Рішення від 17.02.2026 по справі 140/13596/25

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 лютого 2026 року ЛуцькСправа № 140/13596/25

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Плахтій Н.Б.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області, відповідач) про визнання протиправними дій щодо перерахунку та виплати пенсії за віком відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;

зобов'язання здійснити з 12.09.2025 перерахунок та виплату пенсії за віком відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та застосувати для перерахунку пенсії показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2022, 2023, 2024 роки, без врахування заробітної плати до липня 2000 року, відповідно до абзацу 1 частини першої статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням виплачених сум.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 з 22.04.2004 отримував пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-XII (далі - Закон №1788-XII), а з 09.10.2009 отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-ІV (далі - Закон №1058-IV).

12.09.2025 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок та виплату пенсії за віком відповідно до статті 40 Закону №1058-IV та застосувати для перерахунку пенсії показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2022, 2023, 2024 роки, без врахування заробітної плати до липня 2000 року, відповідно до абзацу 1 частини першої статті 40 Закону №1058-IV.

Листом від 13.10.2025 позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії та застосування середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2022-2024 роки.

Позивач не погоджується з діями відповідача та зазначає, що у даному випадку має місце призначення пенсії за іншим Законом, а тому для визначення розміру пенсії мають застосовуватися формули, які використовуються при призначенні пенсії вперше відповідно до Закону №1058-IV, тобто виходячи із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2022-2024 роки, а також з врахуванням заробітної плати за страховий стаж з 1 липня 2000 року.

З наведених підстав позивач просить позов задовольнити.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 17.11.2025 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за вказаним позовом та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а.с.16).

Відповідач у відзиві на позовну заяву позовні вимоги позивача не визнав та зазначив, що позивачу призначено пенсію по вислузі років відповідно до пункту 2-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону №1058-IV з додержанням умов передбачених Законом №1788-ХІІ з 22.04.2004.

При призначенні пенсії ОСОБА_1 враховано заробітну плату з 01.07.1995 по 30.06.2000 та з 01.07.2000 по 31.03.2004 із застосуванням середньої заробітної плати в Україні за 2003 рік в розмірі 372,72 грн.

З 09.10.2009 позивача переведено на пенсію по віку відповідно до Закону №1058-IV. Для обчислення розміру пенсії позивачу враховано заробітну плату з 01.07.1995 по 30.06.2000 та з 01.07.2000 по 31.03.2004 із застосуванням середньої заробітної плати в Україні за 2008 рік в розмірі 1573,99 грн.

У зв'язку з проведенням осучаснення пенсії з 01.10.2017 використана середня заробітна плата за 2014-2016 року в розмірі 3764,40 грн.

З 01.03.2025 розмір пенсії обчислено із застосуванням заробітної плати 8913,83 грн (середня заробітна плата в Україні за 2014-2016 року збільшена на коефіцієнт індексації).

12.09.2025 до пенсійного органу звернувся позивач із заявою щодо обчислення розміру пенсії при переведенні з пенсії за вислугу років на пенсію за віком із застосуванням середньої заробітної плати в Україні за 2022-2024 роки. Листом від 13.10.2025 №0300-0305-8/68170 повідомлено про відсутність підстав для застосуванням середньої заробітної плати в Україні за 2022-2024 роки.

З наведених підстав просив відмовити в задоволенні позову (а.с.20-22).

Інші заяви по суті справи не надходили.

Враховуючи вимоги статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судом розглянуто дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов не підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та з 22.04.2004 йому призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону №1788-XII з визначенням розміру пенсії відповідно до правил, встановлених пунктом 2-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону №1058-IV (а.с.6).

З 09.10.2009 позивача переведено на пенсію по віку відповідно до Закону №1058-IV, про що слідує з листа відповідача (а.с.7)

У відповідь на звернення позивача листом від 13.10.2025 №0300-0305-8/68170 ГУ ПФУ у Волинській області повідомило ОСОБА_1 , що оскільки з 09.10.2009 по даний час позивач одержує пенсію за віком, для застосування середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2022-2024 роки підстави відсутні. Обчислення пенсії без врахування заробітку до 01.07.2000 є неможливим, так як страховий стаж після 01.07.2000 становить менш 60 місяців (а.с.7).

Вважаючи дії пенсійного органу в частині застосування показника середньої заробітної плати за 2014-2016 роки та врахування зарплати до липня 2000 року при переведенні на інший вид пенсії протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат для догляду, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Частиною першою статті 9 Закону №1058-ІV установлено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Частиною другої вказаної статті Закону №1058-ІV визначено, що за рахунок коштів накопичувальної системи пенсійного страхування, що обліковуються на накопичувальних пенсійних рахунках Накопичувального фонду або на індивідуальних пенсійних рахунках у відповідних недержавних пенсійних фондах суб'єктах другого рівня системи пенсійного забезпечення, здійснюються такі пенсійні виплати, як довічні пенсії і одноразова виплата.

Відповідно до вимог статті 10 Закону №1058-ІV особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

За приписами частини другої статті 40 Закону №1058-ІV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1+ Кз2+Кз3+...+Кзn); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Згідно з частиною третьою статті 45 Закону №1058-ІV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що частиною третьою статті 45 Закону №1058-ІV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом №1058-ІV.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 09.10.2009 звернувся до органу Пенсійного фонду України із заявою про переведення на пенсію за віком відповідно до Закону №1058-IV. У зв'язку з цим з 09.10.2009 позивача було переведено з пенсії за вислугу років, призначеної відповідно до Закону №1788-ХІІ, на пенсію за віком згідно із Законом №1058-IV.

Під час проведення осучаснення пенсії з 01.10.2007 для обчислення розміру пенсії було застосовано показник середньої заробітної плати за 2014-2016 роки у розмірі 3764,40 грн, що підтверджується матеріалами пенсійної справи.

Рішенням ГУ ПФУ у Волинській області від 18.09.2025 №907550144457 у зв'язку з уточненням даних в електронній пенсійній справі та приведенням у відповідність відомостей про заробітну плату було здійснено перерахунок пенсії позивача, внаслідок чого з 01.09.2025 її розмір становить 11850,86 грн.

Таким чином, встановлені у справі фактичні обставини свідчать, що пенсія за віком відповідно до Закону №1058-IV була призначена ОСОБА_1 ще з 09.10.2009, а в подальшому щодо неї неодноразово проводилися перерахунки, зумовлені змінами законодавства та уточненням індивідуальних даних пенсіонера.

За таких обставин відсутні правові підстави вважати, що у спірних правовідносинах мало місце переведення позивача на інший вид пенсії. Відтак підстави для застосування показника середньої заробітної плати по Україні за 2022-2024 роки відсутні.

Таким чином, дії відповідача щодо визначення та перерахунку пенсії позивача здійснені у межах чинного законодавства, а вимоги про застосування показника середньої заробітної плати за 2022-2024 роки є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Відповідно до статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Доказів, які б доводили обґрунтованість заявленого позову, суду не надані, а отже позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Керуючись статтями 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий-суддя Н.Б.Плахтій