17 лютого 2026 р.Справа № 640/26446/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Єфанової О.В.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Київської міської ради про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії , -
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Київської міської ради, в якій позивач просить:
- визнати протиправною бездіяльність Київської міської ради щодо порушення строків розгляду по суті клопотання ОСОБА_1 №519/07/21-Р від 22.07.2021 стосовно передачі у приватну власність земельної ділянки для будівництва індивідуальних гаражів площею 0,01 га, за рахунок земель комунальної форми власності на території м Києва;
- зобов'язати Київську міську раду на найближчому пленарному засіданні сесії розглянути по суті клопотання ОСОБА_1 №519/07/21-Р від 22.07.2021 стосовно передачі у приватну власність земельної ділянки для будівництва індивідуальних гаражів площею 0,01 га, за рахунок земель комунальної форми власності на території м. Києва.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що після його звернення до Київської міської ради з клопотанням про передачу у приватну власність земельної ділянки для будівництва індивідуальних гаражів площею 0,01 га, за рахунок земель комунальної форми власності на території міста Києва, відповідач всупереч вимогам Земельного кодексу України та Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" протягом місяця не прийняв жодного рішення, чим допустив протиправну бездіяльність.
Ухвалою від 24.09.2021 Окружний адміністративний суд міста Києва відкрив провадження в адміністративній справі та вирішив здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Законом України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» від 13.12.2022 № 2825-IX (далі Закон № 2825-IX) ліквідовано Окружний адміністративний суд міста Києва.
Відповідно до пункту 2 Прикінцевих та перехідних Закону № 2825-IX установлено, що з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя. Інші адміністративні справи, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, у тому числі ті, що передані до Київського окружного адміністративного суду до набрання чинності Законом України Про внесення зміни до пункту 2 розділу II Прикінцеві та перехідні положення Закону України Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду щодо забезпечення розгляду адміністративних справ, але не розподілені між суддями (крім справ, підсудність яких визначена частиною першою статті 27, частиною третьою статті 276, статтями 289-1, 289-4 Кодексу адміністративного судочинства України), передаються на розгляд та вирішення іншим окружним адміністративним судам України шляхом їх автоматизованого розподілу між цими судами з урахуванням навантаження, за принципом випадковості та відповідно до хронологічного надходження справ у порядку, визначеному Державною судовою адміністрацією України.
Справа № 640/26446/21 надійшла до Дніпропетровського окружного адміністративного суду.
Оскільки провадження у справі відкрито, суддя приймає справу до свого провадження.
Ухвалою суду відкрито спрощене позовне провадження у справі без виклику сторін та надано час для надання відзиву відповідачем.
Представником відповідача подано до суду відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити в задоволенні позову. В обґрунтування своєї позиції вказує на те, що після опрацювання клопотання позивача від 19.08.2021 за №546101542, Київська міська рада прийняла рішення від 09.12.2021 року №3887/3928 про відмову громадянину ОСОБА_1 у наданні дозволу про розроблення проекту землеустрою. Тобто відповідачем було розглянуто по суті клопотання позивача, а саме як про надання дозволу, а не про передачу у приватну власність. Зважаючи на викладене відповідач просить відмовити у задоволенні позову.
За приписами ч.5 ст.262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
За викладених обставин, у відповідності до вимог ст.ст.258, 262 КАС України, справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, ОСОБА_1 звернувся до Київської міської ради із клопотанням від 22.07.2021 вих. № 519/07/21-Р про передачу у приватну власність земельної ділянки для будівництва індивідуальних гаражів площею 0,01 га, за рахунок земель комунальної власності на території м. Києва.
Повноваження на розгляд зазначених клопотань має Департамент земельних ресурсів відповідно до Порядку та відповідно до Положення про Департамент земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) (далі Департамент земельних ресурсів), затвердженого рішенням Київської міської ради від 19.12.2002 № 182/342 (далі -Положення).
Департаментом земельних ресурсів листом від 25.08.2021 вих. № 0570202/3-23069 повідомлено Позивача про те, що відповідно до пункту 2.4 Порядку його клопотання направлено до Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) щодо отримання витягу з містобудівного кадастру на відповідність заявленого функціонального призначення, за результатами якого Департаментом буде підготовлено відповідний проєкт рішення Київської міської ради.
Департаментом містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) опрацьовано лист Департаменту земельних ресурсів щодо надання витягу з містобудівного кадастру на відповідність заявленого функціонального призначення земельної ділянки та надано довідку (витяг) з містобудівного кадастру (офіційні відомості), що містить інформацію про функціональне призначення території та планувальні обмеження (еколого-містобудівний прогноз) вищезазначеної земельної ділянки.
Після опрацювання зазначеного клопотання, Департаментом підготовано та 21.09.2021 направлено заступнику міського голови міської ради проєкт рішення Київської міської ради «Про відмову громадянину секретарю Київської ОСОБА_1 у наданні дозволу про розроблення проекту землеустрою.
У подальшому, Київська міська рада прийняла рішення від 09.12.2021 № 3887/3928 про відмову громадянину ОСОБА_1 у наданні дозволу про розроблення проекту землеустрою.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до абзацу 1 частини першої статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування (частина друга статті 116 Земельного кодексу України).
Частинами третьою та четвертою статті 116 Земельного кодексу України визначено, що безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, провадиться один раз по кожному виду використання.
Частиною першою статті 121 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах, зокрема, для індивідуального дачного будівництва - не більше 0,10 гектара.
Частиною першою статті 122 Земельного кодексу України визначено, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Відповідно до частини шостої статті 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Згідно з абзацами 1-2 частини сьомої статті 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність особи, якій належить право власності на об'єкт нерухомості (жилий будинок, іншу будівлю, споруду), розташований на такій земельній ділянці, або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє Верховну Раду Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Відповідно до частини першої статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 №280/97-ВР виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.
Частиною п'ятою статті 46 цього Закону передбачено, що сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.
Отже, за результатом розгляду клопотання фізичної особи про надання дозволу на розробку проекту землеустрою з відведення у власність земельної ділянки обов'язковим є прийняття відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування вмотивованого рішення про надання дозволу або відмову у його наданні із наведенням усіх підстав такої відмови.
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 238 КАС України суд закриває провадження у справі щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень, якщо оскаржувані порушення були виправлені суб'єктом владних повноважень і при цьому відсутні підстави вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправними після такого виправлення.
Адміністративний позов ОСОБА_1 був спрямований на захист його права й інтересу, який полягав у вирішенні уповноваженим органом - Київською міською радою його клопотання від 22.07.2021 року №519/07/21-Р в установлений законом спосіб. Передумовою для звернення до суду з цим позовом стало те, що Київська міська рада у встановлений ст. 118 Земельного кодексу України місячний строк не прийняла рішення про надання чи про відмову в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Натомість позивач отримав лист Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 25.08.2021 року №057020202/3-23069, яким фактично повідомлено про стан розгляду його клопотання.
Разом з тим із прийняттям рішення від 09.12.2021 року №3787/3828 порушення зазначеного права позивача було усунуте Київською міською радою.
Підстав вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправними після такого виправлення - судом не встановлено та позивачем не повідомлено.
ОСОБА_1 хоч і заявлено вимогу про визнання протиправною бездіяльності Київської міської ради щодо порушення строків розгляду по суті клопотання від 22.07.2021 року №519/07/21-Р, однак за змістом доводів адміністративного позову інтерес позивача, на захист якого спрямовані позовні вимоги, полягає саме у передачі у приватну власність земельної ділянки для будівництва індивідуальних гаражів площею 0,01 га за рахунок земель комунальної форми власності на території міста Києва, а не в самому по собі визнанні протиправною бездіяльності відповідача щодо нерозгляду відповідного клопотання в межах встановленого строку.
У разі незгоди з рішенням Київської міської ради від 09.12.2021 року №3787/3828 «Про відмову в наданні дозволів на розроблення проєктів землеустрою щодо відведення земельних ділянок громадянам у приватну власність на бул. Перова у Дніпровському районі міста Києва» ОСОБА_1 може звернутися до суду з новим адміністративним позовом, предмет та підстави якого будуть відмінними від тих, що заявлені у цій справі.
Зазначені обставини у своїй сукупності вказують на те, що провадження у справі за адміністративним позовом після прийняття Київською міською радою рішення від 09.12.2021 року №3787/3828 належало закрити.
Керуючись статтями 238, 241-243, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Київської міської ради про визнання протиправної бездіяльності та зобов'язання вчинити дії - закрити.
Повторне звернення до суду зі спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав не допускається.
Наявність ухвали про закриття провадження у зв'язку з прийняттям відмови позивача від позову не позбавляє відповідача в цій справі права на звернення до суду за вирішенням цього спору.
Ухвалу може бути оскаржено в порядку та в строки встановлені ст.ст 295, 297 КАС України.
Суддя О.В. Єфанова