації у розмірі - (- 1679,49 грн), що вбачається з протоколу про перерахунок пенсії наданого державному виконавцю.
Разом з тим, на виконання ухвали суду від 26.01.2026 боржником надано протоколи про перерахунок пенсії ОСОБА_1 , згідно з якими з 09.10.2024 розмір пенсії з надбавками склав 16947,99 грн, що складається з розмір пенсії за віком (41941,49*0,40167) - 16846,64 грн + доплата за понаднормовий стаж - 101,35 грн та розмір пенсії з надбавками з 01.03.2025 склав 19908,16 грн, що складається з розмір пенсії за віком (46876,13*0,42167) - 19766,26грн + доплата за понаднормовий стаж - 141,89 грн, обмеження в індексації пенсії з 01.03.2025 - (-538,68 грн).
Стосовно обмеження в індексації, суд зазначає, що обмеження в індексації пенсії з 01.03.2025 не було предметом розгляду справи №200/2576/25.
При цьому, згідно з п.3 постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 №209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році», яким установлено, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не може перевищувати 1500 грн.
Отже, на підставі викладеного вище, оскільки судове рішення у справі №200/2576/25 виконано Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області в повному обсязі, суд не вбачає підстав для встановлення контролю за виконанням цього рішення шляхом зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення.
Керуючись ст.ст.4, 229, 248, 293, 294, 382 КАС України, -
у задоволенні заяви адвоката Хомича Івана Олександровича в інтересах ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду від 13.06.2025 у справі №200/2576/25, відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Текст ухвали розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя В.С. Дмитрієв