04 лютого 2026 року Справа № 160/15988/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Бондар М.В.
при секретарі судового засідання Довгополій Т.В.
за участі:
представника позивача Сидорова Ю.В.
представника відповідача Лейченко І.М.
розглянув у відкритому судовому засіданні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю з ІІ «АТОЛЛ ПЕІНТ УКРАЇНА» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Товариство з обмеженою відповідальністю «ВІТАЛІТІ МАК-Д» про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
Товариство з обмеженою відповідальністю з ІІ «АТОЛЛ ПЕІНТ УКРАЇНА» (далі - ТОВ з ІІ «АТОЛЛ ПЕІНТ УКРАЇНА», позивач) звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (далі - ГУ ДПС у Дніпропетровській області, відповідач), в якому просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 06.02.2025: №0066280708 (форма С) застосовано штраф на загальну суму 96000,00 грн.; №0060310713 (форма ПС) на загальну суму штрафу 4080,00 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що ГУ ДПС у Дніпропетровській області проведена документальна планова виїзна перевірка ТОВ з ІІ «АТОЛЛ ПЕІНТ УКРАЇНА», за наслідками якої складено акт про результати документальної планової виїзної перевірки №4133/04-36-07-13/38028661 від 24.12.2024. 17.01.2025 ТОВ з ІІ «АТОЛЛ ПЕІНТ УКРАЇНА» подано заперечення з додатковими доказами на акт перевірки. Листом ГУ ДПС у Дніпропетровській області від 31.01.2025 №6509/6/04-36-07-13-09 повідомило позивача, що за результатами розгляду заперечень до акту перевірки залишено висновки акту перевірки незмінними. За наслідками розгляду заперечень на акт перевірки, ГУ ДПС у Дніпропетровській області прийнято податкові повідомлення-рішення від 06.02.2025: №0065090713 (форма Р) на суму 257734,00 грн; №0065070713 (форма Р) на суму 92781,25 грн; №0061190713 (форма ПН) на суму штрафу у розмірі 36216,75 грн; №0060310713 (форма ПС) на суму штрафу 4080,00 грн; №0058730713 (форма В4) зменшено суму від'ємного значення у розмірі 43382,00 грн; №0066280708 (форма С) застосовано штраф на суму 96000,00 грн. Позивачем направлено до ДПС України скаргу на відповідні податкові повідомлення-рішення. Рішенням ДПС України від 02.05.2025 №12550/6/99-00-06-01-01-06 скаргу задоволено частково, скасовано податкові повідомлення-рішення №0065090713 (форма Р), №0065070713 (форма Р), №0061190713 (форма ПН), №0058730713 (форма В4); податкові повідомлення-рішення №0066280708 (форма С), №0060310713 (форма ПС) залишено без змін. Щодо податкового повідомлення-рішення від 06.02.2025 №0060310713, позивач зазначає, що податковим органом проігноровано факт своєчасного подання 24.07.2012 платником податків на паперовому носії інформації про об'єкти за формою 20-ОПП. На наданому під час перевірки звіті міститься відмітка (підпис, та дата) про отримання зазначеної форми канцелярією Дніпродзержинської ОДПІ Дніпропетровської області. Крім того, у 2012 році подавати зазначений звіт можна було лише на паперовому носії. Можливість подання повідомлень за формою №20-ОПП в електронному вигляді з'явилася лише у 2015 році. Відповідач вказує, що в порушення пункту 63.3 статті 63 Податкового кодексу України (далі - ПК України) позивачем не подано 4 повідомлення за формою 20-ОПП протягом 10 робочих днів з моменту реєстрації, створення чи відкриття об'єкту оподаткування (4 нежитлових приміщення, які позивач орендує відповідно до договору від 02.07.2012 №47 у ТОВ «БІЛОВСЬКИЙ ЗАВОД «РАДУГА»). На думку ГУ ДПС у Дніпропетровській області, позивач мав подати відповідні повідомлення за формою 20-ОПП у липні 2012, однак не зробив цього, що стало підставою для застосування штрафу відповідно до пункту 117.1. статті 117 ПК України. Втім, позивач звертає увагу що відповідно до пункту 113.1. статті 113 ПК України, граничні строки застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) до платників податків відповідають строкам давності для нарахування грошових зобов'язань, визначеним статтею 102 цього Кодексу. Абзацом 3 пункту 102.1 ст.102 ПК України встановлено, що у разі виявлення за результатами перевірки порушень інших вимог податкового законодавства, безпосередньо не пов'язаних з декларуванням податкових зобов'язань платником податків, контролюючий орган має право самостійно визначити суму штрафних санкцій (фінансових санкцій, штрафів) платника податків не пізніше 1095 дня з дня вчинення відповідного правопорушення. Разом з цим, з моменту вчинення вказаного порушення минуло більше 12 років, а період, який перевірявся ГУ ДПС у Дніпропетровській області під час перевірки (з 01.07.2019 по 30.09.2024) не охоплює період, в якому нібито вчинене правопорушення (липень 2012). Водночас, за період з 2012 по 2024 відносно позивача було проведено три документальні планові виїзні перевірки, результати яких оформлені актами від 09.02.2015 №117/5/04-03-22-02, від 12.09.2019 №207/04-36-05-17/38028661, від 24.12.2024 №4133/04-36-07-13/38028661. Під час проведення двох попередніх перевірок не встановлено відповідного порушення та не зазначено про порушення позивачем вимог законодавства щодо звітування за формою 20-ОПП. Вказане питання мало б досліджуватись під час перевірки за період з 02.04.2012 по 31.12.2013, результати якої оформлені актом від 09.02.2015 №117/5/04-03-22-02. Щодо податкового повідомлення-рішення від 06.02.2025 №0066280708, позивач звертає увагу, що податковим органом під час проведення перевірки встановлено, що у період з 01.07.2019 по дату отримання ліцензій 20.07.2020 пальне зберігалось без відповідної ліцензії. При цьому, ТОВ з ІІ «АТОЛЛ ПЕІНТ УКРАЇНА» зауважує, що згідно з частиною 22 статті 18 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального" до суб'єктів господарювання (у тому числі іноземних суб'єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) не застосовується фінансова санкція у вигляді штрафу, передбачена статтею 17 цього Закону, у разі зберігання пального до 31.03.2020 без наявності відповідної ліцензії. 09.10.2019 платником податків згідно з платіжними дорученнями №3332, №3333, №3334 від 09.10.2019 здійснено оплату в загальній сумі 2340,00 грн (за 3 ліцензії відповідно до кількості місць зберігання пального) за кодом рахунку 22013400 «Плата за ліцензію на право зберігання пального». ТОВ з ІІ «АТОЛЛ ПЕІНТ УКРАЇНА» зазначає, що заява про отримання ліцензій на право зберігання пального для потреб власного споживання від 19.12.2019 та необхідні документи відповідно до опису поштового вкладення були направлені на адресу ГУ ДФС у Дніпропетровській області засобами поштового зв'язку 19.12.2019. 20.02.2020 заява на отримання ліцензій на право зберігання пального для потреб власного споживання подана повторно, через відсутність виданих ліцензій чи вмотивованої відмови; 24.04.2020 був направлений письмовий запит про надання відповіді щодо видачи ліцензії на зберігання пального, яку станом на 24.04.2020 підприємство не отримало. 21.05.2020 позивачем в-третє направлено до ГУ ДФС у Дніпропетровській області пакет документів для отримання ліцензій на зберігання пального. Втім, ані ліцензії, ані вмотивованої відмови позивачем не отримано. 08.07.2020 позивачем знову направлено до контролюючого органу письмовий запит для отримання або ліцензії або пояснень про не видання. Втім, відповіді від ГУ ДПС у Дніпропетровській області отримано не було. Отже, подаючи податковому органу заяви про отримання ліцензії та надсилаючи платіжні доручення разом з іншими документами засобами поштового зв'язку, платник податків вчинив необхідні дії для отримання ліцензії. Враховуючи наведене, неотримання платником податків ліцензії не залежало від його волевиявлення з огляду на вчинення останнім дій на їх отримання в грудні 2019, лютому, квітні, травні та липні 2020, а отже ознаки податкового правопорушення в діянні ТОВ з ІІ «АТОЛЛ ПЕІНТ УКРАЇНА» відсутні. Стосовно твердження податкового органу щодо отримання від ТОВ «ВІТАЛІТІ МАК-Д» палива за адресами пункту зберігання пального, не передбаченими у діючих ліцензіях, позивач вказує, що не мав жодних господарських правовідносин з ТОВ «ВІТАЛІТІ МАК-Д», оскільки корпоративні права даного суб'єкта господарювання були придбані фізичними особами, які здійснили дії з перереєстрації змінивши у тому числі назву з ТОВ «МАК-ДНЕПРОСПЕЦСТРОЙ» на ТОВ «ВІТАЛІТІ МАК-Д». Більш того, позивач не отримував пальне за адресами: м. Київ, вул. Зарічна, 8 та м. Київ, вул. Берковецька, 6, смт. Слобожанське, вул. Виробнича, 15. Відповідно до первинних документів, в яких зафіксовано господарські операції з поставки пального на адресу ТОВ з ІІ «АТОЛЛ ПЕІНТ УКРАЇНА», постачальником пального є саме ТОВ «МАК-ДНЕПРОСПЕЦСТРОЙ». Водночас, відповідно до підписаних з ТОВ «МАК-ДНЕПРОСПЕЦСТРОЙ» додатках до Договору №26521 від 26.05.2021, 11.04.2022, 22.04.2022, 05.06.2022 на поставку узгодженої кількості пального, була зазначена адреса доставки: м. Кам'янське, вул. Кодацька, 2. Крім того, у товарно-транспортних накладних пунктом розвантаження зазначено адресу платника податків, яка кореспондується з місцем зберігання пального зазначеного в отриманих ліцензіях, що, у свою чергу, виключає порушення норм Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального»» з боку ТОВ з ІІ «АТОЛЛ ПЕІНТ УКРАЇНА». Втім, податковий орган посилається лише на Єдиний реєстр акцизних накладних, до якого позивач не має доступу, оскільки не є платником акцизного податку. Вважаючи спірні податкові повідомлення-рішення протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Ухвалою суду від 09.06.2025 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи в порядку статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.
24.06.2025 представником відповідача подано до суду відзив на позовну заяву, в якому останній позовні вимоги не визнає та просить суд відмовити в задоволенні позову. В обґрунтування правової позиції зазначає про проведення перевірки, якою встановлено, що фактично ТОВ з ІІ «АТОЛЛ ПЕІНТ УКРАЇНА» згідно з договором оренди нежитлових приміщень від 02.07.2012 №47 орендує у ТОВ «БІЛОВСЬКИЙ ЗАВОД «РАДУГА» складські приміщення: товарно-сировинний склад: інв. №3329 площею 1150,68 кв. м, розташований за адресою: с. Біле, вул. Леніна-1, Лутугинського району, Луганської області; склад готової продукції з прибудовою: інв.. №1295 площею 324 кв. м, розташований за адресою: с. Біле, вул. Леніна-1, Лутугинського району, Луганської області; склад негорючої сировини (мет. Ангар); інв.. 3215 площею 250 кв.м, розташований за адресою: с. Біле, вул. Леніна-1, Лутугинського району, Луганської області; адміністративно-побутове приміщення (частина приміщення інв. №37 площею 18 кв.м, розташований за адресою: с. Біле, вул. Леніна-1, Лутугинського району, Луганської області. Орендна плата за приміщення складає 6 075 грн, в т.ч. ПДВ: 1012,50 грн. В порушення пункту 63.3.статті 63 ПК України ТОВ з ІІ «АТОЛЛ ПЕІНТ УКРАЇНА» не подано 4 повідомлення за формою 20-ОПП протягом 10 робочих днів після реєстрації, створення чи відкриття об'єкту оподаткування. Станом на дату складання акту перевірки в інформаційних базах ДПС відсутня інформація щодо наявності у ТОВ з ІІ «АТОЛЛ ПЕІНТ УКРАЇНА» об'єкта оподаткування - складські приміщення. розташовані за адресою с. Біле, вул. Леніна-1, Лутугинського району, Луганської області. Законом України від 12.05.2022 №2260-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» поновлено відповідальність платників податків у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення згідно з Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 ПК України, що звільняють від фінансової відповідальності. Враховуючи вищевикладене, податкове повідомлення-рішення від 06.02.2025 №0060310713 форма «ПС» винесено з дотриманням норм діючого законодавства. Також, ТОВ з ІІ «АТОЛЛ ПЕІНТ УКРАЇНА» згідно з базами даних ДПС України має 2 ліцензії (діючі) на право зберігання пального (виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки) за адресами: Дніпропетровська область, м. Кам'янське, вулиця С. Х. Горобця, буд. 2-Б. та Дніпропетровська область, м. Кам'янське, вулиця Кодацька, 2, які були зареєстровані 20.07.2020 з терміном дії з 04.08.2020 по 04.08.2025 (термін обов'язкового введення ліцензій - 01.07.2019). Крім того, підприємство отримувало від ТОВ «ВІТАЛІТІ МАК-Д» паливо за адресою пункту зберігання пального, не передбаченими у діючих ліцензіях. Контролюючим органом встановлено зберігання пального, на яке ТОВ з ІІ «АТОЛЛ ПЕІНТ УКРАЇНА» не отримано відповідну ліцензію та зберігання пального без ліцензії у період з 01.07.2019 по 20.07.2020, чим порушено вимоги статті 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» в частині зберігання пального без наявності відповідної ліцензії. Перевіркою також встановлено зберігання пального, на яке ТОВ з ІІ «АТОЛЛ ПЕІНТ УКРАЇНА» не отримувало відповідну ліцензію на право зберігання пального виключно для власних потреб у період з 11.04.2022 по 06.06.2022, чим порушено вимоги статті 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробі рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» в частині зберігання пального для власних потреб без наявності відповідної ліцензії в період з 11.04.2022 по 06.06.2022 за адресою: Дніпропетровська область, Дніпровський район, смт. Слобожанське, вул. Виробнича, будинок 15. Згідно з інформаційними базами даних ДПС України ТОВ з ІІ «АТОЛЛ ПЕІНТ УКРАЇНА» отримувало на зберігання паливо від ТОВ «ВІТАЛІТІ МАК-Д» за адресами пункту зберігання пального, не передбаченим у діючих ліцензіях. Враховуючи вищевикладене, податкове повідомлення-рішення від 06.02.2025 №0066280708 форма «С», на думку відповідача, є таким, що винесено з дотриманням норм діючого законодавства.
01.07.2025 представником позивача подано відповідь на відзив, в якій ТОВ з ІІ «АТОЛЛ ПЕІНТ УКРАЇНА» просить задовольнити позовні вимоги з підстав, визначених у позовній заяві.
На підставі ухвали від 04.11.2025 суд перейшов до розгляду справи за правилами загального позовного провадження з призначенням підготовчого засідання.
Вказаною ухвалою залучено Товариство з обмеженою відповідальністю «ВІТАЛІТІ МАК-Д» до розгляду справи у якості третьої особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору (далі - ТОВ «ВІТАЛІТІ МАК-Д», третя особа); зобов'язано ТОВ «ВІТАЛІТІ МАК-Д» надати до підготовчого засідання до суду належним чином засвідчені копії документів на підтвердження адреси фактичної доставки пального ТОВ з ІІ «АТОЛЛ ПЕІНТ УКРАЇНА» 11.04.2022, 22.04.2022 та 05.06.2022.
В підготовче засідання 24.11.2025 з'явились представники позивача та відповідача.
У зв'язку з ненаданням запитуваних документів, а також необхідності надання відповіді представниками сторін на поставлені в засіданні запитання, у підготовчому засіданні оголошено перерву.
Ухвалою суду від 24.11.2025 в-друге зобов'язано ТОВ «ВІТАЛІТІ МАК-Д» надати до суду у строк до 10.12.2025 належним чином засвідчені копії документів на підтвердження адреси фактичної доставки пального ТОВ з ІІ «АТОЛЛ ПЕІНТ УКРАЇНА» 11.04.2022, 22.04.2022 та 05.06.2022.
10.12.2025 до суду від представника відповідача надійшли пояснення, в яких ГУ ДПС у Дніпропетровській області щодо отримання від позивача заяв з квитанціями на отримання ліцензії на право зберігання пального (2019-2020 роки) та щодо видачі ліцензій зазначає, що 20.12.2019 на адресу ГУ ДПС у Дніпропетровській області надійшли заяви ТОВ з ІІ «АТОЛЛ ПЕІНТ УКРАЇНА» про одержання ліцензії на право зберігання пального за адресами: Дніпропетровська область, м. Кам'янське, вул. Дніпробудівська, 20Б; Дніпропетровська область, м. Кам'янське, вул. Горобця, 2Б; Дніпропетровська область, м. Кам'янське, вул. Кодацька, 2. У зв'язку з відсутністю у додатках до заяв на отримання ліцензій на право зберігання пального дозволів на початок виконання робіт підвищеної небезпеки та початок експлуатації (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, ГУ ДПС у Дніпропетровській області прийнято рішення про відмову у видачі ліцензії на право зберігання пального за вищевказаними адресами: від 08.01.2020 №1430/10/04-36-32-01-24; від 08.01.2020 №1431/10/04-36-32-01-24; від 08.01.2020 №1427/10/04-36-32-01-24). Також, 26.02.2020 на адресу ГУ ДПС у Дніпропетровській області надійшли заяви ТОВ з ІІ «АТОЛЛ ПЕІНТ УКРАЇНА» з додатками щодо одержання ліцензії на право зберігання пального за вищевказаними адресами. Втім, у додатках були відсутні документи, що підтверджують внесення річної плати за ліцензію на право зберігання пального до місцевого бюджету за місцем зберігання пального з відміткою банку, у зв'язку з чим ГУ ДПС у Дніпропетровській області прийнято рішення про відмову у видачі ліцензії на право зберігання пального за вказаними адресами від 12.03.2020 №26263/10/04-36-32-01-24. Також, додатково листом від 04.05.2020 №43160/10/0436-32-01-24 ТОВ з ІІ «АТОЛЛ ПЕІНТ УКРАЇНА» надавались роз'яснення та копії вказаних рішень. 20.07.2020 ТОВ з ІІ «АТОЛЛ ПЕІНТ УКРАЇНА» подано нові заяви щодо отримання ліцензій на право зберігання пального (виключно для власного споживання або промислової переробки) за визначеними вище адресами. За результатами розгляду зазначених заяв ТОВ з ІІ «АТОЛЛ ПЕІНТ УКРАЇНА» видано ліцензії на право зберігання пального (виключно для власного споживання або промислової переробки) за адресами: Дніпропетровська область, м. Кам'янське, вул. Дніпробудівська, 20Б; Дніпропетровська область, м. Кам'янське, вул. Горобця, 2Б; Дніпропетровська область, м. Кам'янське, вул. Кодацька, 2, реєстраційні №04030414202002133, №04030414202002131 та №04030414202002132. Щодо надання доказів на підтвердження адреси, за якою фактично здійснено доставку палива позивачу 11.04.2022, 22.04.2022, 05.06.2022, відповідачем надано копії акцизних накладних з Єдиного реєстру акцизних накладних.
В підготовче засідання 10.12.2025 з'явились представники позивача та відповідача.
У зв'язку з ненаданням запитуваних документів в повному обсязі, у підготовчому засіданні оголошено перерву.
Ухвалою суду від 10.12.2025 в-третє зобов'язано ТОВ «ВІТАЛІТІ МАК-Д» надати до суду у строк до 10.12.2025 належним чином засвідчені копії документів на підтвердження адреси фактичної доставки пального ТОВ з ІІ «АТОЛЛ ПЕІНТ УКРАЇНА» 11.04.2022, 22.04.2022 та 05.06.2022.
18.12.2025 до суду від представника відповідача надійшли пояснення, в яких ГУ ДПС у Дніпропетровській області щодо питання, чому під час попередніх перевірок не було встановлено порушення в частині неподання ТОВ «АТОЛЛ ПЕІНТ УКРАЇНА» звітності за формою 20-ОПП, повідомлено, що під час проведення попередніх перевірок питання своєчасності подання повідомлення за формою 20-ОПП не досліджувалося та не входило до предмета таких перевірок. Щодо питання, чи перевіряло ГУ ДПС у Дніпропетровській області інформацію про подання ТОВ «АТОЛЛ ПЕІНТ УКРАЇНА» звітності за формою 20-ОПП за 2012 рік, повідомлено, що під час розгляду заперечень до акта перевірки від 24.12.2024 №4133/04-36-07-13/38028661 ТОВ «АТОЛЛ ПЕІНТ УКРАЇНА» на паперовому носії надано копію повідомлення за формою 20-ОПП (вхідний від 24.07.2012), у якому зазначено такі об'єкти оподаткування: товарно-сировинний склад, інв. № 3329, площею 1150,68 кв. м, розташований за адресою: с. Біле, вул. Леніна-1, Лутугинський район, Луганська область; склад готової продукції з прибудовою, інв. № 1295, площею 324 кв. м, розташований за адресою: с. Біле, вул. Леніна-1, Лутугинський район, Луганська область; склад негорючої сировини (металевий ангар), інв. № 3215, площею 250 кв. м, розташований за адресою: с. Біле, вул. Леніна-1, Лутугинський район, Луганська область; адміністративно-побутове приміщення (частина приміщення інв. № 37) площею 18 кв. м, розташоване за адресою: с. Біле, вул. Леніна-1, Лутугинський район, Луганська область. Разом з тим, перевірити факт реєстрації зазначеного вхідного документа в інформаційних системах контролюючого органу неможливо у зв'язку зі спливом значного періоду часу та зміною інформаційних систем.
В підготовче засідання 18.12.2025 з'явились представники позивача та відповідача.
У зв'язку з неотриманням представником позивача пояснень, у підготовчому засіданні оголошено перерву.
В підготовче засідання 29.12.2025 з'явились представники позивача та відповідача.
Третя особа витребуваних документів не надала та правом подання письмових пояснень щодо суті спору не скористалась.
В підготовчому засіданні закрито підготовче засідання та призначено справу до судового розгляду по суті на іншу дату.
В судове засідання 15.01.2026 з'явились представники позивача та відповідача.
У зв'язку з необхідністю надання додаткових доказів, в судовому засіданні оголошено перерву.
В судове засідання 23.01.2026 з'явились представники позивача та відповідача.
У зв'язку з неотриманням представником позивача доказів, в судовому засіданні оголошено перерву.
В судове засідання 02.02.2026 з'явились представники позивача та відповідача.
У зв'язку з необхідністю ознайомлення з наданими документами, в судовому засіданні оголошено перерву.
В судове засідання 04.02.2026 з'явились представники позивача та відповідача.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив задовольнити позовні вимоги, а представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечувала в повному обсязі.
Заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
ТОВ з ІІ «АТОЛЛ ПЕІНТ УКРАЇНА» (код ЄДРПОУ: 38028661) зареєстровано як юридична особа 29.03.2012; на час проведення перевірки перебувало на обліку платників податків в ГУ ДПС у Дніпропетровській області.
Відповідно до підпункту 20.1.4. пункту 20.1. статті 20, пункту 75.1. статті 75, пунктів 77.1., 77.4. статті 77 ПК України, підпункту 69.35-2 ПК України, пункту 2 частини статті 13 розділу IV, підпункту 9-23 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 28.07.2010 №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон №2464-VI), у зв'язку з включенням до плану-графіка проведення документальних планових виїзних перевірок суб'єктів господарювання на 2024, на підставі наказів ГУ ДПС у Дніпропетровській області від 16.10.2024 №5139-п «Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ з ІІ «АТОЛЛ ПЕІНТ УКРАЇНА» та від 29.11.2024 №6076-п «Про продовження строків проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ з ІІ «АТОЛЛ ПЕІНТ УКРАЇНА» проведена документальна планова виїзна перевірка ТОВ з ІІ «АТОЛЛ ПЕІНТ УКРАЇНА», за результатами якої складено акт про результати документальної планової виїзної перевірки №4133/04-36-07-13/38028661 від 24.12.2024 (а.с. 11-41, т. 1).
У висновках акту перевірки, зокрема, зазначено про порушення позивачем:
- пункту 63.3. статті 63 ПК України: ТОВ з ІІ «АТОЛЛ ПЕІНТ УКРАЇНА» не подано 4 повідомлення за формою 20-ОПП протягом 10 робочих днів після реєстрації, створення чи відкриття об'єкту оподаткування;
- статті 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального», а саме: зберігання пального без наявності відповідної ліцензії.
За зберігання пального з 01.07.2019 по 20.07.2020 без отримання відповідної ліцензії буде застосовуватись відповідальність, передбачена діючим на той час Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» №481/95-ВР від 19.12.1995 (ст. 17), що передбачає застосування штрафу 500 000 грн.
Згідно з інформаційними базами даних ДПС України (ЄРАН) ТОВ з ІІ «АТОЛЛ ПЕІНТ УКРАЇНА» отримувало на зберігання паливо від ТОВ «ВІТАЛІТІ МАК-Д за адресами пункту зберігання пального, не передбаченим у діючих ліцензіях, і в обсязі більше ніж 2000 літрів у квітні 2022 року, тобто під час дії воєнного стану, відповідальність за це правопорушення буде передбачатись статтею 73 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» від 18.06.2024 №3817-ХІ (набрала чинності з дня, наступного за днем опублікування Закону -18.07.2024).
В акті перевірки контролюючим органом встановлено й інші порушення.
17.01.2025 ТОВ з ІІ «АТОЛЛ ПЕІНТ УКРАЇНА» направило до ГУ ДПС у Дніпропетровській області заперечення на акт перевірки (а.с. 42-56, т. 1).
Листом ГУ ДПС у Дніпропетровській області «Про результати розгляду заперечень» від 31.01.2025 №6509/6/04-36-07-13-09 (а.с. 57-63, т. 1) повідомлено про залишення заперечень без задоволення.
ГУ ДПС у Дніпропетровській області прийнято податкові повідомлення-рішення від 06.02.2025: №0065090713 (форма Р) на суму 257734,00 грн; №0065070713 (форма Р) на суму 92781,25 грн; №0061190713 (форма ПН) на суму штрафу у розмірі 36216,75 грн; №0060310713 (форма ПС) на суму штрафу 4080,00 грн; №0058730713 (форма В4) зменшено суму від'ємного значення у розмірі 43382,00 грн; №0066280708 (форма С) застосовано штраф на суму 96000,00 грн.
Позивачем направлено до ДПС України скаргу на відповідні податкові повідомлення-рішення (а.с. 68-73, т. 1).
Рішенням ДПС України від 02.05.2025 №12550/6/99-00-06-01-01-06 (зв.бік а.с. 85-92, т. 1) скаргу задоволено частково, скасовано податкові повідомлення-рішення №0065090713 (форма Р), №0065070713 (форма Р), №0061190713 (форма ПН), №0058730713 (форма В4); податкові повідомлення-рішення №0066280708 (форма С), №0060310713 (форма ПС) залишено без змін.
Так, у податковому повідомленні-рішенні від 06.02.2025 №0060310713 форми «ПС» (а.с. 64, т. 1) зазначено, що ТОВ з ІІ «АТОЛЛ ПЕІНТ УКРАЇНА» не подано повідомлення про об'єкти оподаткування, через які провадиться діяльність (в інформаційних базах ДПС відсутня інформація за формою 20-ОПП) згідно з договором оренди нежитлових приміщень від 02.07.2012 №47, які орендуються у ТОВ «БІЛОВСЬКИЙ ЗАВОД «РАДУГА», а саме: товарно-сировинний склад: інв. №3329 площею 1150,68 кв. м, розташований за адресою: с. Біле, вул. Леніна-1, Лутугинського району, Луганської області; склад готової продукції з прибудовою: інв. №1295 площею 324 кв. м, розташований за адресою: с. Біле, вул. Леніна-1, Лутугинського району, Луганської області; склад негорючої сировини (мет. Ангар); інв. 3215 площею 250 кв. м, розташований за адресою: с. Біле, вул. Леніна-1, Лутугинського району, Луганської області; адміністративно-побутове приміщення (частина приміщення інв. №37) площею 18 кв. м, розташований за адресою: с. Біле, вул.Леніна-1, Лутугинського району, Луганської області; період фінансово-господарської діяльності платника податків, при здійсненні якої вчинено ці порушення: ІІ півріччя 2019-ІІІ квартал 2024.
За податковим повідомленням-рішенням від 06.02.2025 №0060310713 ГУ ДПС у Дніпропетровській області до позивача застосовані штрафні санкції у сумі 4 080,00 грн за платежем «адміністративні штрафи та інші санкції».
У податковому повідомленні-рішенні від 06.02.2025 №0066280708 форми «С» (а.с. 66) зазначено про наявність порушення: зберігання пального без наявності відповідної ліцензії; період фінансово-господарської діяльності платника податків, при здійсненні якої вчинено ці порушення: з 21.04.2020 по 23.07.2020 та з 11.04.2022 по 06.06.2022.
За податковим повідомленням-рішенням від 06.02.2025 №0060310713 ГУ ДПС у Дніпропетровській області до позивача застосовані штрафні санкції у сумі 96 000,00 грн за платежем «адміністративні штрафи та інші санкції».
Вважаючи протиправними та такими, що підлягають скасуванню спірні податкові повідомлення-рішення, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд зазначає таке.
Підставою для прийняття податкового повідомлення-рішення від 06.02.2025 №0060310713 форми «ПС» є порушення позивачем пункту 63.3. статті 63 ПК України (не подання 4 повідомлення за формою 20-ОПП протягом 10 робочих днів після реєстрації, створення чи відкриття об'єкту оподаткування).
Матеріали справи містять копію повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність за формою №20-ОПП від 24.07.2012 (а.с. 93, т. 1), що подано ТОВ з ІІ «АТОЛЛ ПЕІНТ УКРАЇНА» до Дніпродзержинської ОДПІ Дніпропетровської області.
У вказаному повідомленні про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність за формою №20-ОПП від 24.07.2012 зазначено про оренду приміщень ТОВ з ІІ «АТОЛЛ ПЕІНТ УКРАЇНА»:
- товарно-сировинний склад: інв. №3329 площею 1150,68 кв. м, розташований за адресою: с. Біле, вул. Леніна-1, Лутугинського району, Луганської області;
- склад готової продукції з прибудовою: інв. №1295 площею 324 кв. м, розташований за адресою: с. Біле, вул. Леніна-1, Лутугинського району, Луганської області;
- склад негорючої сировини (мет. Ангар); інв. 3215 площею 250 кв. м, розташований за адресою: с. Біле, вул. Леніна-1, Лутугинського району, Луганської області;
- адміністративно-побутове приміщення (частина приміщення інв. №37) площею 18 кв. м, розташований за адресою: с. Біле, вул.Леніна-1, Лутугинського району, Луганської області.
Крім того, матеріали справи містять копію договору оренди нежитлових приміщень від 02.07.2012 №47 (а.с. 94, т. 1), укладеного між ТОВ «БІЛОВСЬКИЙ ЗАВОД «РАДУГА» (орендодавець) та ТОВ з ІІ «АТОЛЛ ПЕІНТ УКРАЇНА» (орендар), згідно з пунктом 1.1. якого орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне володіння та користування наступні складські приміщення: товарно-сировинний склад: інв. №3329 площею 1150,68 кв. м, розташований за адресою: с. Біле, вул. Леніна-1, Лутугинського району, Луганської області; склад готової продукції з прибудовою: інв. №1295 площею 324 кв. м, розташований за адресою: с. Біле, вул. Леніна-1, Лутугинського району, Луганської області; склад негорючої сировини (мет. Ангар); інв. 3215 площею 250 кв. м, розташований за адресою: с. Біле, вул. Леніна-1, Лутугинського району, Луганської області; адміністративно-побутове приміщення (частина приміщення інв. №37) площею 18 кв. м, розташований за адресою: с. Біле, вул.Леніна-1, Лутугинського району, Луганської області.
02.07.2012 сторонами договору від 02.07.2012 №47 підписано акт приймання-передачі (а.с. 95, т. 1), згідно з яким орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне володіння та користування вищевказані складські приміщення.
Згідно з пунктом 61.3. статті 63 ПК України облік платників податків ведеться з метою створення умов для здійснення контролюючими органами контролю за правильністю нарахування, своєчасністю і повнотою сплати податків, нарахованих фінансових санкцій, дотримання податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Відповідно до пункту 63.3. статті 63 ПК України з метою проведення податкового контролю платники податків підлягають реєстрації або взяттю на облік у контролюючих органах за місцезнаходженням юридичних осіб, відокремлених підрозділів юридичних осіб, місцем проживання особи (основне місце обліку), а також за місцем розташування (реєстрації) їх підрозділів, рухомого та нерухомого майна, об'єктів оподаткування або об'єктів, які пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (неосновне місце обліку).
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, може прийняти рішення про зміну основного та неосновного місця обліку великого платника податків, у тому числі визначити, що облік такого платника податків здійснює територіальний орган центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, який здійснює супроводження великих платників податків, та його структурні підрозділи в разі створення.
Об'єктами оподаткування і об'єктами, пов'язаними з оподаткуванням, є майно та дії, у зв'язку з якими у платника податків виникають обов'язки щодо сплати податків та зборів. Такі об'єкти за кожним видом податку та збору визначаються згідно з відповідним розділом цього Кодексу.
Платник податків зобов'язаний стати на облік у відповідних контролюючих органах за основним та неосновним місцем обліку, повідомляти про всі об'єкти оподаткування і об'єкти, пов'язані з оподаткуванням, контролюючі органи за основним місцем обліку згідно з порядком обліку платників податків.
Заява про взяття на облік платника податків за неосновним місцем обліку подається у відповідний контролюючий орган протягом 10 робочих днів після створення відокремленого підрозділу, реєстрації рухомого чи нерухомого майна чи відкриття об'єкта чи підрозділу, через які провадиться діяльність або які підлягають оподаткуванню.
Згідно з пунктом 117.1. статті 117 ПК України неподання у строки та у випадках, передбачених цим Кодексом, заяв або документів для взяття на облік у відповідному контролюючому органі, реєстрації змін місцезнаходження чи внесення інших змін до своїх облікових даних, неподання виправлених документів для взяття на облік чи внесення змін, подання з помилками чи у неповному обсязі, неподання відомостей стосовно осіб, відповідальних за ведення бухгалтерського обліку та/або складення податкової звітності, відповідно до вимог встановлених цим Кодексом, -
тягнуть за собою накладення штрафу на самозайнятих осіб у розмірі 340 гривень, на юридичних осіб, відокремлені підрозділи юридичної особи чи юридичну особу, відповідальну за нарахування та сплату податків до бюджету під час виконання договору про спільну діяльність, - 1020 гривень.
У разі неусунення таких порушень або за ті самі дії, вчинені протягом року особою, до якої були застосовані штрафи за таке порушення, -
тягнуть за собою накладення штрафу на самозайнятих осіб у розмірі 680 гривень, на юридичних осіб, відокремлені підрозділи юридичної особи чи юридичну особу, відповідальну за нарахування та сплату податків до бюджету під час виконання договору про спільну діяльність, - 2040 гривень.
На момент подання ТОВ з ІІ «АТОЛЛ ПЕІНТ УКРАЇНА» звітності за формою №20-ОПП 24.07.2012 був чинний Порядок обліку платників податків і зборів, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 №1588 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 29.12.2011 №1562/20300.
Згідно з пунктом 8.1. розділу VIII Порядку №1588 (в редакції, чинній на момент подання звітності за формою №20-ОПП) платник податків зобов'язаний повідомляти про всі об'єкти оподаткування і об'єкти, пов'язані з оподаткуванням, органи державної податкової служби за місцезнаходженням таких об'єктів (за основним та неосновним місцем обліку) у порядку, встановленому цим розділом.
Об'єктами оподаткування і об'єктами пов'язаними з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (далі - об'єкти оподаткування), є майно та дії, у зв'язку з якими у платника податків виникають обов'язки щодо сплати податків та зборів. Такі об'єкти за кожним видом податку та збору визначаються згідно з відповідними розділами Податкового кодексу України (пункт 8.2. розділу VIII Порядку №1588).
Згідно з пунктом 8.3. розділу VIII Порядку №1588 якщо у платника податків відбувається реєстрація, створення чи відкриття об'єкта оподаткування на території адміністративно-територіальної одиниці, де він не перебуває на обліку, то такий платник податків зобов'язаний стати на облік за неосновним місцем обліку в органі державної податкової служби за місцезнаходженням такого об'єкта у порядку, визначеному розділом VII цього Порядку.
На підставі пункту 8.4. розділу VIII Порядку №1588 повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність, за ф. №20-ОПП (додаток 11) подається протягом 10 робочих днів після його реєстрації, створення чи відкриття до органу державної податкової служби за місцезнаходженням такого об'єкта.
У разі створення відокремленого підрозділу юридичної особи з місцезнаходженням за межами України повідомлення за ф. №20-ОПП подається юридичною особою протягом 10 робочих днів після створення, реєстрації такого підрозділу до органу державної податкової служби за основним місцем обліку юридичної особи.
При надходженні до органу державної податкової служби від органів державної реєстрації, органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування відомостей про об'єкти оподаткування платника податків, які відсутні в органі державної податкової служби, така інформація не пізніше наступного дня після її отримання вноситься до Єдиного банку даних юридичних осіб або Реєстру самозайнятих осіб (пункт 8.6. розділу VIII Порядку №1588).
Згідно з пунктом 117.1. статті 117 ПК України неподання у строки та у випадках, передбачених цим Кодексом, заяв або документів для взяття на облік у відповідному контролюючому органі, реєстрації змін місцезнаходження чи внесення інших змін до своїх облікових даних, неподання виправлених документів для взяття на облік чи внесення змін, подання з помилками чи у неповному обсязі, неподання відомостей стосовно осіб, відповідальних за ведення бухгалтерського обліку та/або складення податкової звітності, відповідно до вимог встановлених цим Кодексом, -
тягнуть за собою накладення штрафу на самозайнятих осіб у розмірі 340 гривень, на юридичних осіб, відокремлені підрозділи юридичної особи чи юридичну особу, відповідальну за нарахування та сплату податків до бюджету під час виконання договору про спільну діяльність, - 1020 гривень.
У разі неусунення таких порушень або за ті самі дії, вчинені протягом року особою, до якої були застосовані штрафи за таке порушення, -
тягнуть за собою накладення штрафу на самозайнятих осіб у розмірі 680 гривень, на юридичних осіб, відокремлені підрозділи юридичної особи чи юридичну особу, відповідальну за нарахування та сплату податків до бюджету під час виконання договору про спільну діяльність, - 2040 гривень.
Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 18.04.2024 у справі №640/18630/21 звернута увага, що положення статті 117 ПК України передбачають відповідальність за порушення встановленого порядку взяття на облік (реєстрацію) платника податків у відповідному контролюючому органу та містять вичерпний перелік порушень, які тягнуть за собою накладення штрафу. Тобто, дана стаття передбачає відповідальність за порушення, пов'язані лише зі взяттям на облік платника податків та своєчасною зміною облікових даних платника. Диспозиція статті 117 ПК України не передбачає відповідальність за неподання звітів чи повідомлення щодо об'єкта оподаткування.
Суд зазначає, що застосування до ТОВ «АТОЛЛ ПЕІНТ УКРАЇНА» штрафних санкцій на підставі пункту 117.1. статті 117 ПК України є неправомірним, оскільки зазначена норма передбачає відповідальність виключно за порушення порядку взяття на облік платника податків та внесення змін до його облікових даних, а не за неподання повідомлень чи звітів щодо об'єктів оподаткування.
Фактично контролюючим органом застосовано санкцію, передбачену статтею 117 ПК України, за неподання 4 повідомлення за формою 20-ОПП протягом 10 робочих днів після реєстрації, створення чи відкриття об'єкту оподаткування, що не охоплюється диспозицією зазначеної статті.
Отже, притягнення ТОВ «АТОЛЛ ПЕІНТ УКРАЇНА» до відповідальності за пунктом 117.1 статті 117 ПК України у даному випадку є таким, що здійснене без належної правової підстави.
З урахуванням викладеного вище, суд дійшов висновку, що податкове повідомлення-рішення від №0060310713 форми «ПС» на загальну суму штрафу 4080,00 грн є протиправним та підлягає скасуванню.
Підставою для прийняття податкового повідомлення-рішення від 06.02.2025 №0066280708 форми «С» є зберігання ТОВ з ІІ «АТОЛЛ ПЕІНТ УКРАЇНА» пального без наявності відповідної ліцензії за період з 21.04.2020 по 23.07.2020 та з 11.04.2022 по 06.06.2022.
За податковим повідомленням-рішенням від 06.02.2025 №0060310713 ГУ ДПС у Дніпропетровській області до позивача застосовані штрафні санкції у сумі 96 000,00 грн за платежем «адміністративні штрафи та інші санкції».
Відповідно до абзацу першого преамбули Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.1995 № 481/95-ВР (далі - Закон №481/95-ВР) (в редакції, чинній у період встановленого порушення контролюючим органом) цей Закон визначає основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами та пальним, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального на території України.
Порядок здійснення імпорту, експорту, оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами, пальним та зберігання пального встановлено статті 15 Закону №481/95-ВР.
Згідно з приписами статті 15 Закону №481/95-ВР імпорт, експорт алкогольних напоїв та тютюнових виробів здійснюються суб'єктами господарювання (у тому числі іноземними суб'єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності без ліцензії. Оптова торгівля на території України алкогольними напоями та тютюновими виробами здійснюється за наявності у суб'єктів господарювання (у тому числі іноземних суб'єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності ліцензії на оптову торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами. Оптова торгівля пальним та зберігання пального здійснюються суб'єктами господарювання (у тому числі іноземними суб'єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності за наявності ліцензії.
Встановлено річну плату за ліцензії на право зберігання пального у розмірі 780 гривень.
Суб'єкти господарювання (у тому числі іноземні суб'єкти господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) отримують ліцензії на право оптової торгівлі пальним та зберігання пального на кожне місце оптової торгівлі пальним або кожне місце зберігання пального відповідно, а за відсутності місць оптової торгівлі пальним - одну ліцензію на право оптової торгівлі пальним за місцезнаходженням суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) або місцезнаходженням постійного представництва.
Ліцензії на право зберігання пального видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади за місцем розташування місць зберігання пального терміном на п'ять років.
Плата за ліцензії справляється органом, що видає ліцензії, у розмірах, встановлених цим Законом, і зараховується до місцевих бюджетів.
Суб'єкт господарювання (у тому числі іноземний суб'єкт господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) має право зберігати пальне без отримання ліцензії на право зберігання пального в місцях виробництва пального або місцях оптової торгівлі пальним чи місцях роздрібної торгівлі пальним, на які отримані відповідні ліцензії.
Ліцензія або рішення про відмову в її видачі видається заявнику не пізніше 10 календарних днів (щодо пального - не пізніше 20 календарних днів) з дня одержання зазначених у цьому Законі документів. У рішенні про відмову у видачі ліцензії повинна бути вказана підстава для відмови з посиланням на відповідні норми законодавства.
Згідно із статтею 17 Закону №481/95-ВР за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями та тютюновими виробами, пальним та зберігання пального посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.
Як слідує з матеріалів справи, ТОВ з ІІ «АТОЛЛ ПЕІНТ УКРАЇНА» звернулось до ГУ ДФС в Дніпропетровській області із заявою від 07.10.2019 на одержання ліцензії на право зберігання пального (зв.бік а.с. 123, т. 1).
Вказану заяву направлено на адресу ГУ ДФС в Дніпропетровській області засобами поштового зв'язку 19.12.2019, що підтверджуються бланку з описом вкладення (зв.бік а.с. 146, т. 1).
Згідно з копією рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, виплату поштового переказу, вказане відправлення отримано 20.12.2019 (а.с. 147, т. 1).
За результатом розгляду заяви ТОВ з ІІ «АТОЛЛ ПЕІНТ УКРАЇНА» щодо отримання ліцензії на право зберігання пального (вх. від 20.12.2019 №50506/10), рішенням ГУ ДПС у Дніпропетровській області від 08.01.2020 №1430/10/04-36-32-01-24 відмовлено у видачі ліцензії на право зберігання пального ТОВ з ІІ «АТОЛЛ ПЕІНТ УКРАЇНА» за адресою: Дніпропетровська обл., м. Кам'янське, вул. Дніпробудівська, 20Б. У рішенні зазначено, що у додатках до заяви на видачу ліцензії відсутній дозвіл на початок виконання робіт підвищеної небезпеки та початок експлуатації (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки. Також, до заяви не додано документ, що підтверджує, внесення річної плати на ліцензію на право зберігання пального до місцевого бюджету за місцем зберігання пального з відміткою банку.
За результатом розгляду заяви ТОВ з ІІ «АТОЛЛ ПЕІНТ УКРАЇНА» щодо отримання ліцензії на право зберігання пального (вх. від 20.12.2019 №50458/10), рішенням ГУ ДПС у Дніпропетровській області від 08.01.2020 №1431/10/04-36-32-01-24 відмовлено у видачі ліцензії на право зберігання пального ТОВ з ІІ «АТОЛЛ ПЕІНТ УКРАЇНА» за адресою: Дніпропетровська обл., м. Кам'янське, вул. Горобця, 2Б. У рішенні зазначено, що у додатках до заяви відсутні на видачу ліцензії відсутній дозвіл на початок виконання робіт підвищеної небезпеки та початок експлуатації (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки. Також, до заяви не додано документ, що підтверджує, внесення річної плати на ліцензію на право зберігання пального до місцевого бюджету за місцем зберігання пального з відміткою банку.
За результатом розгляду заяви ТОВ з ІІ «АТОЛЛ ПЕІНТ УКРАЇНА» щодо отримання ліцензії на право зберігання пального (вх. від 20.12.2019 №50507/10), рішенням ГУ ДПС у Дніпропетровській області від 08.01.2020 №1427/10/04-36-32-01-24 відмовлено у видачі ліцензії на право зберігання пального ТОВ з ІІ «АТОЛЛ ПЕІНТ УКРАЇНА» за адресою: Дніпропетровська обл., м. Кам'янське, вул. Кодацька, 2. У рішенні зазначено, що у додатках до заяви відсутні на видачу ліцензії відсутній дозвіл на початок виконання робіт підвищеної небезпеки та початок експлуатації (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки. Також, до заяви не додано документ, що підтверджує, внесення річної плати на ліцензію на право зберігання пального до місцевого бюджету за місцем зберігання пального з відміткою банку.
ТОВ з ІІ «АТОЛЛ ПЕІНТ УКРАЇНА» вдруге звернулось до ГУ ДФС в Дніпропетровській області із заявою від 19.02.2020 про видачу ліцензії на право зберігання пального (зв.бік а.с. 147, т. 1).
Вказану заяву направлено на адресу ГУ ДФС в Дніпропетровській області засобами поштового зв'язку 20.02.2020, що підтверджуються відповідною накладною (а.с. 148, т. 1) та бланком з описом вкладення (а.с. 149, т. 1).
Згідно з копією рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, виплату поштового переказу, вказане відправлення отримано 20.02.2020 (зв.бік а.с. 148, т. 1).
За результатом розгляду заяви ТОВ з ІІ «АТОЛЛ ПЕІНТ УКРАЇНА» щодо отримання ліцензії на право зберігання пального (вх. від 26.02.2020 №30742/10), рішенням ГУ ДПС у Дніпропетровській області від 12.03.2020 №26263/10/04-36-32-01-24 відмовлено у видачі ліцензії на право зберігання пального ТОВ з ІІ «АТОЛЛ ПЕІНТ УКРАЇНА» за адресами: Дніпропетровська обл., м. Кам'янське, вул. Дніпробудівська, 20Б, Дніпропетровська обл., м. Кам'янське, вул. Горобця, 2Б, Дніпропетровська обл., м. Кам'янське, вул. Кодацька, 2. У рішенні зазначено, що до заяви не додано документ, що підтверджує, внесення річної плати на ліцензію на право зберігання пального до місцевого бюджету за місцем зберігання пального з відміткою банку.
ТОВ з ІІ «АТОЛЛ ПЕІНТ УКРАЇНА» звернулось до ГУ ДПС у Дніпропетровській області із заявою від 24.04.2020 з проханням надати інформацію про причини невидачі ліцензії (а.с. 150, т. 1).
Вказану заяву направлено на адресу ГУ ДФС в Дніпропетровській області засобами поштового зв'язку 27.04.2020, що підтверджуються відповідною накладною та бланком з описом вкладення (зв.бік а.с. 150, т. 1).
Листом ГУ ДПС у Дніпропетровській області «Про надання інформації» від 04.05.2020 №43160/10/04-36-32-01-24 (а.с. 156, т. 3) повідомлено, що 20.12.2019 на адресу ГУ ДПС у Дніпропетровській області надійшли заяви ТОВ з ІІ «АТОЛЛ ПЕІНТ УКРАЇНА» з додатками щодо одержання ліцензії на право зберігання пального за адресами: Дніпропетровська область, м. Кам?янське, вул. Дніпробудівська, 20Б; Дніпропетровська область, м. Кам?янське, вул. Горобця, 2Б; Дніпропетровська області, м. Кам?янське, вул. Кодацька, 2. Вказані заяви розглянуто відповідно до чинного законодавства та прийнято рішення про відмову у видачі ліцензії на право зберігання пального за вищевказаними адресами (рішення від 08.01.2020 №1430/10/04-36-32-01-24; від 08.01.2020 №1431/10/04-36-32-01-24; від 08.01.2020 №1427/10/04-36-32-01-24). Також, 26.02.2020 на адресу ГУ ДПС у Дніпропетровській області надійшли заяви ТОВ з ІІ «АТОЛЛ ПЕІНТ УКРАЇНА» з додатками щодо одержання ліцензії на право зберігання пального за адресами: Дніпропетровська область, м. Кам?янське, вул. Дніпробудівська, 20Б; Дніпропетровська область, м. Кам?янське, вул. Горобця, 2Б; Дніпропетровська область, м. Кам?янське, вул. Кодацька, 2. Вказані заяви розглянуто відповідно до чинного законодавства та прийнято рішення про відмову у видачі ліцензії на право зберігання пального за вищевказаними адресами (рішення від 12.03.2020 №26263/10/04-36-32-01-24).
У додатках до вказаного листа контролюючим органом долучені копії рішень про відмову у видачі ліцензій: від 08.01.2020 №1430/10/04-36-32-01-24; від 08.01.2020 №1431/10/04-36-32-01-24; від 08.01.2020 №1427/10/04-36-32-01-24; від 12.03.2020 №26263/10/04-36-32-01-24.
До матеріалів справи також долучено копію рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, виплату поштового переказу №4930011666967, з якого вбачається, що вказаний вище лист з додатками направлено контролюючим органом на адресу ТОВ з ІІ «АТОЛЛ ПЕІНТ УКРАЇНА» та отримано 18.05.2020 (а.с. 157, т. 3).
Суд підсумовує, що ТОВ з ІІ «АТОЛЛ ПЕІНТ УКРАЇНА» неодноразово зверталося до контролюючого органу із заявами про видачу ліцензії на право зберігання пального за адресами: Дніпропетровська область, м. Кам?янське, вул. Дніпробудівська, 20Б; Дніпропетровська область, м. Кам?янське, вул. Горобця, 2Б; Дніпропетровська область, м. Кам?янське, вул. Кодацька, 2.
За результатами розгляду поданих заяв ГУ ДПС у Дніпропетровській області прийняті рішення про відмову у видачі ліцензій від 08.01.2020 №1430/10/04-36-32-01-24, №1431/10/04-36-32-01-24, №1427/10/04-36-32-01-24 та від 12.03.2020 №26263/10/04-36-32-01-24.
Листом від 04.05.2020 №43160/10/04-36-32-01-24 контролюючий орган повторно повідомив позивача про прийняті рішення та надіслав їх копії, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення, згідно з яким зазначені документи отримано підприємством 18.05.2020.
З огляду на те, що рішення про відмову у видачі ліцензій були належним чином прийняті, доведені до відома заявника та у встановленому законом порядку не оскаржені, вони є чинними та такими, що породжують відповідні правові наслідки.
ТОВ з ІІ «АТОЛЛ ПЕІНТ УКРАЇНА» звернулось до ГУ ДФС в Дніпропетровській області із заявою від 21.05.2020 про видачу ліцензії на право зберігання пального (зв.бік а.с. 151, т. 1).
Матеріали справи містять копії ліцензій, виданих ГУ ДПС у Дніпропетровський області ТОВ з ІІ «АТОЛЛ ПЕІНТ УКРАЇНА» на право зберігання (виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки):
- дата реєстрації: 20.07.2020, реєстраційний номер: 04030414202002131 (а.с. 144, т. 1), термін дії: з 04.08.2020 по 04.08.2025, адреса місця зберігання: Україна, Дніпропетровська обл., м. Кам'янське, вул. Кодацька, 2, загальна місткість резервуарів, що використовуються для зберігання пального (літри): 5000; відмітки про поточні сплати за ліцензію: 1) сплачено за період з 04.08.2020 по 04.08.2021 платіжним дорученням від 19.05.2020 №1529, сума 780,00 грн; 2) сплачено за період з 04.08.2021 по 04.08.2022 платіжним дорученням від 02.08.2021 №2056, сума 780,00 грн; 3) сплачено за період з 04.08.2022 по 04.08.2023 платіжним дорученням від 18.07.2022 №1150, сума 780,00 грн; 4) сплачено за період з 04.08.2023 по 04.08.2024 платіжним дорученням від 05.07.2023 №3915, сума 780,00 грн; 5) сплачено за період з 04.08.2024 по 04.08.2025 платіжним дорученням від 17.07.2024 №142, сума 780,00 грн;
- дата реєстрації: 20.07.2020, реєстраційний номер: 04030414202002132 (а.с. 142, т. 1), термін дії: з 04.08.2020 по 04.08.2025, адреса місця зберігання: Україна, Дніпропетровська обл., м. Кам'янське, вул. Горобця, 2-Б, загальна місткість резервуарів (літри): 10000; відмітки про поточні сплати за ліцензію: 1) сплачено за період з 04.08.2020 по 04.08.2021 платіжним дорученням від 19.05.2020 №1530, сума 780,00 грн; 2) сплачено за період з 04.08.2021 по 04.08.2022 платіжним дорученням від 02.08.2021 №2057, сума 780,00 грн; 3) сплачено за період з 04.08.2022 по 04.08.2023 платіжним дорученням від 18.07.2022 №1151, сума 780,00 грн; 4) сплачено за період з 04.08.2023 по 04.08.2024 платіжним дорученням від 05.07.2023 №3916, сума 780,00 грн; 5) сплачено за період з 04.08.2024 по 04.08.2025 платіжним дорученням від 17.07.2024 №143, сума 780,00 грн;
- дата реєстрації: 20.07.2020, реєстраційний номер: 04030414202002133 (а.с. 143, т. 1), термін дії: з 04.08.2020 по 04.08.2025, адреса місця зберігання: Україна, Дніпропетровська обл., м. Кам'янське, вул. Дніпробудівська, 20-Б, загальна місткість резервуарів, що використовуються для зберігання пального (літри): 5000; відмітки про поточні сплати за ліцензію: 1) сплачено за період з 04.08.2020 по 04.08.2021 платіжним дорученням від 19.05.2020 №1531, сума 780,00 грн.
Таким чином, з 04.08.2020 ТОВ з ІІ «АТОЛЛ ПЕІНТ УКРАЇНА» набуло право на законне зберігання пального за зазначеними адресами, що підтверджується виданими та чинними ліцензіями, а також фактами своєчасної сплати річних платежів за їх користування.
З матеріалів справи вбачається, що у період до 04.08.2020 (дати набрання чинності виданими ліцензіями), ТОВ з ІІ «АТОЛЛ ПЕІНТ УКРАЇНА» здійснювало зберігання пального без наявності відповідних ліцензій.
Суд критично оцінює доводи позивача про те, що у зв'язку з неотриманням рішень про надання або відмову у наданні ліцензій у нього були підстави вважати, що контролюючим органом прийнято рішення про їх видачу. Як встановлено судом, за результатами розгляду поданих заяв ГУ ДПС у Дніпропетровській області ще 08.01.2020 та 12.03.2020 прийнято рішення про відмову у видачі ліцензій.
Крім того, листом від 04.05.2020 №43160/10/04-36-32-01-24 контролюючий орган повторно повідомив позивача про прийняті рішення та направив їх копії, які були отримані підприємством, що підтверджується належними доказами вручення.
Отже, позивач був обізнаний про відмову у видачі ліцензій, а тому не мав об'єктивних підстав вважати, що відповідні ліцензії видані. Факт зберігання пального до моменту набрання чинності ліцензіями свідчить про здійснення такої діяльності без належного дозвільного документа, що є порушенням вимог законодавства.
Також, ГУ ДПС у Дніпропетровській області встановлено зберігання пального, на яке ТОВ з ІІ «АТОЛЛ ПЕІНТ УКРАЇНА» не отримувало відповідну ліцензію на право зберігання пального виключно для власних потреб у період з 11.04.2022 по 06.06.2022, чим порушено вимоги статті 15 Закону №481/95-ВР в частині зберігання пального для власних потреб без наявності відповідної ліцензії в період з 11.04.2022 по 06.06.2022 за адресою: Дніпропетровська область, Дніпровський район, смт. Слобожанське, вул. Виробнича, будинок 15. Оскільки згідно з інформаційними базами даних ДПС України ТОВ з ІІ «АТОЛЛ ПЕІНТ УКРАЇНА» отримувало на зберігання паливо від ТОВ «ВІТАЛІТІ МАК-Д» за адресами пункту зберігання пального, не передбаченим у діючих ліцензіях.
З акту перевірки вбачається, що в інформаційних базах даних ДПС України (ЄРАН) міститься інформація, що ТОВ з ІІ «АТОЛЛ ПЕІНТ УКРАЇНА» отримувало на зберігання паливо від ТОВ «ВІТАЛІТІ МАК-Д за адресами пункту зберігання пального, не передбаченим у діючих ліцензіях, і в обсязі більше ніж 2000 літрів у квітні 2022 року, тобто під час дії воєнного стану, відповідальність за це правопорушення буде передбачатись статтею 73 Закону України від 18.06.2024 №3817-ХІ (набрала чинності з дня, наступного за днем опублікування Закону - 18.07.2024).
Так, за порушення, встановлене контролюючим органом в період з 21.04.2020 по 23.07.2020 нараховано штрафну санкцію в розмірі 32 000,00 грн.
За порушення, встановлене контролюючим органом в період з 11.04.2022 по 06.06.2022 нараховано штрафну санкцію в розмірі 64 000,00 грн.
Штрафна санкція складає за податковим повідомленням-рішенням від 06.02.2025 №0066280708 становить 96 000,00 грн.
Позивачем долучено копію договору від 26.05.2021 №26521 (а.с. 98-99, т. 1), укладеного між ТОВ з ІІ «АТОЛЛ ПЕІНТ УКРАЇНА» (покупець) та ТОВ «МАК-ДНЕПРОСПЕЦСТРОЙ» (продавець), згідно з пунктом 1.1. якого на умовах даного Договору продавець зобов'язується передати у власність покупця товар, а покупець зобов'язується прийняти товар від продавця та своєчасно оплатити його вартість.
11.04.2022 сторонами договору від 26.05.2021 №26521 підписано додаток №1 до вказаного Договору (а.с. 100, т. 1) про те, що продавець зобов'язується передати, а покупець прийняти і оплатити в квітні 2022 товар в асортименті по цінах і в кількості, вказаній в специфікації: найменування товару: «паливо дизельне ДП - З - Євро 5 - ВО», кількість: 5230,0 л/4372 кг, всього: 214 430,00 грн, у т.ч. ПДВ - 14 028,13 грн. Строк поставки: 11.04.2022. Вказано, що вантажовідправником є ТОВ «МАК-ДНЕПРОСПЕЦСТРОЙ» (пр-т Гімназичний, 67/50, м. Кам'янське, Дніпропетровська обл., 51925, Україна, а вантажоодержувачем - ТОВ з ІІ «АТОЛЛ ПЕІНТ УКРАЇНА» (вул. Кодацька, 2, м. Кам'янське, Дніпропетровська обл., 51909, Україна).
11.04.2022 ТОВ «МАК-ДНЕПРОСПЕЦСТРОЙ» (постачальник) виписано рахунок на оплату №110401 на адресу ТОВ з ІІ «АТОЛЛ ПЕІНТ УКРАЇНА» (покупець) щодо поставки товару: «паливо дизельне ДП - З - Євро 5 - ВО» у кількості 5230,0 л, всього: 214 430,00 грн, у т.ч. ПДВ - 14 028,13 грн (а.с. 102, т. 1).
11.04.2022 між ТОВ «МАК-ДНЕПРОСПЕЦСТРОЙ» (постачальник) та ТОВ з ІІ «АТОЛЛ ПЕІНТ УКРАЇНА» (покупець) підписано видаткову накладну №20 щодо поставки товару: «паливо дизельне ДП - З - Євро 5 - ВО» у кількості 5230,0 л/4372 кг, всього: 214 430,00 грн, у т.ч. ПДВ - 14 028,13 грн (зв.бік а.с. 102, т. 1).
Згідно з товарно-транспортною накладною на відпуск нафтопродуктів від 11.04.2022, пунктом розвантаження вказаного вище товару є адреса: вул. Кодацька, 2, м. Кам'янське, Дніпропетровська область (а.с. 103, т. 1).
22.04.2022 сторонами договору від 26.05.2021 №26521 підписано додаток №6 до вказаного Договору (зв.бік а.с. 100, т. 1) про те, що продавець зобов'язується передати, а покупець прийняти і оплатити в квітні 2022 року товар в асортименті по цінах і в кількості, вказаній в специфікації: найменування товару: «паливо дизельне ДП - Л - Євро 5 - ВО», кількість: 5230,0 л/4372 кг, всього: 214 430,00 грн, у т.ч. ПДВ - 14 028,13 грн. Строк поставки: 22.04.2022. Вказано, що вантажовідправником є ТОВ «МАК-ДНЕПРОСПЕЦСТРОЙ» (пр-т Гімназичний, 67/50, м. Кам'янське, Дніпропетровська обл., 51925, Україна, а вантажоодержувачем - ТОВ з ІІ «АТОЛЛ ПЕІНТ УКРАЇНА» (вул. Кодацька, 2, м. Кам'янське, Дніпропетровська обл., 51909, Україна).
22.04.2022 ТОВ «МАК-ДНЕПРОСПЕЦСТРОЙ» (постачальник) виписано рахунок на оплату №220402 на адресу ТОВ з ІІ «АТОЛЛ ПЕІНТ УКРАЇНА» (покупець) щодо поставки товару: «паливо дизельне ДП - Л - Євро 5 - ВО» у кількості 5230,0 л, всього: 214 430,00 грн, у т.ч. ПДВ - 14 028,13 грн (а.с. 104, т. 1).
22.04.2022 між ТОВ «МАК-ДНЕПРОСПЕЦСТРОЙ» (постачальник) та ТОВ з ІІ «АТОЛЛ ПЕІНТ УКРАЇНА» (покупець) підписано видаткову накладну №37 щодо поставки товару: «паливо дизельне ДП - Л - Євро 5 - ВО» у кількості 5230,0 л/4372 кг, всього: 214 430,00 грн, у т.ч. ПДВ - 14 028,13 грн (зв.бік а.с. 104, т. 1).
Згідно з товарно-транспортною накладною на відпуск нафтопродуктів від 22.04.2022, пунктом розвантаження вказаного вище товару є адреса: вул. Кодацька, 2, м. Кам'янське, Дніпропетровська область (а.с. 105, т. 1).
05.06.2022 сторонами договору від 26.05.2021 №26521 підписано додаток №7 до вказаного Договору (а.с. 101, т. 1) про те, що продавець зобов'язується передати, а покупець прийняти і оплатити в червні 2022 року товар в асортименті по цінах і в кількості, вказаній в специфікації: найменування товару: «дизельне паливо 10ppm», кількість: 10380,00 л/8620,00 кг, всього: 674 700,00 грн, у т.ч. ПДВ - 44 139,25 грн. Строк поставки: 05.06.2022. Вказано, що вантажовідправником є ТОВ «МАК-ДНЕПРОСПЕЦСТРОЙ» (пр-т Гімназичний, 67/50, м. Кам'янське, Дніпропетровська обл., 51925, Україна, а вантажоодержувачем - ТОВ з ІІ «АТОЛЛ ПЕІНТ УКРАЇНА» (вул. Кодацька, 2, м. Кам'янське, Дніпропетровська обл., 51909, Україна).
01.06.2022 ТОВ «МАК-ДНЕПРОСПЕЦСТРОЙ» (постачальник) виписано рахунок на оплату №010601 на адресу ТОВ з ІІ «АТОЛЛ ПЕІНТ УКРАЇНА» (покупець) щодо поставки товару: «дизельне паливо 10ppm» у кількості 10380 л, всього: 674 700,00 грн, у т.ч. ПДВ - 44 139,25 грн (а.с. 109, т. 1).
05.06.2022 між ТОВ «МАК-ДНЕПРОСПЕЦСТРОЙ» (постачальник) та ТОВ з ІІ «АТОЛЛ ПЕІНТ УКРАЇНА» (покупець) підписано видаткову накладну №53 щодо поставки товару: «дизельне паливо 10ppm» у кількості 10380 л, всього: 674 700,00 грн, у т.ч. ПДВ - 44 139,25 грн (зв.бік а.с. 109 т. 1).
Згідно з товарно-транспортною накладною на відпуск нафтопродуктів від 05.06.2022, пунктом розвантаження вказаного вище товару є адреса: вул. Кодацька, 2, м. Кам'янське, Дніпропетровська область (а.с. 110, т. 1).
Разом з цим, відповідачем до матеріалів справи долучено копії акцизних накладних від 11.04.2022 №48 (а.с. 53-54, т. 3), від 22.04.2022 №63 (а.с. 55-56, т. 3), від 05.06.2022 №110 (а.с. 56-58, т. 3), де особою що реалізує пальне виступає ТОВ «МАК-ДНЕПРОСПЕЦСТРОЙ» (ТОВ «ВІТАЛІТІ МАК-Д»), а особою, яка є отримувачем пального - ТОВ з ІІ «АТОЛЛ ПЕІНТ УКРАЇНА», а адресою поставки пального значиться: вул. Виробнича, 15, смт. Слобожанське, Дніпропетровська область. Вказані акцизні накладні були подані до контролюючого органу та ним прийняті.
Отже, позивач заперечує факт отримання пального, зокрема, за адресою: смт. Слобожанське, вул. Виробнича, 15, посилаючись на товарно-транспортні накладні від 11.04.2022, 22.04.2022 та 05.06.2022, у яких пунктом розвантаження зазначено адресу: м. Кам'янське, вул. Кодацька, 2.
Водночас відповідачем до матеріалів справи долучено копії акцизних накладних від 11.04.2022 №48, від 22.04.2022 №63 та від 05.06.2022 №110, складених постачальником - ТОВ «МАК-ДНЕПРОСПЕЦСТРОЙ» (ТОВ «ВІТАЛІТІ МАК-Д»), у яких отримувачем пального зазначено ТОВ з ІІ «АТОЛЛ ПЕІНТ УКРАЇНА», а адресою постачання визначено: смт. Слобожанське, вул. Виробнича, 15, Дніпропетровська область.
Абзацом двадцять п'ятим та двадцять шостим глави 1 Правил перевезення вантажів автомобільним транспортом в Україні, що затверджені наказом Міністерства транспорту України від 14.10.1997 №363 (далі - Правила № 363) визначено, що товарно-транспортна документація - комплект юридичних документів, на підставі яких здійснюють облік, приймання, передавання, перевезення, здавання вантажу та взаємні розрахунки між учасниками транспортного процесу; товарно-транспортна накладна - єдиний для всіх учасників транспортного процесу документ, призначений для обліку товарно-матеріальних цінностей на шляху їх переміщення, розрахунків за перевезення вантажу та обліку виконаної роботи, та є одним із документів, що може використовуватися для списання товарно-матеріальних цінностей, оприбуткування, складського, оперативного та бухгалтерського обліку, що може бути складений у паперовій та/або електронній формі та має містити обов'язкові реквізити, передбачені цими Правилами.
Суд зазначає, що товарно-транспортна накладна, тобто документ, що передбачений Правилами №363 призначений для обліку руху товарно-матеріальних цінностей та розрахунків за їх перевезення автомобільним транспортом, в операціях з поставки товару не є документами первинного бухгалтерського обліку.
Водночас, відповідно до пункту 231.1. статті 231 ПК України, платник податку при ввезенні на митну територію України пального або спирту етилового, з якого сплачено акцизний податок, або на умовах, визначених статтею 229 цього Кодексу, або реалізації пального або спирту етилового зобов'язаний скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального або спирту етилового з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги" та зареєструвати таку акцизну накладну в Єдиному реєстрі акцизних накладних.
Платник податку зобов'язаний скласти акцизну накладну на обсяги пального або спирту етилового, використаного для власного споживання; реалізованого та/або використаного для виробництва непідакцизної продукції на умовах, встановлених статтею 229 цього Кодексу; втраченого у межах та/або понад встановлені норми втрат; зіпсованого, знищеного, в тому числі внаслідок аварії, пожежі, повені, інших форс-мажорних обставин чи з іншої причини, пов'язаної з природним результатом, а також внаслідок випаровування у процесі виробництва, обробки, переробки, зберігання чи транспортування такого пального або спирту етилового, а також при здійсненні операцій, які не підлягають оподаткуванню або звільняються від оподаткування.
Згідно з пунктом 231.5. статті 231 ПК України, при реалізації пального або спирту етилового особа, яка реалізує пальне або спирт етиловий, зобов'язана в установлені терміни скласти акцизну накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі акцизних накладних, така реєстрація вважається наданням акцизної накладної отримувачу пального або спирту етилового. Акцизні накладні, які не надаються отримувачу пального або спирту етилового, та акцизні накладні/розрахунки коригування, складені за операціями з реалізації пального або спирту етилового суб'єктам господарювання та фізичним особам, які не є платниками акцизного податку, також підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі акцизних накладних.
Отже, суд зауважує, що товарно-транспортна накладна не є документами первинного бухгалтерського обліку, тоді як акцизна накладна є офіційним електронним документом податкової звітності, який підлягає обов'язковій реєстрації в контролюючому органі та використовується для податкового обліку операцій з пальним.
За таких обставин саме відомості, відображені в акцизних накладних, що подані платником податку та прийняті контролюючим органом, мають пріоритетне значення для встановлення адреси постачання пального. Відтак доводи позивача про неотримання пального за адресою: смт. Слобожанське, вул. Виробнича, 15, спростовуються матеріалами справи.
Оцінивши надані сторонами докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що ТОВ з ІІ «АТОЛЛ ПЕІНТ УКРАЇНА» здійснювало зберігання пального за відповідними адресами без наявності чинної ліцензії на право зберігання пального у визначений період.
Матеріалами справи підтверджено факт отримання пального, а також його постачання за конкретними адресами, що підтверджується зареєстрованими акцизними накладними. Водночас на момент здійснення відповідних операцій у позивача були відсутні належним чином оформлені та чинні ліцензії на право зберігання пального за такими місцями зберігання.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про порушення позивачем вимог законодавства у сфері обігу пального в частині здійснення зберігання пального без отримання відповідної ліцензії.
З урахуванням викладеного вище, суд дійшов висновку, що податкове повідомлення-рішення від 06.02.2025 №0066280708 форми «С» на загальну суму штрафу 96 000,00 грн є правомірним та таким, що не підлягає скасуванню.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, суд вважає, що відповідачем не доведена правомірність оскаржуваних податкових повідомлень-рішень, у зв'язку із чим позовна заява є обґрунтованою та такою, що підлягає частковому задоволенню.
Відповідно до частини 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору за подання позову до суду в розмірі 2422,40 грн, що документально підтверджується платіжною інструкцією №357 від 04.06.2025.
Отже, оскільки позовну заяву задоволено частково, сплачений позивачем судовий збір підлягає стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача у розмірі 1211,20 грн.
На підставі викладеного, керуючись статтями 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю з ІІ «АТОЛЛ ПЕІНТ УКРАЇНА» (адреса: вул. Кодацька, 2, м. Кам'янське, Дніпропетровська обл., 51909; реєстраційний ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 38028661) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (адреса: вул. Сімферопольська, 17-А, м. Дніпро, 49005; реєстраційний ідентифікаційний код ВП в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 44118658), третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Товариство з обмеженою відповідальністю «ВІТАЛІТІ МАК-Д» (адреса: вул. Незалежності, 22, м. Кагарлик, Київська обл., 09200; реєстраційний ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 39583900) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області №0060310713 від 06.02.2025.
У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю з ІІ «АТОЛЛ ПЕІНТ УКРАЇНА» за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Дніпропетровській області судові витрати на сплату судового збору у розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 копійок.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено в порядку та строки, передбачені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення в повному обсязі складено 18.02.2026.
Суддя М.В. Бондар