Рішення від 16.02.2026 по справі 160/36669/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 лютого 2026 року Справа № 160/36669/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Калугіної Н.Є., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом в якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (ЄДРПОУ 21910427 м Дніпро вул. Набережна Перемоги, 26) щодо відмови ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ЙРЗ НОМЕР_1 , в перерахунку пенсії у відповідності до ст 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці»;

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області не зарахування до Списку №1 навчання в ПТУ з 01.12.1978 року по 10.05.1988 року;

- визнати протиправними дії ГУПФ в Дніпропетровській області зниження оцінки страхового стажу з 1.35% до 1%;

- визнати протиправними дії ГУПФ в Дніпропетровській області в щодо розрахунку понаднормового стажу з 35 років;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (адреса: 49094, м Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26, Код ЄДРПОУ-21910727) здійснити ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , перерахунок та виплату 3 23.06.2025 року пільгової пенсії за Списком №1 у відповідності до вимог ст 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», з урахуванням раніше виплачених сум;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України зарахувати до Списку №1 навчання в ПТУ з 01.12.1987 року по 10.05.1788 року;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України рахувати оцінку одного року страхового стажу в розмірі 1.35%;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України рахувати понаднормовий стаж з 25 років стажу.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що протиправні дії та бездіяльність пенсійного органу порушують право позивача на належний розмір пенсійного забезпечення.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.01.2026 визнано неповажними причини пропуску ОСОБА_1 строку звернення до суду з даним позовом. У задоволенні заяви ОСОБА_1 про поновлення строку звернення до суду - відмовлено.

Позовну заяву ОСОБА_1 в частині позовних вимог стосовно:

- визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області не зарахування до Списку №1 навчання в ПТУ з 01.12.1978 року по 10.05.1988 року, визнання протиправними дій ГУПФ в Дніпропетровській області зниження оцінки страхового стажу з 1.35% до 1%;, визнання протиправними дій ГУПФ в Дніпропетровській області в щодо розрахунку понаднормового стажу з 35 років;

- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України зарахувати до Списку №1 навчання в ПТУ з 01.12.1987 року по 10.05.1788 року; рахувати оцінку одного року страхового стажу в розмірі 1.35%; рахувати понаднормовий стаж з 25 років стажу - повернуто позивачеві.

Відтак, на розгляді Дніпропетровського окружного адміністративного суду перебувають позовні вимоги щодо:

- визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (ЄДРПОУ 21910427 м Дніпро вул. Набережна Перемоги, 26) щодо відмови ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ЙРЗ НОМЕР_1 , в перерахунку пенсії у відповідності до ст 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці»;

- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (адреса: 49094, м Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26, Код ЄДРПОУ-21910727) здійснити ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , перерахунок та виплату з 23.06.2025 року пільгової пенсії за Списком №1 у відповідності до вимог ст 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», з урахуванням раніше виплачених сум.

Щодо цієї частини позовних вимог ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15 січня 2026 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене провадження в адміністративній справі.

Роз'яснено відповідачу про необхідність подати до суду відзиви на позов, а також всі письмові та електронні докази - у п'ятнадцятиденний строк з дня отримання зазначеної ухвали, дотримуючись, вимог ст. 162 КАС України.

Витребувано від Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, у термін, що встановлений для подачі відзиву на позовну заяву, засвідчені належним чином копії матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 .

Відповідач надав до суду відзив на позовну заяву, в якому заперечував проти задоволення позовних вимог та зазначив, що позивач перебуває на обліку Головного управління та з 10.11.2013 отримує пенсію за віком призначену на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі- Закон № 1058). Загальний страховий стаж позивача, складає - 47 років 11 місяців 29 днів (у т.ч. додаткові роки за Списком № 1 - 19 повних років), пільговий стаж за Списком № 1 - 19 років 10 місяців 15 днів. 13.08.2025 позивач звернулася до Головного управління із заявою щодо обчислення пенсії відповідно до статті 8 Закону України від 02.09.2008 № 345-VІ “Про підвищення престижності шахтарської праці». Листом від 11.09.2025 № 42603-32348/К-01/8-0400/25 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області відмовлено у проведенні перерахунку відповідно до статті 8 Закону України від 02.09.2008 № 345-VІ “Про підвищення престижності шахтарської праці». Пільговий стаж позивача було зараховано відповідно до пільгової довідки про підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 21.06.2013 № 959, яка видана ПАТ “АрселорМіттал Кривий Ріг». Згідно вищевказаної довідки Позивач працював повний робочий день в ПАТ “АрселорМіттал Кривий Ріг: в Новокриворізькому гірничозбагачувальному комбінаті в рудоуправлінні, у виробництві - гірничі роботи по видобутку корисних копалин: “помічник машиніста екскаватора та машиніст екскаватора, зайнятим повний робочий день в кар'єрі № 3 глибиною 150 метрів і нижче». Зазначив також, що позивач працював помічником машиніста екскаватора та машиністом екскаватора в кар'єрі, а не в шахті, що є основною вимогою Закону № 345. Періоди роботи згідно довідки від 21.06.2013 № 959 зараховано до пільгового стажу за Списком № 1, як визначено в довідці самим підприємством на якому працювала позивач. З огляду на те, що відомостями трудової книжки та уточнюючої довідки ПАТ “АрселорМіттал Кривий Ріг» не підтверджено факт виконання робіт позивачем по видобутку корисних копалин в шахті - підземним способом (в розумінні приписів Закону № 345), отже, ОСОБА_2 не має права на обчислення пенсії у розмірі 80 % згідно статті 40 Закону № 1058: оскільки, обов'язковою умовою для обчислення стажу відповідно до статті 8 Закону № 345 є виконання робіт по видобуванню вугілля, залізної руди тощо, виконання робіт на шахтобудівних підприємствах повний робочий день під землею.

Згідно ч. 3, 4 ст. 263 КАС України, справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

У справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Суд встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з 10.11.2013 як одержувач пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1, що призначена за нормами п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

13.08.2025 позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з заявою щодо проведення перерахунку пенсії за віком відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 11.09.2025 №42603-32348/К-01/8-0400/25 позивачу повідомлено, що статтею 28 Закону № 1058 передбачено, що мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України від 02 вересня 2008 року № 345-VI "Про підвищення престижності шахтарської праці", та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. У довідці від 21.06.2013 з №959, наданій ПАТ "Арселор Міттал Кривий Ріг" при призначенні пенсії зазначено, що в періоди роботи за Списком № 1 позивач був зайнятий повний робочий день в кар'єрі, а не під землею, для застосування зазначеної норми законодавства немає підстав.

Зазначене стало підставою для звернення позивача до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.

Згідно із абзацом 3 частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» визначено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Аналіз вищезазначених норм дає підстави для висновку про те, що мінімальний розмір пенсії у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1, яка встановлена на випадок, коли після розрахунку у встановленому законом порядку розміру відповідної пенсії за віком (в тому числі, з урахуванням понаднормового стажу, встановленого статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці») така пенсія буде менша ніж три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Виходячи з положень наведеної норми, до кола працівників, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та встановлені пільги, належать тільки працівники, зазначені у списку № 1, які були зайняті на підземних роботах повний робочий день.

При цьому, таке право не пов'язано з поданням заяви про перерахунок пенсії, воно також кореспондується з нормою, викладеною у ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, яка встановлює, що мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Тобто, мінімальний розмір пенсії у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків за списком № 1, яка встановлена на випадок, коли після розрахунку у встановленому законом порядку розміру відповідної пенсії за віком (в тому числі, з урахуванням понаднормового стажу, встановленого статтею 8 Закону №345-VI така пенсія буде менша ніж три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність).

Згідно з протоколом розрахунку пенсії при призначенні, позивачу призначено пенсію з 10.11.2025 на пільгових умовах за Списком №1, відповідно до п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», що не заперечується відповідачем.

При цьому, згідно алгоритму підрахунку стажу форми РС-право, пільговий стаж позивача за списком №1 складає 19 років 10 місяців 15 днів.

Отже, на підставі всього вищевикладеного, суд дійшов висновку про наявність підстав для здійснення перерахунку пенсії відповідно до ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" в розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням виплачених сум.

Щодо вимог зобов'язального характеру, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 6 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Україною Законом №475/97-ВР від 17.07.1997, кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Статтею 58 Закону №1058 визначено, що Пенсійний фонд є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати. Тобто, Пенсійний фонд має виключну компетенцію в питаннях призначення пенсії.

Згідно з п.п.3 п. 4 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, яке затверджене постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року № 28-2 та зареєстроване в Міністерстві юстиції України 15 січня 2015 року за №40/26485, Управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії, щомісячне довічне грошове утримання суддям у відставці, допомогу на поховання та інші виплати відповідно до законодавства.

Дискреційні повноваження - це сукупність прав та обов'язків органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених проектом нормативно-правового акта.

Крім того, щодо дискреційних повноважень, Верховний Суд зазначав, що такими є повноваження суб'єкта владних повноважень обирати у конкретній ситуації між альтернативами, кожна з яких є правомірною. Прикладом подібних повноважень є повноваження, які закріплені у законодавстві із застосуванням слова “може».

Водночас повноваження державних органів не є дискреційними, коли є лише один правомірний і законно обґрунтований варіант поведінки суб'єкта владних повноважень. Тобто, у разі настання визначених законодавством умов відповідач зобов'язаний вчинити конкретні дії і, якщо він їх не вчиняє, його можна зобов'язати до цього в судовому порядку.

Наведені висновки викладені у постанові Верховного Суду, зокрема, від 11.04.2018 у справі № 806/2208/17.

Згідно ч. 4 ст. 245 КАС України, у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд. У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Відтак, суд дійшов висновку, що належним захистом прав позивача є визнання дій Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 із застосуванням ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», починаючи з 23.06.2025 року, з урахуванням раніше виплачених сум.

Враховуючи вищевикладене, з'ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи основні засади адміністративного судочинства, вимоги законодавства України, суд вважає, що наявні правові підстави для задоволення позову.

Частиною 2 ст. 2 КАС України, передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частин першої та другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Розподіл судових витрат здійснити відповідно до ст. 139 КАС України.

Керуючись ст. 2, 5, 14, 241-246, 255, 263, 295 КАС України суд, -

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 із застосуванням ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ), відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», починаючи з 23.06.2025 року, з урахуванням раніше виплачених сум.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) суму сплаченого судового збору у розмірі 1211,20 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення суду складено 16 лютого 2026 року.

Суддя Н.Є. Калугіна